Истанбул [тема 48]

  • 55 440
  • 737
  •   2
Отговори
# 90
  • Мнения: 139
Някой знае ли дали има комбинирани билети за Аквариума и Виаланд ? Ще ходим с деца през априлската ваканция и приемам всякакви предложения 😜Мислим също и Леголенд да посетим . Времето малко ме притеснява дали ще става за Лунапарка Виаланд ,дават го 10-12 градуса максимални началото на април 🤔

# 91
  • София
  • Мнения: 13 127
Gnl17, за мен втория ден е почти неизпълним. Много зависи колко сте ранобудни, но при всички случаи ще ви трябват 3-4 часа за дворец+харем+градини и всичко, което може да се види вътре (залите с часовниците и кристалите работят ли?). Една разходка по Таксим, Истиклял, Галата + някакво обедно хапване ще е минимум 2-3 часа. Фериботът е на 1 час. Ако скоро е минал, може да чакате много. И на практика не остава време за музея на Коч и църквата Свети Стефан, които са с работно време.

За третия ден препоръчвам да обърнете някак програмата, защото все ще се изкушите да купите нещо от пазарите и ще трябва да го мъкнете в парка и в Сапфир. Но пък пазарите затварят в 19 часа. Е, може и да не пазарувате. Wink В събота работят и двата пазара, в неделя - само Египетския.

Навремето съм ходила с автобус EL2 от входа на парка, който е при Босфора до Сапфир. Не знам дали още го има.

# 92
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 437
Виаленд - септември 2018 билетът беше общо за всичко (не вярвам да има за отделни зони, защото никъде вътре предсъоръженията не се чекираш) - за мен и детето излезе около 350 лири (не помня точно). Ползвахме безплатен шатъл от Синята джамия до там..Точно срещу спирката на трамвая срещу Синята джамия има фирма в един безистен, която предлага билетите за Виаленд и безплатния шатъл. (голямо търсене падна, докато я намерим). Купихме оттам билети предната вечер и ни казаха на другия ден в колко да бъдем сутринта за шатъла..Минахме през няколко хотела да вземем хора. Закараха ни до спирките на шатълите до мола на Виаленд. Оттам тръгнахме и на връщане. В самия Виаленд ползваш всичко...има, както са казали, и водни атракции. Ние бяхме на 15.09, времето беше горещо..аз не бих отишла в студено време. Целия ден прекарахме там. После в мола влязохме и в Сафари, Терариума и Ужасите (ох, не им помня имената), който са с отделни билети (бях ги купила, заедно предната вечер) - намират се в мола, точно където е изхода за спирката на шатълите. Разходихме се също из мола. На определени часове има безплатни шатъли за Таксим и Синята джамия. Хванахме този в 19.30 за Таксим( пътувахме около час някъде в туристически открит автобус на втория етаж, де факто си направихме и автобусна разходка из вечерен Истанбули). Оттам ходихме до Сапфир с метрото..
С две думи - при студено време не бих отишла; ....нужен е цял ден ако искаш да пробваш всичко (все пак има и опашки, на който чакаш за съоръженията);..... има къде да се яде вътре (заведения и тип будки), ядох страхотно кюнефе там след лахмаджуна Yum; ....освен Виаленд там има и много хубав мол, в който също се губи достатъчно време;.... стори ми се много далеч (може би, защото пътувахме с автобус и е едно изкачване с автобуса, непосредствено до Виаленд)…
Ако се сетя още нещо, ще пиша пак..

# 93
  • Мнения: 2 720
 
Втори ден на Gnl17 го виждам
ако е рано ставането - Долмабахче, следва да не се губи време, леко хапване, кафе, WC в кафето отвън до часовниковата кула
С Т1 към Каракьой - Еминьоню, където според каквото има корабче, ако не автобус посока св. Стефан Така ще стане почти 17:00
Тогава към Истиклял и Таксим за кафе, разходка, вечеря.


Трети ден
 трамвай Т1 до Кабаташ и автобус към Емиргян
Връщане, Египетски Капалъ
Т1 до laleli istanbul university и прехвърляне на метро  M2 от vezneciler до 4 Levent и Сапфир да може да се хване преди залез Може да се съчетае с кафе или вечеря горе или където решат после

Рахми Коч и Пиер Лоти:)....  не знам къде.....

