Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 11 март 2019, 11:10 ч.

Истанбул [тема 48]

• 45 426
  • 739
  •   1
Отговори
# 720
Здравейте! Решихме да отидем в любимия ни град за празниците за 24 май (три пълни дни).
Единственото сигурно място, което искаме да посетим, а досега не сме, е Долмабахче (в петък или събота сутрин).
Понеже е четвърто ходене, повечето от туристическите обекти са посетени. Засега дават хубаво време без валеж и ми се иска разходка по някоя крайбрежна алея на Босфора или в парк близо до него. Погледнах вариант от Арнавуткьой на юг - дали е удачно или е неприятно заради автомобилите?
Обмислям и азиатската част, въпреки че сме били и на възглавничките в Юскюдар, и в Мода, но не толкова обстойно.
Знаете ли хубави рибни ресторанти в Кадъкьой с гледка към морето?
Може да ми е малко неясен постът, но приемам идеи за приятно времепрекарване с хубави гледки, ветрец, храна и колорит. На островите сме били, кратък тур по Босфора ще направим (дълъг сме), молове не ни вълнуват. Гледах и парка Отатепе - струва ли си?

# 721
  • София
Здравейте! Решихме да отидем в любимия ни град за празниците за 24 май (три пълни дни).
Единственото сигурно място, което искаме да посетим, а досега не сме, е Долмабахче (в петък или събота сутрин).
Понеже е четвърто ходене, повечето от туристическите обекти са посетени. Засега дават хубаво време без валеж и ми се иска разходка по някоя крайбрежна алея на Босфора или в парк близо до него. Погледнах вариант от Арнавуткьой на юг - дали е удачно или е неприятно заради автомобилите?
Около Бебек и Арнавуткьой е добре. Има крайбрежна алея, доста яхти. Приятно е! Но след това трябва да се върви по улицата. Малко преди моста пак има градинка, но е малка. Все пак някъде до Ортакьой е приемливо (или поне не сме били уморени и с бръмнали глави). От Ортакьой към центъра вече си е направо гадничко. Там са едни високи стени, които отразяват шума на колите и е доста неприятно. Въпреки това пеша сме минавали поне 5-6 пъти. Wink
Обмислям и азиатската част, въпреки че сме били и на възглавничките в Юскюдар, и в Мода, но не толкова обстойно.
Знаете ли хубави рибни ресторанти в Кадъкьой с гледка към морето?
Заведенията основно са в квартала и нямат изглед към море. На юг от пристанището първо има някакви промишлени сгради, а после е голям парк, в който няма заведения. Чак в другия край на квартала, там където свършва улица Мода има някакви заведения, но по-скоро бяха кафенета или барове, а не ресторанти. Там се намира и една сграда, която често съм виждала на снимки. Но не съм я виждала отворена и не знам дали е кафене или ресторант. Така или иначе този край на Кадъкьой е доста далече от пристанището. В другата посока към Хайдарпаша също няма ресторанти.
Може да ми е малко неясен постът, но приемам идеи за приятно време прекарване с хубави гледки, ветрец, храна и колорит. На островите сме били, кратък тур по Босфора ще направим (дълъг сме), молове не ни вълнуват. Гледах и парка Отатепе - струва ли си? Предполагам, че си виждала снимка на хубавата гледка към моста? В общи линии това е единственото, което може да се види там. За мен си заслужава, но паркът е малък, без цветя и с хиляди забрани (включително за пушене) и няма нищо друго освен гледката. С работно време е и ако решите да ходите, трябва да се съобразите с него. Май около 18-18,30 часа затваряха. Храна в парка няма. Не мога да си спомня, но май имаше забрана и за пикници, каквито местните много обичат да правят в парковете.  Laughing Ние бяхме много изморени и мъжът ми се поизлегна малко на пейката до мен. Веднага дойде един да ни направи забележка, че не е прилично да се ляга.  Laughing А бяхме почти единствени посетители и определено не сме нарушавали на никого естетиката на околната страна.  Laughing Предполагам, че всичко е в камери, за да реагират така бързо на "невероятното ни нарушение"  Laughing

Но пък се сетих, че след парка може да се слезе в посока Кючюксу и да се яде в "учителското". Там гледката е неповторима. Може и дворецът да се разгледа. Дори и да е затворил (рано затваря), отвън се вижда добре. Включително има достъпна за всички алея между оградата на двореца и водата.

