Предстои ми хистероскопия - да поговорим - Тема 3

  • 42 440
  • 760
  •   2
Отговори
  • Мнения: 751
Полезна информация от http://www.mamatatkoiaz.bg/article/257/histeroskopia

Същност
Хистероскопията представлява директен оглед на маточната кухина с помощта на оптическа система и осветително тяло.

Кога се прилага?
Хистероскопията бива с диагностична или с лечебна цел. Вашият гинеколог може да ви предложи хистероскопия ако имате:
• обилни и/или продължителни менструации
• кървене извън менструациите
• кървене в менопауза
• нередовни менструални цикли
• болезнена менструация (дисменорея)
• повтарящи се спонтанни аборти
• безплодие
• съмнение за неправилно разположена противозачатъчна спирала
• съмнение за вродени маточни аномалии
• съмнение за сраствания в маточната кухина
• съмнение за доброкачествени образувания на матката (миоми, полипи)
• съмнение за начални злокачествени тумори на матката.

Кога не бива да  се прилага?
Хистероскопията не се прилага при възпалителни заболявания на женските полови органи, поради опасност от разпространение на инфекцията.

Кога е най-подходящото време за хистероскопия?
• С диагностична цел при менструиращи жени – през първите две седмици след последната редовна менструация.
• При жени, които не менструират – по всяко време.
• При обилно маточно кръвотечение – без отлагане (по спешност).
 
Как да се подготвите за манипулацията?
Хистероскопията отдавна излезе от списъка на новаторските интервенции. Тя вече е рутинна манипулация и се причислява към еднодневната гинекологична хирургия. В нашата клиника е възприет следният протокол:
• Постъпвате в деня, определен за манипулацията, към 08:30 часа.
• Необходимите предоперативни изследвания (пълна кръвна картина, ЕКГ, рентгенова снимка на бял дроб, консултация с интернист, кръвна група) се правят след постъпване в клиниката.
• Не трябва да сте приемали храна и течности (дори вода) през последните 6 часа преди постъпването.
• Не е желателно да сте ползвали грим и лак за нокти. Не е желателно да носите бижута и други ценности.

Какво се случва по време на самата хистероскопия?
• В клиниката, обикновено хистероскопията се извършва в гинекологична операционна зала.
• Обикновено прилагаме краткотрайно венозно обезболяване, т.е. ще спите по време на цялата манипулация. Последният модел хистероскоп, с който разполагаме, почти никога не изисква предварително разширение на маточната шийка, което всъщност е най-болезнената част на процедурата. Поради това, възможно е манипулацията да се проведе без специално обезболяване. Независимо от това, засега сме възприели да приспиваме пациентката – освен ако тя изрично откаже.
• Във влагалището се поставя спекулум. По този начин маточната шийка става видима и достъпна.
• В редките случаи, когато се налага разширение на канала на маточната шийка, това става чрез поредица от инструменти (дилататори) с нарастваща дебелина.
• Хистероскопът се вкарва последователно във влагалището, канала на маточната шийка и кухината на матката.
• За да се осъществи оглед на маточната кухина, е необходимо предната и задната маточни стени да се раздалечат. Това се постига чрез въвеждане на газ или течност през специално приспособление на хистероскопа. Новият, по-атравматичен хистероскоп е пригоден да работи с течност.
• Източник на светлина прави видима повърхността на маточна кухина и отворите на маточните тръби, а камера изпраща картината на видеомонитор.
• Ако е необходимо, пристъпваме към отстраняване на патологични образувания (полипи, миоми, сраствания) или вземаме тъканна проба (биопсия). Подходящите за целта, пределно тънки инструменти се вкарват през специален канал на хистероскопа.
• Цялостното изследване продължава между 10 и 20 минути. След това хистероскопът внимателно се отстранява.
• При откриване на изменения, които заемат по-голяма площ от маточната кухина, може да се пристъпи към пробно абразио (кюретаж).

Как се чувствате след хистероскопия?
Най-често нямате никакви оплаквания, освен слабо влагалищно кървене, което трае 1-2 дни след процедурата. Понякога може да се появят болки в кръста или леко неразположение.

