Трудна ситуация с близък човек

  • 8 479
  • 94
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 32 270
Мисля, че полицията като я чуе какви ги говори ще разбере, че не е добре жената.
А ти просто наистина трябва да се отдръпнеш от нея. По всякакъв начин.
Всъщност защо въобще комуникираш с нея?

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 60
Мисля, че полицията като я чуе какви ги говори ще разбере, че не е добре жената.
А ти просто наистина трябва да се отдръпнеш от нея. По всякакъв начин.
Всъщност защо въобще комуникираш с нея?

Защото за жалост все още не съм изстинал спрямо нея, както аз за нея и когато ми се обажда от време на време колкото и да искам да не й вдигам... го правя от притеснения дали всичко е наред с нея.

# 62
  • Мнения: 1 652
Придаването на илюзорен измамен характер на действия и явления е синдром на разстройство на мозъчната дейност, който може да възникне, както на основата на психично заболяване, така и на инфекциозно-възпалителна патология, при която в процеса на болестта се засягат тъкани на мозъка. Има няколко разновидности на това състояние.
При първичните състояния възприятията на болния не са нарушени, това означава, че органите на чувствата поднасят истинската, а не изкривена, информация за действителността.
Нарушава се обаче процесът на анализ на информацията или страда мисленето. Засегнатият устройва система от логически взаимовръзки, които да потвърждават истинността на неговите твърдения. Има случаи, когато подобна система изглежда доста убедителна и дори опитни психиатри се затрудняват в откриването на пропуските. Проблемът е, че твърденията са някак ограничени и едностранчиви, което означава, че за да докаже правилността и реалистичността на изводите си, засегнатият използва единствено факти, които отговарят на неговата логика. Всичко останало се приема за без значение от него или като неправилност в аргументите, когато страничен се опитва да представи своя различен възглед.
Специалистите не препоръчват да се водят дискусии с човек в такова състояние, тъй като и най-разумните доводи ще бъдат игнорирани и което е по-сериозно,  болният може да възприеме опонента си за „враг“, който се опитва да притъпи бдителността му.
Примери за подобни състояния са, постоянната проява на ревност на на единия партньор към другия, като се тълкуват напълно погрешно действия на други хора като намеци за романтичен контакт. „Манията за преследване“ също попада в тази категория. Засегнатият си представя, че непрекъснато е следен и подслушван и се навлиза непрекъснато в личното му пространство. Хипохондриците твърдят, че боледуват от редица заболявания. Маниите могат да бъдат  разностранни, да засягат произход, желание за откритие, интелект и др. По принцип подобни твърдения се смятат за нормални, което затруднява разпознаването на заболяването.
Втората група са вторични. При тях за разлика от първичните има нарушение на възприятията от околната среда. Според засегнатия неговите мисли, чувства, постъпки и емоции са следствие на въздействието на някакви външни сили върху него. Той има чувството, че е управляван от други и е един вид марионетка.
При третата група болни се проявяват фантастични образи. Често тези образи са свързани с мания за величие. Болният има впечатлението, че се намира в епицентъра на битка между доброто и злото и от него зависи какъв ще е изходът на стълкновението. Ето защо той си въобразява, че дадени хора са пратеници на тъмните сили, а на тези, които му харесват, им придава божествени качества.

Хора в подобни психически състояния могат да бъдат опасни, както за себе си, така и за околните. Ето защо се налага лечението им да се осъществява в специализирано болнично заведение.

# 63
  • Мнения: 32 270
Мисля, че полицията като я чуе какви ги говори ще разбере, че не е добре жената.
А ти просто наистина трябва да се отдръпнеш от нея. По всякакъв начин.
Всъщност защо въобще комуникираш с нея?

Защото за жалост все още не съм изстинал спрямо нея, както аз за нея и когато ми се обажда от време на време колкото и да искам да не й вдигам... го правя от притеснения дали всичко е наред с нея.

Тоест си отворил темата само да си начешеш езика /клавиатурата/?
Защото е видно от много време, в началото на темата, че трябва да оставиш този човек.

