Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 735
  • 739
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 13 805
Съншайн
Ние тука само си говорим и можем да предполагаме. Какво е всъщност ще разберем след време. И аз няма как да знам. Опитвам се да си направя извод през опит наблюдения, но това не значи че е верен. Примерно при мен такива отпуснати листа има в три случая
1. Измръзнало цвете - тук невъзможно.
2. Дехидратиране - при мен се случвало юли след 30 дена неполиване. Тук невъзможно.
3. Болест. Остава това. Но дали е  Така...

# 556
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Вадила съм я веднъж, за да махна кошничката. Не съм я мяткала, отнасям се грижливо. Дано не е болест, но няма да се учудя.

Благодаря за мненията, момичета, както re_ge каза, времето ще си покаже.

# 557
  • София
  • Мнения: 771
аз винаги вадя, никога не мяткам. до сега от пресаждане не ми умирало растение. Когато се "разсърдят", както каза Съншайн, след седмица си "живват" отново.
Демми още ли са така вяли листата?

# 558
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Момичета, нямах намерение да звуча обидно. Използването на думата "мяткане" има илюстративна цел, не е критика Simple Smile
Не твърдя, че се отнасяте небрежно, напротив - видно е, че сте притеснени за растенията Simple Smile
Моля, ако съм засегнала някоя от вас, да ме извини Simple Smile

# 559
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702


Демми още ли са така вяли листата?
Да.

Вещица, Hug

# 560
  • София
  • Мнения: 771
Ох, много държа да ви се похваля каква глупостичка свърших. Купих си ванда. Ама точно от тия, дето re_ge ни е учила, че не трябва да се купуват! Нооо, не можах да устоя на цената - точно 11 лв.
Мисля, че това е най-възрастната ванда, която съм виждала - корените са вързани на фльонга (гонят метър), пънчета от цветоноси преброих 8... Повися в банята един ден, докато третирам със всичко каквото имам. Целта ми е да отгледам поне едно листо Smile
Засега още ме държи ентусиазма и всеки ден нося в баня, мокря обилно, връщам на слънце и т.н. (една седмица). Още не дава признаци на умирачка, но и никакъв напредък в листото Smile
молба за съвет от re_re - мисля, че на една твоя снимка видях вандите ти в кашпи? така ги купи или въртя корени, за да ги натикаш? и винаги ли има вода на дъното?

# 561
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Ох, в сЪрцето ме удари с вандата Heart Eyes Едни намалени на £5 толкова ме съблазняваха..Дали да не ида пак да ги прегледам Grin Ама re_ge щом не дава Grinning , аз каквато съм пишман-гледачка, по-добре не..ConfusedGrinning
Андре, ще го отгледаш я Hug

# 562
  • Мнения: 1 405
Здравейте, нямам опит с орхидеи,
Моята е с паяжина. Пъпките увяхнаха преди разлистване (вътре в тях имаше бял мъх). Сега видях, че и по листата има бял мъх. Акари ли са това? Много съм неопитна с цветята, ще се справя ли или е трудно?
Също ако са акари, малко дете и бебе имам. Стои на плота в кухнята, нещо опасно може ли да има, свързано с акарите?
Благодаря!
Ето снимки

# 563
  • Мнения: 991
Здравейте, нямам опит с орхидеи,
Моята е с паяжина. Пъпките увяхнаха преди разлистване (вътре в тях имаше бял мъх). Сега видях, че и по листата има бял мъх. Акари ли са това? Много съм неопитна с цветята, ще се справя ли или е трудно?
Също ако са акари, малко дете и бебе имам. Стои на плота в кухнята, нещо опасно може ли да има, свързано с акарите?
Благодаря!
Ето снимки

Това не са акари,а памуклийка.В библиотеката на първа страничка има информация за тях.Успех!
Честита ти вандичка,a.n.d.r.e.!Дано те зарадва някой ден!

