Пазарът на недвижими имоти-какво се случва реално? - 35

  • 41 457
  • 811
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 9 792
Чудя се защо никой "независим" политолог/социолог не обърна внимание на това къде първо беше публикувано за апартаментите?!?!?
Скрит текст:

Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Мисията на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) е чрез своето новинарско съдържание да насърчава демократичните ценности и институции на места, където свободните медии не са напълно утвърдени или изцяло са забранени.
 RFE/RL е регистрирана като частна корпорация с нестопанска цел, която се финансира от грант от Конгреса на САЩ чрез Американската агенция за глобални медии (USAGM). Редакционната независимост на RFE/RL е гарантирана от законодателството на САЩ.

# 346
  • Мнения: 19 485
А на мен ми е интересно пък как никоя от фирмите в строителния бранш не взе отношение и думица не отрониха по случая. Нито за бутиковото разрешително за Златен век, нито за апетитните парцели, където те със сигурност са имали интерес...яко се страхуват и се спотайват, нищо че и техният интерес е накърнен, нищо че и те сега трудно ще продават на 2500 е.квадрата.

# 347
  • Мнения: 9 792
Как ще проронят, нали Гарван гарвану и така нататък. Всички използват едни и същи гимнастики, въпросът е на какво ниво.
А за земетръсните норми и за практиката (така да се каже де юре и де факто), за СС и НС
http://e-vestnik.bg/5207/%D1%81%D1%82-%D0%BD-%D1%81-%D0%B4-%D1%8 … 0%BE%D0%B2%D0%BE/
 

# 348
  • Мнения: 18 504
Обърнете внимание, че Свободна европа критикува, но по стар обичай само до ниво "заместник". Не правят разследване за къща в Барселона да речем.

# 349
  • Мнения: 1 711
Чудя се защо никой "независим" политолог/социолог не обърна внимание на това къде първо беше публикувано за апартаментите?!?!?
Скрит текст:

Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Мисията на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) е чрез своето новинарско съдържание да насърчава демократичните ценности и институции на места, където свободните медии не са напълно утвърдени или изцяло са забранени.
 RFE/RL е регистрирана като частна корпорация с нестопанска цел, която се финансира от грант от Конгреса на САЩ чрез Американската агенция за глобални медии (USAGM). Редакционната независимост на RFE/RL е гарантирана от законодателството на САЩ.
Аз не можах да разбера какво точно искаш да покажеш с това? По принцип е хубаво да се знае откъде идват новините, обаче в случая дори и от блиц и пик да дойде, нима не е вярно, след като лесно може да бъде проверено дали наистина е така?
Аз за себе си направих изводите за себестойност на строителството, които впрочем си ги вярвах и защитавах доста отдавна.
Notaris беше споменал, че пазарната цена няма много общо със себестойността, но с това съм съгласен само до някъде. Когато е в момент, когато пазарната цена е в пъти по-висока от себестойността, то реално му се казва балон на цените. И ако твоят пример как през кризата сте продавали с около 30-тина % надценка, което като възвръщаемост за период от 2 години (горе долу за толкова време се построява една сграда) прави по около 15% годишно и е напълно нормално, то в предкризисния период, когато сте продавали с доста по-висока надценка, за всички е ясно вече (в последствие), че това си беше балон отвсякъде.

# 350
  • София
  • Мнения: 5 960
Ето единият строеж в Лозенец, за който ви споменах. Намира се точно зад трите факултета на СУ, на ул. Галичица 22. Три входа, 87 апартамента, цени около 500 хиляди евро (зависи от големината на апартамента разбира се). Ще бъде затворен комплекс. Излазът е откъм Факултета по химия на площад Велчова завера. Там и сега е фраш в час пик.

https://www.bld.bg/proekti/secret-gardens

Проектът е доста претенциозен. Всеки апартамент си има име  Crazy
Сега го позагледах по-подробно, че онзи ден само му хвърлих едно око (ние сме далече от този стандарт), обаче на най-големите апартаменти по 300 кв. м. даже и цена няма. Само със запитване може да се научи. Представям си за какви суми става дума.

