Държите ли детето да е кръстено на свекър/ва или майка/баща

  • 8 412
  • 139
  •   1
Отговори
  • Мнения: 447
Здравейте, предстои ми раждането на второто ни детенце - момиченце, първото е момче, и го кръстихме на свекъра ми, защото така го почувствахме с мъжа ми, едно че името е благозвучно, друго, че решихме като първородно внуче да му окажем тази чест, а и той го заслужава Simple Smile Но сега с второто ми е малко сложно, първо - аз нямам живи родители за съжаление, а съм чувала че не е хубаво да се кръщава на починал човек, и второ: със свекървата не сме в отлични отношения и отказвам да й доставя тази чест, категорична съм! Имам познати, които кръстиха и двете си деца на себе си, момчето носи името на майка си, а момичето на баща си, реших че и аз може да се възползвам от това, но се питах колко от вас смятат, че е ОК да се избегне тази "традиция" с кръщаването на роднини. Дали след време детето няма да се пита: Брат ми е кръстен на дядо, а аз... на кой..?! Ще съм благодарна за мненията ви!

# 1
  • София
  • Мнения: 28 579
Държах да не е кръстено на никого.

# 2
  • Мнения: 2 478
Държах да не е кръстено на никого.
И аз.
Тази традиция ми е ужасна. И моите родители и тези на мъжа ми са еднакво добри хора за мен, и освен ако не родя четиризнаци, не виждам как бих избрала името на един, пред останалите 3ма. Смятам, че кръщаването на 1 от тях е изключително неуважително към останалите.

# 3
  • Мнения: 920
Има толкова много деца, които не са кръстени на бабите или дядовците си.
Традицията с имената за всяко ново поколение все повече губи значението си, едва ли вашите деца като станат големи ще се вълнуват от въпроса, който сега ви притеснява.

# 4
  • Мнения: 11 844
Твърдо и категорично не.
Няма да имам 10 деца...да кръстя 4 на всичките родители и после другите както искаме аз и мъжът ми.
Имената на децата трябва да са избор и да харесват на двамата родители и никой друг не трябва да има отношение към това.

# 5
  • София
  • Мнения: 28 579
Държах да не е кръстено на никого.
И аз.
Тази традиция ми е ужасна. И моите родители и тези на мъжа ми са еднакво добри хора за мен, и освен ако не родя четиризнаци, не виждам как бих избрала името на един, пред останалите 3ма. Смятам, че кръщаването на 1 от тях е изключително неуважително към останалите.
И според мен е точно така.
За мен моите родители са направили повече. Нормално. За мъжа ми – неговите. Също нормално. Как да изберем кого да пренебрегнем и обидим?
Нито свекърите са по-важни от тъстовете, нито тъстовете са по-важни от свекърите.

# 6
  • Мнения: 574
Не бих кръщавала на никого, не харесвам тази традиция.

Дали след време детето няма да се пита: Брат ми е кръстен на дядо, а аз... на кой..?!
При мен е така. Брат ми е кръстен на дядо, а аз май на никого. Никога не ме е вълнувал този въпрос.

# 7
  • Мнения: 10 874
...но се питах колко от вас смятат, че е ОК да се избегне тази "традиция" с кръщаването на роднини. Дали след време детето няма да се пита: Брат ми е кръстен на дядо, а аз... на кой..?! Ще съм благодарна за мненията ви!
Абсолютно никакво значение няма кой какво мисли за тази традиция, защото всеки родител има различни мотиви да предпочете дадено име за детето си. Важно е ти и бащата на какво мнение сте.
По втората част от поста - сестра ми е кръстена на дядо ни, лека му пръст, а аз - на никого (всъщност на някаква приятелка на братята ми, те са настоявали, но това не е от значение). Никога (дори по времето, когато никак не си харесвах името) не съм се питала защо тя е кръстена на дядо, а аз не съм на баба или друг роднина.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 515
И двамата не са на никого. Може би името на малкия се съчетава с името на голямата. Може да пробвате нещо такова.

# 9
  • Мнения: 447
По принцип съм на същото мнение като вас момичета, за това исках да видя дали има и други с моето мислене. Скоро сънувах сън с баба ми Simple Smile като бях малка ми пееше песен за една партизанка, която е много смела и красива, и баба ми винаги ме сравняваше с нея, казваше че съм също толкова слънчево момиче. Та, сънувам, че баба ми е седнала на един стол, пее песента и накрая ми казва: Чакаш момиченце нали "слънчевото ми момиче" и аз кимам за "да", а тя: Помниш ли името на партизанката за която пея?
И аз казвам, че го помня разбира се Simple Smile
И тя: Такова хубаво име, като твоето, винаги съм го харесвала Simple Smile
Събудих се, цялата в пот, и до сутринта само това мислих, за това тази тема днес ме вълнува и ви я зададох, защото името няма нищо общо с никой роднина, но ми е толкова мило, и ми носи спокойствие, защото баба ми пееше песента когато съм разтревожена, че съм сигурна че това ще е името на детенцето Simple Smile дай боже всичко да е наред и да се роди здраво детенце Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 18 702
Дай боже.
А какво е името ако не е проблем да споделиш?
Синът ми е кръстен на баща си,трето поколение подържаме името.
Малката ни хареса това име,корто носи.За момче бяхме избрали име пак на никой.
Инак моите свекъри имат 5 внука и никой не е кръстен на тях.

# 11
  • Мнения: 2 757
Напротив, държах да не кръщавам на родители, свекъри, роднини и т.н. Не харесвам тази традиция, особено като знам какви панаири са се разигравали при моето раждане. И двете ми деца носят имена, които с ММ избрахме, защото ни харесват като звучене и значение. Предварително бяхме предупредили роднините и нямаше обидени.

# 12
  • Мнения: 447
Дай боже.
А какво е името ако не е проблем да споделиш?

О не, не е проблем разбира се Simple Smile Името е Лъчезара Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 18 702
Страхотно е,слънчево момиче ще е.

# 14
  • Мнения: 10 874
Много мила история. Heart Eyes
Щом и името ти харесва, значи не трябва да имаш никакви колебания.
Докато напиша, ти си споделила името, според мен е страхотно. Heart Eyes

# 15
  • София
  • Мнения: 22 948
И моята дъщеря не е кръстена на никого. Сама и избрах името и другите, включително и баща и просто трябваше да го приемат.  Laughing

На мен ми е странно като първата буква на детето съвпадне с някоя от тези на бабите и дядовците (a oчевидно двете имена нямат нищо общо) да се изтъква, че детето е кръстено на някой от тях. Не искам да обидя някого, но не го възприемам аз това.

# 16
  • Мнения: 2 560
Моят син носи име с първата буква на дядо си, но никой нищо не ми е налагал. Просто харесвам името, мъжа ми също много го хареса, както и бабите и дядовците. Много се радва дядото, направо все едно се възроди човека от щастие. Ако, обаче, бях решила на никого да не вземем буквата, сигурна съм, че нямаше да има сърдити.
Лъчезара е прекрасно име, слънчево и светло🖒😊

# 17
  • Мнения: 7 274
Моята дъщеря носи името на майка ми. Така чувствах нещата, така направих. Кой като си реши, на мен ми харесва, ако се поднови името на бабата или дядото, стига да няма караници на тази тема и борба за надделяване.

# 18
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Не съм против традицията,но зависи от обстоятелствата.
Ако отношенията са добри и роднините заслужават.
Ако името се харесва и на двамата родители.
Дъщеря ни носи име с първата буква на майка ми.Това е любимото ми име и мъжа ми го харесва.
Детето трябваше да се роди на 15.08.-голям празник.И тогава щеше да се казва Мария.Нямаше да е кръстено на никого.
Но се роди 2 седмици по-рано и избрахме друго име.


Авторке,Лъчезара е много хубаво име.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 13 482
Това с кръщаването на баби и дядовци за мен е отживелица, като държиш на някакво име правиш си дете, раждаш и си го кръщаваш както си искаш.
Прекрасно име си избрала.
Аз на никого не съм кръстена и хич не ми е дерт, харесвам си името, ако не си го харесвах има законов начин да си го сменя.

# 20
  • Мнения: 2 430
Лъчезара е чудесно име!

# 21
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Избрала сте прекрасно име на дъщеря си! Лъчезара е много светло и спокойно име.