Потърсете вашия гинеколог или се върнете в болницата,  ако се появят следните симптоми:
• висока температура, придружена или не с разтрисане
• силни болки в корема или по-слаби болки, неотзвучаващи повече от 48 часа
• продължително и/или обилно влагалищно кървене
• влагалищно течение с неприятна миризма.

Безопасна ли е хистероскопията?
Хистероскопията спада към най-безопасните диагностични интервенции. Усложнения се срещат в по-малко от 1% от случаите и обикновено са леки. Разбира се, както при всяка оперативна намеса, рискове са възможни. Тук спадат:
• инфекции
• странични ефекти от обезболяването
• травма на маточната шийка
• обилно кръвотечение
• травма на съседни на матката органи
• когато за разширение на маточната кухина се използва газ, в редки случаи той може може да попадне в кръвообръщението и да доведе до сериозни усложнения.

Какво да очаквате след хистероскопия?
• При липса на усложения, ще бъдете изписана още същия ден.
• Желателно е да си осигурите придружител до вкъщи.
• При нужда, може да използвате обезболяващи лекарства, които се отпускат без рецепта.
• Остатъка от деня прекарайте в почивка. Някои жени се чувстват готови да пристъпят към обичайните си занимания още на следващия ден, на други е необходимо по-дълго възстановяване, но то се постига за не повече от 2-3 дни.
• Възможно е да се появят болки в кръста, леко неразположение, слабо кървене с продължителност до 2 дни след процедурата.
• При менструиращи жени, следващата менструация може да закъснее или да се появи по-рано от обичайната дата.
• Известно време трябва да се въздържате от полов живот. Посъветвайте се с лекуващия ви гинеколог относно подновяването на половия живот, както и за необходимостта от противозачатъчни мерки.

Резултати
Ако е правена биопсия или са отстранени патологични образувания, всички тъкани ще бъдат изпратени на специалист-патологоанатом за окончателна диагноза. Резултатите ще са готови след около седмица. Обсъдете с лекуващия ви гинеколог необходимостта от последващо лечение!

Тема 1 - https://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=508484.765;;20
Тема 2 - https://www.bg-mamma.com/?topic=903706

# 1
  • Мнения: 486
Благодарим за полезната информация,Sparki

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 5 915
Благодаря за новата тема!

Предстои ми втора хистероскопия, една година след първата. Не ми се занимава толкова често с подобни манипулации и се замислям за спирала.
Ако има някой със спирала,ще бъда благодарна за разяснения и подробности.

# 3
  • Мнения: 1 275
Благодаря за темата!Ще продължа да чета,защото се очертава дъщеря ми да мине през тази процедура.

# 4
  • Мнения: 16 868
Ваня, Калчев има много лека ръка.
Благодарение на него и процедурата забременях.

# 5
  • Мнения: 1 275
Дано!На него сме се доверили напълно!
И дано имаме твоя късмет Верче!

# 6
  • Мнения: 2
Здравейте !Преди нова година ми премахнаха два полипа при др Яков във Варна, първите два месеца януари и февруари цикъла ми беше нормален ,но този месец ми дойде само два дни и като първия ден ми беше кафяво зацапване ,а на втория ден малко кръв и все още малко ми зацапва , много се притесних . На някой да му се е случвало ?

# 7
  • София
  • Мнения: 799
Здравейте !Преди нова година ми премахнаха два полипа при др Яков във Варна, първите два месеца януари и февруари цикъла ми беше нормален ,но този месец ми дойде само два дни и като първия ден ми беше кафяво зацапване ,а на втория ден малко кръв и все още малко ми зацапва , много се притесних . На някой да му се е случвало ?

Здравей Милена, аз бях така първия месец след хистероскопията. Имах 3-4 дни кафяво зацапване във времето, когато трябваше да ми е цикъла, което след това спря и след 1 седмица ми дойде нормален цикъл, който обаче беше доста по-оскъден от обикновено. На Втория месец след хистерото горе-долу същата история. 2 дни кафяво зацапване, след това уж нормален цикъл, който обаче продължи 7 дни (обикновено ми е 5 дни). Сега ще видя при 3-тия цикъл какво ще стане, но си дава отражение процедурата определено. Simple Smile Ако все още се притесняваш, свържи се с ДОК и се консултирай с него, но според мен са нормални подобни отклонения.

