Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 660
  • 739
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 9
А колко често поливате?
Залагам, че ако сега я извадите, ще установите, че продължава да гние.
Тази кашпа не е добро решение - голяма и задържа влага.


Поливам я веднъж на около две седмици и половина. Относно кашпата, може би не е било правилното решение, но съм начинаеща в отглеждането на орхидеи, а и цветя като цяло, и не бях наясно. Исках да я прехвърля в нещо, което изглежда малко по-естетично и това ми дадоха в цветарския магазин.

# 226
  • Мнения: 13 782
Извадете и покажете корените. Омекването на листата, зелениите в саксията са признак на преполиване.


Рая благодаря за снимката. Точно така бяха оцветени корените и при мен.

# 227
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Altaya не е нужно да сменяте корите, можете да накиснете саксията в разтвора, с който пръскате. Видно от снимките, растението доста дълго е било ядено... Ако имате търпение, може да се получат нещата. Третирайте известно време - да сте сигурна, че гадинките ги няма. Това на растението няма да навреди, само внимавайте прясно напръсканите листа да не попадат на слънце Simple Smile

# 228
  • Мнения: 1 735
Тя по принцип си беше с къдрави листа, 3-4паднаха за няма е седмица, а тези са така от много време. По съвет на една цветарка обтривах със спирт листата, може би това забави загиването, но не способства за лекуването й. Добре, че ви открих, за да ме насочите как да я лекувам.
1 въпрос: Поливам отгоре без да кисна, като внимавам да мокря само корените, да направя ли странични дупчици на саксийката(за да се оттича водата по-бързо), или фабричните са достатъчни?

# 229
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Не знам в каква саксия е засадена орхидеята - моите ги държа в транспортните саксии. Майка ми ме е учила, че цветята трябва да са в малки саксии - на корена трябва да му е тясно, за да избухва растението в надземната част Simple Smile
Аз Фаленопсиси  не поливам - кисна ги през определен период, затова съвет за поливане отгоре не мога да дам. Единствено камбриевите поливам проточно отгоре, и то рядко.
На някои от моите фаленопсиси съм направила отвори в саксиите, но те са за проветрение не корените, не за оттичане. Отворите са ми важни, когато саксията е поставена в кашпа - тогава проветрението е слабо и има риск от загниване на корените. Иначе за оттичане фабричните отвори са достатъчни.

# 230
  • Мнения: 1 735
Пластмасова е саксията, някъде по-нагоре имаше снимка на подобна, фабричната беше много малка, не както други, които съм купувала, затова я смених.

# 231
  • Мнения: 13 782
акарите които имате по растението си не зимуват ( женските им по-точно не зимуват в домашни и условия и са достатъчно активни целогодишно, като цикъла им се върти върху растението ) така че как точно ще обработите почвата не е от значение, обработвате я превантивно, за всеки случай. Може просто обилно да напръскате повърхностния слой  без да поливате , за да не протече напразно към дъното на саксията акарицида.

По-голямо значение е как ще опръсквате листата защото акарицидите са само контактни.

# 232
  • Мнения: 1 735
Благодаря за информацията! Simple Smile

# 233
  • Мнения: 146
Да се похваля - потръгна ми с орхидеите. Simple Smile Промених мястото, да са по-близо до прозореца, но не съвсем.
Също имам и едно коледниче от преди нова година, а още цъфти и е много свежо.

# 234
  • Видин
  • Мнения: 288
Да се похваля Heart Eyes
Скрит текст:


# 235
  • Мнения: 2 654
Да се похваля Heart Eyes
Скрит текст:



Влюбена съм в тази невероятна поставка за орхидеи! И в орхидеите! Красота! От къде е купена?

# 236
  • Мнения: 146

Къдрокоска, орхидеята на петънца е много красива, както и поставката!

# 237
  • Видин
  • Мнения: 288
Ох, и аз, и аз Heart Eyes Исках такава, а нямам място и реших да е мини вариант.

На орхидеята много се чудих, но се реших най-накрая.

butterfly_s, по поръчка е. Ще пиша на ЛС, за да не е проблем...

# 238
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Сдобих се с  сimbidium. Случайно. Уви, бяха й изкапали всички цветове. Ама цената беше изгодна, именно поради тази причина.
Трябва да погледна кок се гледа. Не е в кори, а в пръст. Как се полива?
Продавачката ми каза,че е розова на цвят. Сега ще чакам да видим кога ще цъфне.

# 239
  • Мнения: 6 386
Къдрокоска, Heart Eyes
Красиво! Цветарник, кашпи, цветя... Всичко е разкош и наслада за очите.

Общи условия

Активация на акаунт