Страсти – градините в София, кампания 2019/2020 - тема 1

  • 26 190
  • 738
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 2 666
Ако детето посещава първа група в СДЯ може ли да кандидатства следващата година за втора яслена група в ДГ. Ще получи ли допълнителна точка? Изобщо каква е процедурата сега?


може да кандидатства, но няма да получи точка, тя се получава само за кандидатстване в 1 група в детска градина, след втора яслена в СДЯ.

Благодаря. Варианта да кандидатства също ме устройва. Необходимо ли ще бъде да бъде описано от яслата, за да кандидатства в градината?

# 661
  • Мнения: 1 781
Скрит текст:
Наистина е тъжно какво е мисленето на обществото в България. Смятат, че правят добро и защитават правата на “нездравите” деца и не си дават сметка, че всъщност това е най-дълбоката дискриминация. Познавам хора с увреждания(още по-валидно за деца) и действително повечето просто искат да не им бива отнемана нормалността.
Че няма адекватна грижа по градините е отделна тема. Ама и тя зависи от нагласите на обществото. Управниците са част от обществото.

# 662
  • Мнения: 4 280
Не е проблемът за това, че детенцето е с протеза, за мен не е проблем, а за персонала. Има голям недостиг на персонал в ясли, градини и ще откажат поради причина, че нямат ресурс
М, не се отписвате от яслата, докато не се запишете в другата.

# 663
  • Мнения: 112
М, не се отписвате, когато кандидатствате. Ако Ви приемат, записвате се в новата и септември се отписвате от старата! Успех!

# 664
  • Мнения: 1 943
Благодаря. Варианта да кандидатства също ме устройва. Необходимо ли ще бъде да бъде описано от яслата, за да кандидатства в градината?

Не, не е необходимо.

Това за ампутирания крайник ще се правя, че не съм го прочела. Проблемът с персонала и тяхната готовност е съвсем отделен. И не могат да откажат записване с такова основание след като детето е прието. Могат обаче да откажат родителите да си водят детето, уви Sad

# 665
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 542
Има няколко групи във фб. Конкретно това, което бях прочела беше в пост на жена от район Витоша, при която има натрупване на лоши обстоятелства, но не мога да намеря точно кой постовете ѝ. Всъщност за мен беше важен въпрос да разбера позицията Ви и виждам, че нищо конкретно не ми казвате. Не Ви нападам, питам Ви. Питам ясно и конкретно достатъчно ли са 3т според Вашето сдружение, при условие, че Вие сте предложили повече точки за работещ родител.? Вие ми казвате, че изобщо не сте обсъждали СК12. Това означава, че Вие или предлагате изгодни само за Вас и Вашите членове решения без да Ви интересува цялостната картина, или когато предлагате нещо, не осмисляте цялата ситуация. Защото за мен никой нормален човек няма да каже, че самотните родители не заслужават по-голям шанс за държавна градина от средностатистическите родители...
Аз лично смятам, че и многодетните родители трябва да се стимулират, но със сигурност на самотните родители им е по-трудно. Всъщност за мен това повдига други въпроси - кой за какво се бори. На кой какво са му приоритети, дали мнородетните родители, самотните родители, родителите на близнаци следва да имат предимство или не. Дали това предимство идва в повече за сметка на хората с едно дете, как да се разпределят местата. Аз не мога да смятам алгоритми, при липсата на достатъчно места обаче може да се направи опит и за такава сметка и да се мисли отново.
Нагоре имаше един въпрос за яслите - не, в яслите за мед. сестри, а в градината са учителки. Така че след яслена група учителките са други. Но остават същите до края на градината, в общия случай.
Не съм достатъчно активна във ФБ, нямам представа коя е тази група, нито кой коментира СНБМ или от името на СНБМ. Имаме затворено пространство, в което общуваме, никой не е споделил нито групата, нито коментарите. Вчера на РГ имаше молба от майка за прием, не помня за кой район ставаше въпрос, но може да е и Витоша. Майката беше самотна и описаната ситуация беше много тежка, с приложени документи по Закона за защита от домашно насилие. Молбата беше уважена.
За да има позиция на сдружението тя трябва да се обсъди и вземе решение. Нали не очаквате, че това се случва еднолично или няколкото човека, които четем тази тема работим по команда и с щракване на пръсти обективираме едно "становище" на СНБМ. В сдружението има и многодетни и самотни майки. Като засегнати от тези въпроси предполагам ще изразят мнение. А следващите дни са празнични все пак.
А вие ако изпратите нещо неанонимно на електронната поща на сдружението bg_maiki@abv.bg , може да го представим на РГ за обсъждане, когато в дневния ред на заседание са включени критериите. За Н-ти път повтарям, въпросът не е поставян от никого.
Увеличението на точките за работещ родител сме предложили със съответните аргументи. Дали ги прочетохте? И да, ето това е позиция на СНБМ и не поставяме въпроса за първи път.
По отношение на всички необсъждани в СНБМ критерии мога да изразя лично мнение като ФЛ.

