Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 13

  • 40 377
  • 755
  •   1
Отговори
# 150
  • Paris, France
  • Мнения: 14 354
С диагноза ИР, "диетата" е доживотна.
Няма вариант, в който си на диета 1 година (например), подобряваш показатели в известна степен и се връщаш на предишното хранене-предимно въглехидратно.
НВХ, с известни вариации, ще е до живот.
С подходящо хранене, лечение, движение, ИР може да е в ремисия и да се държи под контрол.Върнат ли се старите навици, ИР се връща и "тръгва" към диабета.

Доста мои съфорумци отдавна не се хранят НВ и са си добре. На мене ми казаха, че ако успея да махна излишните мазнини в черния дроб, независимо как - кето, ниско калорична, глад, повече спорт, инсулинът оттам нататък ще пада сам при условие, че успявам да изразходя всички поети въглехидрати бързо. Отнема време, но си пада. С диети свалих набързо 15кг и след 6 месеца инсулинът беше наполовина на гладно и на първи час. След още 6 месеца нямаше никакво подобрение и доста се разочаровах. След година, обаче, беше спаднал още наполовина и след още една беше в норма. И под "в норма" имам предвид под 5 на гладно и под 25 на първи час, със захар никога не надскачаш 6, а не абсурдните 6.7 и 7.8, които дават в някои лаборатории. НВ, сама по себе си не работи при всички хора.

Дорис, според мене ти не отслабваш на НВ диети, защото не успяваш да се опразниш от въглехидрати и да влезеш в кетоза, а и имаш висок кортизол. При тебе е налице най--лошата комбинация. Не знам как се сваля кортизол. Прави ми впечатление, че откакто те чета непрекъснато се оплакваш от храна или липсата и. Зърнената диета не е за тебе, никак даже. Пробвала ли си веганска диета без добавени мазнини? Просто всякаква сварена, но и сурова храна.

А да пробвате да се тъпчете със зеленчуци денем, а вечер да ядете цяла, веганска храна? Известно време поне.

Без протеини не може. Може без въглехидрати, с намалени мазнини, ако имаме собствени, но без протеини тялото разгражда мускули. На дъщеря ти и трябват протеини и витамини. Не е нужно да са животински. Кълновете са богати на протеини.

Понякога, Дорис, трябва да стиснем зъби и да се сложим на диета, която не ни харесва особено, поне за известно време. Иначе се въртим в порочен кръг. Защо не разгледаш Нюкасълската? С нея, докато се усетиш, си свалил килата. 2-3 месеца и край. После може да постиш. Не съм в твоите обувки, но си представям колко ти гадно. Почни да се насилваш да ядеш по много трева и после малко торта или каквото ти се иска. Така хем шкембората е натъпкана, хем ти е сладко накрая. Никой тук не може да ти помогне ако временно не приемеш някакви ограничения. Имам чувството, че се бунтуваш вътрешно срещу това, че въпреки диетата не отслабваш. О аз не отслабвах докато не намерих правилната за мене диета. Ще намериш твоята. Няма ли тема за висок кортизол? Ще ида да видя какви добавки могат да помогнат.

# 151
  • София
  • Мнения: 16 217
Аз пък съм с нисък кортизол и това също не е добре.

Всеки вътрешно не вярва, че ще отслабне, преди да започне някакъв режим. Признавам си, и аз също...но като я гледам моята роднина - ами тя е нов човек, не само че изглежда добре, ами е жизнена, сияйна, с избистрен ум.

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 10:19 от Sharky*

# 152
  • Мнения: 32 381
Невенче, сигурно си права, ама аз не смея да се върна към стария начин на живот. Страх ме е.
Но пак си ми  е либерален режима.
В петък, на 8-ми, съгреших доста, ама доста.
На работата всеки носеше нещо. Какво ли не не ядох и даже количка пийнах. А вечерта на пицария.
И след толкова В, аз не бях гладна. Не напълнях. Само дето се запекох от тестото и малко хемороиди получих. Ама вече съм добре.

# 153
  • Мнения: 2 681
qrya, нека малко успоком страстите. Много палите тук , дайте малко по естествено, това,че не се виждаме не значи , че не звучи комично поведението на повечето от вас. Интересувам се за здравето си затова питам, ако има някой тук , който пости.
Сиско, ендото не ми позволява боб, ориз и повечето плодове.