А дали да го кръстите на баба или на никого - Вашето сърце избира, не слушайте другите. И какво, ако аз съм кръстила детето си на дядо му, а съфорумката преди мен - на някоя от дъщерите на султана на Танганайка? Има ли значение? Всеки трябва да кръщава детето си така, че като го вика, да му е топло на сърцето, а не тъжно.

# 22
  • София
  • Мнения: 16 037
Да се изкажа като млада баба, от страна на майката на бебето.
Не съм държала на традиции, не съм имала претенции за име.
Скъпия и той също.  Родителете са  в добри отношения с всички баби и дядовци.
Питаха какво мислим за име - предложих само да е такова, че да звучи хубаво на всички езици и да не е нещо от сорта Роки, Ричи и подобни пуделски имена. Или пък да не го кръщават Цветомир, Любомир и подобни. Те живят в чужбина и там трудно се изговарят. Ако се беше родило на голям имен ден - посъветвах да го кръстят така, идва си с името.
Сами си решиха как да се казва, първата буква съвпада с моята. Но не го считам кръстено на мене.
Детето си е отделно човече и си има негово име, избрано от родителите.
Както и да го кръстят родителите - баби и дядовци винаги ще го обичаме и ще помагаме с каквото можем.

# 23
  • София
  • Мнения: 22 948
Ако се казвате Георги или Мария например ( нищо против имената, давам ги само за пример) и не си харесвате името, ще е много трудно да го смените. Изобщо не става толкова лесно.
Дъщеря ми се роди в седмицата на Цветница и Лазаровден, но дори да се беше родила на някой от двата празника, това нямаше да промени избора ми на име.

# 24
  • Мнения: 25 619
На мен ми стана интересно за партизанката Лъчезара. Съществува ли изобщо такава, или свекървата е комунистка и ще я работите по тази линия?  Laughing

Иначе името наистина е много красиво.  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 12 029
Дъщеря ми е Лъчезара. Много харесвах Александра и все си мислех, че ако имам дъщеря ще се казва така. Но доста години преди детето сънувах, че имам дъщеря и тя се казва ... Лъчезара. И така имам си Лъчезара.
Синът ми е Емил, баба му - Ефтимка. Нито тя, нито аз смятаме, че е кръстено на нея. Това са си две различни имена, които по случайност започват с една буква.
Донякъде харесвам традицията с кръщаване на баби и дядовци, ако са добри хора и имената не са такива, с които децата да се чувстват неудобно, например Пенка, Кунка, Гунка. Но не и ако ще има сръдни и претенции. За мен тази традиция запазва/ подновява името и трябва да го повтори, но е и оказване на чест от страна на родителите, т.е бабата/ дядото трябва да са достойни хора, за да я заслужат. Не одобрявам, ако е под натиск или заради имоти.

Последна редакция: пн, 18 фев 2019, 00:08 от Mama Ru

# 26
  • Мнения: 485
И двете ни деца не са кръстени на баби и дядовци. Решението беше на мен и съпруга ми. Считам, че единствено родителите имат право да взимат подобно решение. Това, че не е кръстено на баби и дядовци, не би трябвало да повлияе на обичта им към бебчето. Е, има и изключения. Но точно тези изключения, влияещи се от това дали детето е кръстено на тях, въобще не би следвало да са фактор в живота ви.
Лъчезара е красиво име.
Пожелавам Ви едно живо, здраво и прекрасно бебче!!! Simple Smile

# 27
  • Мнения: 11 984
Детето не се обича заради името, а заради самото дете- това са думи на майка ми казани пред 30 години на брат ми, затова и дъщеря му е се казва Лъчезара Лъчезарова. Големият ми син е кръстен на свекъра, така решихме с мъжа ми. Името е хубаво, българско и срещано сравнително често, а бащата на мм е един достоен и много уважаван от мен човек вече 26 години. Дребното носи името на баща си, с голяма разлика са, а той се появи след една дълга и тежка борба със заболяване на съпруга ми. Просто се появи без план, в едни по зрели за нас години. Така, че ако един ден решат не искам да се кръщават деца на нас, за мен това е отживелица. Не го приемам и това взема първата  буква и вече кръстено на еди кой си, или цялото или нищо. Самуил на дядо си Стефан, пресен пример на наши приятели внука Whistling

# 28
  • Мнения: 900
При спазването на тази нелепа   традиция, винаги има някой сърдит, за това ние не я спазваме.
В моят случай съм кръстена на едната баба, а сестра ми на другата и винаги е имало осезаемо разделение и неприятни коментари кое момиче на коя баба е.
Имам и други примери от познати-дядото сърдит че детето не е кръстено на него не го зачита за внук и не получава мнимание или подаръци.
Радвам се че тази традиция се спазва все по-малко! Confused

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 13 482
sea.sea
В случай че молбата, с която се иска промяна на името, бъде отхвърлена от съда, молителят има право на жалба срещу решението в едноседмичен срок от връчването му.
Не е лесно и си е занимавка, но не е невъзможно.

# 30
  • Кърджали
  • Мнения: 10 268
Не съм против традицията като цяло, но и реших че не искам да я спазвам. И мъжът ми беше съгласен с мен. Това с първата буква не го приемам за кръщаване на някой. Ако ще е, да е цялото име, или поне много подобно.
И двете ми деца са кръстени с техните си имена. По случайно съвпадение името на дъщеря ми започва с буквата на името на баща и, а името на сина ни - с буквата на моето, на майка ми и свекър ми /лека им  пръст и на двамата/. Но както казах, за мен това не е кръщаване на някого.

# 31
  • Мнения: 13 809
И аз и съпругът ми бяхме против. Този  обичай ми е много неприятен, осен това имам и познати и роднини - семейства с много развалени отношения заради накива традиции. Родителите ми са широко скроени и никога не са робували на такива именувания. Свекърите обаче се тръшкаха и понеже никой не ги отрази нито с първото нито с второто - накрая спряха.

# 32
  • Мнения: 10 812
Дано не обидя някого, но за мен е една от най-тъпите традиции... И като знам колко хора има, които се срамуват цял живот от името си и колко разбити семейства има, заради тази простотия...
Изрично кръстих детето си на НИКОЙ! Въпреки че все ще се намери някой да пусне забележка, че съм я кръстила на мен, защото сме с една и съща буква... Голяма драма, дори и за непознати как пък така на никой не е кръстена... Аз се базикам, че е кръстена на изестна българска царица и шведска кралица Joy

# 33
  • Мнения: 2 430
Ние пък решихме да кръстим детето на свекъра. Той човека до последно повтаряше както решите. Ако беше момиче, щеше да е на свекървата. Сърдити няма от никоя страна. Просто имената са хубави.
Една традиция е толкова остра или тъпа, колкото са хората, които я спазват, или не. Бих казала, че ако не искате да кръщавате детето на някой, щото друг от семейството можел да се разсърди, то проблемът определено е в семейството, а не в традицията.
ПП: То затова, защото традициите не се спазват сега настана един постмодерен псевдозападен кич с Бетани-Мюриел Атанасова или Джия Мия Петкова, или Самюъл Джеймисън Добрев. Дето честно казано на деца с подобни имена не знам дали нямаше да им е по-добре да се казваха Любомира Атанасова, Пенка Петкова и Георги Добрев например. Поне си пасват с фамилиите и не е пълна пародия.

# 34
  • Мнения: 447
Оо далеч съм от манията за тези "изкилифенчени" имена, които са по-скоро пародийни, и незнам защо родителите си мислят, че е оригинално, нямам обяснение на феномена. Имам едни познати,които кръстиха сина си Стивън, и твърдят че е кръстен на дядо му - Слав Rolling Eyes
Да не говорим, че това дете ще стане дай Боже голям човек, и ще има и той деца, които ще носят презиме Стивънов Scream
Но всеки родител си решава сам разбира се Simple Smile
Скоро ми попадна една статия за имената и тяхната енергия, ако я открия ще я споделя с вас Simple Smile

# 35
  • София
  • Мнения: 22 948
Не е невъзможна смяната на името, но някак си повечето хора са с нагласата, че става бързо и лесно, а не е така.

# 36
  • Мнения: 56
Изобщо не си длъжна да се съобразяваш с нищо. Кръсти го, както го чувстваш отвътре! Важно е името да ви харесва на вас, независимо дали е на свекъри или не. Ако ще го кръщаваш Петко, само заради баща, свекър, без да ти харесва, е много тъпо. Името ще му е за цял живот и ще го наричаш цял живот с него, така, че най-важното е на вас да ви харесва.