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 60
Мисля, че полицията като я чуе какви ги говори ще разбере, че не е добре жената.
А ти просто наистина трябва да се отдръпнеш от нея. По всякакъв начин.
Всъщност защо въобще комуникираш с нея?

Защото за жалост все още не съм изстинал спрямо нея, както аз за нея и когато ми се обажда от време на време колкото и да искам да не й вдигам... го правя от притеснения дали всичко е наред с нея.

Тоест си отворил темата само да си начешеш езика /клавиатурата/?
Защото е видно от много време, в началото на темата, че трябва да оставиш този човек.

Не, търся съвети и мения от други хора за да се опитам да намеря някаква информация, която аз до момента не съм успял да открия и чрез Вашите доводи да успея да извадя някакви тези и твърдения с които малко от малко да успея да я осъзная, а и аз също да осъзная как да подходя спрямо нея и да разбера какво може би се случва.

При първичните състояния възприятията на болния не са нарушени, това означава, че органите на чувствата поднасят истинската, а не изкривена, информация за действителността.
Нарушава се обаче процесът на анализ на информацията или страда мисленето. Засегнатият устройва система от логически взаимовръзки, които да потвърждават истинността на неговите твърдения. Има случаи, когато подобна система изглежда доста убедителна и дори опитни психиатри се затрудняват в откриването на пропуските. Проблемът е, че твърденията са някак ограничени и едностранчиви, което означава, че за да докаже правилността и реалистичността на изводите си, засегнатият използва единствено факти, които отговарят на неговата логика. Всичко останало се приема за без значение от него или като неправилност в аргументите, когато страничен се опитва да представи своя различен възглед.
Специалистите не препоръчват да се водят дискусии с човек в такова състояние, тъй като и най-разумните доводи ще бъдат игнорирани и което е по-сериозно,  болният може да възприеме опонента си за „враг“, който се опитва да притъпи бдителността му.
Примери за подобни състояния са, постоянната проява на ревност на на единия партньор към другия, като се тълкуват напълно погрешно действия на други хора като намеци за романтичен контакт. „Манията за преследване“ също попада в тази категория. Засегнатият си представя, че непрекъснато е следен и подслушван и се навлиза непрекъснато в личното му пространство.

Точно това започна да се случва от Март 2018-та. Без каквито и да било поводи в един момент започна да твърди и да ме обвинява, че всяко едно нещо което тя възприема за негативно спрямо нея се дължи на нечий действия и категорично отказва да приеме възможността да е случайно събитие. И колкото и да съм се опитвал да я убедя в невъзможността за това в което ме обвинява, тя просто не желае да го приеме.

За пример давам периодичното спиране на тока в офиса на бившият и работодател, според нея чрез някакъв режещ инструмент съм прерязвъл захранващия кабел за сградата в която се помещаваше офиса й. В нейните представи става дума за обикновен кабел, който не е толкова трудно човек да пререже, смята че става дума за кабел от вида на коаксиалните кабели (тези чрез които се предоставя сигнал до телевизора)

Опитвал съм се многократно да й обясня, че в една сграда има хилади консуматори... климатици, осветление, техника и тн. съответно захранващия проводник за сградата е кабел с дебелината на бутилка от кока-кола 500мл или по дебел за да издържи на натоварването на консуматорите и не е възможно да бъде прерязан просто ей така си с ножица или каквото и да е друго неспециализирано средство, най малкото което е... този кабел е закопан под земята и достъпа до него вероятно се осъществява единствено чрез някоя шахта.

Но каквито и доводи да съм излагал през нея, кои по технически, кои по прости. Тя просто е твърдо убедена че случващото се е моя вина и всеки път като спре тока ми пише разни SMS-и или ми се обажда да ме пита защо отново правя това, смяташе че го правя за да настройвам колегите й срещу нея... защото те били знаели, че някой нарочно прави това, но нямали доказателства срещу нея, а знаели че това го правил някой нейн човек.

Последна редакция: сб, 02 мар 2019, 13:15 от Alex271

# 65
  • Мнения: 32 270


Не, търся съвети и мения от други хора за да се опитам да намеря някаква информация, която аз до момента не съм успял да открия и чрез Вашите доводи да успея да извадя някакви тези и твърдения с които малко от малко да успея да я осъзная, а и аз също да осъзная как да подходя спрямо нея и да разбера какво може би се случва.

