Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 678
  • 739
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 3 354
Здравейте!  bouquet
Случайно попаднах на темата Ви! Embarassed Идвам да се разпиша. Embarassed
Имам 3 орхидеи и от първият път ми се получиха . Heart Eyes Едната не е спирала да цъфти цяла година, в момента обаче няма никакви пъпки, че котката 3 пъти я събаря и 3 пъти вече се чупи . #Cussing out #Cussing out
В момента съм поръчала цветарник, защото ми писна с тази котка. Много мразя някой да ми пипа нещата Grinning (обичам и котката много ,и орхидеите , ама откачам , когато видя , че орхидеите ми са счупени!!!)  #2gunfire #2gunfire #Cussing out #Cussing out Naughty Naughty
Едната орхидея , майка ми я даде направо умряла , тя взе , че си хареса мястото при мен и се съживи , в момента има над 10 цъфнали пъпки, много й се радвам !) Пу-пу-пу ..  Flutter Flutter Embarassed Embarassed Heart Eyes Heart EyesТрябва да Ви я покажа след малко от телефона снимката, че пиша от лаптопа.  Embarassed

Ето цветарник, който си поръчах за прозореца ми. Очаквам го в края на месеца и силно се надявам това да ми реши проблемите с котката и да си опазя живи орхидеите..  Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig

Скрит текст:

Другото, което е. Близо 2 години се чудя в интернет дали да поръчам много редки орхидеи от чужбина , няма ги в момента . newsm78 newsm78 Но за сега харесах и други. Не смея, защото ме е страх да не ми доставят счупени, умрели, повредени орхидеи при транспорта  ..  ooooh! Thinking newsm78Някой ако има опит , моля Ви , пишете да кажете!  Blush Thinking

Ето няколко линка на орхидеите , които им се чудя ..  Thinking newsm78 newsm78 newsm78


Приятно ми е !  bowuu bouquet

# 586
  • Мнения: 9 429
Здравейте!  bouquet
Случайно попаднах на темата Ви! Embarassed Идвам да се разпиша. Embarassed
Имам 3 орхидеи и от първият път ми се получиха . Heart Eyes Едната не е спирала да цъфти цяла година, в момента обаче няма никакви пъпки, че котката 3 пъти я събаря и 3 пъти вече се чупи . #Cussing out #Cussing out
В момента съм поръчала цветарник, защото ми писна с тази котка. Много мразя някой да ми пипа нещата Grinning (обичам и котката много ,и орхидеите , ама откачам , когато видя , че орхидеите ми са счупени!!!)  #2gunfire #2gunfire #Cussing out #Cussing out Naughty Naughty
Едната орхидея , майка ми я даде направо умряла , тя взе , че си хареса мястото при мен и се съживи , в момента има над 10 цъфнали пъпки, много й се радвам !) Пу-пу-пу ..  Flutter Flutter Embarassed Embarassed Heart Eyes Heart EyesТрябва да Ви я покажа след малко от телефона снимката, че пиша от лаптопа.  Embarassed

Ето цветарник, който си поръчах за прозореца ми. Очаквам го в края на месеца и силно се надявам това да ми реши проблемите с котката и да си опазя живи орхидеите..  Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig Praynig

Скрит текст:

Другото, което е. Близо 2 години се чудя в интернет дали да поръчам много редки орхидеи от чужбина , няма ги в момента . newsm78 newsm78 Но за сега харесах и други. Не смея, защото ме е страх да не ми доставят счупени, умрели, повредени орхидеи при транспорта  ..  ooooh! Thinking newsm78Някой ако има опит , моля Ви , пишете да кажете!  Blush Thinking

Ето няколко линка на орхидеите , които им се чудя ..  Thinking newsm78 newsm78 newsm78

Приятно ми е !  bowuu bouquet
[/quote]

Цветарника е страхотен. Би ли споделила откъде го поръча и с какви размери е? Интересува ме също и цената.

# 587
  • Мнения: 3 354


Цветарника е страхотен. Би ли споделила откъде го поръча и с какви размери е? Интересува ме също и цената.