Наистина чета комично поведение, но от твоя страна.
Достатъчно съвети за хранене получи и пак тропаш с краче за постене.
Ми пости си, какво ни вълнува - тялото и здравето си е твое.
Църквата освобождава от постене болни, бременни и деца.
Ние тук сме от първите засега.

# 154
  • София
  • Мнения: 19 418
Аз съм много слабоволна и хич не ми се удава да не ям нещо. Добре, че това не се отнася за сладкишите.
Сега ми се ядат тестени - едва се удържам след работа да не омета 2 филии с майонеза, просто ей така. Закусила и обядвала съм, обаче ако не съм яла хляб - сякаш не съм се наяла.

# 155
  • Мнения: 268
.

Последна редакция: чт, 14 мар 2019, 08:10 от stray cat

# 156
  • Мнения: 11 530
Невена, много благодаря и за вниманието, и за отделеното време да ми напишеш, и за това че си помислила.
Основният ми проблем и пълната липса на мотивация. С две думи - иска ми се от естетическа гледна точка да ми е по-хубаво, но не ми се лишава от любима храна, не ми се ограничава и въздържа. Към момента не ми пука, много и здравословно.
Полагам някакви услия, влача цялото семейство с мен по диети, но при такива отчайващо бавни резултати ни ми се продължава, ни има смисъл.

Да не помислите, че ядем торти и пасти и хляб ежедневно - не, но факта, че угоявам всички у дома покзава, че храната ни е високовъглехидратна. И всички натам дърпат.

Пробвала съм да съм на много ниски калории, пробвала съм и вегетарианство - първото доведе до срив на имунната система
и такива възпаления и херпеси пламнаха, че не можех вода да пия. При вегатарианството пък се разболях от варицела /за втори път тоя живот/, после пневмония и после нещо друго та лекарката изпадна в истерия като чу, че съм вегетарианка.

Организма ми показва, че не толерира такива издевателства над него. За това търся режим на хранене, а не диета. И то за цялото семейство. Бавно, но славно докато продължавам да гравитирам около дъщеря си, обгрижвам мъжа си, гледам си възрастните роднини и работя като вол.

През живота си съм отслабвала драстично 5-6 пъти. До анорексия се докарах с глад и малко калории. Много бързо става - както се радваш, че отслабваш бързо и изведнъж вече не можеш да спреш да слабееш, а не можеш и да ядеш.
Пробвала съм различни неща и съм отслабвала, но после съм качвала още повече. Например с диетата на АУ свалих 2 кг. сега, един месец по-късно съм +3 кг. Хляб и сладко не ям, ям готвена храна и ако има повече въглехидрати то това са картофи и ориз по веднъж седмично само на обяд и ядки, които хапчвам денем. Вечерята ни винаги е само месо и салата, а снощи яйца и салата. Разбирам, че съм намалила въглехидратите като почна да искам да пия по 5-6 кафета. Направо като наркоманка за кафе ставам.

Обмислям да си почна метфогамата отново - никак не се чувствам добре като пия лекарства. Но пак не е вариант - търся решени за цялто си семейство, а не самосиндикално да се измъкна и спасявам с лекарства.

# 157
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Дорис, на мен ми звучи , като че проблемите не са само от храната.
Защо имаш нужда от толкова много кафета ? Те вдигат кортизола, с висок такъв -няма отслабване..

Провери ли си Б12 и вит Д -за второ почти целия свят на тая планета е в недостиг. Ако мислиш, че с кафета ще се вдигнеш и имаш сили -не .

Направи си един списък с продуктите за хранене -в две графи - подходящи за всеки ден/ подходящи за 2-3 пъти в месеца. И купувай само тях, готви само с тях, вариации -милиони...

Чак се чудя, някой като каже, че му е скучно на ВМ НВХ, защото в главата му са само една шопска салата+пържола ...

Не знам каква мотивация е нужна освен собственото ни здраве.

При Инсулин на гладно 18 , зарязах още на минутата всичко, което ме е довело до него .
Страх -ей това ме движи мен, че съм на 38, че имам 2 малки деца, че съм вече с едно АИ заболяване, че от тук нататък ще се трупат хапчетата, още и още, ако не направя нещо АЗ, не доктора, не аптекарката или лаборатнтката ...