# 37
  • Мнения: 4 808
Това ми е най–омразната традиция, защото съм лично потърпевша. И двамата с брат ми сме кръстени на родителите на баща ми, и майка ми винаги съжаляваше, че никое от петте внучета не носи името на нейните родители. Израснах с име, което мразех, няколко пъти правих опит да го сменя и не успях. Успях едва на 40. Дъщеря ми е кръстена на свекърва ми буква по буква, не харесвах името, малко е остаряло, но беше добра жена, пък и заради мъжа ми... Обаче свекърът като се затръшка за име, още преди да се роди синът ни... то не бяха заплахи... щял да се беси, да се хвърля под влака... Синът ми е на 30, той още споменава понякога, че не сме го кръстили на него. Искаше да му сменяме името година след раждането. Можех да си избера всякакво име, бях решила, че този път ще е каквото аз кажа, но заради фасоните на свекъра, е с първата буква на баща ми. Синът ми си харесва името.
А Лъчезара е прекрасно име!

# 38
  • Мнения: 920
Една традиция е толкова остра или тъпа, колкото са хората, които я спазват, или не. Бих казала, че ако не искате да кръщавате детето на някой, щото друг от семейството можел да се разсърди, то проблемът определено е в семейството, а не в традицията.
Ами в някаква степен тази традиция си е галене на егото.
Бабите и дядовците имам предвид.
Уважението към тях може да се показва  по много други начини, не е необходимо чак пък и избора на имена за децата си да подчиняваме на нещо, в чиято основа стои просто егоизъм. Съжалявам, че съм крайна. Но това е моята гледна точка.   

# 39
  • Мнения: 12 029
Аз не съм кръстена на никого, но също не харесвам името си и дълги години се канех да го сменям. Родителите на баща ми са били починали, но дядовците ми са адаши с винаги актуалното Александър. Много го харесвам това име и за момче, и за момиче - Александра, но татко не приел. Имали са и по-добри идеи за име, но в крайна сметка избрали това, с което съм и до днес. Свикнала съм с него, но така и не го почувствах като "моето" и бих се възпротивила децата ми да го повторят.

# 40
  • Мнения: 2 430
Една традиция е толкова остра или тъпа, колкото са хората, които я спазват, или не. Бих казала, че ако не искате да кръщавате детето на някой, щото друг от семейството можел да се разсърди, то проблемът определено е в семейството, а не в традицията.
Ами в някаква степен тази традиция си е галене на егото.
Бабите и дядовците имам предвид.
Уважението към тях може да се показва  по много други начини, не е необходимо чак пък и избора на имена за децата си да подчиняваме на нещо, в чиято основа стои просто егоизъм. Съжалявам, че съм крайна. Но това е моята гледна точка.   


Според мен пък смисълът е друг. Смисълът е да се пазят българските имена и да не се получи претопяване на българската идентичност. Изобщо не мисля, че е проява на уважение това да кръстиш детето на някой. Проява е на желание да запазиш това, което прави родът- род. Историята. Иначе така или иначе съм сигурна, че фамилията на вашите деца е фамилията на мъжа ви, и съответно - на бабите и дядовците. Ми дайте по тази логика и да не им даваме тяхната фамилия, нали ние сме ги износили, откъде накъде пък техният род ще продължаваме.
Пак казвам, щом има засегнати проблемът е в роднините, не в традицията. Аз не съсм против детето да не е кръстено на никой, стига името все пак да е смислено, и по възможност, нека е българско. Иначе то това, което днес е модерно, утре не е - и кой знае, след 15 години и Пенка може да е желано име.
Не съм съгласна, че е важно името на детето да харесва на родителите. Важно е да харесва на самото дете.

# 41
  • Мнения: 920
Българските имена могат да се запазят и без тази задължаваща традиция. Ако свекърът ми се казва Кольо, баща ми - Стоян, а аз избера за сина си името Калоян?

Няма как да питаме едно новородено бебе дали харесва избраното от нас име. Но пък си е наша отговорност то да не унизително, смешно или нелепо.

# 42
  • Мнения: 2 430
Българските имена могат да се запазят и без тази задължаваща традиция. Ако свекърът ми се казва Кольо, баща ми - Стоян, а аз избера за сина си името Калоян?

Няма как да питаме едно новородено бебе дали харесва избраното от нас име. Но пък си е наша отговорност то да не унизително, смешно или нелепо.

Ами ако свекърът ти се казва Калоян и ти харесва името, нарочно ли няма да го кръстиш така, само и само да е на никой, че ако е на някой другите ще се изпокарат?

# 43
  • Мнения: 920
Ако я нямаше тази традиция и ми харесва това име, ситуацията би била абсолютно различна. Повтарянето на името би било мой собствен избор, а не заради очакванията на дядото или бабата на детето.

# 44
  • София
  • Мнения: 22 948
Аз харесвам имената на родителите ми, тези на ММ не чак толкова, но държах детето ми да не е кръстено на никого. Никой не ни е давал акъл, техните даже изобщо не са питали предварително.
Снаха ми е с двойно първо име. Тя реши да кръсти дъщеря си с втората част от нейното първо име, ако ме разбрахте. Grinning

# 45
  • Мнения: 2 430
Ако я нямаше тази традиция и ми харесва това име, ситуацията би била абсолютно различна. Повтарянето на името би било мой собствен избор, а не заради очакванията на дядото или бабата на детето.
Но аз не попитах това. Попитах, ако ти харесва името Калоян, но и свекър ти се казва Калоян ще се откажеш ли от него, за да не е кръстено детето на никой и съответно да не се карат?
Мисля, че в каквато и да е ситуация е лошо младите да бъдат ограничавани в избора си. Дали ще те принудят да го кръстиш на тях или ще те принудят да се откажеш от дадено име, само и само да не е на никой и да няма сърдити, все си е принуда.
При нас никой не очакваше да го кръстим на някой от тях. Повтарянето на името си беше наш избор. След това никой не се нацупи, никой и не тържествуваше, нали видите на мен е кръстено.

# 46
  • Варна
  • Мнения: 89
С първото детенце сте заложили на традицията, но сама казвате, че не е само от уважение, а и защото сте харесали името. Преди всичко е важно с таткото да се разберете по този въпрос. А Лъчезара е чудесно име.

# 47
  • Мнения: 13 809
Въпросът с наименоването е толкова сериозен че е хубаво младите преди да се вземат да се поразпитат какво мислят по въпроса и да си уеднаквят мненията защото има много развалени семейства заради тръшканиците на старите. Да видят дали ще се договорят и ако не,  по - добре да не се вземат. Защото така от усуквания една позната не са я взели от родилния дом. Бащата мислел че традиционно понеже е първи внук от мъжки пол ще е кръстен на свекъра, майката обаче без да каже нищо го записала на баща си, защото първото им дете било вече кръстено на свекървата. От целия цирк дядото получи инфаркт понеже три дни черпел квартала че най-после му се подновило името. Та в резултат се разделиха заради тази история.

Мога да разкажа още две три истории, дори със смяна на име като поотрасна детето. Та много е сериозен този аспект в живота на всяко семейство. Ние отсега сме заявили на децата, че не желаем да кръщават на нас. Да си знаят.


Българските имена могат да се запазят и без тази задължаваща традиция. Ако свекърът ми се казва Кольо, баща ми - Стоян, а аз избера за сина си името Калоян?

Попитай баща си дали ще се задоволи с "Ян" , защото имам роднини с подобни мески, които по принцип звучат нормално като име но този родител дето едва се разпознава в името с една буква винаги е обиден. Като ще се кръщава да е разпознаваемо или поне първата буква, така смятат старото поколение.

# 48
  • Мнения: 18 562
Това беше най-първото условие когато избирахме име-да не е кръстено на никого. Аз на свекърва не бих кръстила.по никакъв начин. А и като цяло детето ми исках да има неутрялно и свое си име. По принцип е хубава традиция,но само ако не е наложена. А за емн родитерите имат единственото право да изберат име на детето си. Освен това не ми додапа идеята,че едните родители са един вед по-важни от другите(и това обикновено са тези на мъжа). Не смятам,че едните са по-важни от другите.
Затова не ми харесва този обичай особено много и много държах да не се спазва. Всякакви сърденици по въпроса смятам за простащина и незачитане елементарни права на децата ти да дадът име та своето дете. За мен това са отживелици. Да, не съм против, но както казах не мога да пренебрегна своите родители заради някакво си неписано правило , а деца колко ще имам,че да угодя на всички не мога да знам..
Така излиза,че един от 4 ма човека е евентуално предпочетен над всички други-и това не ми се нрави никак.
Да не говорим,че според мен най-голяма право за избор на име има самата майка-думата трябва да е нейна, с одобрението на таткото, разбира се.