Последна редакция: сб, 23 мар 2019, 19:13 от Жълто Цвете

# 351
  • Мнения: 40 924
Те цената ще си я платят на изборите, така или иначе. Няма да се размине този път.

Това е. А като дойде гладната БСП на власт, начело с Корнелия на бял кон, ще им се наложи да се откупуват иначе - златна решетка.

Как ще проронят, нали Гарван гарвану и така нататък. Всички използват едни и същи гимнастики, въпросът е на какво ниво.
А за земетръсните норми и за практиката (така да се каже де юре и де факто), за СС и НС
http://e-vestnik.bg/5207/%D1%81%D1%82-%D0%BD-%D1%81-%D0%B4-%D1%8 … 0%BE%D0%B2%D0%BE/
 

Видя ли датата на статията?  Wink Новите земетръсни норми са малко след това.

# 352
  • Мнения: 9 792
Това на Галичица и преди му бях хвърляла поглед от любопитство. Сега произволно цъкнах на един апартамент - 4-стаен-3 спални с добра квадратура, кухньохолът също, 3 етаж, но и трите спални са северни, само кухньохолът е западен с 1 северен прозорец с балкон. Ами кофти е това, според мен. 153 кв. м. ЗП,  178 с общите части - Sweat, 330 х. лв. Ако смятаме само ЗП, излиза по 2 100 и малко евро на квадрат, което за Лозенец не е някаква невероятна цена.
Според мен първият и най-скорошният ефект от апартаментния скандал ще бъде това, че ще почнат да се бавят и разрешенията за строеж и актовете 14, 15 и 16. Известно време ще им държи топло на институциите.

Fuckforlife,  какво искам да кажа с това, че новината (която е ясно, че е вярна, никой не го оспорва) идва от медия, която е "държавна", и то не на коя да е държава, и идва точно преди изборите?  Ако беше от пик-мик или друга БГ-медия, или от Елена Йончева или Корнелия, отговорът щеше да бъде - олигарсите, комунистите и т.н. ни атакуват предизборно. Ама сега какво да кажеш? Кой е лошият? Scream

ЧС, а ти видя ли частта, в която се обяснява за проект за нова сграда, който не е отговарял дори на старите/тогавашните норми? Затова казвам, че стандартите са ОК, ама дали винаги ги спазват? Дано да ги спазват де!

# 353
  • София
  • Мнения: 4 192
Чудя се защо никой "независим" политолог/социолог не обърна внимание на това къде първо беше публикувано за апартаментите?!?!?
Скрит текст:

Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Мисията на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) е чрез своето новинарско съдържание да насърчава демократичните ценности и институции на места, където свободните медии не са напълно утвърдени или изцяло са забранени.
 RFE/RL е регистрирана като частна корпорация с нестопанска цел, която се финансира от грант от Конгреса на САЩ чрез Американската агенция за глобални медии (USAGM). Редакционната независимост на RFE/RL е гарантирана от законодателството на САЩ.
Аз не можах да разбера какво точно искаш да покажеш с това? По принцип е хубаво да се знае откъде идват новините, обаче в случая дори и от блиц и пик да дойде, нима не е вярно, след като лесно може да бъде проверено дали наистина е така?
Аз за себе си направих изводите за себестойност на строителството, които впрочем си ги вярвах и защитавах доста отдавна.
Notaris беше споменал, че пазарната цена няма много общо със себестойността, но с това съм съгласен само до някъде. Когато е в момент, когато пазарната цена е в пъти по-висока от себестойността, то реално му се казва балон на цените. И ако твоят пример как през кризата сте продавали с около 30-тина % надценка, което като възвръщаемост за период от 2 години (горе долу за толкова време се построява една сграда) прави по около 15% годишно и е напълно нормално, то в предкризисния период, когато сте продавали с доста по-висока надценка, за всички е ясно вече (в последствие), че това си беше балон отвсякъде.
Това, че повтори едни неща 100 пъти не ги правят истина  Wink
С твоите 500 евро себестойност ще станеш премиер като почнеш да продаваш на форумните майчици  Mr. Green

# 354
  • Мнения: 1 711
Chiana, ти значи не вярваш на самите инвеститори и строители, така ли да разбирам, защото те си го казват на няколко пъти вече...
Разбирам, че си вадиш хляба като си брокер и за теб е важно цените да са надути, ама за болшинството не е така. .
Всъщност сега като се замисля, не беше ли точно ти, която твърдеше, че си си построила и обзавела къща за 500 евро / квадрат горе долу? В зависимост от това какво точно е обзавеждането може да се каже, че излиза на квадрат поне около 150 евро, само обзавеждането! Та какъв изобщо е филма за себестойността?