Защо ми е друга мотивация ? Защо да отлагам, защо един шоколад да ми е по-важен на момента, от годините качествен живот, който ще живея без него ...Същото е за тортата, за хамбургера, пастите и тн ..

# 158
  • София
  • Мнения: 19 418
Много хора нямат фантазия какво може да се направи с месо и зеленчуци извън печено и салата.
С хубава кайма стават сума неща, с някакъв що-годе качествен колбас също - правиш си една салата с яйце и колбас/печено месо и готово.
Изпичаш повече месо наведнъж и като ти писне - със салата, хем месото се овкусява и не е сухо, хем е разнообразие.

Последна редакция: ср, 13 мар 2019, 11:44 от Cuckoo

# 159
  • Мнения: 790
За фантазията и експериментите в храната съм напълно съгласна. НВХ може доста да ни развихри стига да имаме желание. Аз съм по душа готвач и обичам храната ми да е красива и подредена....това ми доставя почти същото удоволствие като хранането. Да не забравяме, че АИ имат психосоматичен израз и според мен е нужно умът ни да е спокоен и готов за предизвикателства. Затова мисля, че към храната трябва да се подхожда по специален начин и с удоволствие, а не като досадно бреме и чудене какво ще се готви. В този ред на мисли и предвид натовареното ни ежедневие малко заготовки също не са излишни. В камерата на хладилника имам предварително сварени меса и така често за около 40 минути си готвя страхотно телешко със сметана, което иначе би ми отнело часове.

# 160
  • Мнения: 76
Здравейте и от мен Simple Smile 3ти ден съм на Глюкофаж и няма странични ефекти, освен, като че ли огладнявам повече по това време. Много ми се яде нещо сладичко или 1 дюнерче, чак сълзи ми избиват.. Изядох една ябълка, но не помага. 2 дни си носех целина и морков/чушка, но ми се повдига като се сетя сега. Кажете, моля ви с какво мога да се залъгвам. 🤐🤔

# 161
  • Мнения: 4 688
Здравейте и от мен Simple Smile 3ти ден съм на Глюкофаж и няма странични ефекти, освен, като че ли огладнявам повече по това време. Много ми се яде нещо сладичко или 1 дюнерче, чак сълзи ми избиват.. Изядох една ябълка, но не помага. 2 дни си носех целина и морков/чушка, но ми се повдига като се сетя сега. Кажете, моля ви с какво мога да се залъгвам. 🤐🤔
Пробвай с маслини. Аз започнах с портокал, ябълки ми се ядат повече от една и за това не ги ползвам тях, мандарините също. На НВ-ВМ плодовете не трябва да са много. Маслините вършат работа при мен.

# 162
  • Мнения: 76
Broken Heart  дано след 3 месеца всичко си влезе в норма, иначе това не е живот, а аз както не тача месото много много.. Не си представям цял живот да съм на такъв режим-една мусакичка да не можеш да си хапнеш..
Извинете ме, просто ме е хванала нервата (жена на диета, пред цикъл, спираща цигарите)..

# 163
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Сетих се нещо, което забравих да пиша днес-за кортизола.
Преди време си поръчах една хр.добавка, Relora https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-Relora-300-mg-60-Veg-Capsules/769 Може да се намери и на БГ пазара.
Та тя има отношение и към нивата на кортизол, освен другите и предназначения. Така и не започнах да я пия, защото много добавки ми се събраха

Тъй като съм в една екстремна серия от февруари насам и много ми се разбута и съня, от днес съм решила да я пия. Ако забележа ефект ще споделя в темата

# 164
  • София
  • Мнения: 19 418
Здравейте и от мен Simple Smile 3ти ден съм на Глюкофаж и няма странични ефекти, освен, като че ли огладнявам повече по това време. Много ми се яде нещо сладичко или 1 дюнерче, чак сълзи ми избиват.. Изядох една ябълка, но не помага. 2 дни си носех целина и морков/чушка, но ми се повдига като се сетя сега. Кажете, моля ви с какво мога да се залъгвам. 🤐🤔
Яж колбас, ядки, варено яйце. Може и кис.мляко, но то сякаш те изстъргва и огладняваш повече

Общи условия

Активация на акаунт