# 94
  • Мнения: 1 360
Здравейте!
Нашето приключение Истанбул, за мое голямо съжаление завърши! Очарована съм и вече искам да се върна отново! Wink

Пътуването започна малко зле, защото се оказа, че тръгваме от София с неработещо парно в автобуса, а шофьора и ръководителката си траят, имало проблем с електрониката, но се надявали, че като падне още температурата навън ще се оправи!  Да се смееш ли, да плачеш ли!?! До Пазарджик умряхме от студ, а шофьора с цялата си наглост пуши и отваря прозореца.. Вече като спряхме до Пазарджик да се качат още хора, започнахме да протестираме много, и чудно как шофьора успя да го оправи. Иначе бяхме малко хора, около 30 човека, и беше много спокойно, нямаше капризи, викове и простотия. Българската граница я минахме много бързо, на турската имаше 6-7 автобуса пред нас, и чакахме около час. Около 6 ч. местно време бяхме в Истанбул, и слава богу в хотела имаше свободни места, и ни настаниха веднага. От хотела съм много доволна, беше на 2 минути пеша от университета, чисто, просторно,  нашата стая беше за четирима, и беше много широка и удобна. Топла вода, кърпите се сменяват всеки ден, закуската беше много богата и разнообразна. Като минус отчитам намръщения и нелюбезен персонал, и това, че интернета беше много слаб, да не кажа, че никакъв го нямаше.

Иначе всичко беше много хубаво, оправихме се много лесно с придвижването до всяка точка, и то благодарение на темата и на вас. Помогнах си много и с телефона, имах интернет, и ползвах навигацията.
Първия ден посетихме аквариума във Флоря, един охранител в метрото ми казва, че не трябва да се качваме на Мармарай, а на метро, но аз не отстъпих, и казах на моите хора - Не, с Мармарай ще отидем! Wink
След аквариума отидохме до Сапфир, там тераса, симулация, пихме кафе и ядохме сладкиши, беше много хубаво. След това с метрото до Таксим, Истиклял , кулата Галата, и с метрото от Шишане доволни се прибрахме в хотела.
Втори ден - пеша от хотела до Капалъ чарши, бързо стигнахме,Египетски пазар - купихме си локум, маслини, и от кашкавала на конци, много ни хареса, разходка с корабче по Босфора, след това хапнахме по един балък екмек, също много ни хареса, рибата беше без кости, а лудницата е голяма, отвсякъде ти предлагат мокри кърпи, кока-кола, лимонада, туршия, но ми беше много забавно. От там на автобус 47 до Рахми Коч, където беше много интересно, но не успяхме да видим подводницата, беше към края на работното време, и бяха сложени въженца вече. Отново на 47 до Еминьоню, и с  Т1 до хотела да оставим покупките,  и вечеря в Ортаклар, само в права линия , на 900 м. от хотела. Много ни хареса, всичко беше много вкусно, и за 50 лв. се наядохме зверски четиримата, което тук няма как да стане. Почерпиха ни с чай  и самият персонал е много любезен. Към 23 ч. се прибрахме много изморени, но доволни в хотела.

Последния ден закусихме и тръгнахме за Одрин, спряхме на прословутата борса, и след това на центъра, влязохме в Селимие, и после ни препоръчаха да пробваме "джигер" - пържен дроб, който беше много вкусен, а аз ядох "Искендер кебап", който също много ми хареса.След това отпътуване за България, като се прибрахме рано - 18 ч. бяхме в София.

Това е моят разказ, извинявам се ако съм ви досадила.

И пак да кажа, всичко ми хареса ужасно много. Много лесно се оправихме, така че, който има някакви колебания, че няма да се справи, да тръгва смело.
Не ни стигна времето за всичко, два дни са малко, много ми се искаше да отидем и до азиатската част.
Още веднъж благодаря на всички!

Последна редакция: пн, 18 мар 2019, 20:52 от ~~Мария~~

# 95
  • София
  • Мнения: 12
Здравейте, следя темата от няколко години вече. Истанбул се превърна в любимия ми град! През май ще пътуваме за 4 път. Все още не сме посещавали района на Ортакьой и ми се иска да направим вечерна разходка там. Въпросът ми е дали има възможност да се стигне до там с ферибот - функционира ли пристанището, или единственият вариант са автобус или такси? Благодаря ви, страхотни сте, благодарение на вас още първият път се чувствах като у дома си в този невероятен град!

# 96
  • Мнения: 37
Момичета, помагайте!
Ще пътувам в началото на май с влак и се чудя от гара Халкали, можем ли да си купим истанбулкарт и да продължим кък Сиркеджи с Мармарай? Ако да, моля, за упътване.