Здравейте,
започнах да следя темата, защото планирам пътуване до Истанбул есента. Още не съм изчела всичко, а понякога се обърквам от имена на квартали, улици, спирки Flushed

Като за старт на моето ориентиране имам няколко въпроса(най-вероятно се повтарят, за което се извинявам):
1 - Според вас кога есента е най-добре(да, знам че е субективно) от гледна точка на тълпи от хора и да не е много(ама наистина много) дъждовно? Като период съм се ориентирала към октомври и до средата на ноември(температури не ме притесняват). - Била съм в края на октомври-началото на ноември. Дъжд нямаше, но беше доста неприятно. През цялото време беше мъгливо. През деня беше приемливо като температури, но вечер си беше зима. А денят е доста къс, макар и при тях да не сменят със зимно време. Тълпите са едни и същи като през април и лятото. Ние бяхме точно за националния им празник. Може и затова да е било така.
2 - Виждам че има ISTANBUL TOURIST PASS. Все още не мога да направя план какво и кога ще се посещава. Според вас струва ли си финансово или да си плащам таксите за всеки посещаван обект поотделно? Има ли друга подобна карта или комбиниран билет? - Не съм се интерувала от цените в момента, но доскоро цената се избиваше още с посещението на Света София и Топкапъ (основна част + харем), а картата включва още доста музеи. Препоръчвам Хора/Карие. Заради отдалечеността си от основните забележителности е пренебрегвана, а е нещо уникално!
3 - Виждам че има сайтове, в които се предлагат турове и еднодневни екскурзии. Оставам с впечатлението че не си струва особенно... Някои ползвал ли е и дали е доволен? - Не съм ползвала.
4 - Продължение на точка 3. Специално за екскурзиите до Принцовите острови и Галиполи - има ли какво да се види? Ще мога ли и сама да отида без да се занимавам с организирани екскурзии? - До Принцовите острови има ферибот и не е проблем да отидете сами. Обикновено се обикаля най-големия остров Буюкада, но не пречи да се слезе и на някой от другите. За Галиполи ми се струва, че бъркаш. В другия край на Мраморно море е. Може и да има някакви екскурзии, но най-вероятно са с автобус. Обикновено се гледа когато се хваща ферибот през Дарданелите.

Благодаря предварително!

# 722
Розова маслинке, Халим на предни страници писа за Пендик - пазар, магазини, ресторанти, море. Идея за шматкане.

# 723
Благодаря, момичета! Значи ще обмисля Кючуксу и кафенето или Арнавуткьой (може и двете). Между Ортакьой и Кабаташ го знам пътя, последния път висяхме доста време в автобус в задръстване на път към Ортакьой. Там хапнахме, а като излязохме от джамията, заваля проливен дъжд (чадъри нямахме) и за да не се намокрим, се шмугнахме в близкия ферибот, който замина след минута за Юскюдар. Там в Мармарая и се озовахме на Сиркеджи до хотела, където слънце печеше. Доста по-бързо и по-приятно се получи, отколкото с автобуса. Simple Smile

# 724
Здравейте, предстои ни пътуване другата седмица до Истанбул за 4 дена. Според Вас горе-долу колко лири ще са нужни за 2-ма възрастни за храна и градски транспорт за тези дни? Входните такси съм ги пресметнала. Иска ми се от тук да си набавим нужните парички. От картата ще използваме в краен случай.