# 564
  • Пловдив
  • Мнения: 1 030
Добро утро и усмихнат ден от мен!
 

# 565
  • Мнения: 13 805
Ох, много държа да ви се похваля каква глупостичка свърших. Купих си ванда. Ама точно от тия, дето re_ge ни е учила, че не трябва да се купуват! Нооо, не можах да устоя на цената - точно 11 лв.
Мисля, че това е най-възрастната ванда, която съм виждала - корените са вързани на фльонга (гонят метър), пънчета от цветоноси преброих 8... Повися в банята един ден, докато третирам със всичко каквото имам. Целта ми е да отгледам поне едно листо Smile
Засега още ме държи ентусиазма и всеки ден нося в баня, мокря обилно, връщам на слънце и т.н. (една седмица). Още не дава признаци на умирачка, но и никакъв напредък в листото Smile
молба за съвет от re_re - мисля, че на една твоя снимка видях вандите ти в кашпи? така ги купи или въртя корени, за да ги натикаш? и винаги ли има вода на дъното?

Честито и пак честито!
За 11 лева можеш спокойно да изтриеш от паметта си всякакви нещ които съм писала. За 11 лева и аз бих направила същото Wink
Какво да те посъветвам.
Тези тънки корени ще почнат да капят, това да не те стряска. От цялото разнасне и от това че е гледана в такива, различни от нашите условия капането на длъгнестите корени ще  се случва, но то е напълно безопасно. Ще почне да пуска едни дебели колкото кутрето ти корени. По стъблото или разклонения по старите.
Така, за поливането.
Ние имаме много материали за ванди в библиотеката. Предполагам си чела. Ако не прочети- систематизирано е.

 Аз лично не бих предприемала ежедневно поливане. Мокрене на цялото растение пък хич. Общо взето вандите биха се разболяли повече от излишък отколкото от недостиг на влсга. Аз с такъв ентусиазъм съм уморила няколко красавици. Бих поливала само в слънчеви дни и не по-често от един път на 2-3 дена в горещите, -4-5 дена в момента, седмица - десет дена зимата.
Не те съветвам да слагаш за в кашпа или субстрат . Нито в стъклен съд ако има, нито да е някъде където при корените да има постоянно вода . Вандите не предпочитат повече вода от фаленопсисите, заблуда е обратното . Те не са водни лилии. И на тях излишъка на вода им е вреден. Ако пулверизираш също недей. Всеки месец за сега обработвай с някакъв различен Фунгицид. Така 3-4 месеца след което ще стане ясно накъде върви.
Успех! Стискам палци!
П. С. Съветвам те да не  засаждаш, именно заради корените, част от които ще почне да капе. Така, на голо, най - добре се вижда накъде вървят нещата. Като се стабилизира количеството им ще говорим за по-нататък.

Последна редакция: ср, 15 май 2019, 08:15 от _re_ge

# 566
  • Мнения: 8 074
Уф, спряха парното точно преди да стане студено... и ща не ща пускам климатик... а той "бие" точно към орхидеите Sad Не мога да преместя масичката, че си правят компания с аквариума и... набързо им се подсушиха цветовете...  Те че си бяха на финала на цъфтежа, бяха си... ама Sad Бързо минаваме на фаза "марули" Imp

# 567
  • Мнения: 1 405
Извинете, в първия пост не намирам за памуклийка?

# 568
  • Мнения: 5 127
Скрит текст:
Ох, много държа да ви се похваля каква глупостичка свърших. Купих си ванда. Ама точно от тия, дето re_ge ни е учила, че не трябва да се купуват! Нооо, не можах да устоя на цената - точно 11 лв.
Мисля, че това е най-възрастната ванда, която съм виждала - корените са вързани на фльонга (гонят метър), пънчета от цветоноси преброих 8... Повися в банята един ден, докато третирам със всичко каквото имам. Целта ми е да отгледам поне едно листо Smile
Засега още ме държи ентусиазма и всеки ден нося в баня, мокря обилно, връщам на слънце и т.н. (една седмица). Още не дава признаци на умирачка, но и никакъв напредък в листото Smile
молба за съвет от re_re - мисля, че на една твоя снимка видях вандите ти в кашпи? така ги купи или въртя корени, за да ги натикаш? и винаги ли има вода на дъното?