# 8
  • Мнения: 160
Нека споделя за един проблем, който се получи при мен заради спиналната упойка, доста се паникьосах, четох по форуми и никой не беше писал за такова нещо. Упойката трудно ме пусна, около пет часа минаха, докато успея да стана и да ходя стабилно. Два часа след като ми махнаха катетъра, се опитах да уринирам, обаче не ми се получи. Обяснявам си го, че мускулите на пикочния мехур още са били парализирани. След още два часа щях да се пръсна вече и тъкмо мислех да викам сестрите да ми слагат пак катетър и нещата станаха. Съветът ми е да не прекалявате с водата като мен, защото бях чела тук, че е хубаво да се пие много вода и изпих литър и половина в реанимацията - голяма грешка.

# 9
  • Мнения: 486
Може и да са много редки случаите на парализа след спинална упойка,но е факт,имаме в квартала мъж парализиран след спинална упойка.
Не знам,но и от двете упойки ме е страх.
Моя гинеколог ми казва,да не отивам да го махам полипа.На 45 г.  съм и когато влезна в менопауза щял да  су изчезне сам.В момента е към 1 см.Но,ако започнел да расте,да се маха.
Доста лук изпих.Не намаля от него,но  и не расте,както беше преди хистрото.
А когато започнах да пия цариче,напълно ми изчезнаха болките носко долу.

# 10
  • Мнения: 160
Може и да са много редки случаите на парализа след спинална упойка,но е факт,имаме в квартала мъж парализиран след спинална упойка.
Не знам,но и от двете упойки ме е страх.
Моя гинеколог ми казва,да не отивам да го махам полипа.На 45 г.  съм и когато влезна в менопауза щял да  су изчезне сам.В момента е към 1 см.Но,ако започнел да расте,да се маха.
Доста лук изпих.Не намаля от него,но  и не расте,както беше преди хистрото.
А когато започнах да пия цариче,напълно ми изчезнаха болките носко долу.
Много странно, сигурно ли е, че парализата на съседа е вследствие на спинална упойка? Тя се слага в областта на кръста, където няма гръбначен мозък, а само сноп нерви и няма как да настъпи увреждане на гръбначния мозък и трайна парализа. А пълната упойка пък изобщо не е страшна, премигваш и всичко вече е свършило.

# 11
  • Мнения: 486
Да,за него е сигурно.Но е поне от преди 10 год. човека така.
Все пак медицината се осъвършенства.
А другата ме ужасява още повече.

# 12
  • Мнения: 804
Здравейте девойки,
 предстои ми хистероскопия през април,та бих искала да попитам: Анестезиолога ли ви определи какъв вид упойка ще се слага (пълна или спинална) ?С док.нищо не сме коментирали по този въпрос, само ми насрочи час за консултация с анестезиолог и кардиолог и в деня преди консултацията доста изследвания. Също да попитам по колко болничен се дава, ако е правена по  НЗОК?

# 13
  • София
  • Мнения: 799
Здраввй Kari, предполагам че зависи в коя болница си. При мен изобщо не е стоял въпросът какъв вид да бъде упойката, аз бях с пълна. ( в б- ца Надежда съм)

# 14
  • Мнения: 1 722
Аз доста четох преди моята процедура и стигнах до извода, че вида на упойката зависи по-скоро от болницата. Аз още от началото знаех, че ще съм с пълна, не е ставал въпрос на избор. Но ти щом ще имаш консултация с анестезиолог си обсъди с него възможен ли е избор.

За болничен на мен ми бяха казали, че се полагат до 14 дена.

Здравейте девойки,
 предстои ми хистероскопия през април,та бих искала да попитам: Анестезиолога ли ви определи какъв вид упойка ще се слага (пълна или спинална) ?С док.нищо не сме коментирали по този въпрос, само ми насрочи час за консултация с анестезиолог и кардиолог и в деня преди консултацията доста изследвания. Също да попитам по колко болничен се дава, ако е правена по  НЗОК?

Последна редакция: нд, 24 мар 2019, 09:54 от AniSim

Общи условия

Активация на акаунт