Въпросче за спането по гръб

  • 2 205
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Бургас и някъде на изток в Лондон
  • Мнения: 147
Здравейте майчета имам едно въпросче.Знам че не е хубаво да се спи по гръб докато си бременна защото се спирал притока на кръв към бебо.Наистина ли е толкова проблемно спането по гръб?При мен това е голям проблем доста често се събуждам по гръб явно го правя подсъзнателно.Събуждам се непрекъснато за си променям позата.Нощите ми са кошмарни и с честото ходене до wc-то   newsm45.Моля ви споделете как се справяте със спането по гръб използвате ли някакави методи   33uu

# 1
  • Мнения: 1 986
  И аз си спя по гръб Confused,от време на време и на една страна,и аз съм чела,че не е много удачно,но пък други мами са казвали,че не пречи Rolling Eyes А за WC-то-напълно те разбирам Laughing,колкото и да се старая вечер да не пия много течности,пак ставам Cry

# 2
  • Мнения: 2 047
   Спи както ти е удобно на теб. То и с това оставаше да се мъчиш...

# 3
  • София
  • Мнения: 5 758
И аз съм чувала, че не било хубаво, но честно казано ми е предпочитана и по-удобна  поза. Дори понякога като се обърна настрани, усещам че ми е по-гадно и бебо се притиска повече, че чак ме заболява.
Не се притеснявай! Не мисля, че би довело до нещо старшно. За ходенето да wc-то  също нищо не може да се направи. Особено в тези жеги - наливам се с вода като се събудя, за да стана да пишкам и след час - пак среща с тоалетната  Tired
Но няма начин, това са нормални неща. Лека бременност до края!   bouquet

# 4
  • Мнения: 346
Мисля, че спането по гръб не е препоръчително в последните месеци. Намалявал притокът на кислород за бебчо. Моят лекар изрично ми препоръча да не спя по гръб или само с по-високи възглавници. Определено когато бях по гръб тоновете на бебчо паднаха доста, когато бях на преглед и затова той го спомена.

# 5
  • Мнения: 5 391
И аз спях по гръб, не съм имала проблеми, нито ми е ставало лошо Peace

# 6
  • Мнения: 94
Аз го решавам този проблем като си подпирам гърба с възглавници и така спя на една страна.Иначе бебо много ми тежи когато спя по гръб.И аз сам чела,4е спането по гръб трябва да се избягва,защото матката притиска главните вени,които връщат кръвта към сърцето и от друга страна се намалява кръвотока към бебето.

# 7
  • Мнения: 113
Аз ползвах 5-6 възглавници, които си ги подмушвах тук-там за да се наглася както ми е удобно. Когато ми се лежеше по гръб не лежех, а бях полуседнала в леглото с 2 или 3 възглавници под гърба ми. Ама в жегите е много кофти с тези възглавници. Но да знаеш - спасяват положението.
Е, и човекът до теб в леглото малко трудно те открива! newsm62 newsm62

# 8
  • Мнения: 2 959
Алекс, и аз спях по гръб и не съм имала проблеми. Спи както Ти е най- удобно на теб, А за честото ставане, няма универсален съвет- ставаш като трябва! Лека бременност! Hug

# 9
  • Мнения: 8 917
Не знаех, че не можело и сиспях както ми беше удобно - вкл. и по гръб Peace

# 10
  • Мнения: 1 440
Просто като се усетиш се обръщай настрани. Иначе и на мен тоновете се забавяха като ме преглеждаха легнала по гръб и даже ми ставаше лошо. Освен това самата тежест ми пречеше и не се чувствах комфортно.

# 11
  • София
  • Мнения: 626
След като ти е удобно няма проблем. Не се притиска притока на кръв към бебето, а то може да ти притисне кръвоносни съдове в коремната кухина да ти падне кръвното и да ти стане лошо. Явно при теб случая не е такъв. Аз не можех да легна по гръб дори и за 2 мин. още от 3-4 мес, въпреки, че още дори не ми личеше. Веднага ми падаше кръвното-ставаше ми лошо и и ми се гадеше. Спи си както ти е удобно и не се притеснявай, ако на бебето му е неудобно то веднага ще си покаже Wink Лека бременност!

# 12
  • Мнения: 1 350
Направо се шашнах, докато чета.Ами аз мога да спя само по гръб- нито мога да легна на ляво,както пишат по книгите,че трябва и е най-добре,нито на дясно,щото веднага получавам контркции,а и бебето ми е напречно разположено и започва лудо ритане.Това ми е втора бременност и ми е също толкова проблемна,колкото и първата.Дано да ти е леко и полягвай си наляво-не се притискали големите кръвоносни съдове и се подобрявало кръвообръщението.Успех!