Благодаря! bouquet

Поръчах го от ФБ. Тук:

Скрит текст:

Много точна е жената, интересува се от какво се нуждаете и какво точно искате. И най - вече за къде - дали за прозорец или на земята.
Изработват се по индивидуални размери.
Аз избрах за перваза около 1,70 висок с 8 места общо. 120 лв + бял цвят (белиятцвят се доплаща с 10 лв. Другите цветове не се плащат, защото са включени в цената.) Обикновено цветарниците са 90 лв , но колкото по-голям е , по  - скъп е. Но всичко е много строго според размерите, броя за орхидеите и така.. Simple Smile

Когато дойде цветарника, ще снимам моя.

# 588
  • София
  • Мнения: 12 225
Открих темата за орхидеите в любимият ми форум Simple Smile
От известно време в офиса колежките се снабдихме малко по-малко с орхидеи.
Явно мястото им харесва, защото очевидно по прочетеното от мен в първият пост не ги гледаме напълно правилно.
Поливам ги отгоре, като пресаждах няколко съм ги загърляла, не ги торим, но пък повечето цъфтят Simple Smile
Имам няколко въпроса, за които не успях да намеря отговор обаче.
Първият е в какво е най-добре да се преместят орхидеите, в момента са в транспорните си прозрачни саксии, а ми се иска да купя еднакви саксии или каквото е нужно за всичките. Трябва ли да са прозрачни? В интернет ми излизат различни и не съм сигурна какво трябва да избера.
Примерно този вид саксия става ли ?.- http://www.orhidei.bg/saksii-za-orhidei/saksia-za-orhidei-13cm
И за нея нужно ли е отдолу да има подложка? Може ли освен тази саксия да има и кашпа за да изглежда по-добре?
Намирам примерно това - https://www.plants.bg/saksii-aksesoari/kashpi-za-cvetia-kashpa-z … rhidea/kasha-s149
Но не мога да преценя дали вътре има първо саксия, която след това е сложена в кашпата?
Ака саксията е с диаметър 8 см, кашпата колко см трябва да е диаметъра и? 12 или отново 8 см?
Ако сменя саксиите с подобни на тази по-горе плюс кашпа, как става поливането в този случай?

И за финал след толкова много въпроси, малко снимки и от нашите орхидеи Simple Smile Поне тези, които цъфтят в момента, защото има и още 10-тина, които са в почивка Simple Smile

https://photos.app.goo.gl/sLqkDeGkmEnBNsLL7

П.П Цветарниците са страхотни, мерси за публикуваният линк и информация Simple Smile

Последна редакция: пт, 17 май 2019, 12:55 от Aila

# 589
  • Мнения: 3 354
Открих темата за орхидеите в любимият ми форум Simple Smile
От известно време в офиса колежките се снабдихме малко по-малко с орхидеи.
Явно мястото им харесва, защото очевидно по прочетеното от мен в първият пост не ги гледаме напълно правилно.
Поливам ги отгоре, като пресаждах няколко съм ги загърляла, не ги торим, но пък повечето цъфтят Simple Smile
Имам няколко въпроса, за които не успях да намеря отговор обаче.
Първият е в какво е най-добре да се преместят орхидеите, в момента са в транспорните си прозрачни саксии, а ми се иска да купя еднакви саксии или каквото е нужно за всичките. Трябва ли да са прозрачни? В интернет ми излизат различни и не съм сигурна какво трябва да избера.
Примерно този вид саксия става ли ?.- http://www.orhidei.bg/saksii-za-orhidei/saksia-za-orhidei-13cm
И за нея нужно ли е отдолу да има подложка? Може ли освен тази саксия да има и кашпа за да изглежда по-добре?
Намирам примерно това - https://www.plants.bg/saksii-aksesoari/kashpi-za-cvetia-kashpa-z … rhidea/kasha-s149
Но не мога да преценя дали вътре има първо саксия, която след това е сложена в кашпата?
Ака саксията е с диаметър 8 см, кашпата колко см трябва да е диаметъра и? 12 или отново 8 см?
Ако сменя саксиите с подобни на тази по-горе плюс кашпа, как става поливането в този случай?