# 49
  • Мнения: 10 812
То и в друга тема сме го говорили... Децара взимат за презиме името на баща си, за фамилия - фамилията на баща си, т.е. или фамилията на баба и дядо, или направо името на дядото... И в цялата тази конфигурация, зорлем и първото име да е на баба/дядо по бащина линия... Името на рода се продължава от фамилията, а не от личното име... Че тоя дядка и инфаркт получил, ми браво, естествен подбор му се казва на това 😀 Какъв егоист и идиот трябва да си, че да не вземеш родилката от болницата, заради едно име...

# 50
  • София
  • Мнения: 22 948
На детето на брата на моя добра приятелка ходиха да му сменят името след изписването, защото не било кръстено на дядо си по бащина линия... Направо не знам какви са тези хора, да не говорим, че след смяната така или иначе само първата буква съвпада.

# 51
  • София
  • Мнения: 38 515
А представете си само близнаци. Единият Александър, другият ... Щерю!

Аз доста дълго време мислих женско име, което да не е с В.
Свеки беше категорична да НЕ се казва на никого, защото нея я бяха принудили на свекъра, а името е много особено.

# 52
  • София
  • Мнения: 18 702
Направо го има ,в класа на синът ми са.Grinning

# 53
  • София
  • Мнения: 13
Мили майки,
Кръщавайте децата си с имена, които ви харесват. Предполагам знаете, че кръщавайки го на някой, то придобива и част от характера му.
Да са ви живи и здрави рожбите и не оставайте с по една! 

# 54
  • Мнения: 13 809

Свеки беше категорична да НЕ се казва на никого, защото нея я бяха принудили на свекъра, а името е много особено.
Моята има ужасно грозно име , от тези старите, ама много специфично.  Та понеже брата на мъжа ми е кръстен на дядо си  ( нейния баща)  тя бленуваше как като кръстят евентуално бъдеща внучка на нея - ще има пълно съвпадение в имената. Мани мани, пълна пародия.

Аз съм чувала преди десетина години един разговор -втрещих се . Щерка ми е първата внучка. Името й няма нищо общо с имената на който и да е бабите и дядовците. Та се разхождаме с родители на мъжа ми , на гости сме в техния град и те срещат някакви познати дето не са се виждали от 100 години и Ха здрасти, ви първото нещо за което питат - на теб кое е кръстено. Ние се изтегляне деликатно и чувам с края на ухото си интерпретацията на свекърва ми как от дядовото име е станало това на дъщеря ми. Болен мозък може да го измисли това ви казвам... И на довиждане онези познати  - ами браво  значи ви е подновено името. Начин на мислене е това, врастнал закостенял.....Мъжът ми с мисленето си  не е тяхно дете явно Joy

# 55
  • София
  • Мнения: 38 515
Направо го има ,в класа на синът ми са.Grinning
Бяха някъде в градините в Младост, та съм ги запомнила.😁

# 56
  • София
  • Мнения: 18 702
Тризнаци са,имат и сестра.

# 57
  • Мнения: 2 430
Значи това някой да се тръшка за едно име за мен е отживелица и пълна селяния. То ако това е родата, значи не сме случили на рода и името е ама най—малкия проблем.
Не знам, не мога да повярвам, че някой се разделя заради име. Името е поводът, но там има толкова дълбоко вкоренено неразбирателство между семейства и личности, че...

# 58
  • Мнения: 18 562
И аз не мога да повярвам,обаче си има такива истории и най-лошото е,че и до ден днешен се срещат. Просто това за някои хора е мега скандално да не наречеш на свекитата първо дете-това по  селата и малките населени места. Мен ме питаха-е на кой това име?
Майка ми ме молеше да размисля и да уважа свекърите. Не-мерси. Още в намялото казах да не си правят сметки.
Не,че те ме питаха де- никога не ме питаха даже не повдигнаха въпроса.
А и мнаго ме дразни прослувутата история,че щом е момче първото дете(а и не само) задължително е хубаво да и на свекъра,обаче видиш ли щом е момиче-може на никой или на тъщата. (И то ако е второ дете😉). Все едно момичетата не са важни. Моя е единствено дете тъй, че сори и рода няма да продължи, ако не родя момче,че е на свекъри не кращавам,брей че зла работа.
Брат ми е кръстен на дядо ми по бащина линия(защото при нас имената се предават през поколение и са едни и същи,ама задължително). Аз не съм на никого,и дядо ми е настоявал да го сменят в родилното. Но вече съм била записана. Добре,че не са го сменили, че си харесвам името. А и бабите и двете са със стари и не хубави имена.
Авторката ако аз бях имала такъв сън,щях здраво да се запъна и това име щях да избера. Особено пък щом ти се харесва.

# 59
  • Мнения: 447
Това с името, че носи характера на човека на който е кръстен, е вярно наистина, поне по моите наблюдения. Моя брат е кръстен на дядо ни по бащина линия, а той беше много труден характер и заядлив отвсякъде, брат ми сега е едно към едно като него, все се заяжда без причина и крещи за щяло и нещяло. 

# 60
  • Мнения: 2 560
Имам две познати, на които преди години не им позволиха да си изберат имената на децата си. На едната посто й заявиха, че детето ще се казва така и точка. Не пропуснаха съжалително да цъкнат с език , че роди момиченце, а не момченце.  Другите пък, друго двайсе. Понеже свекървата е имотната баба с кинтите, заяви директно, че ако не го кръстят на нея внучето, пак момиченце, няма да ги погледне повече и няма да им помага. Е, на нея го кръстиха. Аз сигурно бих бира от развелите се, ако  се опитат по такъв начин да ми наложат нещо толкова важно,  като името ва единственото ми дете. Не за друго, ама такова неуважение и тиратично незачитане на мнението и желанието ми не мога да го преглътна и бих се замислила сериозно дали таткото и моя човек. 

# 61
  • Мнения: 18 562
Имам две познати, на които преди години не им позволиха да си изберат имената на децата си. На едната посто й заявиха, че детето ще се казва така и точка. Не пропуснаха съжалително да цъкнат с език , че роди момиченце, а не момченце.  Другите пък, друго двайсе. Понеже свекървата е имотната баба с кинтите, заяви директно, че ако не го кръстят на нея внучето, пак момиченце, няма да ги погледне повече и няма да им помага. Е, на нея го кръстиха. Аз сигурно бих бира от развелите се, ако  се опитат по такъв начин да ми наложат нещо толкова важно,  като името ва единственото ми дете. Не за друго, ама такова неуважение и тиратично незачитане на мнението и желанието ми не мога да го преглътна и бих се замислила сериозно дали таткото и моя човек. 
Аз също. За мен това са безволеви хора, пълни малоумници с извинение. Да не говорим да имам такъв мъж, който в тази ситуация да не ме подкрепи. Не мога да си представя такова нещо,че някой можело да ми заяве как ще се казва моито дете.Как може да има подобни мекотели и да не могат да се опълчат. Ама така е като си зависим и всичко опила за пари,и като ти е толкова акъла...
Не само ще се разведа,но и дете няма да видят такива баби.

# 62
  • Мнения: 10 812
Аз май и друг път съм споделяла. Леля ми е изоставена от мъжа си в родилното, щото не искала да кръсти детето там както родата му иска. Развели са се, аз не съм го виждала никога този индивид, ама то май и братовчед ми не е... Абе ужасна работа, аз за това толкова ненавиждач тази традиция...

# 63
  • Мнения: 2 560
Ами, какво да ти кажа. Питала съм ги и двете защо приемат положението, коментарите бяха " оф, не ми се занимава да се разправям". Аз бих се разправяла и то как, ама разни хора, разни идеали, нали така беше приказката.

# 64
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Аз май и друг път съм споделяла. Леля ми е изоставена от мъжа си в родилното, щото не искала да кръсти детето там както родата му иска. Развели са се, аз не съм го виждала никога този индивид, ама то май и братовчед ми не е... Абе ужасна работа, аз за това толкова ненавиждач тази традиция...