# 355
  • София
  • Мнения: 4 192
Абсолютно аз бях. Обаче 500 евро без парцела и без печалба, а и много неща ние правихме.
Моля те извади произволен парцел от Имот.бг, в който е упоменато колко РЗП може да се направи и после го прибави към себестойността на строителството. И ще видиш че към момента няма как да има себестойност в София под 750 евро, а през 2009та година под 650-700 евро.
А ти вярваш ли на Артекс, че себестойността на всичко е 500 евро или просто се опитват да оправдават Цецо?

# 356
  • Мнения: 1 711
Така, аз за пореден път се опитвам да кажа и покажа, че голям бизнес изобщо не се прави с обяви от интернет!
Не случайно дадох в един коментар малко по-нагоре за колко са придобили парцела на гара Пионер, за да видят такива като теб за колко всъщност ще им се върже и то на апетитни места. Не случайно и малко по-назад давах пример с небостъргача им.
Да не говорим, че вече за не знам за кой път споменавам, че най-голямата строителна фирма в България има много лостове и механизми за натискане на цената на долу и ползват преференциални цени, нещо което вие при построяване на къща нямате. Та защо да не вярвам? Мани го Цецо, не ме интересува, мен ме интересуват конкретни факти по този случай и то е, че от фирмата на няколко пъти споменават вече колко им излиза себестойността. Wink
П.С. ти май не знаеш какво е себестойност, след като ми говориш и за печалба.

# 357
  • София
  • Мнения: 4 192
Имаше един такъв в темите 2013 година, който лаеше налво и надясно, че 600 евро е цена с 3 пъти надценка. Та и ти така.
Нали се сещаш, че Артекс, дори и да вземат с измами парцела, после го плащат с безплати апартаменти на ЦВ ЦВ, Ц Ц и други абривиатури. Дори да има 2-3% от измами с парцели, останалите 98% се купуват или обезщетяват на пазарна цена. Има хора, които допреди 15 години садяха домати в Манастирски Ливади, но сега карат Лексуси(или други скъпи марки) без да са си мръднали пръста. А това, че аз и ти не се добрахме до баницата е наш проблем, но нека не изопачаваме пазара с празни твърдения

# 358
  • Мнения: X
Ето единият строеж в Лозенец, за който ви споменах. Намира се точно зад трите факултета на СУ, на ул. Галичица 22. Три входа, 87 апартамента, цени около 500 хиляди евро (зависи от големината на апартамента разбира се). Ще бъде затворен комплекс. Излазът е откъм Факултета по химия на площад Велчова завера. Там и сега е фраш в час пик.

https://www.bld.bg/proekti/secret-gardens


По Галичица в момента  не може да се върви от машини и калища, точно отсреща на тези Сикрет Гардънс Бигла 3 пък строят на мястото на бившето холандско и после казахстанско посолство. И е някакъв ужас на тази тясна улица. А като се населят и двете, направо не ми се мисли какво ще е на тази улица.
Излазът им е по Галичица, откъм химическия и ФМИ/физическия е заградено за паркинг за преподаватели (той е общ), има бариера откъм Баучър, а от другата страна, откъм Марин Русев скоро направиха ограда и заключваща се врата и не виждам как ще имат излаз от там. На картинката тази порта трябва да  е към Галичица, която само преди 2 години я новоасфалтираха, за да я съсипят сега с тези огромни машини.
Галичица доста се оправи като трафик и паркиране след зоната, но с тези нови сгради трафикът пак ще се увеличи. За кръстовището не Семинарията не говоря, там е постоянен ад.

Последна редакция: сб, 23 мар 2019, 21:27 от Анонимен

# 359
  • Мнения: 5 639
Що му се връзваш? Дадох ги себестойностите. Пак пример - 300 евро е земята на кв.м. надземно РЗП в Борово, реални сделки. Строителство 400-500 според изпълнението. Продажби 1100-1300 според изпълнението. Печалби 50-70% за три години. Сега в бума.

Общи условия

Активация на акаунт