# 97
  • Мнения: 1 652
Момичета, помагайте!
Ще пътувам в началото на май с влак и се чудя от гара Халкали, можем ли да си купим истанбулкарт и да продължим кък Сиркеджи с Мармарай? Ако да, моля, за упътване.
Пътниците се извозват с автобус от Халкали до Сиркеджи, което си влиза в цената на билета на влака.
Темповете на строителство са много бързи там, лично видях как строежът на гарата напредна драстично за месец и двайсет дни, та след месец не се знае какво ще има Simple Smile

# 98
  • София
  • Мнения: 1 839
Момичета, помагайте!
Ще пътувам в началото на май с влак и се чудя от гара Халкали, можем ли да си купим истанбулкарт и да продължим кък Сиркеджи с Мармарай? Ако да, моля, за упътване.
Не съм момиче, но ще се опитам да помогна Simple Smile
Да, вече можете да продължите с Мармарай не само до Сиркеджи, а и до Кадъкьой, Йеникапъ и всички останали над 40 спирки до Гебзе.
Влаковете се движат на всеки 5-10 минути от 6 часа до 24 часа.
Цените са като на метрото, автобусите, фериботите и другите видове транспорт, за които плащате с Истанбул карт.
Възрастните плащат по 5,70 ТЛ за пътуване от 36 до 43 станции. 2,60ТЛ за 1-7 станции. 3,25 ТЛ за 8-14 станции и т.н.
Деца до 5год. възраст се движат безплатно.

# 99
  • Мнения: 37
Здравейте, за втора година ще ходим, и миналата не успяхме да си организираме сами нощен тур по Босфора, бихте ли дали съвет как, от къде и какво да хванем за нощна/вечерна разходка с корабче?Благодаря!

# 100
  • Мнения: 1 175
Роже, как се отчита в Мармарай колко станций да те такуват ?

# 101
  • Мнения: 2 720
Да, вече можете да продължите с Мармарай не само до Сиркеджи, а и до Кадъкьой, Йеникапъ и всички останали над 40 спирки до Гебзе.
Влаковете се движат на всеки 5-10 минути от 6 часа до 24 часа.
Цените са като на метрото, автобусите, фериботите и другите видове транспорт, за които плащате с Истанбул карт.
Възрастните плащат по 5,70 ТЛ за пътуване от 36 до 43 станции. 2,60ТЛ за 1-7 станции. 3,25 ТЛ за 8-14 станции и т.н.
Деца до 5год. възраст се движат безплатно.

Значи, Роже, сега разбирам защо излизаш - влизаш всичко бяха заградили и без чекиране, не може се измъкне човек.
Никой служител не ни го обясни това с цените, може и самите те да не са били наясно първия ден от пускане  /13.03./на спирките, защото посочваха пътека където се отваря с докосване на картата без да взема пари, но не винаги се случваше. Местнте и те не бяха в час, мислеха, че е някакъв бъг, а то какво:)
Забавно беше, тука има, там няма.
Дай линк, моля да прочетем.

# 102
  • Мнения: 1 652
Да си питам и аз по-запознатите. Януари купих самолетни билети за Даламан за края на септември.  Реших, ще ходим с влак, че ни е по-удобно, съответно отиването е от Ататюрк, викам си ей къде е. Но от април всичко от Ататюрк се мести на новото летище и мисля варианти отсега (смешно-не смешно, обичам да ми е планирано). Транспортът до там засега е автобусен, метро от догодина. Гледам спирки на хавабус от Таксим, автогарата, Бакъркьой и незнайни за мен квартали. Полетът ни е в 11.20, може би ще се наложи да спим около Таксим или някой има други по-полезни идеи? Има вариант нощен автобус до автогарата, но той най не ми е по сърце.

# 103
  • Мнения: 93
mimika, току-що видях в сайта на madame Tussauds  комби билети Виаленд и Леголенд. Има и за аквариум  Sea life. Ако Ви устройва, купете оттам.

# 104
  • Мнения: 1 323
Здравейте! Ние посетихме Истанбул в началото на декември и се влюбихме в този град. Сега ми се иска да идем пак и ми хрумна щурата идея да идем за един уикенд с влака от Пловдив. По-точно тръгваме в петък през нощта, в събота спим там и неделя вечер наобратно. Някой правил ли го е и дали си заслужава, според вас? Не сме пътували с влака и не знам дали ще успеем да поспим. Защото в понеделник сме на работа, а влакът пристига в 6 сутринта.

Общи условия

Активация на акаунт