СЕДМИ КЛАС. Какво ще се учи, детето не знае, обаче сърцето на мама не трае

  • 49 394
  • 767
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 244
Да питам тук - НПМГ, 9 ФЕГ на смени ли учат децата или са само първа смяна?

# 166
  • София
  • Мнения: 8 629
В НПМГ са на смени.

# 167
  • Мнения: 976
Във ФЕГ също. Осми, девети и дванадесети започват с втора и завършват с първа. Другите обратно.

# 168
  • Мнения: 475
Да споделя впечатления от няколкото пробни теста и от няколко деца, с които коментирахме - времето за преразказа на никого не стига, ако реши да пише чернова. Ако пък не правят чернова - неминуемо се налагат някакви редакции, които трудно се пишат четливо и красиво и съответно това рефлектира  на точките за графично оформление.
Просто не мога да разбера защо дават толкова дълги преразкази или пък защо не увеличат времето за писането им !? Това ще изкриви преценката за знанията на децата ли или пък някой, който не може да пише правилно, изведнъж ще пропише, ако има повече време? Не мога да им разбера съображенията просто...
Синът ми винаги се чувства по-спокоен, като си направи чернова. Отделно, че бездруго си пише грозно и му отнемат прекалено много точки за графично оформление /не знам има ли обективни критерии за това - всеки абзац му е на нов ред, правописни грешки почти не прави, някоя запетая най-много да пропусне/.
Засичахме времето, за което изписва един лист, за да може да правилно да си го разпредели на теста и резултатът от пробните матури е - черновата наполовина и почва да пише преразказа, защото не му остава време. Опитвам се да го накарам да пише нещо като план, а не чернова, но не му е много комфортно по този начин и все се засилва към подробна чернова.

Трябва да се да се даде време на децата за една нормална и обмислена чернова или да се намали обемът на текста в съответствие с времето, особено след като точките от преразказа имат такава голяма стойност в общата оценка. Много е тъпо да не можеш да напишеш нещо, което знаеш, само защото не ти стига времето. Някои хора просто пишат с много корекции и редакции и не могат да пишат без чернова - едни от най-великите писатели са в това число, много от тях споделят, че пишат бавно и мъчително.





100% важи и за нашия случай! Виждам, че синът ми се сблъсква с абсолютно същите затруднения при преразказа. Правили сме експеримент - удължено с 10 мин време дава голяма разлика в качеството - по-малко грешки от бързане, по-малко корекции и доста по-четливо (за красиво не смея и да мечтая) изписване. Ще трябва определено да наблегнем на тренировките за време Confused

# 169
  • София
  • Мнения: 2 814
Да питам тук - НПМГ, 9 ФЕГ на смени ли учат децата или са само първа смяна?

Според мен няма нито една държавна гимназия от т. нар. първи ешалон, която да в само първа смяна. Да ме поправи някой ако греша.

# 170
  • Варна
  • Мнения: 1 168
Има. Във Варна.

# 171
  • София
  • Мнения: 2 814
Извинявам се, че не уточних-визирам София. Нямам поглед над цяла България.
От любопитство- коя е гимназията?

# 172
  • Варна
  • Мнения: 3 387
Извинявам се, че не уточних-визирам София. Нямам поглед над цяла България.
От любопитство- коя е гимназията?
Първа и Четвърта ЕГ.

# 173
  • София
  • Мнения: 2 814

Извинявам се, че не уточних-визирам София. Нямам поглед над цяла България.
От любопитство- коя е гимназията?
Първа и Четвърта ЕГ.
Само мога да ви завидя, в добрия смисъл на думата Simple Smile

# 174
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 8 218
Какво значи гимназия от първи ешалон?

# 175
  • София
  • Мнения: 2 814
То няма официално определение, да кажем гимназия в първите 10 с най-висок минимален бал за прием от НВО в 7 клас.

# 176
  • Варна
  • Мнения: 2 495

Извинявам се, че не уточних-визирам София. Нямам поглед над цяла България.
От любопитство- коя е гимназията?
Първа и Четвърта ЕГ.
Само мога да ви завидя, в добрия смисъл на думата Simple Smile

Но затова пък трябва да са в училище в 7.15 ч (изискване по правилник), часовете започват в 7.30 и продължават до 14 ч. (по 45 мин са).

# 177
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Има ли ключ с верните отговори?
Все още нямам, другата седмица ще излязат резултатите.

В 4 ЕГ са само първа смяна ,но пък часовете са по 45 мин. Започват от 8 ч. до 14,30 ч - 7 час. Имат и по 8 часа.  Доста изморяващо е така.

# 178
  • София
  • Мнения: 2 814

Извинявам се, че не уточних-визирам София. Нямам поглед над цяла България.
От любопитство- коя е гимназията?
Първа и Четвърта ЕГ.
Само мога да ви завидя, в добрия смисъл на думата Simple Smile

Но затова пък трябва да са в училище в 7.15 ч (изискване по правилник), часовете започват в 7.30 и продължават до 14 ч. (по 45 мин са).
Малко раничко, наистина, което донякъде обезмисля само да са първа смяна- нямат ограничения на час, в който часовете трябва да приключват. Същевременно прави впечатление, че не приключват рано, 14 часа , по колко учебни часа на ден се падат? 9?

# 179
  • Мнения: 14 028
Кога и къде закусват и обядват тези деца при такъв режим? Ако е отдалечено училището, успяват ли да огладнеят сутрин? А след 14 не са ли прегладнели? Моето дете досега успява да избегне боклучавата храна, катоэсе храни вкъщи, но при този режим, не го виждам да стои гладен до след 14ч

Общи условия

Активация на акаунт