Освен да почнеш да учиш психология и да станеш психиатър, не виждам друг начин.
Тя не е нормално мислещо същество. И тук неведнъж ти се писа това.
Да се осъзнае може нормален човек. А тя не е такава.
Единственото което може да и кажеш е да отиде на лекар.
Ако някой твои близък е болен от грип, на кафенце ли ще го заведеш или на лекар.
По никакъв начин не и помагаш като се виждаш с нея. Ти дори с лъжите си си подхранил параноята и допълнително.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 60
По никакъв начин не и помагаш като се виждаш с нея. Ти дори с лъжите си си подхранил параноята и допълнително.

Така е, сгреших...
Вече незнам какво да правя, надявах се след като чуе това което иска да чуе, а не това което й говоря от година към настояща дата... да спре, но не помогна.

# 67
  • Мнения: 1 652
Не знам какво се опитваш да постигнеш, като убеждаваш колко не е прав вероятно болен човек, който има изкривени представи за някои събития от действителността. Ако причината за поведението на жената е дисбаланс в мозъчната дейност, нали съзнаваш, че преливаш от пусто в празно. Щом твърдиш, че я обичаш и искаш да не я загубиш като близък човек - помогни й да посети психиатър. Обаче се съмнявам, че тя ще се съгласи на преглед при такъв специалист, защото не осъзнава, че има проблем. Изобщо - изгубена кауза. В един момент нещата може да ескалират /психозата да се разгърне/ и да стане опасна и за другите и за себе си.

Жената има ли роднини или близки, с които да поговориш? Някой, на който има доверие и може да я убеди да отиде на лекар?

Последна редакция: сб, 02 мар 2019, 13:43 от Карла_Карла

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 60
Не знам какво се опитваш да постигнеш, като убеждаваш колко не е прав вероятно болен човек, който има изкривени представи за някои събития от действителността. Ако причината за поведението на жената е дисбаланс в мозъчната дейност, нали съзнаваш, че преливаш от пусто в празно. Щом твърдиш, че я обичаш и искаш да не я загубиш като близък човек - помогни й да посети психиатър. Обаче се съмнявам, че тя ще се съгласи на преглед при такъв специалист, защото не осъзнава, че има проблем. Изобщо - изгубена кауза. В един момент нещата може да ескалират /психозата да се разгърне/ и да стане опасна и за другите и за себе си.

Жената има ли роднини или близки, с които да поговориш? Някой, на който има доверие и може да я убеди да отиде на лекар?

Няма такива които познавам и със които да мога да поговоря. Познавам един единствен човек с който се изпокарах понеже се шегуваше постоянно с нещата в които тя ме обвиняваше и такъв който се превърна в близък за нея и тя го чувства като такъв, но отдавна имам опасенията, че именно този е човекът който по някакъв начин целеше да й въздействаше за да се отдалечи тя от мен.

Обратно през месец Август този ми познат който към онзи момент смятах за приятел... искаше да сменя работното си място, а аз се готвих да започвам работа в ПИМК. Този ми приятел желаеше също да започне работа там където и аз щях да работя, но нямаше свободни позиции, тъй като имам съученик който е близък с собственика на ПИМК му казах следното нещо.

Скрит текст:

С което му преотстъпих моята позиция, но така или иначе той не започна работа там.

Сега преди 2-3 дена, когато се видях с нея, освен обвиненията които отправи спрямо мен, спомена и че съм бил лош човек и това е една от причините поради които се отнасяла с мен толкова студено последните месеци.

Спомена ми, че ако съм се бил отнасял добре с хората, а не съм им вредял (както съм правил според убежденията й) е можело да си оправим отношенията. И тогава тя ми спомена това, че този ми познат й е казъл, че аз съм бил причината и пречката да не започне работа в ПИМК, което е абсурдно защото винаги съм се стараел да помагам на хората, както и на нея всеки път когато ми е споделяла че има необходимост от някаква подкрепа или помощ.