Тази "летва" - вандите ми е още много висока, нямам смелост да я прескоча.
Честита ванда a.n.d.r.e, да си паснете и да ти се отблагодари в бъдеще HugHeart Eyes

Да ви споделя - имам желание за оранжево фалче. Не съм виждала в големите магазини. А тези в Интернет са естествени, нали? В природата си има естествени оранжеви фалчета, надявам се Blush

# 569
  • Мнения: 991
Извинете, в първия пост не намирам за памуклийка?
Скрит текст:
Как да унищожим памуклийката и толкова ли е трудно!
http://dimetris.com.ua/site/all/chervec
Превод Renia Ge

Унищожаването трябва преди всичко да се направи грамотно. Толкова ли е опасна памуковата въшка и да се страхуваме ли от нея? Много хора смятат че е възможно да се спасят от тази напаст като изрежат всички засегнати части. Или като ги премахват ръчнo, но дали е така...
Памуклийката е инсект и затова може лесно да го унищожите използвайки инсектициди, но трябва да го направите грамотно. Памуклийката не е толкова неунищожима и й въздействат почти всички инсктициди, важно е с тях да се отрови вредителя. Памуклийката се размножава като отлага яйца и тяхното развитие продължава около седмица, затова и обработките трябва да се правят два пъти минимум през седмица. Проблем е, че власестите топчета, които служат за защита на отложените яйца с личинките на инсектите, много надеждно ги защитават от препарата, с който обработвате растението. Помнете, че няма инсектициди които да разтварят тези влакнести отлагания или да могат поне да проникнат в тях и да достигнат до отложените яйца на вредителя. Именно затова използвайте системни препарати. Тяхната отрова попада ВЪВ растението като се усвоява от него, прониква във всичките му части и те стават токсични за вредителя. Така инсектът хранейки се с тях се трови.
Препоръчвам:
-   дантоп
-   моспилан
-   конфидор-макси
-   акатара
Разреждане в концентрация един грам на един литър. Поливайте или накисвайте с този разтвор. Обработвайте всички растения от колекцията си дори да не забелязвате поражения от памукийки по тях. Не поливайте по-различно от всеки друг път. Ако преполеете може просто да загниете корените на растението, бъдете сигурни че обикновеното поливане с разтворения препарат ще бъде достатъчно като мярка. Имайте предвид че като поражение от инсекта вече имате ранички по корените на растението и преовлажняването при наличната отлабеност на растението би довело до процеси на гниене. И така би се получи вторична инфекция.
След седмица повторете обработката като е желателно да използвате друг препарат. Ако смятате че вредителя може да развие резистентност може да добавите хормонален препарат който се отнася към друг вид инсектициди и цели да прекъсне размножаването на вредителя. Разреждайте го в концентрация 0,5 грама на литър.
Добра ефективност показват и новите препарати като Мовенто, Контос и Спиротетрамат.
След седмица обработки накрая бих ви посъветвал и да смените цялостно субстрата. До сега спазвайки тази схема не съм имал проблеми с унищожаването на памуклийката. Що се касае до влакнестите топчето отложения в субстрата , те ще разложат много, наистина много дълго защото са невероятно устойчиви. Много хора виждайки мъхести топчета в субстрата погрешно смятат, че са причинени от памуклийки и продължават да обработват отново и отново. Добре е да се убедите че те не са почвени гъби а отложения на памуклийки. Направете разлика между двете на долните снимки .
Изпражненията на памукликата за безформени, понякога може и бялата плесен да ви прилича на поражения от памуклийка. бялата плесен също е гъбичен проблем. Отложенията на памулкийката са по-обемни а на плесента са по-плоски.
Важно е да помните че винаги поразени са не само наземните части но вероятно имате яйца в почвата а това значи нова генерация. Затова се обработват всички части на растението. а това се постига със системен инсектицид. само опръскването е безсилно.
Използвайте разтворими / прахообразни инсектициди, Вие ги разтваряйте а не купувайте готови такива. Те често съдържат емулгатори, който са доста агресивни и могат да обгорят корените на и без това отслабеното растение.
Снимков материал:
почвени гъби

влакнести отложения на памукийки

памуклийки и техни личинки

Общи условия

Активация на акаунт