(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 38)

  • 35 700
  • 765
  •   1
Отговори
# 450
  • Португалия
  • Мнения: 4 016
аз пък съм повредена-във всички манджи слагам домат
е,освен в неща като фрикасе,разбира се
имам ракла фризер,и заради месо,но чушки ,патладжани,целина,паьърнак и зелен боб не купувам до декември-януари, а доматите ми се застъпват даже

успях да направя  мухоловки днес-в туби от вода сложих смес от оцет,мая за хляб,захар и закачих на всяко дръвче

# 451
  • София
  • Мнения: 5 192
Срещу какви мухи са мухоловките?

# 452
  • Португалия
  • Мнения: 4 016
всякакви мухи хващат, ако са достатъчно лакоми
предимно плодова муха,обикновена муха,но и Drosophila suzukii
заради интензивното земеделие в тази част на страната,и в Испания-предимно горски плодове, и заради невъзможното количество отпадъци, в последните 5-8г има Drosophila suzukii и извън големите плантации

# 453
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
аз пък съм повредена-във всички манджи слагам домат,...........

И аз съм така.

Да. Ви кажа за зелето. Ако имате рано зеле, може да го нарежете в някакъв съд с капак, да го претриете със сол  и да го оставите да вкисне. Когато е готово, нарязвате лимони на кръгчета и покривате зелето. Прибирате на по-хладно. Така може да го съхранявате няколко месеца. Няма цвят, не става по- кисело, идеално е.

# 454
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Ася, какъв сорт зеле засади, ти ли сиправи разсада? Ние сме правили кисело зеле тук и за сърми е най-хубаво, а и според нас най-вкусно  е Spitzkohl. На терасата в една голяма кофа сложихме първата година две зелки и стана идеално.


това, което слагах за кисело беше засадено вече в градината, незнам какъв сорт е било, ама от онова дървеното.
аз го оставих по-дълго и отстрани избиха малки зелки, които бяха много нежни и ставаха за прясна салата каквато ние си я знаем.
големите зелки сложих за кисело зеле, но ядец.

тази година си направих разсад кьосе, семе взех от Бг. Peace

Сложихме 3 реда смилянски фасул на гнезда,  за проба.

от къде взе семе?
ако имаш доволна реколта, отдели ми моля. ще трампим с нещо друго  Wink
аз фъстъци исках да сея, защото тук не намирам сурови, но не поникна нищо.

аз също пробвах в такава къщичка да държа тиквите и картофите, но явно не е уплътнена добре и картофите измръзнаха. бяха в кашон и завити.
тиквите оцеляха, накрая само 2 хвърлих, не успяхме да ги изядем...

Раче тук има такова нарязано и като салата и за готвен, вкусни са, но по-различни на вкус.
аз исках нашенско, смръдливо и за сарми.
моето на вкус стана супер, но незнам защо така консистенцията пострада.
питах в готварския и няколко човека казаха, че и на други се е случвало и не са открили защо.

# 455
  • Мнения: 6 468
Смилянския боб го домъкнах от Смилян. Без майтап.

Зеле кьосе семе имам, че това дървено зеле тук не го понасяме, а киселото по магазините не ми допада на  вкус. Кога да сея семената за разсад, така че зелето да ми е готово октомври-ноември?

# 456
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
сега  Peace
аз моето го сях средата на март.... Whistling

дано покара нещо от боба Peace

# 457
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 076
и му осигури колчета да се катери Simple Smile Simple Smile високи и яки Simple Smile

# 458
  • Мнения: 705
Днес доматите ни вече станаха 122. Сложихме още 15 на другия ни имот розов блян, и оставихме тук и няколко стръка лимон да има резерва ако се налага после пресаждане/заменяне. Имахме още много домати хартисали, но ги раздадохме безплатно, на роднини и приятели. Тази седмица ще видя на пазара, ако.има да купя поне няколко корена патладжани, то няма място вече в градината, но аз да ми е от всичко да има . А като се замисля и колко колове ме чакат за забиване после, м.г. един месец ме боляха мускулите от колове и бобовини, добре поне че боба тази година е без бобовини. Но имаме още къртици който правят бели, и все в магданоза и лука ровят, вардя я и вде не успявам да я хвана. Но утре ще стана в пет сутринта и ще я вардя пак

# 459
  • Русе
  • Мнения: 2 607
Зет ми я хвана с един буркан, който слобжи на пътя й...ако искаш ще питам за точната технология. Сега обаче си има проблем със сляпото куче...не знам дали има връзка в интерс на истината.