# 13
  • Мнения: 481
На мен също ми е удобно по гръб понеже корема ми не е голям. Доктора обаче ме предупреди че не е хубаво да спя по гръб и аз вечер като заспивам си пъхам една възглавница под коленете. Идеята е тялото да не е в хоризонтална позиция. Иначе ходенето до WC е единствената ми неприятана страна от бременноста. Ставам по 4-5 пъти на нощ, много е неприятно и не мога да се наспя като хората.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз спях само по гръб.Корема ми беше ниско долу през цялата бременност и не съм усещала някакви неудобства.Не ме е пристискал и така ми беше най-удобно да спя Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 39 771
Спях във всякакви пози, стига да ми беше удобно. Само по корем не можех.

# 16
  • Мнения: 2 381
Спях предимно на една страна, но и по гръб съм спяла Peace

# 17
  • Мнения: 2 292
на един ултарзвуков преглед ми стана лошо за нула време (лежах по гръб), почти изгубих съзнание и лекаря веднага ме обърна на страни, докато ми мина прилошаването. каза , че се получава хипертония. не ми обяснява повече нямам друга информация. опитай да лежиш на страни. има някакви начини с възглавнички между краката или си сложи някоя възглавница зад гърба (както правим с бебетата  Wink) успех  Wink

# 18
  • Мнения: 4 621
Аз също спях по гръб, накрая обаче спях на една страна, защото по гръб ми тежеше корема и не можех да дишам.  Rolling Eyes

# 19
  • София
  • Мнения: 298
Не мисля, че е кой знае какъв проблем. Спала съм както ми е удобно. Последните 2 месеца ми беше добре само настрани, с една възглавница между краката.

# 20
  • Мнения: 4 806
аз не можех да спя иначе, освен по гръб. Настрани легнала, все ме болеше корема (след като понатежа) и питах моя доктор по въпроса. Отговорът му беше, че е по - добре изобщо да спя, а не да се притеснявам за глупости. И така спях до края. Всъщност накрая спах седнала почти, но това е една друга тема Simple Smile

# 21
  • Мнения: 164
Аз спях по груъб,но от известно време вече не мога.Явно бебо тежи вече много.Ако ти е удобно спи си така. Hug

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 4 669
Не можех да спя по гръб последните месеци, защото ме мятаха контракции. Иначе позата е по-вредна за теб отколкото за бебето. То притиска кръвоносни съдове и може да ти стане лошо. Щом не ти се отразява зле можеш да си спиш както ти е удобно.

# 23
  • Мнения: 658
След като ти е удобно няма проблем. Не се притиска притока на кръв към бебето, а то може да ти притисне кръвоносни съдове в коремната кухина да ти падне кръвното и да ти стане лошо. Явно при теб случая не е такъв. Аз не можех да легна по гръб дори и за 2 мин. още от 3-4 мес, въпреки, че още дори не ми личеше. Веднага ми падаше кръвното-ставаше ми лошо и и ми се гадеше. Спи си както ти е удобно и не се притеснявай, ако на бебето му е неудобно то веднага ще си покаже Wink Лека бременност!
Същото е и при мен. Легна ли по гръб веднага ми пада кръвното, не ми стига въздуха и получавам сърцебиене. Но ако на теб все още ти е удобно така - споко, продължавай докато можеш

# 24
  • Мнения: 35 970
и по гръб съм спала, но към края просто не можех; спях само на една страна, защото ми ставаше лошо по гръб

# 25
  • Мнения: 639
радвай се докато ти е удобно някак си smile3521

# 26
  • Мнения: 260
Аз пък до 7 месец продължих да си спя по корем , но коремът ми беше малък. Сега вече спя настрани и по полукорем, като намествам бебчо, така че да не се ръбим взаимно. Доколкото съм чела, спането по гръб не пречи на бебето, а за майката, защото се притискала някаква вена и падало кръвното, но нищо фатално - просто дискомфорт. Най-полезно било да се спи на лявата страна  Crazy Аз лично намирам такива твърдения прекалени и не ги спазвам  Naughty

# 27
  • Мнения: 359
аз се старая да не лежа/спя по гръб, но по някога се случва ...
за да лежа на една страна слагам една дълга възглавница на леглото като я обикрачвам и я подпъхвам под корема си

# 28
  • pomorie
  • Мнения: 848
ох какво да кажа вече съм в деветия и всякак ми е трудно да спя Cryна една страна ми дотежава и често ми се случва да се събудя по гръб но и така не издържам много Cry Cryа за пишкането ужас снощи докато заспя ходих на всеки 30мин Rolling Eyes Rolling Eyesно какво да се прави рисковете на професията #Crazy Joy Joy

# 29
az znam 4e e hubavo da se spi na lqvata strana za da ima po golqm pritok na krav do bebo ,no ina4e mami spete kakto vi e udobno vse pak e vagno da se 4uvstvame dobre nali taka

# 30
  • София
  • Мнения: 928
Аз по принцип никога не спя по гръб, така че нямах този проблем. А по отношение на честото посещаване на WC-то, поне се научих да заспивам в момента, който помиришех възглавницата. Иначе не оставаше време за сън. Полезно е като се роди бебо - използваш всяка секунда за сън и опитът от бремеността е от полза  Peace

# 31
  • Мнения: 556
Спях както ми е удобно Peace

# 32
  • Мнения: 873
аз зададох този въпрос направо на лекаря си,понеже като спя на дясно,бебо започва да рита и все едно съм легнала направо върху него Shocked лекарят ми обясни,че наистина бебето предпочита да спя наляво,защото така се храни по-добре,но не е фатално,ако спиш и надясно или по гръб Simple Smile а за пишкането-аз вече стигам до тоалетната и със затворени очи ooooh!

