Спестяване на пари

  • 128 052
  • 2 245
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 6 001
Климатиците се ползват само зимата. Лятото почти не се задържаме у дома .
Проблем е хладилника, който е стар, но за смяната ще решим след като разберем, колко ще ни струва лечението на  детето при  ортодонта.
Отделно апартамента под нашия апартамент не е обитаван и това си оказва влияние.

# 811
  • Мнения: 54 427
Осветлението навсякъде е LED, телевизорите също, уредите са енергоспестяващи. Не съм вярвала, но откакто сменихме всички крушки и уреди с енергоспестяващи, сметките паднаха наполовина.
Откакто не сме с ТЕЦ, спестихме много като се отървахме от надутите им цени и некачествената услуга.

И ние така, за двете неща.
От 3-4 години сме само с LED крушки. Климатиците са инверторни, с ниска консумация.
Бойлера е включен само на нощна тарифа.
Не ми е ясно какви са тези сметки по 300 лв.?

# 812
  • София
  • Мнения: 5 952
Да, само дето никой не казва за първоначалната инвестиция в тези крушки, това като с климатиците. Ужасно било евтино, но истински икономичните климатици са доста скъпи и трябва за всяка стая, също бойлер, пък и профилактика и ремонт се налага. Лед крушите бих ги признала, ама наистина да карат дълго, а то не. Налага се смяна. И пак същото.

# 813
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Крушките имат гаранция. Трябва да пазиш само кутийката и касовата бележка. Връщаш ги и ти ги заменят с нови. Минахме през всички марки крушки, докато накрая служителите в Бриколаж ни казаха да си вземем крушки на Duracell и те наистина не горят, ама кой да знае. Ето цените им
https://radevi.bg/products-vir-akacia/LED-krushki-Duracell
https://praktiker.bg/bg//Interior-i-dekoraciya/Elektricheski-kru … ushki/c/P13040601
Аз шия гоблени и съм си сложила мощни крушки на мястото, където седя обикновено. Но иначе би могло да се кара и с по-слаби. Аз обичам да ми е осветено добре.
Климатици сме слагали не с цел пестене, а при западно изложение лятото е мор при нас без климатик. Купихме ги на изплащане за 1г. Най-скъпият и най-голям от тях е на цена 1400лв, другите 2 са по 900 и малко лв, по-малки са. Как ли пък не съм дала 4000лв+ за климатик, та ако ще златен да е. Бойлера е 100-литров и  струва към 350лв. За протокола - над 100лв месечно сме плащали само топлата вода от ТЕЦ-а, а сега цялата ни консумация ток е 160лв, всичко. Бойлера не го изключвам изобщо, има си някаква еко система и сам си се нагласява температури и количества, не му разбирам. Казаха ми да не го изключвам и не го изключвам. Марката е Горение. В нашия вход се краде като за състезание и топла вода, и парно, така че и да искам, няма как, ако ползвам, ще трябва да им плащам кражбите, затова и се отказахме от ТЕЦ. 
А яката вътрешна изолация на всички стени, подове и тавани е правена поетапно, сами с ММ си я правихме  и всъщност е шумоизолация от съседи чалгари, че не се траеше такъв тормоз. Тъкмо я направихме и те се изнесоха, обаче сега сме на топло Relaxed Всичко сме правили поетапно и не наведнъж.

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 19:07 от The Iron Lady

# 814
  • София
  • Мнения: 17 775
А сградна? Само ако целият блок се откаже, няма да плащате нищо. Иначе дори да си спреш или откачиш радиаторите, сградната си върви.

# 815
  • София
  • Мнения: 4 192
Благодаря за сайта - поръчах 20 броя крушки, че и ние имаме проблем с постоянно изгарящи крушки. А за 3лв изобщо не си и правя труда да ходя до магазин да рекламирам и да си губя времето

# 816
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Всички крушки, различни от Duracell горят много често. Аз си имах запас и събирах няколко наведнъж и ми ги сменяха. После минахме на Duracell и проблемът се реши.
Сградната инсталация не е много и я плащаме, както е по закон. Официално само 4 апартаменти имат парно при нас, а неофициално всичко живо краде. През лятото е под 10лв, а през зимата зависи, между 15 и 35-6лв, в зависимост от студа навън.

# 817
  • София
  • Мнения: 17 775
Да, през зимата и при нас върви 35-40лв. Мисля, че следва това да се отбележи към разходите за топло дори да си на климатик. Simple Smile

# 818
  • Мнения: 54 427
Нашите крушки са такива такива, Вивалукс и Филипс.
Първите бяха от Бриколаж, в гаранцията подмених голяма част от тях, но новите карат вече трета година. Вивалукс и Филипс не съм подменяла, много трайни са.
Климатиците са избирани по параметри, не по марка.
Единият е Хайер, вече му изтича 5 годишната гаранция и е без забележки, за 800 и малко. Даже го купих от Великденска промоция за 780, по спомен.
Другият е на 2 години, Санг, за 650.
Не давам луди пари за техника аз. Гледам да са икономични уредите и да имат сервиз в БГ.
Апартаментът ни е изцяло южен, вътрешен, това е огромен плюс за зимата. Дори без отопление Т не пада под 15 градуса.  В хола имаме конвектор Стибел елтрон, който много рядко включвам, защото не обичам да спя на топло.

# 819
  • София
  • Мнения: 17 775
Сори за глупавия въпрос, но тия крушки на стандартна фасунга (?) ли се завиват като са лед. Защото аз под ЛЕД разбирам вградените и такива не съм ползвала. Blush

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 20:51 от The Catcher in the Rye

# 820
  • Мнения: 12 771
Да, има доста които са на същия цокъл като обикновена крушка, даже и на форма ги докарват като нея. Това, за което говориш ти са цели осветителни тела, те са си инвестиция ако изпосмениш наведнъж, а и там може да се подменя само цялото, не е като смяна на крушка.

# 821
  • Варна
  • Мнения: 10 493

Не ми е ясно какви са тези сметки по 300 лв.?

Пробвай с апартамент с две северни стаи.

# 822
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Сори за глупавия въпрос, но тия крушки на стандартна фасунка (?) ли се завиват като са лед. Защото аз под ЛЕД разбирам вградените и такива не съм ползвала. Blush
Има и такива, които се завиват, има и други. Не е задължително вградени да са. У нас нямаме нито едно вградено осветително тяло. В дневната се завиват като както обикновените бяха преди.
Точно тези на Вивалукс преди купувахме и горяха всеки ден. Може да сме нацелили кофти партида.

# 823
  • София
  • Мнения: 17 775
Окей, благодаря! Simple Smile
Може да си взема.

# 824
  • Мнения: 54 427
Кеч, има за различни фасунги.
Стандартните са Е27. Пише на кутията.
И светлината гледай, моите са 2700-3000К.
Нагоре са студена светлина, неприятна е за мен.

Общи условия

Активация на акаунт