Леля ти трябва да се радва,че навреме се е отървала от такъв Мунчо.То това не е мъж.
Чудя се и на такива,като онзи свекър,който черпил,защото мислел,че му подновили името.Хората черпят,защото им се е родило внуче.Без значение как се казва.

На свекърва  ми името не е остаряло. Тя искала да кръстим детето Наталия и мрънкала на съпруга ми.Без аз да знам.Обаче Наталия се казваше бившата му приятелка,която му създаде големи проблеми в миналото и той не иска даже да чува това име...

# 65
  • Мнения: 2 465
Поверието е, че ПЪРВО дете не се кръщава на починал човек. Дори да си суеверна, няма никакъв проблем да кръстиш второто си детенце на някой от родителите.

Би могла също да го кръстиш на брат си или сестра си, ако имаш такива. Щом уважаваш традицията, нека има по едно детенце, кръстено на всяка от фамилиите.

# 66
  • София
  • Мнения: 12 374
Държах да не е кръстено на никого.
И ние с мъжа ми бяхме така.

Имахме 2-3 ''работни'' имена, едно от които отпадна, тъй като е арабско - той се притесняваше, че в училище ще й се подиграват. Нито едно от имената не беше свързано с някой наш роднина.

# 67
  • София
  • Мнения: 28 579
Държах да не е кръстено на никого.
И ние с мъжа ми бяхме така.

Имахме 2-3 ''работни'' имена, едно от които отпадна, тъй като е арабско - той се притесняваше, че в училище ще й се подиграват. Нито едно от имената не беше свързано с някой наш роднина.
Същата ситуация и при нас Smile
След като разбрахме пола, казах на мъжа ми да измисли няколко имена, които харесва, аз също измислих, след няколко дни го попитах дали е готов, каза ми, че е измислил само едно, което за невероятен късмет се оказа и в моя списък.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 191
Приятелят ми много държеше детето да носи името на баща му . Честно казано,не обичам имена завършващи на -мир ,както е в случая ,нито пък искам да бъде кръстено баш като дядо си. Бих склонила да е с буквата , но най-вече понеже имам вече 2 имена с тази буквичка ,които много ми харесват. Но най-голямото ми желание е детето да е кръстено на себе си , да не е на баба/дядо/учинайка и тн . Но аз бях бременна в 5-та седмица,когато ММ съобщи на родителите си и те веднага почнали да напират да е на тяхната рода. То детето още беше с размер на сусамове семе,те вече име му избраха >< . Та сега усещам как ще имаме малко търкания по тази тема.

Иначе майка ми ми е разказвала как при моето раждане имало още една млада майка,която родила момиченце и искала да го кръсти на свекървището и избрала името София. Но свеки се казвала Софка и била почнала да крещи и да вдига скандали в родилното отделение как ако ,,т'ва не се казва Софка ,хич да не ми го води у дома'' . Та София станала Софка ...

# 69
  • Мнения: 18 562
Ще имаш проблеми вероятно, щом отначалото напират, а и мъжа ти държи. Не се предавай моля те. На мен ако така ми бяха казали, щях да им стопирам мераците и напук щях да си избера неутрално име. Много против съм такива вмешателства.

# 70
  • София
  • Мнения: 28 579
Приятелят ми много държеше детето да носи името на баща му . Честно казано,не обичам имена завършващи на -мир ,както е в случая ,нито пък искам да бъде кръстено баш като дядо си. Бих склонила да е с буквата , но най-вече понеже имам вече 2 имена с тази буквичка ,които много ми харесват. Но най-голямото ми желание е детето да е кръстено на себе си , да не е на баба/дядо/учинайка и тн . Но аз бях бременна в 5-та седмица,когато ММ съобщи на родителите си и те веднага почнали да напират да е на тяхната рода. То детето още беше с размер на сусамове семе,те вече име му избраха >< . Та сега усещам как ще имаме малко търкания по тази тема.

Иначе майка ми ми е разказвала как при моето раждане имало още една млада майка,която родила момиченце и искала да го кръсти на свекървището и избрала името София. Но свеки се казвала Софка и била почнала да крещи и да вдига скандали в родилното отделение как ако ,,т'ва не се казва Софка ,хич да не ми го води у дома'' . Та София станала Софка ...
Важното е да се разберете двамата. Останалите нямат право дори на глас.

Моето мнение е: Детето има име на тяхната рода – фамилното. Бащиното също идва от (страна на) бащата. Справедливо е поне едно име да е от майката.

# 71
  • София
  • Мнения: 12 374
Като толкова държи - да забременее, износи и роди, пък после да избира име. Егати и мъжете има, честно.

А историята с крясъците в родилното и как хубавото име София е станало на грозното Софка направо ме разби. Майка ми ме е родила на 1-ви януари, Васильовден. Имам и прадядо Васил при това - очаквал е да съм Василка или поне Весела. Нищо подобно, майка ми е избрала име, несвързано с роднини и празници. Баща ми я е подкрепил изцяло, голям шум се е вдигнал, но не е отстъпил.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 191
Определено няма да го кръстя на свекър си, колкото и да се тръшкат. Като цяло май целият проблем идва от факта,че родителите на ММ са над 60 г. И имат едно остаряло мислене. Забавното е как пред мен гък не са казали за име,а само на сина си мрънкат 😁

Иначе и аз му предложих на моя той да забременее и да го кръсти ако иска и на любимата си група,ама не е навит.

# 73
  • Мнения: 2 430
Абе то забременяването и раждането ок, жената ги прави. Но и мъжът после гледа бебе уикенди, по нощите, ходи на работа и  слуша постродилни депресии. Освен това той често е и посредник между изнервената майка и родителите си. Така че сигурно и той има право да си каже мнението за името.

# 74
  • София
  • Мнения: 22 948
Айде само да не ги жалим татковците, не мисля, че им е по-трудно от на нас. Wink.
Иначе има право да си каже мнението, разбира се, но аз лично му казах, че съм си избрала име и не смятам да правя компромис. Grinning Все пак наистина второто и третото име идват от мъжа.

# 75
  • София
  • Мнения: 28 579
Определено няма да го кръстя на свекър си, колкото и да се тръшкат. Като цяло май целият проблем идва от факта,че родителите на ММ са над 60 г. И имат едно остаряло мислене. Забавното е как пред мен гък не са казали за име,а само на сина си мрънкат 😁

Иначе и аз му предложих на моя той да забременее и да го кръсти ако иска и на любимата си група,ама не е навит.
Тук не съм съгласна, проблемът не е в тях, а в приятеля ти, доколкото разбирам това мислене го има и той: "Приятелят ми много държеше детето да носи името на баща му...".

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 191
Права си донякъде, но понеже техните са си инати и от едно време са обяснявали на 2мата си сина как трябва да кръщават първородното на баща си . Поне ММ почва да осъзнава,че детето не трябва да е с името на баща му. Затова и написях ,,държеше". Имаме още няколко месеца да разрешим този въпрос.

# 77
  • Мнения: 11 844
Аз казах и по-рано моето мнение, избора е на двамата родители...не смятам, че е от значение кой колко прави за детето, кой ражда, кой пък гледа...това кой както си го нареди в семейството е освен раждането де хохо  Laughing .
Мисълта ми е, че за децата за каквото и да става въпрос  смятам, че родителите имат равни права при вземането на решения и никой друг няма право да се меси, и не само за имена.

Относно безумните истории - Баща ми са двама братя, та ражда се брат ми първо внуче, носи буквата прави му се влог 100лв (на времето много пари хаха), ражда се братовчед ми (на чичо ми) носи цялото име - влог 1000лв , раждам се аз не нося нищо на никого Grinning за мен няма влог  ooooh! . Просто недоумявам...

# 78
  • София
  • Мнения: 28 579
И свекърът ми е голям инат и много държи светът да се върти около неговите желания. В такава ситуация е още по-важно да се разберете двамата с мъжа ти.