И за финал след толкова много въпроси, малко снимки и от нашите орхидеи Simple Smile Поне тези, които цъфтят в момента, защото има и още 10-тина, които са в почивка Simple Smile

https://photos.app.goo.gl/sLqkDeGkmEnBNsLL7

П.П Цветарниците са страхотни, мерси за публикуваният линк и информация Simple Smile


Моля и надявам се да съм помогнала и на други Simple Smile
Аз лично ДЪРЖА саксията да е прозрачна,  за да може да не липсва никаква светлина на орхидеята.  Моите са с такива саксийки и отдолу си имат чинийка.  Но тъй като чинийката е плътна към саксията и е твърде малко водата , затова реших да купя по - големи и по - дълбоки чиний , за да събира повече вода и така моите красотички са доволни.



Ето , вижда се. Саксията е от баумакс,  не помня обаче среден или най-голям размер е. 🤔
Никога не поливам отгоре ! Само в чинията... Simple Smile))) и то когато се сетя , лятото изчакам 1-2 дена след като е изпила водата си , тогава да поливам, че са не изсъхне от жегата. А през зимата сигурно има 10-15 дена и тогава давам.
И постоянно си цъфтят..
Тази на снимката беше умряла,  която майка ми ми подари Simple Smile)) пупупу..

# 590
  • Мнения: 2 817
Момичета, аз съм съвсем нова в тази сфера. Имам само една орхидейка. Да попитам - така на прозорец южен /при Aila май са на южен/ не е ли опасно да се гледат? Цветарката в магазина ми каза да не са на пряка слънчева светлина. Моята я държа на светло място, но не е огряна директно.

# 591
  • Мнения: 3 354
Момичета, аз съм съвсем нова в тази сфера. Имам само една орхидейка. Да попитам - така на прозорец южен /при Aila май са на южен/ не е ли опасно да се гледат? Цветарката в магазина ми каза да не са на пряка слънчева светлина. Моята я държа на светло място, но не е огряна директно.
И на мама и на баба казаха същото  , и при двете орхидеите умряха. Те не обичат тъмнина ...
Аз видях от чинка ми , че ги слага всичките на прозорците и дори и вънка на двора има и всичките цъфтят.
Реших да рискувам и аз и както се вижда на снимката , на прозореца е и нищо не разделя орхидеята от слънцето. Много добре се чувства.
Обаче в кухнята , другите ми 2 орхидеи , не се чувстват добре,  защото самата кухня е студена и те горките стоят в у положение,  нито цъфтят , нито нищо. По- скоро заспали зимен сън.
Затова чакам цветарника и всички ги местя на първия прозорец в топлата стая Simple Smile))

# 592
  • Мнения: 14 064
Моите ги поливам рядко. И за благодарност ми се отплащат с къси цветоноси, с два-три цвята, едната даже не пусна цветонос. На моя близка орхидеите се скъсват да цъфтят, с по два-три цветоноса и един куп цветове. Поливала ги всяка седмица, не ги тори. Реших да започна да ги поливам значително по-често, отколкото го правя сега. И да видя ще има ли ефект.

# 593
  • Мнения: 14 770
Моята беше на южен прозорец и й пожълтяха листата,взеха да клюмат. Преместих я на северен,съвзе се и сега цъфти. Каквото и да сложа на южния прозорец,изгаря. А нямам място за всички цветя на северен и е мъка. Чакам сега да ремонтираме една стая и там да наредя.

# 594
  • София
  • Мнения: 12 225
Определено на прозореца им харесва много в офиса, югоизток е, светло, но не пече прекалено. Някои колежки почнаха да си носят полуумрелите орхидеи от вкъщи за съживяване тук Simple Smile
За поливането и ние ги поливаме доста по-често, тъй като другите цветя искат по-често поливане и покрай тях и орхидеите намазват. Един колега също ми беше казал, че обичат по-честото поливане. Бих казала, че се чувстват доста добре тези в офиса. Реално сега обаче почвам да чета за тях повече, явно имаме късмет с условията в офиса и без някакви фрапиращи грешки от наша страта те се чувстват добре.

