Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 1

  • 26 147
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 874
Я кажете, какъв процент деца без допълнителни точки влизат при следните условия-
градина 1-  23 места по общ критерий, 18 деца с 13 т
Градина 2-16 места по общ критерий, 15 деца с 13 т.
Градина 3- 24 места, 15 деца с 13 т и
Градина 4-21 места, 14 деца с 13 т.
Чакащите по СОП и в четирите градини влизат без жребий, дори ще останат 1-2 места!!!
Това не е ли абсурд?

СОП или социалната квота?
Социалната!

Колкото до точката допълнително, която получава самотният родител, ами с нея шансът за прием е почти 100%. Толкова родители има, които не са сключили брак, че ще стане така, че в един момент бащите ще започнат да припознават децата си след като влязат в ясла!
И шегата настрана, но има родители с припознати деца, които ги гледат съвсем сами, но тъй като по документи са с двама родители са в общия кюп с почти нулев шанс! Случаи всякакви!

# 676
  • София
  • Мнения: 874
Поцент можем да изчислим, ако знаем колко са децата с по 12 точки. Иначе от сега се вижда, че градина 2 може да я заметете под килима...
Тате Сашо- по 100

# 677
  • Мнения: 683
А 6 места и 9 деца с 13 т.? Критериите никога няма да са справедливи за всички и винаги ще има драма. И не те са криви, а броят на местата.

# 678
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 525
Добре, ето официално Ви предлагам на всички сдружения, при следващи разисквания да помислите за самотните родители и да преложите, или поне да сте съгласни да им се учеличат точките. Simple Smile Нямам представа колко сдружения и организации има, просто тук прочетох за жалбата Ви предните дни и свързах нещата Simple Smile
...
Съжалявам ако не звуча средностатистически или средно интелигентно, но за да предложиш на някого нещо официално и то да се възприеме сериозно, не трябва да го правиш през ник в интернет форум. Решаването на въпросите зависи от съответните органи и институции. СО имат и виртуално деловодство. За СНБМ предоставих адрес на електронна поща, ако предпочиташ на хартиен носител ще предоставя и адрес за кореспонденция.
За другите две сдружения /посочила съм кои са няколко поста назад/ информация за контакт може да потърсиш в интернет. И двете имат ФБ групи, в случай че такава комуникация ти е по-удобна. От там може да те насочат как да процедираш.
Ще ми се да вярвам, че никой не очаква да бъде поканен с топла пита и печена кокошка да депозира искане, да постави проблем или да предложи решение.

Весели празници на всички!

# 679
  • Мнения: 1 781
Нали се пита от време на време що бил толкова дълъг срокът между обявяване на местата и класирането. Мъжът ми вика, за да имат време хората като нас да осмислят, че няма да ги приемат. Малко офф топик ама има нещо вярно, за мен поне. Вече оплаках съдбата си. Grinning

# 680
  • Мнения: 234
Добре, ето официално Ви предлагам на всички сдружения, при следващи разисквания да помислите за самотните родители и да преложите, или поне да сте съгласни да им се учеличат точките. Simple Smile Нямам представа колко сдружения и организации има, просто тук прочетох за жалбата Ви предните дни и свързах нещата Simple Smile
...
Съжалявам ако не звуча средностатистически или средно интелигентно, но за да предложиш на някого нещо официално и то да се възприеме сериозно, не трябва да го правиш през ник в интернет форум. Решаването на въпросите зависи от съответните органи и институции. СО имат и виртуално деловодство. За СНБМ предоставих адрес на електронна поща, ако предпочиташ на хартиен носител ще предоставя и адрес за кореспонденция.
За другите две сдружения /посочила съм кои са няколко поста назад/ информация за контакт може да потърсиш в интернет. И двете имат ФБ групи, в случай че такава комуникация ти е по-удобна. От там може да те насочат как да процедираш.
Ще ми се да вярвам, че никой не очаква да бъде поканен с топла пита и печена кокошка да депозира искане, да постави проблем или да предложи решение.