# 79
  • Мнения: 447
Оо и аз като съм се родила дядо ми не е искал да ме вижда, понеже много е искал да нося името на баба ми, но майка ми е решила, че тя вече има кой да й носи името (братовчедка ми е кръстена на нея), и за това избира да ме кръсти на нейните родители. Била съм на около 6-7 месеца, когато ме е видял за първи път и то за около 1мин. и е казал на баща ми: Не прилича на никой от нас!
Безумия от старите ленти са това Grinning

# 80
  • Мнения: 18 562
Безумия вярно. Не приличало на тях😂 ми то това си е лотария,каквито гени надделеят-такива. Моята като прилича досущ на свека, и това е факт(защото те с мм са еднакви ама копи пейст), ако ще да се пръсна от яд-това е положинието. За мен пак си е най-красивата. Дори и от свекъра намирам черти у нея,а от нашата рода нищо. Всеки ден търся нещо от мен,еми няма,няма(макар че ми казват,че имало и на мен)
 Еми това е. Шанс и разпределение на гените.Наука и природа.

# 81
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Името на детето би трябвало да се харесва и на двамата родители.
Естествено и таткото има право на мнение.
Но когато свекърите изявят претенции за името ,започват да настройват таткото ,той застава на тяхна страна и тримата започват да тормозят бъдещата майка,е тогава картинката става много грозна.
Мъжът би трябвало да застане на страната на бременната си жена и да се погрижи за нейното спокойствие.Не да я притиска и разстройва.
Майката също заслужава някакво уважение и подкрепа.
Не е нормално тя да носи това дете 9 месеца,да го роди и после цял живот да го нарича с име,което не харесва.

# 82
  • Кърджали
  • Мнения: 10 268
Аз много държах името на децата да изберем и двамата с мъжа ми. Всеки си имаше свои си критерии, но в края на краищата постигнахме съгласие. Опити за намеса от страна на неговата рода не е имало (там на тази традиция не се държи много много), майка ми се опитваше да ми обясни, че трябвало да избера да кръстя бебето на свекърва ми, с две думи казах че няма да стане. Името е избрано и толкоз. Сестра ми пък не била харесала името, казах ѝ че не ме интересува.
Когто бях бременна със сина ми, мъж ми беше казал че мога да избера каквото име искам. Аз се бях спряла на две и накрая все пак заедно избрахме едното от тях. Пак се намери кой да каже, че не било хубаво името, т напомнях че е важното на мен да ми харесва.
И двете деца, както и по-рано писах, не са кръстени на никого (под кръщаване разбирам да вземе цялото име или поне доста подобно). От това някак си нарочно избягах. Исках да си имат техните си имена.

# 83
  • Мнения: 447
Имам едни познати, жената е българка, а мъжа й - грък. Като забременя милата, имаше много притеснения за името, понеже не знаеше как стоят нещата с традициите там в Гърция, седнали говорили една вечер, и той й казал, че това при тях го нямало - детето да е кръстено на някой от родата, достатъчно им е че презимето и фамилията са на мъжката страна. И така поуспокоиха се нещата, но тя реши че ще им даде някакво уважение и ще го кръсти на свекърва си.

# 84
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Аз обратното знам за Гърция-че повечето спазват традициите и кръщават на свекър и свекърва.Държат си на гръцките имена и няма разни измишльотини...
Имам гръцка жилка и доста роднини там и съм останала с впечатление,че са по-консервативни и са традиционалисти.
Е разбира се винаги има изключения..

# 85
  • Мнения: 447
Аз обратното знам за Гърция-че повечето спазват традициите и кръщават на свекър и свекърва.Държат си на гръцките имена и няма разни измишльотини...

Ами кой знае, не съм го преживяла от първо лице, но това знам просто като инфо от нея. А може и според района да зависи, той мисля, че е от по-южна Гърция ако има нещо значение..... знам ли..... Bowtie

# 86
  • Мнения: 1 418
Изобщо не ни е минало шрез ума да кръстим на някой. Имаме хубави имена в семейството.Но не бяха нашето име.Това което избрахме ни дойде от вътре и си й писйожда прекрасно.Детето си е индивидуална личност и си има свое име 😊Иначе не е лоша традиция особено ако човекът на който кръщаваш е добър!
Но пък да си кръстиш детето Нунка..защото така трябва..еми сори..

# 87
  • Мнения: 785
Имам съученичка Стойна-свекървата натиснала,ако не е на нея,да освобождават уж подарения по-рано апартамент.Момичето се представяше като Соня и чак при дипломирането разбрахме,че е Стойна,видяхме на дипломата.Тя плака неутешимо и не дойде на бала.По-късно си смени името,но бяха перипетии и отне доста време.И като стане въпрос за тази традиция,все за Соня се сещам-дали въпросната свекърва е била щастлива,че така се е чувствала внучка й заради нея.
Каквото и да решите с мъжа ти,дано имате възможност да си решавате сами,без натискане и угаждане.Леки бременност и раждане!

# 88
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Две сестри-Гинка и Наталия.
Гинка-кръстена дословно на свекървата.Жената заслужава,помогнала е много на младото семейство.Обаче точно за името се заинатила ,държала да е дословно на нея и снахата отстъпила.
Наталия-кръстена е на тъщата.
Сега момичетата са на 17 и 14 години.
Гинка мрази името си,чака с нетърпение да стане на 18 и да го смени на Грета.

# 89
  • Мнения: 12 029
На времето имах познати сестрички Пенка и Калинка. Предполагам Калинка е  Калина, но бяхме деца. Интересното е, че тогава не харесвах и двете имена.

# 90
  • Мнения: 10 812
Като чуя Пенка и все се сещам за една знойна танцьорка, която беше в Шоуто на Слави. Имаше състезание някакво, излезе мацка и половина, то лице, то тяло, то чудо, танцува убийствено. Как се казваш? Пенка... FrowningThinkingRage Аз лично теглих едни сочни майни на цялата и рода...

# 91
  • Мнения: 2 757
На времето имах познати сестрички Пенка и Калинка. Предполагам Калинка е  Калина, но бяхме деца. Интересното е, че тогава не харесвах и двете имена.

Това ме подсети за две сестри, които познавах от училище - Златка и Калинка.
Имаше някакъв бум на Златки в началото на 80-те. Явно по това време е било харесвано име или е имало много баби за "уважение".

# 92
  • Мнения: 25 619
Хм, в моето детство внучките на баба Златка ги кръщаваха Златина.  Simple Smile

# 93
  • Мнения: 2 560
Братовчедка ми има колежка Златичка.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 374
Не знам какъв трябва да си, за да си кръстиш детето Пенка. Да, старо бг име, с традиции и дрън дрън, но за мен лично има един дълъг списък от нашенски имена, които просто звучат нелепо. Сори, ама не сме в 19в. вече. И Пенка, Пенчо, Цонка и прочие имена са отврат.

# 95
  • Мнения: 11 844
Преди десетина година мои познати кръщават детето Георги на дядото Гецо, сестра му на дядото каза - Е че Гецо е по-хубаво от Георги  Crazy

# 96
  • София
  • Мнения: 12 374
Преди десетина година мои познати кръщават детето Георги на дядото Гецо, сестра му на дядото каза - Е че Гецо е по-хубаво от Георги  Crazy
Георги е хубаво име, но Гецо..айде нЕма нужда Simple Smile

# 97
  • Мнения: 10 812
Познавам Пенчо Пенчев, на 29-30 години. Обаче някак името си му пасва на него, колкото и остаряло да е.

# 98
  • Мнения: 339
На времето имах познати сестрички Пенка и Калинка. Предполагам Калинка е  Калина, но бяхме деца. Интересното е, че тогава не харесвах и двете имена.

Това ме подсети за две сестри, които познавах от училище - Златка и Калинка.
Имаше някакъв бум на Златки в началото на 80-те. Явно по това време е било харесвано име или е имало много баби за "уважение".

Майка ми се казва Златка, кръстена е на дядо си Златил. Отива ѝ, защото е човек със златно сърце Simple Smile. Наистина заслужава, ако един ден, живот и здраве, стане баба, детето да бъде кръстено на нея, но макар че съм свикнала с името, не ми харесва. Не ми допадат и производните Златина и Златея. Не бих дала на детето ми име, което не ми харесва..
Иначе и аз знам един Пенчо на 29-30 години, както и един млад Генчо.