# 33
  • Мнения: 5 026
При мен спането по гръб причиняваше контракции.

# 34
  • Мнения: 4 447
E,няма нищо фатално, спокойно не си го слагай толкова на сърцето,аз накрая неможех даспяпо гръб,защото се задушавах....след 7,5 месец. По-притеснително е ако се събуждаш по корем. Така,че споко,няма нищо лошо да спиш по гръб стига да ти е удобно!А колкото до пишпкането аз в 9-тия се будех точно на 2часа и пишках...това е  положението. Леко бременеене и раждане smile3503

# 35
  • Мнения: 3 695
Жената е родила преди 7 месеца, почти навреме се включвате с коментарите.  hahaha

# 36
  • Мнения: 5 362
Жената е родила преди 7 месеца, почти навреме се включвате с коментарите.  hahaha
tini-mini, питай niiaa от къде я изрови тази тема.... Wink
Ама вярно от тогава...,и аз сега виждам Joy

# 37
  • Мнения: 957
аз зададох този въпрос направо на лекаря си,понеже като спя на дясно,бебо започва да рита и все едно съм легнала направо върху него Shocked лекарят ми обясни,че наистина бебето предпочита да спя наляво,защото така се храни по-добре,но не е фатално,ако спиш и надясно или по гръб Simple Smile

При мен също е така- най ми е удобно на дясната страна, но веднага ме наритват и се принуждавам да се обърна наляво.

Иначе по повод въпроса  коя поза е най-удачна и коя не се препоръчва си има медицинско обяснение. Google предоставя достатъчно информация по темата за четящите и разбиращи на чужди езици.

http://www.kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/pregnancy/sle … ng_pregnancy.html
http://www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/sleepingpositions.html

http://www.indiaparenting.com/faqs/pregnancy/sleepingpositions_pregnancy.shtml

http://www.amazingpregnancy.com/pregnancy-articles/120.html

В дясно се намира черният дроб и когато бременността напредне и  матката натежи го притиска. Затова е по-добре да се спи обърнат на ляво. Правилно е казал доктора на dessy encheva, че бебето се храни по-добре, защото в тази поза се подобрява циркулацията на кръвта от плацентата към бебето.

Пози, които трябва да се избягват са по гръб или по корем ( но последната към края на бременността е трудно осъществима).
Натежалата матка притиска големи кръвоносни съдове и това води до падане на кръвното налягане в резултат на слабия приток на кръв към сърцето и  към бебето, намаляване на притока на кислород към бебето, проблеми с гърба, дишането, отделителната система,  поради задържането на кръвта и по бавната и циркулация може да се благоприятства появата на хемороиди.

Разбира се случва се докато спи човек да се завърти по гръб, не е проблем, стига да се спи така през цялата бременност.  На мен лично ми е прилошавало от лежане по гръб по време на един преглед, толкова, че щях да припадна.  Подпирам се като спя с възглавници и гледам да редувам ляво и дясно, а ако се усетя, че съм по гръб сменям веднага позата. В края на краищата всички желаем на бебчовците си най-доброто и мисля, че за няколко месеца си струва човек да изтърпи дискомфорта да не спи в любимата си поза по гръб.

# 38
  • Мнения: 27 524
Недей да се притесняваш. Аз винаги съм спяла по гръб, но с времето бебето само ми подсказа, че не му е приятно - при всяко лягане започваше да бисйтва, рита, да се премята, да хълца... и аз без да искам лягах нощем така, но бързо бивах вкарвана в правия път  Laughing Ако спиш и бебето е спокойно, няма за какво да се притесняваш, не го мисли, не е вредно и противопоказно  Hug

# 39
  • Мнения: 772
не съм обръщала внимание в каква поза спя Rolling Eyesи без това се въртя много

# 40
  • София
  • Мнения: 17 592
Притискала се вена-кава-н'ам си к'во Simple Smile (извинете - не съм лекар... Simple Smile ). Общо взето, идеята е, че на теб ще ти призлее много преди на бебчо. Хм, сигурно е трудно да се усети докато спиш, не знам... и аз спя и по гръб.

# 41
  • Мнения: 210
и аз спях както ми е удобно,макар,че в последния месец никак ми не беше удобно с големия корем

# 42
  • Мнения: 617
   Спи както ти е удобно на теб. То и с това оставаше да се мъчиш...

И смятам така. Както ти е удобно

Общи условия

Активация на акаунт