Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 6

  • 52 324
  • 762
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 13 206
OOo, наистина на човек му писва да обикаля по лекари...

# 526
  • Мнения: 20
Здравейте!
Прегледах темата и реших да се запиша. На 49 съм. От половин година не съм имала нормален цъкъл - само 2-3 пъти имах леки зацапвания за по 2-3 дни. Знам, че за да се установи менопауза трябва да мине една година  без цикъл. Само, че не мога да разбера тези зацапвания броят ли се или се счита от последния цикъл?

# 527
  • Мнения: 20 172
Майка ми е с тотална хистеректомия и ходи. По тоя повод, една година отишла при някакъв (не нейният)доктор и оня й казал, че яйчиниците й са като на младо момиче а по матката нямало нищо притеснително. И това години след операцията.  ooooh! Shocked От тогава все я бъзикам, че може да роди още едно  Mr. Green

Аз не мисля да спирам да ходя в близките 15-тина години, независимо кога спре.
Преди години четях темата за цитонамазките, и една мацка с хистеректомия сподели, че доктора и и взел цитонамазка, откъде и тя не знаеше...Обаче забравих кой доктор беше, някой от известните.

# 528
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 817
Здравейте!
Прегледах темата и реших да се запиша. На 49 съм. От половин година не съм имала нормален цъкъл - само 2-3 пъти имах леки зацапвания за по 2-3 дни. Знам, че за да се установи менопауза трябва да мине една година  без цикъл. Само, че не мога да разбера тези зацапвания броят ли се или се счита от последния цикъл?

Спокойно, сама ще го установиш. И при мен започна на тази възраст. Аз лично зацапвания не броях, но то само ще ти покаже. Понякога се получава нещо като месечен цикъл при голям стрес - примерно, когато почина баща ми. Но иначе никакъв го няма месечният ми цикъл, и слава Богу. Simple Smile

# 529
  • София
  • Мнения: 13 206
Преди години четях темата за цитонамазките, и една мацка с хистеректомия сподели, че доктора и и взел цитонамазка, откъде и тя не знаеше...Обаче забравих кой доктор беше, някой от известните.
[/quote]
Да, взимат цитонамазка. Мисля, че ЧПВ може да поразява и тъканите и във влагалището, макар и по-рядко. Аз също се чудих, но взимат проба за хистология. Има и нещо там където се затваря влагалището след операцията. Абе има си какво да се гледа явно.

# 530
  • Мнения: 39 384
На една колежка на 38 г. и е спрял цикъла изведнъж.
Нито инжекции са я спасили ,нито нищо.
Това за какво се налага? Извинявам се за лаишкия въпрос.

# 531
  • Мнения: 13 813
На една колежка на 38 г. и е спрял цикъла изведнъж.
Нито инжекции са я спасили ,нито нищо.
Това за какво се налага? Извинявам се за лаишкия въпрос.

Предполагам има се предвид че е минала в менопауза на 38. На тази възраст е разумно да се обсъди хормонозаместителна терапия защото да преминеш в това иначе естествено състояние се смята прекалено рано. Климаксът не се състои само в това да нямаш менструация , има много други неща неприятни неща които се случват на организма и затова  е разумно той да се отложи в случая при жена на 38. Навремето хормоните бяха под формата на инжекции, сега има хапчета, вероятно други начини. Това се има предвид под " нито инжекции са я спасили".

# 532
  • Мнения: 1 091
_re_ge,много правилно си го обяснила. 🌹
Просто и е спрял цикъла изведнъж.
Слагали са и инжекции ,за да "подновят"цикъла ,но ефекта бил едва 3-4 месеца.
След това спрял нацяло.
И според мен е прекалено рано за изцяло спиране на цикъл.
След навлизането на менопаузата ,всичко в организма се променя.
Като се започне от плътността на костите до рисков фактор за инфаркт и т.н.
Защото и на сърцето влияе ,не знаех ,но научих преди месец.

# 533
  • Мнения: 39 384
Благодаря за обяснението. Беше ми интересно и полезно.

# 534
  • София
  • Мнения: 1 109
Все пак не мисля,че е чак толкова трагично. Едва ли всяка жена има проблем с костите и със сърцето.

# 535
  • Мнения: 858
На леля ми й е спряло на около 35 г. и даже се радваше, че толкова рано се е отървала от месечните. До сега е жизнена, вече над 70 г. и никога не се оплаквала от нищо, свързано с кости, сърце или друго. Просто много движение и има позитивна нагласа за живота.
Аз откакто имам спирания в цикъла, основно зацапвания на няколко месеца, се чувствам много по-добре, отколкото с месечния цикъл, който за мен си е чист кошмар.
Редовно си следя иначе, каквото трябва.

# 536
  • Мнения: 1 091
Не казвам изобщо ,че е задължително да има такива проблеми.
А че е възможно.
Организма на всяка жена е различен.
Някой са с ниско ,други с високо кръвно.
Има жени ,който костите са им проблем.
Всяка една си знае.
Но когато една жена навлезе в менопауза ,рисковите фактори се увеличават....не е задължително да се проявят.
За това лекарите препоръчват в една определена възраст /мисля ,че беше към 45 г./ ,жената да изследва плътността на костите си.
Не случайно тези "профилактични" прегледи са дадени на определени възрасти и не само.

# 537
  • Мнения: 858
Да, за костната плътност, ще го изследвам, имам час за Александровска болница, Остеометъра, на Декса апарата - за целия гръбначен стълб и тазобедрените стави. Иначе, това, което го дават за ехографско изследване откъм стъпалата, не дава точна оценка за костната плътност, то е основно за проследяване на състояние, но не и за първоначална точна оценка на състоянието.
Иначе като информация, в Медицински център, който са си го направили доста ревматолози заедно, има Декса апарат за мерене на костна плътност - http://www.fokus-5.com/%D0%B4%D0%BA%D1%86/centyr-po-revmatologiq/#, без да е нужно предварително записване на часове, от 9 до 15,00 ч.

Последна редакция: пт, 28 юни 2019, 13:38 от хадзапи

# 538
  • Мнения: 13 813
Година и половина стана а аз все не съм си направила остеометеия ... все нямам Време , а съм в рискова група уж...

# 539
  • Мнения: 20 172
Току що идвам от ендокринологията с прясна прясна остеопороза, предлагат ми
инжекция Бонвива. Искам да попитам, някоя мацка от вас слагала ли е, какво е, що е?
Или, да са и предлагали, пък тя да е отказала и да има успех с добавки?
Хич не я ща тази инжекция, не знам какво да правя. Fearful

Последна редакция: сб, 29 юни 2019, 08:14 от Lemy

Общи условия

Активация на акаунт