# 99
  • Мнения: 2 478
Някак си, момчетата/мъжете не приемат тези стари имена толкова драматично. Но женските отнасят голямо вайкане. Винаги ще го мисля - името не изгражда образът, ако си добър човек, на никого няма да му пука , че името ти е смотано. Ако някой ти се подиграва за него, това ще е един от най-малките му недостатъци. Ерго , не ти трябва такъв в живота.
А пък Стойна , между другото, е съвсем нормално име.
Като не казвам, че е ок бебета да се кръщават Гичка, Цецка и т.н., смятам , че в днешно време е изключително безотговорно от страна на родителите да дават такъв труден старт на децата си, само за да се угоди на някой кисел дъртак.

# 100
  • Мнения: 447
Ох, сетих се за една позната, младо момиче, рано роди и двете си деца, което не е лошо разбира се, но явно наивността й изигра лоша шега и за всичко се съгласяваше с мъжа си и родителите му, та.... първото го кръсти Галя, второто Петко, децата сега са на 7 и 3 годинки, и като излизаме по градинките и ми е много странно като чуя: "Петко, не яж пясъка!" Някак името не го свързвам с малко човече!
И сме я питали, защо така го кръсти, не като укор, по-скоро от любопитство, и тя ни отговори, че свекърът й казал, че те живеят в неговата къща, хранят се на неговата маса, и ако това не е причина да му се продължи името не знае кое е!

# 101
  • Мнения: 25 619
Ами, ето! Хора, които са склонни да поддадат на натиска на родителите си относно избора на име на собствените им деца, просто не са готови за родителство. Отделно пък напълно комерсиалните решения от типа „Име за апартамент/къща/етаж“ или „По 1000 лв. за буква“.
Жалко за децата...

Кръщаването на баби и дядовци трябва да е израз на искрено уважение към човека или традицията, а не в резултат на външен натиск.

# 102
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Аз познавам една германка,която кръсти децата си Пенка и Стоян на българските си свекъри.Много и харесвали имената и традицията също..Дори мъжа и остана потресен.А свекърите въобще не очакваха.
Пенка София.

На нея и звучи като Бианка,Иванка..

# 103
  • Мнения: 25 619
Хайде да не споменавам култовите имена на децата на една съфорумка, които може би още гордо се развяват в подписа ѝ.  Laughing

# 104
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Да,но тези деца живеят в чужбина.И там може би Цанка е екзотично име.

# 105
  • Мнения: 25 619
А, сети се.  Laughing

# 106
  • Мнения: 7 274
На мен Стойна ми харесва. Сега, ако момичето е комплексарска, проблемът си е нейн. И Петко ми харесва, и Стоян. Много повече от Джейсън, Тейлър, Кели и т.н.

# 107
  • София
  • Мнения: 12 374
Хайде да не споменавам култовите имена на децата на една съфорумка, които може би още гордо се развяват в подписа ѝ.  Laughing
Винаги съм ги възприемала като майтап..наистина ли са риъл? Еха.

# 108
  • София
  • Мнения: 16 037
Имах съученички близначки Ганка и Драганка. Високи, руси, със сини очи, като от реклама на Некерман бяха.
Като се запознаваха с момчета си казваха имената съвсем сериозно.
Отсрещната страна рядко можеше да сподави смеха си. Не им вярваха и учителите в началото.
Все ги призоваваха да не се подиграват с хубавите български имена.

# 109
  • Мнения: 18 562
Хайде да не споменавам култовите имена на децата на една съфорумка, които може би още гордо се развяват в подписа ѝ.  Laughing

Кажете кажете де 😊😉

# 110
  • Мнения: 25 619
Винаги съм ги възприемала като майтап..наистина ли са риъл? Еха.

А, за мен целият профил е един голям майтап, ама... Гледам, доста хора се връзват.  Simple Smile

# 111
  • Мнения: 447
Хайде да не споменавам култовите имена на децата на една съфорумка, които може би още гордо се развяват в подписа ѝ.  Laughing

Кажете кажете де 😊😉
Нахранете любопитството ни моля ви

# 112
  • Мнения: 27
Аз смятам да не кръщавам детето си на никого ,поради причината,че не желая да взима част от характера най-малко на свекъра и свекървата. 😀Бих го кръстила на майка ми ,защото е една идея по-добродушна от тях ,но все пак и тя си има лоши навици. Но като цяло тази традиция  е доста неуместна,тъй като може никой да не носи хубаво и благозвучно име,а е доста странно ,когато млад човек ти каже ”Приятно ми е ,Гинка...Донко..”

# 113
  • Мнения: 10 874
Скрит текст:
Хайде да не споменавам култовите имена на децата на една съфорумка, които може би още гордо се развяват в подписа ѝ.  Laughing

Кажете кажете де 😊😉
Нахранете любопитството ни моля ви
Предполагам, че говорят за Александър Ави Марин и Катрин Цанка Ирмис.

# 114
  • Мнения: 12 029
Като махнем Ави, Александър и Марин са си стандартни имена за България. Комбинацията Катрин Цанка е доста странна, но все пак майката не живее в България, бащата на децата е със северноафрикански произход и самата съфорумка май е със смесен произход. Това, което е странно за един може да е съвсем нормално за друг.

# 115
  • Мнения: 10 812
Александър Ави Марин са три първи имена ли? То и за другото име също се чудя, ама може би Ирмис да е някаква фамилия... Аз знам за Илиян-Първан, който живее в Америка, бащата е американец, но просто така са си решили хората. Явно американците са ОК с това име, въпреки че според мен детето някой ден ще види зор с произношението, правописа и представянето си като цяло.

# 116
  • Мнения: 2 560
Е, това се казва комбинация. Даже и да са от смесен произход родителите, имената са ....Катрин Цанка е просто феноменално, като Ричард Пенчо примерно. Оф, що не мислят някои хора какво причиняват на децата си с такива имена😥

# 117
  • Мнения: 2 810
Никой не е длъжен да кръщава детето си на някой, било и на себе си. Всичко е както майката и таткото искат. Аз съм на принципа ... нов човек - ново име.

Кръстете детето си както баба ви е казала в съня ви. Късметът ще е с него

Последна редакция: вт, 26 фев 2019, 20:05 от П@нди

# 118
  • Мнения: 447

[/quote]
Предполагам, че говорят за Александър Ави Марин и Катрин Цанка Ирмис.
[/quote]

Dizzy Face  Dizzy Face
Странно е да, но явно на родителите им харесва. Да са живи и здрави разбира се!
На една позната сестра й се омъжи за американец, детенцето избраха да кръстят на най-близката дата с имен ден. И така то се роди около средата на май, и го кръстиха Кирил, бащата беше напълно съгласен, въпреки че не е американско име. А той самия бил кръстен на собственик на ресторант, в който се запознали майка му и баща му, не съм сигурна за името, понеже не са ми много близки, по-скоро от истории на моята позната я знам тая информация.

# 119
  • Мнения: 16
На мен ми харесва децата да са кръстени на някого, да има приемственост
Ако не искате да кръщавате второто си дете на свекърва си, може да изберете да е на някой друг ваш близък или роднина, който после промерно да му стане кръстник,
или да го свържете с месец на раждане.
Малко ще е странно едното дете да е кръстени на дядо си, а другото на никого

# 120
  • Мнения: 2 810
Няма никакви правила ... едното кръстено на някой, а другото не. Вие си решавате. Сега е вашия ред да избирате. Ако те го направите, след години ще съжалявате.

# 121
  • Пловдив
  • Мнения: 13 482
Нищо странно не виждам в това детето да е кръстено на себе си просто. Двете ми сестри са кръстени на родителите на майка. Аз на никой...изобщо не вярвам това да е драма за хора от моето поколение, камо ли на тези, които тепърва ще се раждат.

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 1 309
Моят син не е кръстен на никого, но свекървата още опява от време на време, че не сме го кръстили на свекъра, което принципно можеше и да се случи, ако името му беше хубаво. И нея няма да я огрее, ако един ден имаме дъщеря поради същата причина, но си прави заявки периодично. Не мога да го  разбера това и винаги ми е било странно как някои хора биват изнудвани по този начин. Ако името е хубаво и човекът ви е скъп , защо не? Но под натиск - няма начин.

# 123
  • Мнения: 920
Не мога да го  разбера това и винаги ми е било странно как някои хора биват изнудвани по този начин. Ако името е хубаво и човекът ви е скъп , защо не? Но под натиск - няма начин.
Баща ми така постъпи с мен. Постави категорично условие, че ще завещае всички имоти в наследство на този от нас (аз или брат ми), който продължи името му, без никаква промяна в него. И това точно в момента, когато бях разведена. Снаха ми спечели. Една година след това роди второто си дете, за неин късмет момче. Наследиха всичко.