Но в даден момент просто забелязах и имах съмненията за този ми познат, че всяко едно положително нещо което правя за когото и да било, го представя по някакъв негативен начин пред нея като изопачава реално това което се случва и по този начин и създава грешни представи от които тя сама започва да си сътворява и да смята мен за виновен за всичко случайно което се случва около нея.

Като единствен вариант виждам или сам да се опитам да поговоря с нея което е абсурдно и невъзможно или да се опитам да се запозная с някоя от нейните приятелки за които примерно знам че тя е споделяла неща за мен и да се опитам да направя така, че те да й обърнат внимание.

Всичко е толкова объркано, че наистина най лесното да зарежа всичко ще е най добре, но дори и да го направя, тя отново ще продължи с всичките и безпочвени обвинения.

Последна редакция: сб, 02 мар 2019, 15:01 от Alex271

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 60
Обичах я като приятел и я защитавах, подкрепях я и държах на нея, уважавах я повече от себе си и ценях присъствието й в живота си, стараех се да няма противоречия помежду ни и да няма караници за да се запази приятелството и доверието помежду ни такова каквото си го изградихме.

Изминаха почти 2 години откакто създадох тази тема в търсене на помощ и отговор. И почти 3 години откакто всичко това започна да се случва без да знам защо.

Преди малко повече от месец в началото на Септември 2020г, научих и разбрах какво се е случвало през цялото изминало време, което продължава да се случва и до днес към настоящ момент. Разбирайки го, останах безмълвен за един не кратък период от време.

Защото се оказва, че вината е във мен. И поради твърде голямата си загриженост и желание винаги да й помагам в нужда и необходимост тогава когато тя е искала подобно нещо от мен. Съм създал условията, поради които тя напълно да се самозабрави и да прецени, че винаги е в центъра на моето внимание. Причината за това е проста... никога не съм й казвал "не" тогава когато тя е искала помощ или някаква подкрепа от мен. Винаги захвърлях всичко което правя, дори напусках работното си място веднага след нейното обаждане и отивах до нея за да не е сама когато други с нещо са я наранили.

И така, в някой определен момент е счела, че всичко случващо се около нея. Се случва за нейното внимание спрямо мен. И въпреки това да не е било никога така, защото аз нейното внимание съм си го получавал винаги когато сме били заедно. Тя това не го е взела във предвид и егоистично е приела, че аз съм търсел още без дори да се замисля, че  всеки един човек си има свойте си проблеми и невъзможности пред които се изправя ежедневно. И докато аз винаги съм приоритизирал нейните проблеми пред мойте собствени с умисъла да я подкрепям и да й помагам в трудните моменти от загриженост.

Поради факта, че тя не е разбирала отношението което е получавала на работното си място от свойте колеги и това на нейния любим тогавъшен началник. В някой определен момент, навярно след като през Март 2018г аз погрешно и инцидентно харесах снимка на нейната колежда с която не се понасяха.

До толкова се е самозабравила и взела за център на вниманието, че в някой момент след тази моя грешка е решила, че всичко случващото около нея и отношението на нейните колеги които не познавам спрямо нея се дължат на мен и факта, че аз го предизвиквам по някакъв начин. Със мотивът, че когато те й навредят... тя на мен ще ми се обади отново и аз ще отида при нея. Като по този начин аз ще получа от нейното внимание.

Понеже тя е знаела, че аз със тях не се познавам. За това се е спряла на първото нещо което е предположила, че може да бъде предизвиквано от мен. И така се е спряла на онзи дефектирал принтер за който споменах преди около 2 години в същата тази публикация, а после за тока и тн.

Тъй като разбирам от компютърна техника, тя е предположила, че отношението на колегите й спрямо нея се дължи на спиращата техника защото както тя ми споделяше едно време "те били знаели, че това го правил някой нейн човек" но защото нямали доказателства и за това се държали грубо с нея.


И така през изминаващите вече почти 3 години, 2 години от които почти да нямам никакъв контакт със нея.

