Любители на рози

  • 46 109
  • 752
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 731
Скрит текст:







Миналата година ви ги показах, тази пак. След като мъжът ми ги подряза, са просто прекрасни тази година. Още мен съм се отказала да се опитам да вкореня резници.

Последна редакция: пн, 22 юни 2020, 23:52 от dreamingfly

# 661
  • Мнения: 751
нелка, благодаря за отговора. пускам снимка и на самия цвят, като че ли не е Coral Dawn. аз се чудех дали не е James Galway, но тя пък като че ли е с по-светли краища.
Скрит текст:

# 662
  • Мнения: 3 548
Всяко почистване било на цветове или болни клонки и листа е добре за развитието на розата....
Много се зарадвах да прочета това. Аз имам мини в саксия от почти два месеца. Зарадва ме с нови цветове, но листенцата много взеха да покафеняват. Не е преполивана, не е и засушена, редовно проверявам пръстта в дълбочина. Предполагам е от силното слънце на което е изложена през по-голяма част от деня. В темата за цветятя на терасата съм я показвала.  От известно време събирах смелост и днес изрязах всички покафенели лестенца, че и клончета. Имам чувството, че свалих 1/3 от нея. Много се надявам да не съм сгрешила и да ѝ се отрази добре. Въпросът е как да предотвраят покафеняването на останалите?

# 663
  • Мнения: 1 673
нелка, благодаря за отговора. пускам снимка и на самия цвят, като че ли не е Coral Dawn. аз се чудех дали не е James Galway, но тя пък като че ли е с по-светли краища.
Скрит текст:

Това е "Александра, принцеса на Кент" сорт. Много ухае като нашите маслодайни рози, поне това аз си мисля, когато всеки ден ходя да я помириша в моята градина. Simple Smile

# 664
  • Norge
  • Мнения: 2 311
bflmp, точно така, сега на снимката отблизо виждам, че е друга роза (благодаря ти за снимката Innocent ), като дори листата са различни.
Наслаждавай се на аромата ѝ.

Мари е дала отговор.

# 665
  • Мнения: 8 949
И аз подозирах, че е Александра от Кент. Но съм я виждала само на картинки. В градината я имам трета година, но още не е цъфтяла като хората и расте много слабо. По начало беше слаб корен и я местих веднъж... Все още не съм я отписала и се надявам да тръгне.

Magnito, не си дала снимка на покафеняването на листата, но е доста вероятно да се касае за заболяване - черни петна или ръжда. /без снимка е трудно да се каже/. Добре е, че си махнала засегнатите листенца. Ако все пак продължи - трябва да пръскаш със специален препарат. В аграрната аптека ще кажата най-точно като занесеш засегнато листо.

Последна редакция: ср, 24 юни 2020, 10:02 от utro77

# 666
  • Мнения: 751
Благодаря за помощта, момичета. Аз тъкмо в другата тема бях писала, че много харесвам Александра, която не съм виждала наживо, а само на снимки, не ми хрумна, че може да я имам в двора си. Simple Smile

# 667
  • Мнения: 14 785
На една от моите рози гният цветовете от дъжда. Орязах ги всичките,два останаха! Яд ме е да ги гледам такива.

# 668
  • Мнения: 207
На една от моите рози гният цветовете от дъжда. Орязах ги всичките,два останаха! Яд ме е да ги гледам такива.
И при мен така. Покафеняват още на пъпки. Имах едно питане по нагоре , ама никой не ми отговори. Ставаше въпрос за новозасадени рози, на които им орязах част от ластарите с цел да растат нагоре , обаче те си останаха на тази височина. Някои знае ли защо?

# 669
  • Мнения: 2 798
Влагата довлече брашнеста мана на мини розата ми... Чета за домашни рецепти с разредено прясно мляко, имам и фунгицид, който обаче е за огромни пространства и се чудя дали няма да я изгоря, ако не уцеля пропорцията.

# 670
  • Варна
  • Мнения: 25 239
Аз разреждам на око или смятам горе-долу. Не ми се е случвало да изгоря цвете.

# 671
  • Мнения: 8 949
lbl, прочетох питането, но нямам конкретен отговор и затова не писах.
Доколкото разбирам, розите са нови. В такъв случай не е трябвало да ги пипаш изобщо. Така са се стресирали прекалено не само от пресаждането, но и от това рязане. Те щяха да си растат прекрасно и без да се махат първите леторасли. Нали и в крайна сметка трябва да се видят накъде ще тръгнат и да се насочат. А и е добре да имат няколко големи клона, не само един. Честно, не разбрах много-много с каква цел си ги премахнала.
Освен това не знам на слънце ли са, на сянка ли са, за да дам по-конкретен отговор за това влошаване. Явно има нещо, което не е в ред. Почвата ли, слънцето ли, стреса ли... Не ми прилича на заболяване при всички случаи.

# 672
  • Бургас
  • Мнения: 877
Катерещи рози първите 3 години аз режа само санитарно или ако нещо много ми пречи, всичко което е пораснало достатъчно подвеждам по опората и 5 и10 клона да изникнат си ги оставям, след 1та година ранна пролет, ако има някои много кекави от старите или да пречат режа или скъсявам но само ако има такива или повредени нещо за санитарна резитба иначе не, чак като има пълни 3 години започвам да оформям и то старите клони, новите не ги пипам ако няма проблем с тях...

# 673
  • Мнения: 207
Благодаря ви. Научих много от отговорите ви , това ще ми е за урок. Мислех ,че розите са като овошките , оставяш толкова клони колкото искаш , а другите махаш. На слънце са , торени са при засаждане с комбиниран тор , а сега ги пръскам листно както другите рози . Дано мръднат малко , ако ли не догодина пак и без рязане.

# 674
  • Мнения: 3 548
Magnito, не си дала снимка на покафеняването на листата, но е доста вероятно да се касае за заболяване - черни петна или ръжда. /без снимка е трудно да се каже/. Добре е, че си махнала засегнатите листенца. Ако все пак продължи - трябва да пръскаш със специален препарат. В аграрната аптека ще кажата най-точно като занесеш засегнато листо.
Петната не са черни и са само по краищата на листата. Ето тук се вижда, съжалявам че изхвърлих отрязаните. Значи все пак не съм сгрешила, че ги отстраних. Ще я следя тези дни внимателно и ако има нови ще ходя да попитам за препарат. Много благодаря за отговора!

Общи условия

Активация на акаунт