Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 715
  • 739
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 751
Здравейте, имам нужда от помощ с едната орхидея, която имаме. Започна да страда, преди около месец я пресадих в същата саксия, но в нов субстрат (някакъв немски от един градински център). Тя обаче не се оправя. Едното листо умря, а и другите са зле. Има ли какво да направя, за да я спася, според вас?
http://bflm.snimka.bg/other/orhideya.5150113.38958111

# 211
  • Мнения: 6 387
Чудесни са, a.n.d.r.e. Двете в розово-лилавата гама по средата на снимката са наредили цветчета като за изложба!

Днес идвам със снимки на три фаленопсиса, които не искаха да цъфтят, прескочиха 1-2 сезона:
Скрит текст:





Останаха ми още две такива магаренца Joy

# 212
  • Мнения: 309
|Момичета,моля за помощ.Подариха ми орхидея,която е заразена с някакви бели паячета.Прилагам и снимка.Третирах ги с Ектокил,никакъв ефект.Моля да помогнете,ще ми зарази всички орхидеи:(((





# 213
  • Мнения: 991
Потърсете в Библиотеката от първа страничка повече информация.Наричат се памуклиийки.
|Момичета,моля за помощ.Подариха ми орхидея,която е заразена с някакви бели паячета.Прилагам и снимка.Третирах ги с Ектокил,никакъв ефект.Моля да помогнете,ще ми зарази всички орхидеи:(((






Успех!

# 214
  • София
  • Мнения: 3 900
Имам нова орхидея, която ме притеснява и затова съм я отделила от другите. Долните три листа бяха оцветени в жълто и тъмно розово. Надявах се да си е нормално за сорта, но ме чоплеше и все пак реших да я сложа под карантина. Веднага я извадих за да махна гъбата - има чудесни корени, част от които също имат розови /по белите корени/ и лилави /по зелените/ оцветявания. В петък падна най-долното листо, което беше почнало да пожълтява от горния край. Днес с малко помощ паднаха и другите два оцветени листа.
Има прекрасен цветонос с разклонение и 3 отворени цвята. Изглежда съвсем здрава на цветове, листа и корени - всичко е сочно и твърдо.

Та въпросът ми е има ли фузариоза или си е някаква сортова особеност?

Скрит текст:
Като новозакупена в сряда:


От петък:


От тази вечер:

# 215
  • "Винаги прави това, което сърцето ти казва."
  • Мнения: 653
Две приятелки Blush

# 216
  • Мнения: 6 387
bflmp,
Сега имах време да разгледам албумчето.
Виждам, че вече си извадила орхидеята, което е добре, защото беше много дълбоко закопана в корите.
Измий с вода долната част, почисти растението от всякакви остатъци (изсъхнали листа, почернели корени) и снимай пак.

# 217
  • Мнения: 13 798
Имам нова орхидея, която ме притеснява и затова съм я отделила от другите. Долните три листа бяха оцветени в жълто и тъмно розово. Надявах се да си е нормално за сорта, но ме чоплеше и все пак реших да я сложа под карантина. Веднага я извадих за да махна гъбата - има чудесни корени, част от които също имат розови /по белите корени/ и лилави /по зелените/ оцветявания. В петък падна най-долното листо, което беше почнало да пожълтява от горния край. Днес с малко помощ паднаха и другите два оцветени листа.
Има прекрасен цветонос с разклонение и 3 отворени цвята. Изглежда съвсем здрава на цветове, листа и корени - всичко е сочно и твърдо.

Та въпросът ми е има ли фузариоза или си е някаква сортова особеност?

Скрит текст:
Като новозакупена в сряда:


От петък:


От тази вечер:

Само лично мнение. Докато за листата виолетовите шарки, кантове, жълто малиновата гама при изсъхване са нормални за хибриди с Малинови родители, розово лилавите корени за мен са абсолютна диагноза фузариум. Розово Малинови оцветени корени съм имала единствено на орхидеи с фузарийно гниене. Бих препоръчала по-широкоспектърен фунгицид. Имаше тука споменато 2-3 нови имена, едното даже за антракоза. Едното на К, другото май беше Шавит. Радомил Голд, и още едно име имаше. Трябва да почна да си записвам че хич не помня имена.

Намерих го ФУНГИЦИД - КУАДРИС
Някой беше пръскал с Тирам, но той е контактен. Тук трябва системен.

Последна редакция: пн, 01 апр 2019, 22:51 от _re_ge

# 218
  • София
  • Мнения: 3 900
 _re_ge, благодаря. Утре ще купувам Куадрис.

# 219
  • Мнения: 6 387
Стана ми любопитно. Raya, можеш ли да публикуваш снимка на тези оцветени корени - ако се виждат през саксията, разбира се - за да можем да се ориентираме по-добре?

# 220
  • Мнения: 1 735
Здравейте! Третирам с 2 препарата, по непотвърдена диагноза-акари. Май стопирах боледуването, но не зная дали е излекувана. Имам въпрос: Проблем ли е честото сменяне на корите, докато я лекувам, или да си я поливам с препарата, без да махам кори. Пускам малко снимки на непочистени корени и току-що напръскани с препарат листа. Ще я бъде ли според вас? Малкото листо ми дава надежда....
 
Скрит текст:
//Ето малко снимки..

# 221
  • София
  • Мнения: 3 900
Impala,
това е, което се вижда в момента отгоре - това са корени, които са били в гъбата и при пресаждането са останали отгоре открити. Те бяха бели с розови петна. Имаше доста по-цветни, но са надолу.
Скрит текст:
Това е моята в момента:


А тази е на друго момиче, но приликата е поразителна:

# 222
  • Мнения: 9
Здравейте! Преди два месеца получих първата си орхидея като подарък. Още при получаването,  повечето й корени бяха загнили.  Отрязах ги, оставих здравите и я пресях в друга саксия.  Преди около 3-4 седмици листата на орхидеята станаха меки и аз си помислих, че ще загине, но поне засега е жива и дори един от неотворените цветове се отвори. Но пък върху корите се образува нещо, приличащо на дървесен мъх и малки (с големина около 1 мм) бели буби се разхождат в тях. Къде бъркам в отглеждането й и как да се отърва от вредителите?
 

Прилагам и видео в този линк: https://1drv.ms/v/s!Av_Agc8LBfvOxHs2idOYz4X7jX9w


# 223
  • София
  • Мнения: 771
А колко често поливате?
Залагам, че ако сега я извадите, ще установите, че продължава да гние.
Тази кашпа не е добро решение - голяма и задържа влага.

# 224
  • Мнения: 6 387
Raya,
Благодаря ти много за снимките. Разбрах за какво оцветяване става дума.

Общи условия

Активация на акаунт