Отново ще помоля за кашпите, ако някой ползва, да ми каже, трябва ли да е с по-голям диаметър и колко от саксията за орхидея, която ще се пъхне вътре. Доколкото премерих повечето ми орхидеи са в саксия с диаметър 9 см, това какво означава. Че кашпата също трябва да е 9 см или 12 см?
Butterfly благодаря за отговора, твоят вариант също е удачен, но пък трябва да потърся по-читави подложки в този случай, че с пласмасовите чинийки в офиса определено не е представително... Simple Smile

# 595
  • Мнения: 8 029
Повечето орхидеи ги продават в саксии ф12 (мери се горе гърлото), те са си за кашпи ф12. Имам кашпи които не са специално за орхидеи, нямат повдигане на саксийката, та съм им сложила по 3 камъчета да служат за дистанционер... Откакто ми изгниха поливаните с постоянно задържана вода в чинийката, не искам да чуя за такова нещо! Накисвам отцеждам и слагам в кашпата или в мини-чинийка, колкото да не е на масата директно. В офиса кашпа не слагам, че имаме ентусиастки, удавящи де що видят! Сега са в чинийки за суши Smiling Imp

За "плантцията ми" от спасени: днес прехвърлих 8 от 10 в саксийки ф8, бяха във ф5-5,5, след като вчера за малко да счупя единия цветонос... Едната дето нямаше корени сега си има 3-4 добре растящи, но все още малки, та я оставих в същата малка саксийка. А една друга, на която не виждах зелени корени вътре, я оголих... ми то нямаше вътре ни един здрав - 3 гнили... почистих, накиснах в препарат и я оставих и нея в малка саксийка... с 3те й нови зелени коренчета... А, дано и тези пораснат Simple Smile
Всички други се бяха избутали нагоре от саксийките, едва ги извадих, че бяха поопънали корените настрани...
Скрит текст:
Държачи за цветоноси даже сложих Laughing


Butterfly:3, страшно си я загърлила Rolling Eyes От колко време е така засадена?

# 596
  • Мнения: 5 115
Скрит текст:
Повечето орхидеи ги продават в саксии ф12 (мери се горе гърлото), те са си за кашпи ф12. Имам кашпи които не са специално за орхидеи, нямат повдигане на саксийката, та съм им сложила по 3 камъчета да служат за дистанционер... Откакто ми изгниха поливаните с постоянно задържана вода в чинийката, не искам да чуя за такова нещо! Накисвам отцеждам и слагам в кашпата или в мини-чинийка, колкото да не е на масата директно. В офиса кашпа не слагам, че имаме ентусиастки, удавящи де що видят! Сега са в чинийки за суши Smiling Imp

За "плантцията ми" от спасени: днес прехвърлих 8 от 10 в саксийки ф8, бяха във ф5-5,5, след като вчера за малко да счупя единия цветонос... Едната дето нямаше корени сега си има 3-4 добре растящи, но все още малки, та я оставих в същата малка саксийка. А една друга, на която не виждах зелени корени вътре, я оголих... ми то нямаше вътре ни един здрав - 3 гнили... почистих, накиснах в препарат и я оставих и нея в малка саксийка... с 3те й нови зелени коренчета... А, дано и тези пораснат Simple Smile
Всички други се бяха избутали нагоре от саксийките, едва ги извадих, че бяха поопънали корените настрани...
Скрит текст:
Държачи за цветоноси даже сложих Laughing


Butterfly:3, страшно си я загърлила Rolling Eyes От колко време е така засадена?

Много хубава "детска градина" си имаш Heart Exl

# 597
  • Мнения: 3 354
Butterfly:3, страшно си я загърлила Rolling Eyes От колко време е така засадена?

От 1 година поне.  Едва ли е повече.
Засадип я умряла.  След няма и 3 месеца цялата стана в пъпки , но много малки. И от 1 месец насам се отварят и сега е така 😍

# 598
  • София
  • Мнения: 12 225
Пенева, много ти благодаря за отговора!
Както за размера на саксиите и кашпите, така и за поливането!
Мисля, че се ориентирах и довечера ще опитам да мина през един магазин за орхидеи и да си купя правилните саксии и кашпи Simple Smile
Пенева, какъв субстрат ползваш за твоите орхидеи, изглежда ми малко по-различно на повърхноста?

# 599
  • Мнения: 8 029
Отгоре е мъх - сфагнум... имам само на тези, че бяха бебета... както и на минитата, че корите им изсъхват за 2 дни макс... това им държи лека влага, без да е мокро вътре, в саксията са си кори, даже сега в средата набутах по-едрите, да се вентилират Simple Smile
Възрастните ми орхидеи нямат мъх, само с кори са си Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт