Държите ли детето да е кръстено на свекър/ва или майка/баща

  • 8 402
  • 139
  •   1
Отговори
# 30
  • Кърджали
  • Мнения: 10 267
Не съм против традицията като цяло, но и реших че не искам да я спазвам. И мъжът ми беше съгласен с мен. Това с първата буква не го приемам за кръщаване на някой. Ако ще е, да е цялото име, или поне много подобно.
И двете ми деца са кръстени с техните си имена. По случайно съвпадение името на дъщеря ми започва с буквата на името на баща и, а името на сина ни - с буквата на моето, на майка ми и свекър ми /лека им  пръст и на двамата/. Но както казах, за мен това не е кръщаване на някого.

# 31
  • Мнения: 13 806
И аз и съпругът ми бяхме против. Този  обичай ми е много неприятен, осен това имам и познати и роднини - семейства с много развалени отношения заради накива традиции. Родителите ми са широко скроени и никога не са робували на такива именувания. Свекърите обаче се тръшкаха и понеже никой не ги отрази нито с първото нито с второто - накрая спряха.

# 32
  • Мнения: 10 802
Дано не обидя някого, но за мен е една от най-тъпите традиции... И като знам колко хора има, които се срамуват цял живот от името си и колко разбити семейства има, заради тази простотия...
Изрично кръстих детето си на НИКОЙ! Въпреки че все ще се намери някой да пусне забележка, че съм я кръстила на мен, защото сме с една и съща буква... Голяма драма, дори и за непознати как пък така на никой не е кръстена... Аз се базикам, че е кръстена на изестна българска царица и шведска кралица Joy

# 33
  • Мнения: 2 429
Ние пък решихме да кръстим детето на свекъра. Той човека до последно повтаряше както решите. Ако беше момиче, щеше да е на свекървата. Сърдити няма от никоя страна. Просто имената са хубави.
Една традиция е толкова остра или тъпа, колкото са хората, които я спазват, или не. Бих казала, че ако не искате да кръщавате детето на някой, щото друг от семейството можел да се разсърди, то проблемът определено е в семейството, а не в традицията.
ПП: То затова, защото традициите не се спазват сега настана един постмодерен псевдозападен кич с Бетани-Мюриел Атанасова или Джия Мия Петкова, или Самюъл Джеймисън Добрев. Дето честно казано на деца с подобни имена не знам дали нямаше да им е по-добре да се казваха Любомира Атанасова, Пенка Петкова и Георги Добрев например. Поне си пасват с фамилиите и не е пълна пародия.

# 34
  • Мнения: 447
Оо далеч съм от манията за тези "изкилифенчени" имена, които са по-скоро пародийни, и незнам защо родителите си мислят, че е оригинално, нямам обяснение на феномена. Имам едни познати,които кръстиха сина си Стивън, и твърдят че е кръстен на дядо му - Слав Rolling Eyes
Да не говорим, че това дете ще стане дай Боже голям човек, и ще има и той деца, които ще носят презиме Стивънов Scream
Но всеки родител си решава сам разбира се Simple Smile
Скоро ми попадна една статия за имената и тяхната енергия, ако я открия ще я споделя с вас Simple Smile

# 35
  • София
  • Мнения: 22 947
Не е невъзможна смяната на името, но някак си повечето хора са с нагласата, че става бързо и лесно, а не е така.

# 36
  • Мнения: 56
Изобщо не си длъжна да се съобразяваш с нищо. Кръсти го, както го чувстваш отвътре! Важно е името да ви харесва на вас, независимо дали е на свекъри или не. Ако ще го кръщаваш Петко, само заради баща, свекър, без да ти харесва, е много тъпо. Името ще му е за цял живот и ще го наричаш цял живот с него, така, че най-важното е на вас да ви харесва.

# 37
  • Мнения: 4 808
Това ми е най–омразната традиция, защото съм лично потърпевша. И двамата с брат ми сме кръстени на родителите на баща ми, и майка ми винаги съжаляваше, че никое от петте внучета не носи името на нейните родители. Израснах с име, което мразех, няколко пъти правих опит да го сменя и не успях. Успях едва на 40. Дъщеря ми е кръстена на свекърва ми буква по буква, не харесвах името, малко е остаряло, но беше добра жена, пък и заради мъжа ми... Обаче свекърът като се затръшка за име, още преди да се роди синът ни... то не бяха заплахи... щял да се беси, да се хвърля под влака... Синът ми е на 30, той още споменава понякога, че не сме го кръстили на него. Искаше да му сменяме името година след раждането. Можех да си избера всякакво име, бях решила, че този път ще е каквото аз кажа, но заради фасоните на свекъра, е с първата буква на баща ми. Синът ми си харесва името.
А Лъчезара е прекрасно име!