Днес установих,че и 4-те ми рози ги гризе някои- гъсеница най вероятно, няма ги младите листнца и съответно и пъпки няма и да има..идеи кой, с какво да пръскам...

# 460
  • Мнения: 19 314


JMM, колчетата ти от какво са?

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 12:39 от Дъждец

# 461
  • Мнения: 1 345
ismailyk аз мисля да пробвам по този метод с буркана. Целият ни двор е като минно поле. В зелените площи, където играят децата не ми пречи, че ровят, но започнаха да изравят купчинки при репичките и салатите. Ето го метода
https://www.youtube.com/watch?v=oOccnJjh8ec

# 462
  • Мнения: 422
Здравейте и от мен!
Засадих почти всичко по местата им вече . Доматите ми са само “Ръгби” 30 корена. Имам от миналата година огромни количества зимнина, за това тази година само за салата.
Краставици Японка. 12-15 корена, ще ми стигнат. Свършиха ми киселите краставички и тази година им е ред. Малките Японки ги харесвам повече на туршия от корнишончетата.
Тиквички от бялата, изобилна. 7 корена, но нещо не ми харесва разсада. Хм, ще ги държа под око. Ако се наложи ще подсявам.
Картофите по препоръка на агронома взех холандски. Засадих ги още на 17 март. 17кг семе. Защо толкова много ли? Не знам Joy
Люти чушки Джулински и Рибки ще са тази година. Мъжът ми ги харесва на туршия, със саламура като за Царска.
Бамя ще сея за поредна година, но чакам да цъфне салкъма Joy
Патладжан син. Но само за прясно, че фризера пълен с печен, и бурканчета кьопоолу имам още много.
Цвекло - не много-10-12 само. Достатъчно ни са.
Червен пипер, камби и късички пипери (като Долма) имах семе от една баба, не е хибрид. Вадя си семе на есен и от него. Понеже е разкошен (дебел, месест, лесно се бели) засадих доста. Ето там вече се престарах Joy
За първа година направих разсад за брюкселско зеле. Ей така, да пробвам. Моите го обичат. А някой пробвал ли е да ги прави като касело зеле? Дали ще станат?

Общо взето миналата година се престарах със зимнините и тази година само за прясно, но със сигурност пак ще прекаля с нещо Joy

Това е покрай мен. С удоволствие ви чета!
Спорна работа!

# 463
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

За първа година направих разсад за брюкселско зеле. Ей така, да пробвам. Моите го обичат. А някой пробвал ли е да ги прави като касело зеле? Дали ще станат?

аз много го обичам, но нещо стомахът ми се бунтува много и от години не съм го яла.
иначе става за кисело, даже в готварския една потребителка беше споделила, че е правила кимчи (корейското кисело зеле с подправки) точно с брюкселско зеле и беше много доволна.

като растение заема доста място (затова и не го засаждам). при нас в магазина е доста евтино и предпочитам да сея неща, които тук в магазина са безвкусни като домати, чушки и подобни  Peace
та опит нямам с отглеждането.

# 464
  • Мнения: 705
И нашите тиквички са от този изобилна хибрид. Пипери днес поръчахме по нета разсад, пловдивска капия, ивайловградска капия, амфора, сиврия, златен медал, фамилия, стрижанка, и палачанско чудо, щяхме да вземем и хисарска но беше свършил, лют взехме само бяла шипка, и каена искахме но уви нямаше. Бих помолил ако може, да споделите какви са вашите впечатления от златния медал и фамилия, високодобивни ли са, хубави чушки ли са, надявам се само да не са тънки? А доматите днес не са вече клюмнали, но по върховете листенцата им са изгорели дано се оправят

Общи условия

Активация на акаунт