Всеки път, всеки ден, ден и нощ. Когато някой случаен или без значение се отнесе лошо с нея или се случи нещо необяснимо за нейния интелект като например да й спре тока, водата, интернета, климатика или каквото и да било друго като например да и се рестартира телефона поради софтуерен ъпдейт. Тя го свързва мигновено с мен, смятъйки че аз го правя в търсене нейното внимание.

И така 3 години подред с извинение за израза буквално тя избърсва чуждите г*зове с мен, защото не може да разбере, че аз не търся нищо освен да разбера какво се случва.

Буквално сега някой от Вас да я срещне на улицата и да я обиди или да се отнесете лошо с нея. Тя мигновено ще ви оневини Вас и ще прехвърли вашата вина и отговорност върху мен, мислейки си че аз съм Ви принудил някак си да се отнесете с подобно отношение спрямо нея. И всичкото това, защото тя е приела и си мисли, че аз търся нейното внимание без това изобщо някога да е било така защото аз си получавах в достатъчни количества от това нейно внимание преди да започнат всякакви проблеми, но това тя явно не може да го осъзнае.


Оказва се, че тя е човек който страшно много си вярва и има богато въображение. Така от дума, създава цяла история базирана изцяло на нейните представи за реалноста.

И е човек навярно който никога не си дава сметка как нейните собствени грешки, предизвикват случващото се около нея. По лесно е да обвини друг за собствените й дела, отколкото да се запита къде греши тя. Така неразбирайки от нищо кое на какво се дължи ми измисли и прякора психопат или дявола... пък то излиза че май, май тя е за тези определения

И така докато всичко в приятелството ни бе невероятно, и внезапно започвайки да ме обвинява, но без да ми казва защо. Именно защото вече го е приела и не счита за необходимо да ми каже защо ме обвинява, мълчи всеки път когато я търсех и молех да ми обясни какво се случва.

И защото не получавах този отговор, а вместо това само бях обиждан. Когато тръгвам да търся какво се случва и тя виждайки това, но не си давайки сметка какво предизвиква ако обвинява погрешния човек. Решава че това е нейното доказателство и че аз ревнувам, без изобщо да се замисля че аз може просто търся какво се случва.

Оказа се, че никой не я е настройвал спрямо мен както предполагах преди. Онова момче което ни беше общ познат и се шегуваше постоянно с това в което тя ме обвинява. Се оказа че се е шегувало с това, защото тя му е казвала да се шегува.

2019г Юни, отново се събрахме аз и тя. Реших, че ми дава възможност да види че нищо от това не е истина и че се е осъзнала. Да... ама не. До Септември 2019 когато отново ме изоставя изреди купчина неверни обвинения. Обвини ме че някакво такси вървяло след нея, пощенската и кутия там където живее била отворена и защото телефона й не се включил някой ден, определи че за това вината е във мен за нейното внимание.

А в периода около 2018 тя постоянно ми казваше следните неща: "Чак колата ли си блъсна за да привлечеш моето внимание", "Какво пак измисли за моето внимание", "Лъжеш, че са простреляли бащата на ХХХХХ за моето внимание" тоест отговора който съм търсел е бил пред очите ми през цялото време. Но аз неразбирайки и мислейки, че някой я настройва срещу мен... не съм го виждал и не съм се замислял, че вината за това е в погрешните й представи за реалността около нея.

Септември 2019 на един приятел баща му почина, познавах го и бяхме близки семейни приятели. На същият този приятел майка му се самоуби. Няколко дена бях до него и след това имах нуждата от някого до себе си. Посетих наш общ познат нейн й мой. Тя разбирайки за това, решава че аз й търся вниманието и ме изоставя. Заради нещо в което изобщо не съм я намесвал. И от тогава до сега пълно мълчание.

Но всеки път когато стане нещо около нея, ходи и ме изпокарва с другите ми познати и приятели без никаква причина или нещо което да съм предизвиквал.

И може би съвсем скоро искам, не искам. Ще се наложи да се обърна към районния съд. Защото тя от 3 години буквално психически ме смачква без никаква основателна причина и само и единствено защото тя е счела и приела, че каквото й се случва на нея в нейното ежедневие то се случва заради мен.