# 38
  • Мнения: 920
Една традиция е толкова остра или тъпа, колкото са хората, които я спазват, или не. Бих казала, че ако не искате да кръщавате детето на някой, щото друг от семейството можел да се разсърди, то проблемът определено е в семейството, а не в традицията.
Ами в някаква степен тази традиция си е галене на егото.
Бабите и дядовците имам предвид.
Уважението към тях може да се показва  по много други начини, не е необходимо чак пък и избора на имена за децата си да подчиняваме на нещо, в чиято основа стои просто егоизъм. Съжалявам, че съм крайна. Но това е моята гледна точка.   

# 39
  • Мнения: 12 014
Аз не съм кръстена на никого, но също не харесвам името си и дълги години се канех да го сменям. Родителите на баща ми са били починали, но дядовците ми са адаши с винаги актуалното Александър. Много го харесвам това име и за момче, и за момиче - Александра, но татко не приел. Имали са и по-добри идеи за име, но в крайна сметка избрали това, с което съм и до днес. Свикнала съм с него, но така и не го почувствах като "моето" и бих се възпротивила децата ми да го повторят.

# 40
  • Мнения: 2 429
Една традиция е толкова остра или тъпа, колкото са хората, които я спазват, или не. Бих казала, че ако не искате да кръщавате детето на някой, щото друг от семейството можел да се разсърди, то проблемът определено е в семейството, а не в традицията.
Ами в някаква степен тази традиция си е галене на егото.
Бабите и дядовците имам предвид.
Уважението към тях може да се показва  по много други начини, не е необходимо чак пък и избора на имена за децата си да подчиняваме на нещо, в чиято основа стои просто егоизъм. Съжалявам, че съм крайна. Но това е моята гледна точка.   


Според мен пък смисълът е друг. Смисълът е да се пазят българските имена и да не се получи претопяване на българската идентичност. Изобщо не мисля, че е проява на уважение това да кръстиш детето на някой. Проява е на желание да запазиш това, което прави родът- род. Историята. Иначе така или иначе съм сигурна, че фамилията на вашите деца е фамилията на мъжа ви, и съответно - на бабите и дядовците. Ми дайте по тази логика и да не им даваме тяхната фамилия, нали ние сме ги износили, откъде накъде пък техният род ще продължаваме.
Пак казвам, щом има засегнати проблемът е в роднините, не в традицията. Аз не съсм против детето да не е кръстено на никой, стига името все пак да е смислено, и по възможност, нека е българско. Иначе то това, което днес е модерно, утре не е - и кой знае, след 15 години и Пенка може да е желано име.
Не съм съгласна, че е важно името на детето да харесва на родителите. Важно е да харесва на самото дете.

# 41
  • Мнения: 920
Българските имена могат да се запазят и без тази задължаваща традиция. Ако свекърът ми се казва Кольо, баща ми - Стоян, а аз избера за сина си името Калоян?

Няма как да питаме едно новородено бебе дали харесва избраното от нас име. Но пък си е наша отговорност то да не унизително, смешно или нелепо.

# 42
  • Мнения: 2 429
Българските имена могат да се запазят и без тази задължаваща традиция. Ако свекърът ми се казва Кольо, баща ми - Стоян, а аз избера за сина си името Калоян?

Няма как да питаме едно новородено бебе дали харесва избраното от нас име. Но пък си е наша отговорност то да не унизително, смешно или нелепо.

Ами ако свекърът ти се казва Калоян и ти харесва името, нарочно ли няма да го кръстиш така, само и само да е на никой, че ако е на някой другите ще се изпокарат?

# 43
  • Мнения: 920
Ако я нямаше тази традиция и ми харесва това име, ситуацията би била абсолютно различна. Повтарянето на името би било мой собствен избор, а не заради очакванията на дядото или бабата на детето.

# 44
  • София
  • Мнения: 22 947
Аз харесвам имената на родителите ми, тези на ММ не чак толкова, но държах детето ми да не е кръстено на никого. Никой не ни е давал акъл, техните даже изобщо не са питали предварително.
Снаха ми е с двойно първо име. Тя реши да кръсти дъщеря си с втората част от нейното първо име, ако ме разбрахте. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт