Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 1

  • 26 130
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 4 263
т.е не носят отговорност. Не знам какво следва за догодина при това положение.Някой не си е свършил работата. Затова в наредбата за СДЯ беше променена дефиницията с роднинското дете

# 691
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 513
Отговорът е доста дрън, дрън и почти нищо по същество, освен че още нямат връзка с ЕСГРАОН. Трябва да вземат мерки при проверка на документите при записване. Ще напомним на класирането.
Добре че обърнахте внимание. Звучеше като невъзможен такъв пропуск в системата, но явно е факт.

Вероятно ще отговорим на писмото. Следващият работен ден е 30.04. Отговорността в крайна сметка е тяхна, да вземат необходимите мерки и да изпратят едно указание/напомняне и пр. до директорите, да проверяват по-прецизно документите на многодетни. Големи дрънканици по всички теми, а електронната им система е не с дупка, а с яма.

Последна редакция: чт, 25 апр 2019, 22:28 от мама САННЯ

# 692
  • Мнения: 110
Не мисля, че проблемът е в ИСОДЗ. Така е заложено в самата наредба за прием. Струват ми се два проблемите:
1. В наредбата за прием в СДЯ има дефиниции за семейство и за домакинство. Тази за домакинство не цитира точно ДОПК.
2. В наребата за детски градини, пък, съвсем точно си се цитира ДОПК.
От там насетне, според мен, няма никаква пречка да се водя, че живея с една тумба роднини и да сме домакинство. Преспокойно мога да им извадя съответните документи, никой не ме задължава да са ми деца или да са деца на партньора ми, обаче.

# 693
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 513
Именно. "Домакинство" е само за многодетни и понеже в законодателството ни липсва легална дефиниция за многодетно семейство ползват тази за домакинство. Въпросът изникна тук, една мама тества като добави към профила си с две деца трето, с баща и майка "друг". Проблемът е, че системата го позволява. Това звучеше невъзможно, но има решение ако проявят воля. При проверката на документите за записване, директорите очакват в удостоверенията за раждане на децата да има поне един общ родител на кандидатстващото дете с някое от останалите деца. Коментирахме това на РГ вчера. Е, оказва се че правилата за СДЯ са с по-добра дефиниция за домакинство. Изводът е, че при приема в СДЯ от една страна и ДЗ/ПГУ в училище от друга, за многодетните има различни условия. И това не е редно.

# 694
  • Мнения: 110
При проверката на документите за записване, директорите очакват в удостоверенията за раждане на децата да има поне един общ родител на кандидатстващото дете с някое от останалите деца.

Значи, ще се надяваме на това!

# 695
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 513
За съжаление май да. А е много по-практично в самата система да няма възможност за трето дете да се добавят като "друг" и двамата родители. Нямам представа обаче дали към момента и до класирането такава промяна е възможна. Факт е обаче, че до момента проблемът не беше осъзнат. В дирекция "Образование" вчера не бяха сигурни какво е положението с ИСОДЗ и предполагам са консултирали с иф обслужване преди да изпратят отговора. Аман от разни автоголове в 89-тата минута.

# 696
  • Мнения: 110
Аааа, осъзнат е, осъзнат. Аз две години пиша становища за тъпото домакинство, ама са глас в пустиня...

# 697
  • Мнения: 1 943
Кое на отговора? Confounded

# 698
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 513
Не им е за първи път, но в случая все още имат достатъчно време за реакция и решаване на въпроса.
Преди години, едно първо голямо класиране, било е в година преди 2016, след 18 ч. не бяха заключили системата. И точно от страстната тема стана ясно, че родителите могат и още разместват кандидатури. Нямаше време дори за писмо и тогавашният председател на СНБМ се обади директно по тел. Разгеле някъде по нощите заключиха ИСОДЗ. После след класирането, журналистите щото са много информирани, избълваха репортажи как родителите на кандидатстващите деца са хакнали системата. А тя просто не беше заключена.

# 699
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
По повод последните страници, се смяхме с две приятелки Simple Smile Живеят на квартира заедно, за да им излиза по-евтино. От почти година са така, когато и втората се разведе. Първата е с две деца на 9 и 11 години, а втората е с дете на 1,6 ... Та, къде се шегувахме, къде наистина ... Щом са едно домакинство - що да не се пишат и двете многодетни? Така де Simple Smile - живеят с три деца Simple Smile
Достатъчно разумни са, за да преценят, че наистина не са многодетни майки, но пък са многодетно домакинство. Няма да се възползват от този бъг в системата, но къде е гаранцията, че други подобни случай няма да го направят?

# 700
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 513
Не само такъв случай. И съседката от съседния ап. с двете деца ще свърши работа. Ако тази година се реализира въпросната издънка, бъдете сигурни че в общественото пространство ще се тръби че родителите злоупотребяват, а реалността съвсем не е такава. Легалната дефиниция и електронната система го позволяват.
Работата ми звучи като твърдението за 92 нови ДЗ, построени през последните 10 г. Не е нужно да си архитект, да разбираш от строителство или урбанистика, за да сметнеш 92 по 200 деца=18 400 нови места в детските градини. И ако беше вярно недостиг нямаше да има, то общият брой кандидатстващи е по-малък.

# 701
  • Мнения: 110
Това не е бъг в системата, а пропуск на наредбата. Както и другата вратичка, която оставят: да можеш спокойно да смениш адресът, с който кандидатства детето. При двама родители с различни адресни регистрации, все пак шансът с два района се увеличава.
В ситуация, в която места няма и се стига до ограничаване на правото на избор, въвеждане на уседналост и пр. (неща, с които аз лично съм изключително несъгласна), все пак нека да се правят по някакви разумни правила, в които няма никаква логика да има подобни вратички и тези, които стриктно се водят на един адрес, да бъдат ограничени.

# 702
  • Sofia
  • Мнения: 6 050
Както и другата вратичка, която оставят: да можеш спокойно да смениш адресът, с който кандидатства детето. При двама родители с различни адресни регистрации, все пак шансът с два района се увеличава.
Вратичка за какво?
Кандидатства се само с едни адрес. Можеш да го смениш и пет пъти преди класирането, но на самото класиране детето кандидатства само в един район.

# 703
  • Мнения: 1 943
Хм, това с опцията за смяна на адрес е донякъде оправдано. Местата са много неравномерно разпределени и ако някой от гадните райони, Витоша например, може да кандидатства в Люлин, където няма чак такъв проблем, това е в плюс на всички "вързани" във Витоша.
Аз съм благодарна на всеки, който е преценил, че в моя район ще му е тегаво и си кандидатства по другия адрес. Осъзнавам, че има сигурно същия брой, които от другаде кандидатстват при нас, но ми се струва по-скоро като вариант за тези, които нямат шанс в района по местоживеене.

# 704
  • Мнения: 110
Както и другата вратичка, която оставят: да можеш спокойно да смениш адресът, с който кандидатства детето. При двама родители с различни адресни регистрации, все пак шансът с два района се увеличава.
Вратичка за какво?
Кандидатства се само с едни адрес. Можеш да го смениш и пет пъти преди класирането, но на самото класиране детето кандидатства само в един район.

Да, така е. Но, ако всички са примерни и се регистрират там, където реално живеят, я нямат тази опция. Пет пъти можеш да сменяш, но нали живеят тия хора на едно място, не на пет.
Мен лично ме устройва, защото не съм примерна, но това не го прави редно Simple Smile
П.С. И е елементарно да се прекрати, като просто се използва адреса на детето.

Общи условия

Активация на акаунт