# 666
  • София
  • Мнения: 8 947
според мен по-добро решение е максималните точки да стигнат 35-40 и така ще се спре лотарията и хората ще имат яснота от начало - имам ли шанс - не - търся си друг вариант. А и защо деца с ТЕЛК да влизат на всяка цена, според вас здравословна среда ли е да кажем за детенце с един ампутиран крак, да бъде сред здравите деца - нито ще може да играе пълноценно, децата непрекъснато ще му се подиграват, учителките няма да могат да се грижат адекватно и т.н.
Естествено, че на самотен родител трябва да влезне детето с предимство - кое по-напред да прави този човек - да работи или да се грижи за детето и то да имаше адекватни помощи, ами дали и 100-200лв му дава държавата, че не си е оставил детето в дом.
Работната група да ги пита, на кой е нужен аквапарк до Мол София вместо една голяма градина с голям двор!
По-голяма глупост не съм чела, визирам частта с детето с ампутирания крак.
Колкото до аквапарка. В София не живеят само хора с деца в градинска възраст. Бюджетът на София не е само за градини и училища, много хора плащащи данъци не ползват услугата ДГ. За тях строежът на една градина е по-маловажен от този на аквапарк.

# 667
  • Мнения: 7
Бърз въпрос - с жената ще сключваме брак на 16ти май, точно по средата на всякакви класирания, опашки и прочее. Тя иска да вземе моята фамилия, въпросът е кога да си смени личната карта, как това ще се отрази на кандидастването и въобще трябва ли да се предприеме нещо във връзка със смяната на името? Всякакви мнения и съвети са добре дошли, благодаря!

# 668
  • Мнения: 112
Смяната на документите трябва да стане в рамките на 30 дни. Ако класират детето на първо класиране, може да го запишете първо и после да подаде заявление за смяна. А и има една седмица преди подписването за записване в ДГ.

# 669
  • Мнения: 18 744
Ако се наложи, може да си извади от общината и удостоверение за идентичност на имената.

# 670
  • Мнения: 234
Добре, ето официално Ви предлагам на всички сдружения, при следващи разисквания да помислите за самотните родители и да преложите, или поне да сте съгласни да им се учеличат точките. Simple Smile Нямам представа колко сдружения и организации има, просто тук прочетох за жалбата Ви предните дни и свързах нещата Simple Smile
За ампутирания крак няма да коментирам Sad

ЗА смяната на л.к. - ако не давате документи от НАП (там веднага излиза новата фамилия), имате 30 дни за смяна, а през това време старата карта е в нея - т.е. валидна е и може да я ползва. Така че реално няма  драма, нека си ползва втората и вече евентуално чак за 3то класиране може да промени данните. Пък и в общината могат да ѝ издадат удостоверение за идентичност на имената, ако нешо се размине.

# 671
  • София
  • Мнения: 874
Я кажете, какъв процент деца без допълнителни точки влизат при следните условия-
градина 1-  23 места по общ критерий, 18 деца с 13 т
Градина 2-16 места по общ критерий, 15 деца с 13 т.
Градина 3- 24 места, 15 деца с 13 т и
Градина 4-21 места, 14 деца с 13 т.
Чакащите по СОП и в четирите градини влизат без жребий, дори ще останат 1-2 места!!!
Това не е ли абсурд?

# 672
  • Мнения: 1 781
Ами не влизат огромен процент Simple Smile
И в моя район е това положението (за яслените групи).

# 673
  • Мнения: 1 943
Я кажете, какъв процент деца без допълнителни точки влизат при следните условия-
градина 1-  23 места по общ критерий, 18 деца с 13 т
Градина 2-16 места по общ критерий, 15 деца с 13 т.
Градина 3- 24 места, 15 деца с 13 т и
Градина 4-21 места, 14 деца с 13 т.
Чакащите по СОП и в четирите градини влизат без жребий, дори ще останат 1-2 места!!!
Това не е ли абсурд?

СОП или социалната квота?

# 674
  • Мнения: 7
Поцент можем да изчислим, ако знаем колко са децата с по 12 точки. Иначе от сега се вижда, че градина 2 може да я заметете под килима...

Общи условия

Активация на акаунт