Весели празници на всички!

Аз научих каквото ме интересуваше, вярвам и който го интересува разбра Simple Smile Ако ще пиша на някого официално, няма да сте Вие Simple Smile

Относно шансовете за прием, не забравяйте да гледате СК, там има деца, които влизат и после отпадат от общата опашка Simple Smile Това увеличава шанса, но си трябва смятане и броене и в двете опашки.

Весели празници на всички.

# 681
  • Мнения: 2 024
Добре, ето официално Ви предлагам на всички сдружения, при следващи разисквания да помислите за самотните родители и да преложите, или поне да сте съгласни да им се учеличат точките. Simple Smile Нямам представа колко сдружения и организации има, просто тук прочетох за жалбата Ви предните дни и свързах нещата Simple Smile
За ампутирания крак няма да коментирам Sad

ЗА смяната на л.к. - ако не давате документи от НАП (там веднага излиза новата фамилия), имате 30 дни за смяна, а през това време старата карта е в нея - т.е. валидна е и може да я ползва. Така че реално няма  драма, нека си ползва втората и вече евентуално чак за 3то класиране може да промени данните. Пък и в общината могат да ѝ издадат удостоверение за идентичност на имената, ако нешо се размине.


Според настоящите правила (надявам се, че не греша) една самотна и работеща майка има 1 точка повече от двама работещи родители. Това си е подкрепа. И то напълно достатъчна по отнощение класиране за детско заведение. Не мисля, че самотната майка трябва да се подпомага с още (нови) точки с цел да има предимство пред многодетното семейство. Иначе все едно да се дава предимство на нейния статус, а той не е желана ситуация за никоя страна, докато многодетното семейство е точно модел срещу демографията.
Самотните майки трябва да бъдат подкрепяни от държавата по друга линия - да се прилагат механизми за включване и на бащата в отглеждането на децата.

За протокола - самотна майка съм на две деца с един родител.

# 682
  • Мнения: 234
agitak, аз не смятам, че е достатъчна от наблюденията ми в моя район, но ми харесва, че споделяте Вашето мнение, защото май сте първата Simple Smile. Така се раждат идеите, особено от потърпевши, защото аз го взех присърце. А може да са пък единични случаите, трябва да се види. Принципно аз съм и за стимулиране на многодетните, просто ги приоритизирам след самотните Simple Smile

# 683
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 525
Вероятно е добре да се уточни, че agitak е дългогодишен член на СНБМ. Надявам се да се включи и една от многодетните ни мами, която пък е от учредителите на сдружението.

# 684
  • Мнения: 234
Както казах, аз си изградих мнението и мисля да спра да коментирам тази тема вече, защото се превръща в безпредметен спор и спам в темата. Аз отговор от сдружението не получих, но пък явно всички членове ще се изредите да ми обясните как личното Ви мнение е, че е достатъчно. Дано поне се борите за многодетните родители наистина Wink Simple Smile 

# 685
  • Мнения: 2 408
Здравейте. Съвсем отскоро проучвам въпроса за прием в ясла/ДГ. С мм имаме желание детето ни да посещава само ДГ от 3г. Това което ни казват различни хора е, че ако детето не посещава ясла, то шансът й за ДГ е минимален. Съветът към нас е да й подсигурим място, като кандидатстваме за ясла. Ако я приемат, то директно тя ще продължи в ДГ. Казаха ми, че имам право на някакво 60 дневно отлагане за пускане на детето. После можело да ходи/да не ходи... По ред причини не желаем да постъпим така. Не знам как да постъпя. Ами, ако наистина другата година не я приемат никъде.
Живеем в район Илинден. Детето ни е набор 2017г.В момента на сайта виждам 106 свободни места. Това общ сбор на местата ли е(яслени групи+групи в ДГ)?
И последно:ако кандидатстваме само за група в ДГ(набор 2017г)кога трябва да се случи това, другата година по това време ли?
Мерси

# 686
  • Мнения: 234
Здравейте. Съвсем отскоро проучвам въпроса за прием в ясла/ДГ. С мм имаме желание детето ни да посещава само ДГ от 3г. Това което ни казват различни хора е, че ако детето не посещава ясла, то шансът й за ДГ е минимален. Съветът към нас е да й подсигурим място, като кандидатстваме за ясла. Ако я приемат, то директно тя ще продължи в ДГ. Казаха ми, че имам право на някакво 60 дневно отлагане за пускане на детето. После можело да ходи/да не ходи... По ред причини не желаем да постъпим така. Не знам как да постъпя. Ами, ако наистина другата година не я приемат никъде.