# 124
  • Мнения: 4 808
Не мога да го  разбера това и винаги ми е било странно как някои хора биват изнудвани по този начин. Ако името е хубаво и човекът ви е скъп , защо не? Но под натиск - няма начин.
Баща ми така постъпи с мен. Постави категорично условие, че ще завещае всички имоти в наследство на този от нас (аз или брат ми), който продължи името му, без никаква промяна в него. И това точно в момента, когато бях разведена. Снаха ми спечели. Една година след това роди второто си дете, за неин късмет момче. Наследиха всичко.

Е, това е гадно. Какви са тези родители, Боже?!

# 125
  • София
  • Мнения: 12 374
Не мога да го  разбера това и винаги ми е било странно как някои хора биват изнудвани по този начин. Ако името е хубаво и човекът ви е скъп , защо не? Но под натиск - няма начин.
Баща ми така постъпи с мен. Постави категорично условие, че ще завещае всички имоти в наследство на този от нас (аз или брат ми), който продължи името му, без никаква промяна в него. И това точно в момента, когато бях разведена. Снаха ми спечели. Една година след това роди второто си дете, за неин късмет момче. Наследиха всичко.

Баща ти е кретен. Без извинение.

# 126
  • Мнения: 10 812
Не мога да го  разбера това и винаги ми е било странно как някои хора биват изнудвани по този начин. Ако името е хубаво и човекът ви е скъп , защо не? Но под натиск - няма начин.
Баща ми така постъпи с мен. Постави категорично условие, че ще завещае всички имоти в наследство на този от нас (аз или брат ми), който продължи името му, без никаква промяна в него. И това точно в момента, когато бях разведена. Снаха ми спечели. Една година след това роди второто си дете, за неин късмет момче. Наследиха всичко.

кАжи честно?!??! Егати малоумника, родител бил тоя... Нямаше да го погледна повече и дори не е заради парите...

# 127
  • Мнения: 920
Истината е, че дори и да не бях разведена в този момент, под натиск и условия не бих кръстила детето си на него. Меркантилно е. Да създадеш дете не от любов, а за да наследиш всичко...
Да, не беше баща. Определено беше психически насилник.

# 128
  • Пловдив
  • Мнения: 1 309
Много жалко, че така е постъпил с вас, особено в такъв момент. Това не е нормална реакция на родител😮🤐. Но и другата страна не разбирам, за единия апартамент да се продадеш така...тегава тема е.

# 129
  • София
  • Мнения: 16 037
Не можеше ли да се оспори наследството?
Бих го направила само да натрия носа на подобен нечовек.

# 130
  • Мнения: 4 808
Не можеше ли да се оспори наследството?
Бих го направила само да натрия носа на подобен нечовек.


Ако е със завещание, може, защото има т.нар. запазена част, но има и срокове, обаче ако е прехвърлил имотите докато е жив, едва ли. Не съм юрист, само съм чела за тези неща, ако има юристи, могат да кажат по-точно.

# 131
  • Мнения: 920
Не, ситуацията и обстоятелствата са такива, че нищо вече не може да се оспори.
Но за мен тази традиция създава повече негативи и проблеми, отколкото позитиви. 😔

# 132
  • Мнения: 4 808
Не, ситуацията и обстоятелствата са такива, че нищо вече не може да се оспори.
Но за мен тази традиция създава повече негативи и проблеми, отколкото позитиви. 😔
Поне ще знаеш, че си постигнала всичко сама. Само не знам като остарее, дали няма да дойде да ти се моли. То аз питам какви са тези родители, ама моят свекър още не може да преживее това, че не кръстих сина си на него. А синът ми е на 30 години.

# 133
  • Мнения: 10 812
Хем не може да го преживеят, ама надживяват всички накрая...

# 134
  • Мнения: 6 575
За мен това е някаква остаряла традиция. Ако много харесвате човека и името му, ОК, но ако някой ви кара насила, не мерси!
Името на човек носи със себе си определен заряд и изборът му е много важен за целия живот. Важното е двамата родители да го харесват, да е благозвучно и за мен лично да е българско, а не някакво изчанчено, но това си е вече лично предпочитание. Пък кой какво искал, мислил и се надявал....
Добре, че ММ споделя мнението ми и не сме се съобразявали при избора.

# 135
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 282
Не, ситуацията и обстоятелствата са такива, че нищо вече не може да се оспори.
Но за мен тази традиция създава повече негативи и проблеми, отколкото позитиви. 😔

След като баща ти е прехвърлил всичко на брат ти,значи един ден брат ти ще си поеме задължението да го гледа.

# 136
  • Мнения: X
    Има доста време докато се появи нашето бебче, но още от самото начало бяхме избрали имена - и за момче, и за момиче, които по случайност започват с буквата на моите родители. Това за мен е чудесно, защото те ни помагат постоянно в същото време никога не са си позволявали да си налагат мнението. От друга страна бащата на съпругът ми е ужасно неприятен човек - пълен грубиян, невъзпитан, нетактичен, но с огромни претенции и това е всеобщото мнение. Фасоните му край нямат. Нито аз, нито съпругът ми сме имали идея да кръщаваме детето ни на него. И сега, още преди да се е появило малкото човече, се започнаха едни сръдни, подмятания. Мен не ме интересува, тъй като аз избягвам контакта с него, но ми е мъчно за съпруга ми тъй като той отнася целия негатив и нерви. Въпреки това и двамата сме на мнение, че името на детето трябва да е избор на родителите му, а ако този избор не допада на някого, всеки има право да се сърди колкото си иска.

    # 137
    • Мнения: 3 734
    И аз много не подкрепям тази традиция,но сме решили ,ако е момче да е на свекъра ми (Димитър),защото го заслужава,а и името е хубаво и българско,но ако е момиче ще е на майка ми -Катрин .По чиста случайност майка ми е Екатерина,а свекървата е Катя-та може да се каже на двете,но и при различни имена пак щеше да е на майка ми 😁

    # 138
    • Мнения: 807
    На въпросът "Държите ли детето да е кръстено на свекър/ва или майка/баща", отговорът ми е: Не ! Grinning

    И то не защото не харесвам нито 1 от 4-те имена, а защото ако го кръстим на 1 от 4-та, ще се започне -> ама защо не е на баща ти, ама защо не е на ... еди кой си ...
    В същото време не знам дали след това ще имам второ дете, за да върна жеста на другата фамилия Grinning

    # 139
    • Мнения: 106
    На въпросът "Държите ли детето да е кръстено на свекър/ва или майка/баща", отговорът ми е: Не ! Grinning

    И то не защото не харесвам нито 1 от 4-те имена, а защото ако го кръстим на 1 от 4-та, ще се започне -> ама защо не е на баща ти, ама защо не е на ... еди кой си ...
    В същото време не знам дали след това ще имам второ дете, за да върна жеста на другата фамилия Grinning
    Абсолютно подкрепям! И на нас не са ни любими имената на бабите и дядовците. Много не харесва името на сестра ми - Ралица, но не сме сигурни, че искаме да има две Ралички в семейството. Пък и тях си е с и без това високо самочувствие и доста ще й вдигнем рейтинга 😁 Ние сме много трудни с имената. Всички имена ги свързваме с неприятни хора и ги отричаме почти веднага. А и чакаме близнаци, което прави задачата ни още по-трудна.. 😁😁

    Цитат на: Emily_Jane link=topic=1095372.msg38498603#msg38на 498603 date=1554445062
    Не мога да го  разбера това и винаги ми е било странно как някои хора биват изнудвани по този начин. Ако името е хубаво и човекът ви е скъп , защо не? Но под натиск - няма начин.
    Баща ми така постъпи с мен. Постави категорично условие, че ще завещае всички имоти в наследство на този от нас (аз или брат ми), който продължи името му, без никаква промяна в него. И това точно в момента, когато бях разведена. Снаха ми спечели. Една година след това роди второто си дете, за неин късмет момче. Наследиха всичко.

    По твоя казус - законът защитава наследниците от първи ред (които сте с твоето семейство). Вие получавате част от половината наследство при всички случай, освен ако наследодателят не ви обяви за недостойни. Проверете с адвокат по наследствено право, ако е важно за вас 😊

    Последна редакция: пн, 06 май 2019, 09:25 от AnMary

    Общи условия

    Активация на акаунт