Има ли право на родителски права

  • 2 218
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24
Здравейте! Моля за съвет
След като забременях, бащата на детето ми каза, че не е готов да бъде и баща и искаше да направя аборт. Изкарах бременноста си сама. Роди се синът ми минаха 7 месеца а сега е на 9 месеца и баща му започна да ми звъни да иска да вижда детето във вайбър на камера, защото той е в чужбина.Не сме в добри отношения с него. Въпросът ми след като детето носи моята фамилия и ако той реши евентуално, че иска да го признае ще спечели ли делото и недай си боже да иска родителски права дали ще ги спечение.

Последна редакция: нд, 24 фев 2019, 12:20 от Gesheva.91

# 1
  • София
  • Мнения: 4 250
Доколкото знам, ако реши да си търси правата като баща има това право. Но дали ще спечели дело за попечителство това вече зависи от много фактори, но е трудно, освен, ако не си наркоманка, алкохоличка, незаинтересована майка, която насилва детето. Но може да го признае и ще трябва режим на свиждане

# 2
  • Мнения: 24
Не съм нито от изброените. Благодаря за отговора

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако реши да води дело,ще получа права на баща,но не означава,че ще получи родителските права за детето.Ще има режим на свиждане и ще се сменят второто и третото име на детето.Ще може да го осъдиш на издръжка.
Ще ти трябва неговото разрешение да го извеждаш в чужбина,неговото присъствие за вадене на паспорт,лична карта.Ако това се случи,издебни момент,в който е добре разположен,за да ти подпише безсрочно пълномощно да ги правиш тези 3 неща сама.

# 4
  • Мнения: 24
Когато забременях, той ме остави още в началото бяхме заедно в чужбина. Там останах  сама и там родих след това се прибрах в България. Детето ми има и Чешки и Български акт за раждане. Ако реши да води дело може в която от двете държави той реши или не

# 5
  • София
  • Мнения: 38 115
А бащата как е записан?
Неизвестен и с твоите имена?
Или има баща по акт?

# 6
  • Мнения: 24
Неизвестен и детето е с мойте имена

# 7
  • София
  • Мнения: 7 976
Копирам стар пост на нашата съфорумка Judy, която е юрист, ако правилно помня:

"Припознаването е едностранна правна сделка, посредством която може да се установи произход, но само в случай, че детето не е с вече установен произход от съответния родител. Могат да бъдат припознати и заченати деца, както и починали деца, които са оставили низходящи, т.е. не е задължително припознаваният да е малко дете.
Именно защото е сделка, се изисква и съответна възраст, за да е валидно- припознаване може да извърши и родител, навършил шестнадесет години.
Припознаването се извършва лично с писмено заявление пред длъжностното лице по гражданското състояние или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. Заявлението може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето. Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването в 7-дневен срок от извършването му на другия родител, ако той е известен, и на детето, ако то е навършило четиринадесет години.
Родителят или навършилото четиринадесет години дете може да оспори припознаването с писмено заявление до длъжностното лице по гражданското състояние в тримесечен срок от съобщението. Ако припознаването не бъде оспорено, то се вписва в акта за раждане. Когато припознаването се оспори, припознаващият може в тримесечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на произход. Ако припознаването бъде извършено, преди да е съставен акт за раждане на детето, и родителят заяви, че няма да го оспорва, припозналият се вписва веднага в акта за раждане като родител. Оспорване на припознаването от родителя след съставяне на акта за раждане не се допуска.
Ако при припознаването детето е малолетно, то може да го оспори по съдебен ред до една година от навършването на пълнолетие или от узнаването на припознаването, ако узнаването е станало по-късно. Ако искът бъде уважен, припознаването се заличава със съответна бележка в акта за раждане.
Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването, поради заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването, а при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.
Няма предвидена опция за автоматично припознаване. Изразява се воля."

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 60
В България, съдът винаги отрежда в полза на майката, освен ако бащата не е сериозно финансово стабилен. Докато не признае децата за свой, практически няма права над тях, но и Вие не можете да му търсите издръжка.

# 9
  • Мнения: 7 827
В България, съдът винаги отрежда в полза на майката, освен ако бащата не е сериозно финансово стабилен. Докато не признае децата за свой, практически няма права над тях, но и Вие не можете да му търсите издръжка.
Ще ме извиняваш, но това е абсолютно невярно. Колкото и да е финансово стабилен, когато майката се грижи адекватно за детето, няма вероятност само на база доходи да се отсъдят правата в полза на бащата. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 24
Не ми трябва неговата издръжка. Оправям се и без него. Просто да не ми пипа детето.

# 11
  • Мнения: 7 006
Здравейте! Моля за съвет
След като забременях, бащата на детето ми каза, че не е готов да бъде и баща и искаше да направя аборт. Изкарах бременноста си сама. Роди се синът ми минаха 7 месеца а сега е на 9 месеца и баща му започна да ми звъни да иска да вижда детето във вайбър на камера, защото той е в чужбина.Не сме в добри отношения с него. Въпросът ми след като детето носи моята фамилия и ако той реши евентуално, че иска да го признае ще спечели ли делото и недай си боже да иска родителски права дали ще ги спечение.

Мисля,че имаше срок,нещо от сорта на"до 3(или 7 години) след раждането" ,и в тези рамки,биол.родител има право да заяви претенции за бащинство.
След този срок,няма право.
Провери точно за какво става дума,и освен да му играеш по свирката,со кротце,со благо..Докато  мине време и си изпусне срока.
После вече,лесна работа

# 12
  • София
  • Мнения: 38 115
Общо взето, го остави да се оправя сам. Ако те пита нещо, казваш не знам. Той да си хваща адвокат, да си води дело.  Ще му трябват разни експертизи, документи - той да се занимава. По принцип ще му е по-удобно да води делото тук. Не знам дали няма да са две дела. Едно за произход и второ за права.
Все пак, намери адвокат и се консултирай.

# 13
  • Мнения: 24
Да ще се консултирам и с адвокат. Благодаря на всички!

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 14 090
Въпросът ми след като детето носи моята фамилия и ако той реши евентуално, че иска да го признае ще спечели ли делото...
Да. Няма срок.
Цитат
...и недай си боже да иска родителски права дали ще ги спечение.
Ако под родителски права имаш предвид детето да живее с него - практически 100% не, а и той едва ли ще иска, то това не е за неготови да бъдат бащи.

Общи условия

Активация на акаунт