Нашите орхидеи – тема 25

  • 34 787
  • 739
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 9 443
На последната снимка показваш два стари цветоноса, всеки с по кейки.  Любопитно ми е дали и двата цветоноса (двете кейкита) са върху едно и също растение?
Не питам за тор, а дали си ги мазала с кейки паста.

На една орхидея са. Не съм мазала с нищо.

# 496
  • Видин
  • Мнения: 288
Impala, ох, че ти е хубаво мъничето! Но ти си спец, както и Рени, при вас стават нещата, а аз съм със скромен опит и хич не съм толкова веща, за съжаление.
А орхидеята, за която писах, се казва Sogo Red Star. Ето снимка на моята, която се гътна.
Скрит текст:
Сега при следващата доставка, друга жена се оплака, че и нейната е изгнила.

Да попитам, лепкави капчици по листата и по цветоноса лошо ли е? Огледах и нищо не видях.

# 497
  • Мнения: 8 082
Леле, тази ли красавица, дето и аз мноооого я искам Flushed
А за капчиците - една моя имаше дълго време... а после загина, но тогава беше силно преполята Head Band

# 498
  • Мнения: 6 388
Ах, прекрасна е с тези восъчни и наситено тъмночервени листенца!
Сигурна съм, че с втората няма да имаш проблеми Hug

# 499
  • Видин
  • Мнения: 288
Пенева, точно тази... И аз много ѝ се радвах, първо започна с едно паднало листо, което не жълтееше от основата. След това окапаха пъпките и като започнаха да падат и другите листа ми беше ясно, че няма да я бъде.
И друг път съм имала капчици, но честно казано хич не им обърнах внимание, а сега започвам май за всяко нещо да се вглеждам. Simple Smile

Impala, дано! Вече 1 месец е при мен и изглежда да е добре. Hug

Вчера ги поливах, една има 4 цветоноса. Smiley

# 500
  • Мнения: 13 820
Пенева възхищавам се на детската ти градина, разби всичките ми представи за мисия "спаси орхидея". Но при все усещам че се очертаваш от породата "зелени пръсти"

А за сега не се измъчвай и си изпадай без проблем в настроения за купуване. Докато се увеличи до невъзможна плътността на заселване с орхидеи на всички точки в един дом минават няколко години. Усещането за ново цвете е невероятно - наслаждавай му се от сърце!

# 501
  • Видин
  • Мнения: 288
На едната с капчиците намерих памуклийка.
Нямам Моспилан, имам Нуреле и напръсках вече. А цветовете да ги пръскам ли или само листата и корите? Наказана е в другата стая. И другата с капчиците напръсках.

Сега се чудя другите да ги пръскам ли профилактично или? Огледах пак, нищо няма, ама кой знае?

# 502
  • Мнения: 13 820
На едната с капчиците намерих памуклийка.
Нямам Моспилан, имам Нуреле и напръсках вече. А цветовете да ги пръскам ли или само листата и корите? Наказана е в другата стая. И другата с капчиците напръсках.

Сега се чудя другите да ги пръскам ли профилактично или? Огледах пак, нищо няма, ама кой знае?


нуреле съдържа циперметрин към което на втората обработка има привикване. той е контактен и стомашно чревен. съответно на снесените в почвата яйца не може да повлияе. пръска се всичко. следващите обработки трябва да са с други инскетициди. Освен това ако орхидеята  е стояла до други то и те имат.
имаме тук публикация за памуклийкте, потърси и добре се осведоми, защото ако не се спазват правилата тези гадини  плъпват навсякъде като зараза.

# 503
  • Видин
  • Мнения: 288
Благодаря ти!
Добре, ще купя и друг препарат. Реших да пръскам с това, докато купя друг в понеделник.
Отивам да чета.

# 504
  • Мнения: 8 082
Изкушения дебнат отвсялъде Smiling Imp



Кадифена мнооого тъмночервена

Последна редакция: сб, 04 май 2019, 18:48 от peneva_a

# 505
  • Пловдив
  • Мнения: 1 035
Здравейте любители на красотата. Къдрокоска и Пенева мнооого са ви красиви цветенцата. Аз съм радостна, минито освен разклонение на цветоноса, прави и "удължаване" т.е. нови пъпки на върха, и 2 нови коренчета има, ако продължава да се държи така добре, ще си взема още няколко, сега ми е само едно.
Скрит текст:


А тази вече отвори всички цветчета
Скрит текст:

За съжаление май няма да успея да спася жълтозелената, повод да си взема нова такава. В Хоуммакс онзи ден Magic art вече бяха по 20 лв. Лиодоро пак нямаше.

# 506
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
От тукашната Икеа си взех за £0,50 едни разкошни сладурски бурканчета, гледам, че ги има и в Б-я и сега ще спасявам 2 фаленопсиса над вода.
Скрит текст:

# 507
  • Мнения: 2 028
 Здравейте! Днес за първи път се опитах да си присадя орхидеите, но май не се справих добре. От пръстта на едната падна една странна зелена буболечка, а на някои от корените й сякаш имаше дупки от нагризано. Позната ли ви е гадинката? Не видях яйца, гниене или каквото и да е друго нередно по корените, листа си вървят добре, накиснах я в топсин, защото нямам друг препарат и я сложих в нова саксия.





Лилавата е любимата ми орхидея и ми е много сантиментален подарък. Досега се развиваше чудесно, цъфтеше непрекъснато, без да я торя или обгрижвам по някакъв специален начин, но от седмица започнаха да й се сбръчкват листата и долните да пожълтяват. Отдавна трябваше да я пресадя, но тя има толкова силно развита коренова система, че отделянето й беше невъзможно. Днес обаче с няколко корена жертва успях да я извадя, но вътрешните кори и евентуално кошничката, която би могло да има в тях не успях да махна, тъй като  корените й толкова гъсто са се вплели, че сякаш са залепнали. Извинете за лошото обяснение, дано ме разберете, тъй като не се сетих да снимам. Присаждането й май не е особено успешно, тъй като тази кашпа мисля, че не е достатъчно голяма. И нея потопих в топсин. Как да процедирам сега? Да изчакам ли две-три седмици да се съвземе и да я поставя в малко по-голяма кашпа?

# 508
  • София
  • Мнения: 3 913
За капчиците по листата и цветоносите (извън тези, които са цъфнали), от руските източници прочетох, че става дума за листни въшки. Ето така изглеждат пораженията:



А, ето и самата статия. Препаратите са с различни имена, а домашните лечения на места звучат странно, но снимковия материал е добър.
http://specials.usadbaonline.ru/ru/orhids/diseases/7742/

# 509
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 754

Минито



И една спасена,която цъфти за първи път при мен.

Общи условия

Активация на акаунт