(Био) зеленчукова градина - нашето райско кътче (тема 38)

  • 35 365
  • 765
  •   1
Отговори
# 75
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
нашите са ни подарък от баба съседка Simple Smile
тя си събира по-дребните за семе и тя не знае от колко години.

не са едри и не са гладки. но са вкусни.
не сме пробвали розовите за пържене, май трябва да им дам втори шанс.

# 76
  • Мнения: X
Миналата година купих от люлинския пазар в София картофи сорт Сорая. Вкусни са и тази година пак ще ги дебна. Садих ги в края на май. Опитвала съм едни лилави и розови картофи, които са интересни, но нещо не им понесе при мене и се изгубиха.

# 77
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Навремето отглеждахме червени картофи само за пържене. Бели,сипкави, лесно развиращи се и много вкусни за готвене и печене. Сега нямам семе и от двата стари сорта. Тези в сортови семена са все холандски хибриди без никакъв вкус. Искам си старите български сортове, нищо че са по дребни и по-малко подовите.
Ще видя какво ще остане като сложим нашите и ако останат читави, ще ти пратя  по Еконт. Точно описа тези които аз имам.

# 78
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Благодаря!

# 79
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз съм яла пържени розови картофи и бяха вкусни. моят сорт не беше.
лилавите ми бяха тричави.  Whistling
никой не искаше да ги яде. добивите бяха наполовина спрямо жълтите, за сметка на това бяха нападнати доста по-ожесточено то колорадски бръмбар. всъщност може затова да съм изкарала по-малко.

сортовете не ги знам, но мога да питам тази година.... ще ги извадя още малки и ще ги ядем задушени, та да си отворя място за нещо друго там.

# 80
  • Мнения: 6 612
Привет и от мен!
Тази година засега е по-благодатна от миналата. Поникнаха ми почти на 100% засятите семена домати, за сравнение миналата година и на половина не поникнаха, а семената са от същото пакетче. Simple Smile Пикирах ги (това правя за първи път сама), живнаха двата сорта (Рома и Паулина), третият, Розово сърце е по-умърлушен. От трите сорта имам по 30 корена.
Засях и люти Рибки, добре вървят, още не съм ги пикирала.
Ще сея още малко люти чушки и краставици - крокодили., но за тях май е още рано.
Спорна работа на всички! Богата реколта през новия сезон!

# 81
  • Русе
  • Мнения: 2 598
За мен е обратното- миналата година разсада ми се полчуи на 100%, като на новобранец, тази година ще ядем явно Идеал и Сърцето на Албенга, само те ми стават. Ръгбите, над което треперах си заминава..но каквото такова. Имам един корен капина, даден ми е от майка..имате ли идеи за арка. Исках да купя тези от Практикер, дето са по 20лв. на такава имам една увивна роза. Майка казва,че капината ще я събори, та се чудя...
Картофите си ги взех от пазара, български уж, много са дребни и ще разбера дали има зависимост между размера на семето и размера на продукцията.

# 82
  • Мнения: X
От разбиращи знам, че семето трябва да е по-едро, за да се очаква  по-добра реколта.

# 83
  • Мнения: 1 770
А някой сял ли е сладки картофи? Семе откъде мога да взема и по кое време на годината се сее? Някой запознат ли е?

# 84
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
А някой сял ли е сладки картофи? Семе откъде мога да взема и по кое време на годината се сее? Някой запознат ли е?

миналата година във фейсбук намерих оферта, но никой не отговори. така си висеше обявата и питането на колежката.
сладки картофи се предлагат в била, кауфланд, а вчера видях на прИмоция в Т-маркета - около 3,50 за кг.
Simple Smile може и да опитам.
тези сладки картофи


топинамбур (чувала съм и него да наричат сладък картоф) има в кауфланд. Simple Smile

# 85
  • Мнения: 705
А някой сял ли е сладки картофи? Семе откъде мога да взема и по кое време на годината се сее? Някой запознат ли е?

миналата година във фейсбук намерих оферта, но никой не отговори. така си висеше обявата и питането на колежката.
сладки картофи се предлагат в била, кауфланд, а вчера видях на прИмоция в Т-маркета - около 3,50 за кг.
Simple Smile може и да опитам.
тези сладки картофи


топинамбур (чувала съм и него да наричат сладък картоф) има в кауфланд. Simple Smile



Това е гулия, йерусалимски атришок, всяка година го садим, аз го харесвам за цвете защото прилича на слънчоглед. Ядем го сурово на салата, но аз го предпочитам пържен. Много не капризно, всяка година вадим от него по няколко чувала
 


Ей го нашият на другия ни имот

# 86
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз садих миналата година сладък картоф.
купих си растение.

натрупах пръст на купчина и го засях там. листата също се ядяли също, като спанак се готвило, но не съм пробвала.
излезнаха няколко малки картофчета, не си заслужаваше. но аз и не ги обичам много.

Това е гулия, йерусалимски атришок, всяка година го садим

защо го садите всяка година?
аз не мога да се отърва от него  newsm78
миналата година се опитах да махна всички грудки от едно място, копах, рових и пак са останали, защото лятото пак имах растения...

# 87
  • Мнения: 1 705
Аз също трудно се отървах от това растение. У дома никой не го обича. Аз го харесвам само на букети.
Нашите пък едно време гулия казваха на едно друго растение  newsm78

# 88
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Аз също трудно се отървах от това растение. У дома никой не го обича. Аз го харесвам само на букети.
Нашите пък едно време гулия казваха на едно друго растение  newsm78

и при нас гулия е това Simple Smile на други места е алабаш...



а предишната "гулия" е земна ябълка. Simple Smile в Резервата съм я чувала като "градуля" Simple Smile

# 89
  • Мнения: 705
Голията е наричана с различни имена. Гулия, йерусалимски артишок, земна ябълка, кучан, и др.

Общи условия

Активация на акаунт