# 725
За транспорт минимум 100 лири. С картата за градски транспорт можете да се чекирате и в обществени тоалетни, примерно, и други места. За храната е много субективно. Но там има толкова изкушения, че със сигурност ще си отидат пари. Ние, за 2 дена, харчим около 1000 лири за храна и транспорт. Някой път повече, друг път ни остават.. и още толкова за дрехи и обувки. Дори и да не сме тръгнали с тази цел. Има много промоции на марки, които тук са много по-скъпи.

# 726
Малко със закъснение пиша, но успяхме и ние да си изпълним програмата(3,4,-5Май), а тя беше следната:

Ден 1
2:30-45 Тръгване с колите от гр.Плевен, към 13:20 пристигнахме на платения паркинг над метро станция Yenikapi, бутнахме "под масата" по 50 лири на кола защото паркинга беше пълен, а ние бяхме 5-6 коли та да ни намерят място, оставихме колите и се насочихме към хотела(hotel Sahinler) който беше на около 10 мин пеша, там ни посрещнаха на рецепцията на български, настаниха ни сравнително бързо, хотела е хубав с добра закуска и добра за нас локация, препоръчвам го.Настанихме се и към 15:00 се отправихме към Капалъ-то, едни да разглеждат други да ядем в Ораклар, много вкусно и хубаво място, препоръчвам! бяхме 13-4 човека и веднага ни намериха места.След това се събрахме групата(22 човека бяхме) и се отправихме към Таксим и от там надолу по Истиклял, след което към 20:45 хванахме ферибот към Азиатската част, това ни беше и идеята за кратка нощна разходка из Босфора, на около 5мин от пристанището хапнахме много вкусни бургери и се натоварихме обратно, към 00:00 бяхме в хотела.

Ден 2
Станахме, закусихме и към 9:10-15 се събрахме пред хотела и потеглихме към Топ Капъ, там се разделихме на две групи, едни посетихме двореца, другите пиха кафе и се отправиха към мол и аквариум.Към 14:30 се отправихме към ресторанта на хотел Faros https://www.google.bg/maps/@41.0082238,28.9738783,3a,75y,340h,81.95t/data=!3m6!1e1!3m4!1sEXWKvzLZz6U-trwu-dBuDQ!2e0!7i13312!8i6656 миналата година също ядохме тук и останахме доста доволни, а и важното е че имаше бира Grinning След това се отправихме към пристанище Karaköy да хване ферибот отново за Азиатската част и да отидем до Галата и кафето с възглавничките, но не успяхме да намерим спирка и да хванем автобус за натам, въпреки питането и лутането с google maps даваше че сме на спирката, но нито един автобус не ни спря.... Леко разочаровани се качихме в новото метро което минава под Босфора върнахме се към Европейската част и от там с М2 към Сапфир.Бърза разходка по магазините, за съжаление вече няма defacto там и се качихме на небостъргача, което за някой от нас беше второ качване, след което посетихме и 4д киното което препоръчвам с две ръце.Бяхме горе към 20:15-20 и гледката беше уникална, към 21:45 хванахме обратно М2 посока хотела с идеята да търсим някъде да хапнем и пием по бира, намерихме едно заведение чиито координати не записах, беше около 22:20 седнахме в него, чухме се с другата част от групата, те също дойдоха и откарахме до след 12.

Ден 3
Отново среща пред хотела 9-9:10 но този път с багажа и поехме към паркинга да го оставим в колите, и също се разделихме на групи, едни бяха останали да поспят други отидохме до джамията Сюлеймание, където жените разгледаха мъжете пихме кафе и едните поехме към музея на Rahmi Koc, други към България и трети по магазинчета на шопинг.Музеят успя да ни впечатли много, имахме около 2-2:30 часа да го разгледаме и не ни стигнаха, та следващия път ще е отново включен в програмата, не успяхме да слезем в подводницата защото става по часове, и най-ранни беше 14:30, а ние трябваше тогава да сме вече на паркинга и да се товарим за България.

От цялата програма единствено до Галата не успяхме да стигнем, всичко друго посетихме, но и тази година я бяхме разредили за да имаме повече време за местата които посещаваме.