В края на 2019г тъй като започнах работа като Старши Експерт Компютърна и мрежова сигурност в НКЖИ, а тя работи в някаква фирма за превоз на товари, логистика. И са й отказали някакъв товар от БДЖ. Тя веднага е решила че вината е във мен и отново го направи на проблем без абсолютно нищо и без да се замисля, че БДЖ и НКЖИ почти нямат нищо общо, защото едните отговарят за едно, а другите за друго.

И сега вече знаейки какво се случва и въпреки да се опитвам да разговарям с нея и да й противодействам. Тя си знае нейното и продължава да ми създава проблеми от нищото което никога не е зависело от мен.

На практика, тя от мен иска да спра да правя нещо което никога не съм започвал да го правя. И същевременно за да ми повярва е споделяла пред други, че желае да й докажа че нищо не съм правил.

Поне си взех една поука от нея, зодия Скорпион или който и да било друг. Тръгне ли да те обвинява в нещо... шута в г*за и да го няма. Но със нея незнам как да се оправя, поне до степен да спре да ми вреди без нищо.

Защото сега са вече 3 години всеки ден в които, ходи и разправя навсякъде, че й вредя за нейното внимание без то да е така, ако не намеря решение тя ще продължи да си отмъщава на мен за всичко което някой друг на нея й причинява или защото да кажем нещо вземе че се случи около нея.

Като цяло през цялото време е преписвала нейните проблеми върху мен, без изобщо да си дава равносметката и да се замисля, че нейните проблеми никога няма как да са се дължали на нещо причинявано от мен.

И отгоре на всичко излиза, че докато съм си мислел, че каквото правя от загриженост към нея, тя го е виждала. Глупости, през цялото време си е мислила, че каквото правя го правя за нейното внимание, а не от загриженост

Сега на 30 Октомври навършва 32 години, а се държи буквално като 4 годишна хлапачка която вярва в всичко което някой на нея вземе че й сподели или когато не е на нейното, все някой друг за нещо й е виновен.

И тя все още продължава да ме смачква психически заради това което вече 3-та година сама повярва че съм правил и незнам дали наистина да не се обърна към районния съд за да вземе някой поне да направи нещо по въпроса, защото тя като че ли няма да спре и то поради начина й на мислене.

Тя като че ли не си дава сметка какво предизвиква като не спира да обвинява някого просто ей така без никаква причина или само защото тя е счела че има такава, но реално няма и никога не е имала, но тя не си дава тази сметка и предпочита да прехвърля чуждата вина върху мен без изобщо да мисли.

(доста объркано го написах този пост, съжалявам и се извинявам за което... опитвам се да поместя 2 години в кратък текст и май не ми се получи)

Последна редакция: пт, 09 окт 2020, 03:58 от Alex271

# 70
  • София
  • Мнения: 23 124
Абе момче, я се вземи в ръце, че се излагаш. Няма ли да спреш да се занимаваш с тая откачалка и да продължиш напред без нея? Съсипваш си младостта и здравето за едно голямо НИЩО. Мазохист ли си, челнат ли си, какъв си?!

# 71
  • Мнения: 845
Момче, забрави за това откачено момиче.
Намери си ново, с което да се обичате.
Ама внимавай тя да е читава и да не й хлопа дъската.

Последна редакция: сб, 10 окт 2020, 16:54 от bubanka

# 72
  • Мнения: 6 245
Шизо история. Не се занимавай, тук трябва психиатър. Този ферман не знам кой би имал нерви да го прочете целия.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 60
Аз съм се отказъл много отдавна и изобщо нямам работа с нея. Въпроса е че тя си продължава с нейните психарий и ми вреди без абсолютно нищо. Към който и да се обърна вдигат рамене, защото не било тяхна работа. А шматката продължава да ми създава проблеми от без нищо и без изобщо да се занимавам с нея и незнам какво подяволите да направя за да се спре... да отида да я хвана за гушата ли, незнам вече кво да правя ?

# 74
  • Мнения: 5 273
Според мен се консултирай с психолог как да постъпиш за да се отървеш от влиянието и върху собствената ти психика. Помисли си как самия ти приемаш нещата и защо си допуснал толкова време тя да влияе над теб.

Общи условия

Активация на акаунт