За съжаление, прави са всички хора, които Ви го казват. За по-добра яснота, разгледайте класирането във Вашия район за набор 2016 и вижте колко места има - те сега кандидатстват за 1 градинска група.


Живеем в район Илинден. Детето ни е набор 2017г.В момента на сайта виждам 106 свободни места. Това общ сбор на местата ли е(яслени групи+групи в ДГ)? да
И последно:ако кандидатстваме само за група в ДГ(набор 2017г)кога трябва да се случи това, другата година по това време ли?  да, догодина
Мерси

# 687
  • Мнения: 112
Be_special, погледнете тук: https://kg.sofia.bg/isodz/spots/by-region/12/2016. Положението не е чак толкова трагично погледнато за целия район. Преценете все пак и градините с места дали са Ви удобни, защото в района и удобна доста често не са едно и също. Може да погледнете и списъка с чакащи деца - колко деца с 12т. (максимално без точно от самостоятелна ясла) чакат за определения брой места.

# 688
  • Мнения: 234
А, да. Вижте и къде са градините наистина, както и къде са градините с яслени групи - в последните ще има малко места за градинска група после.

# 689
  • София
  • Мнения: 6 207
На вчерашното заседание на РГ Саня е поставила въпроса защо в ИСОДЗ може да се добавя дете с други майка и баща и без да имат общ родител кандидатстващото дете да получава точки по СК15

Днес получихме отговора на СО

Цитат
Пиша Ви относно питането, което имахте за проверката и доказването на критерий СК15- Дете, което живее в семейство/ домакинство с три и повече деца.
След направена проверка установихме, че родителите могат да добавят деца в семейния си профил, но системата не може да провери автоматично дали детето, което е въведено в профила е част от семейството. Тъй като системата няма връзка с ЕСГРАОН няма как да бъде извършена проверката по служебен път.
Съгласно Наредба за прием на деца в общинските детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на Столична община Приета с Решение № 82 по Протокол № 48 на Столичния общински съвет от 22.02.2018 г., в сила от 19.03.2018 г., изм. и доп. (отстраняване на техническа грешка) - Решение № 270 по Протокол № 52 от 26.04.2018 г., изм. и доп. - Решение № 510 по Протокол № 58 от 26.07.2018 г., изм. (отстраняване на техническа грешка) - Решение № 641 по Протокол № 59 от 13.09.2018 г., изм. и доп. - Решение № 69 по Протокол № 70 от 14.02.2019 г., в сила от 18.03.2019 г., чл.15,ал.5 Директорът на детската градина/училището или упълномощено със заповед от него лице извършва проверка на задължителните документи и на документите. удостоверяващи наличие на критерии, посочени в Раздел III "Критерии", чл. 18 от настоящата Наредба. Ако документите удостоверяват декларираните от родителя/настойника критерии, директорът записва детето. Всяко записано дете се отразява в ИСОДЗ и ПГУ от директора на детската градина/училището, или от упълномощено със заповед от него лице. до изтичане на срока за записване за съответното класиране. За критерий СК15-Дете, което живее в семейство/домакинство с три и повече деца, родителят е длъжен да представи :
Копия от удостоверения за раждане на децата, оригинал на уверения за постоянен/ настоящ адрес на всички деца от семейството/ домакинството, издадени от съответната районна администрация или се удостоверява служебно.

Оставям ви сами да коментирате адекватността на отговора.

Общи условия

Активация на акаунт