Майчинството счетоводно-80

  • 33 022
  • 750
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 472
Ами нещо такова изчислявам и аз....сега съм пуснала едномесечен болничен, ама чак към.края на юни ще разбера точно

# 661
  • Мнения: 2 250
Значи за цял месец към 20 раб дни някъде към 460 се падат за цял месец ?
Не е задължително, аз също съм осигурена на минимална заплата, но  получавам по 20.38 лв на ден и за месец ми плащат около 405 лв

# 662
  • Мнения: 813
https://
Значи за цял месец към 20 раб дни някъде към 460 се падат за цял месец ?
Не е задължително, аз също съм осигурена на минимална заплата, но  получавам по 20.38 лв на ден и за месец ми плащат около 405 лв

От какво зависи? От къде се получава тази разлика?

# 663
  • Мнения: 2 250
Нямам идея, помолих шефката ми да попита счетоводителката,но тя е казала да се обърна към НОИ. На мен честно казано  обаче не ми се занимава за 40-50 лв разлика да ме пращат от гише на гише

# 664
  • София-Младост
  • Мнения: 23 401
Болничен се смята на база 18 месеца назад, миналата година МРЗ беше 510 лв.

# 665
  • Мнения: 1 472
И аз си гледах справката...сега 560, преди това 510 , а още по-преди 460лв.....все съм била на минимален и миналия месец ми изплатиха 235лв. за 10 работни дни (14 календарни).

# 666
  • Мнения: 10 816

Да, адвокат съм по професия или поне бях 😀 вече не се занимавам с право. Преди да замина за чужбина, извън Европа, подадох декл в НАП за прекъсване да дейност, съответно спиране и на здравните осигуровки, именно за да не ми се трупат. Въпросът ми беше, дали мога евентуално да получавам майчинство ( не болничния за 410 дни) в Бг. Все пак имам осигурителен стаж и т.н. Ако някой от вас се е сблъсквал с подобен случай, моля да сподели.
Трябва да си възстановиш осигуряването като свободна професия и после да излезеш в майчинство.Задължително трябва да е на високия процент (т.е. с фонд ОЗМ).

С това название "високия процент" се ошашавих и аз вече кое какво включва. Grinning И в НАП все за "високия процент" говорят. Така и не разбрах колко е "ниския" и какво включва (заради високия).

# 667
  • София-Младост
  • Мнения: 23 401
Високия ключва вноска за фонд Общо заболяване и майчинство, ниския-не. Т.е. ако не се плащат осигуровки за ОЗМ, то ням да се получава и обезщетение при временна неработоспособност и майчинство.

# 668
  • Мнения: 10 816
Високия ключва вноска за фонд Общо заболяване и майчинство, ниския-не. Т.е. ако не се плащат осигуровки за ОЗМ, то ням да се получава и обезщетение при временна неработоспособност и майчинство.

Цитат на: amy_nka
Ала-Бала, може ли да ми кажеш "ниския" колко е като общ процент и какво включва като видове осигуровки? Осигуровки за стаж кои се водят? Включени ли са в този "ниския процент"?
 

Редактирам се: намерих колко е "ниския процент" и какво включва.

Ето тук са качили таблица: http://nap.bg/document?id=17934
Точка 12.1.2 - за самоосигуряващи се ф.л. на "ниския процент"
Точка 12.2.2 - за самоосигуряващи се ф.л. на "високия процент"

Значи имаме следните осигуровки:

"Нисък процент", общо социални и здравни осигуровки = 27,8% и включва:
- Фонд Пенсии
- ДЗПО
- НЗОК

"Висок процент", общо социални и здравни осигуровки = 31,3% и включва:
- Фонд Пенсии
- ОЗМ
- ДЗПО
- НЗОК

Осигуровки за стаж се водят ДОО + ДЗПО. ДОО = Фонд Пенсии + ОЗМ (опционално)

По-скоро са ми странни названията на самите две опции "нисък" версус "висок" процент:

1) "Осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт" (т. нар. "нисък процент")
2) "Осигурени и за общо заболяване и майчинство" (т. нар. "висок процент")

Самото "общо заболяване" как да се тълкува? Като правото на изплащане на болнични ли? Разликата между двата процента само в добавянето на майчинство ли е? Или са две различни "общо заболяване"?




Последна редакция: ср, 22 май 2019, 22:40 от amy_nka

# 669
  • Мнения: 2 109
  Общо заболяване е право на болничен най-общо казано, отделно майчинство или 15те дни бащинство.

# 670
  • Бургас
  • Мнения: 175
След излизане в 45 дневен болничен, полага ли се някаква сума или се започва с майчинство след месеци? (извинявам се ако ми е глупав въпроса, но тепърва излязох и не съм много наясно а и не си водя аз документите Rolling Eyes)

# 671
  • Мнения: 10 816
  Общо заболяване е право на болничен най-общо казано, отделно майчинство или 15те дни бащинство.

Аз в началото го бърках това "общо заболяване" със здравните осигуровки. А, здравните са, всъщност, ползване на медицински услуги, безплатни или с намаление. Обаче, забележете как е написано: "Осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт"
Какво, за бога, значи "инвалидност поради общо заболяване за старост"??? Или пък "общо заболяване за старост и смърт"?? Какво ще рече "общо заболяване за смърт"?? Да не би да липсват няколко запетаи? Така написано и прочетено не мога да си представя за какъв казус въобще става въпрос.

# 672
  • София-Младост
  • Мнения: 23 401
След излизане в 45 дневен болничен, полага ли се някаква сума или се започва с майчинство след месеци? (извинявам се ако ми е глупав въпроса, но тепърва излязох и не съм много наясно а и не си водя аз документите Rolling Eyes)
Ако имате право, то за 45 дневния има обезщетение. След него има втори болничен от деня на раждане, след него и трети от личния лекар на детето. Трите общо за 135 дни.
След това има период 136-410 ден. И чак тогава идва и "втората" година, която се нарича майчинство.



amy_nka
Липсат ти запетайките и от там ти бяга и смисъла.
Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица са:

# 673
  • Мнения: 472
Здравейте, въпросът ми е отнисно 15дни отпуск по бащинство. Прочетох че трябва или сключен брак, или съжителство в едно домакинство. Ние нямаме сключен брак, а по лични карти сме на съвсем различни места. Има ли някаква декларация, която да попълним, че живеем заедно или трябва да сменяме и двамата адрес?
Благодаря Simple Smile

# 674
  • Мнения: 1 134
Здравейте, въпросът ми е отнисно 15дни отпуск по бащинство. Прочетох че трябва или сключен брак, или съжителство в едно домакинство. Ние нямаме сключен брак, а по лични карти сме на съвсем различни места. Има ли някаква декларация, която да попълним, че живеем заедно или трябва да сменяме и двамата адрес?
Благодаря Simple Smile
Мисля, че трябва да си смените адресните регистрации по лична карта в общината.

Общи условия

Активация на акаунт