Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 696
  • 739
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 8 057
Опасна, неопасна... ама бяхме със щерката на работа във вторник... и една колежка нещо пита кога ще ходя да си купя някоя орхидейка, та да взема и за нея да почва и тя да гледа... и аз нали съм добричка "Ами сега ще отидем!" Sunglasses и отидохме, за нея една, за мен две Smirk Ама и нейната обработих, като за приятелка Simple Smile
didiela,
Скрит текст:
От магазина на orihidei.bg в Младост 10,90лв с кашпата
Не мога да стигна още до plants.bg да взема още за спасяване (не за мен, две колежки са си харесали за техните первази Laughing а и за сестра ми), че да ви кажа как са им там големите цъфтящи...

ПП: Големия ми син вчера ми вика "Мамо, да си беше взела една количка като за сервиране да ги развозваш тия саксии! Колко пъти го мина тоя хол пък и целя плот зает с тях! А и как ще ги нагъчкаш пак на онова кьоше?" Споделих му тайната си мисъл да завзема перваза на холния прозорец, съвсем неслучайно оставен 24см от вътрешната страна Smiling Imp

Последна редакция: чт, 02 май 2019, 14:09 от peneva_a

# 481
  • София
  • Мнения: 3 896
Здравейте,
от няколко дни по листата на моите орхидеи излязоха следните "пъпчици". Образованията са по самите листа и са твърди, не са памуклийки.
Не намерих никаква информация в интернет, моля ви , ако някои се е сблъсквал с този проблем да ми съдейства.
Предварително ви благодаря!
Само като предложение - проверете се за акари. Знам, че пораженията изглеждат различно по орхидеите (обикновено като почерняване по основата на листото), но на хризантемите ми имам дребни точки по листата и знам, че са акари, защото понякога намирам и паяжинка.

# 482
  • Мнения: 5 122
Наскоро ее изкуших с една орхидея, която е прецъфтяла, но видимо в добро състояние. На всичкото отгоре и саксията й е счупена, та едва я пренесох в къщи. Сега дали е добре да я извадя и да й огледам корените, за да я преместя в здрава саксия или да я изчакам да развие пъпките, да цъфне и тогава да я пресаждам?

# 483
  • Мнения: 8 057
С каква цел да изчакваш? Още по-трудно става с наличен цветонос, а и колкото и добре да изглеждат отвън корените, няма как да знаеш какво е вътре...Вземи размер саксийка колкото е в момента и вади смело Hands V

# 484
  • Мнения: 5 122
С каква цел да изчакваш? Още по-трудно става с наличен цветонос, а и колкото и добре да изглеждат отвън корените, няма как да знаеш какво е вътре...Вземи размер саксийка колкото е в момента и вади смело Hands V

Да не погубя цветовете, затова евентуално бих изчакала. И едното цветче започва да пожълтява и няма да стане цвят, но здраве да е... Ще я местя Hug

# 485
  • Русе
  • Мнения: 520
Нацъфтяля, ненацъфтяла веднага вадя от корите. Тия за спасяване са бомба със закъснител. Или навътре има позагнило или някоя гад се крие в тях. Дано да не е така при теб. Бялото мини, което показах наскоро я взех с още една. И двете ги пресадих веднага в нови кори и почистих изгнилите корени. Минаха и през топсин. Въпреки тормоз бялата отвори още пъпки. Добре, че са в изолатора, че вчера и памуклийки намерих по тях. Черпих ги и с Моспилан. Действай смело. Не са толкова крехки растения. Моите зимата изкараха няколко часа навън в студа напръскани с Би 58 и сега всичките са цъфнали.

# 486
  • Видин
  • Мнения: 288
Пенева, ти ме шашна с твоите бебета, много са пораснали, и цветонос даже имаш. Браво на теб!  Все така да са!

Честито на всички за новите красоти! Прекрасни са всичките! Много усмивки да ви носят. Heart

Моите имат почти всички цветоноси, но две-три от тези без никак не ми харесват. Корените не са хубави и ги оставих на водно. Само дано не ги уморя, докато уж ги "лекувам".

Гниене на розетка съм имала 3 пъти - едната след 3 месеца ей така от нищото си отиде, другата отново след няколко месеца. И последно, сега март месец. Купих си я - точно за две седмици изгни. Пръсках я, намазах с кашичка от Топсин, без резултат. После я намерих пак, купих я отново, за сега нищо ѝ няма, но ако пак изгние, повече такава няма да купувам. Sad

Докато чакам моите, аз такова... Blush


# 487
  • Пловдив
  • Мнения: 1 029
Красота!!! Къдрокоске, от къде се сдоби с... такова Confused

# 488
  • София
  • Мнения: 698
Raya,
много благодаря, ще проверя.

# 489
  • Мнения: 6 387
После я намерих пак, купих я отново, за сега нищо ѝ няма, но ако пак изгние, повече такава няма да купувам. Sad
Стана ми любопитно кой е този капризен хибрид?
В моята орхидеена история има няколко, с които успях от втория път, например, за съжаление, Mini Mark.
А от тези съм утрепала три дотук. Преди да се спомине, първото ми остави да му гледам кейкито. Миналата година, малко след отделянето, изглеждаше така:
Скрит текст:
днес - така:
Скрит текст:

# 490
  • Мнения: 14 777
Още малко и аз ще се похваля: 😍

# 491
  • Мнения: 9 436
Може ли и аз да си покажа част от красавиците?







# 492
  • София
  • Мнения: 771
Кристал, тия кейкита от самосебе си ли се пръкнаха? Или им помогна с паста? Smiley А правилно ли реших, че са върху едно растение?

# 493
  • Мнения: 9 436
Торя ги на седмица и половина. За коя орхидея говориш?





С това торя. Редувам ги.

# 494
  • София
  • Мнения: 771
На последната снимка показваш два стари цветоноса, всеки с по кейки.  Любопитно ми е дали и двата цветоноса (двете кейкита) са върху едно и също растение?
Не питам за тор, а дали си ги мазала с кейки паста.

Общи условия

Активация на акаунт