Скрит текст:

Здравейте, предстои ни пътуване другата седмица до Истанбул за 4 дена. Според Вас горе-долу колко лири ще са нужни за 2-ма възрастни за храна и градски транспорт за тези дни? Входните такси съм ги пресметнала. Иска ми се от тук да си набавим нужните парички. От картата ще използваме в краен случай.
За храна горе долу ще ви ориентирам в цени по заведения по спомен, порция бургер с картофки е около 30-50 лири според зависи с какво, пица около 40-50 лири, безалкохолно около 5 лири, пържени картофи 10 лири, това е което помня от началото на месеца.
Edit: По спомен бургера с картофките беше около 35лири, а другата порция е от ресторант Ортаклар около 19-20лири.

Скрит текст:

Последна редакция: чт, 16 май 2019, 06:40 от AnMary

# 727
  • Варна и...духом на Босфора
Петров, благодаря за разказа.
Ама ти нощна разходка по Мармарадениз си направил,не по Босфора.
Галата си я видял,не се коси.
Отде слезе към кея, нали от Истиклял!!
Е,Галата,къде е брат ми?Stuck Out Tongue Winking Eye

# 728
Моля ви, не ми се карайте, номи е нужна информация от относно градския транспорт. Има ли карти, които са за ден или повече и да покриват всички превозни средства? Благодаря ви!

# 729
Моля ви, не ми се карайте, номи е нужна информация от относно градския транспорт. Има ли карти, които са за ден или повече и да покриват всички превозни средства? Благодаря ви!

Istanbul Card - струва около 6лири. Зареждате колкото пари искате в нея и може да я ползвате за всичкия транспорт, с изключение на долмушите (ако греша някой да ме поправи). При прекачване в рамките на 10мин до 2 часа ползвате и намаление. Даже може да плащате и в тоалетните с нея. Simple Smile

# 730

Istanbul Card - струва около 6лири. Зареждате колкото пари искате в нея и може да я ползвате за всичкия транспорт, с изключение на долмушите (ако греша някой да ме поправи). При прекачване в рамките на 10мин до 2 часа ползвате и намаление. Даже може да плащате и в тоалетните с нея. Simple Smile
Благодаря! 🌸
Предполагам, лесно се намира.

# 731

Благодаря! 🌸
Предполагам, лесно се намира.

На всяка спирка има нещо като автомат и там може да си я закупите и съответно да си заредите още пари.

# 732
След това се събрахме групата(22 човека бяхме) и се отправихме към Таксим и от там надолу по Истиклял, след което към 20:45 хванахме ферибот към Азиатската част, това ни беше и идеята за кратка нощна разходка из Босфора, на около 5мин от пристанището хапнахме много вкусни бургери и се натоварихме обратно, към 00:00 бяхме в хотела.

След това се отправихме към пристанище Karaköy да хване ферибот отново за Азиатската част и да отидем до Галата и кафето с възглавничките,

Може би сте имали предвид Юскюдар кафето с възглавничките?

А иначе, както е отбелязала Редеми - надолу по Истиклял до пристанището сте минали покрай Галата.

# 733
Петров, и аз благодаря за разказа и снимките.
Първата снимка откъде е?

Вероятно имаш предвид, че не сте успели да видите Девичата кула, а не Галата. Тя е срещу кафенето с възглавничките. Според разказаното, щом сте хванали Мармарай обратно към Европа, сте били близо до въпросното кафе - на 10 минути пеша по крайбрежието. Здраве да е, следващия път!

# 734
Здравейте,и аз искам да се включа с въпрос. Решили сме тази година да отидем в Истанбул, за първи път ще ни е, и доста се чудим в коя част да търсим хотел? Разбрах,че някои забележителности са в ремонт,имате ли представа до кога? Ще бъдем и с деца и не знам кое ще е по интересно да видим,ще можем ли с тях да се возим в градски транспорт? Въпроси много....

Общи условия

Активация на акаунт