Селска къща – поглед към малките детайли (продължение)

  • 53 438
  • 758
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 6 299
Ами може и от собствените отходни води, ако се изсипват в попивна септична яма без бетоново корито, а само изкопана дупка. Може и от съседни имоти, особено пък ако са на баир една над друга или няколко подред от горе до долу. Може и от поливане на съседни градини, които са обработени с торове и други химикали, дори пестициди. Замърсяват се подпочвените води, които от своя страна замърсяват кладенци и сондажи.
И не се изследват при приятели с лаборатории, а в акредитирани/сертифицирани лаборатории на Регионарналните здравни инспеции.
Не става само с лакмус лентички. И, да добре е пробите да се правят през определен период от време. В лабораторията ще ви кажат на какъв период. При всичики положения, най-сигулна е сондажни води да не се изполват за пиене, а само за битови нужди. Ако от лабораторията ви потвърдят, че става за готвене, то тогава може да я ползвате преварена.
Ако е с високо съдържание на варовик и не сте поставили инсталация за премистване, то имайте предвид, че след време ще ви унищожи миялна, пералня, ютия, кафе машина, кана за вода и т.н. уреди.

# 136
  • Мнения: 5 262
Значи доколкото помня от химията , всеки елемент има период на разпад. Т.е ако замърсяването не е текущо, то вероятно ще се махне някога. При някои материали по-рано , при други по-късно.
Аз се чудя при тази стара и продупчена канализация в София и при толкова много коли и замърсители как някой се решава да пие минералната вода от централна  баня

# 137
  • Мнения: 6 299
Минералната вода извира от голяма дълбочина. Няма нищо общо със сондажите.

# 138
  • Мнения: 147
Ами може и от собствените отходни води, ако се изсипват в попивна септична яма без бетоново корито, а само изкопана дупка. Може и от съседни имоти, особено пък ако са на баир една над друга или няколко подред от горе до долу. Може и от поливане на съседни градини, които са обработени с торове и други химикали, дори пестициди. Замърсяват се подпочвените води, които от своя страна замърсяват кладенци и сондажи.
И не се изследват при приятели с лаборатории, а в акредитирани/сертифицирани лаборатории на Регионарналните здравни инспеции.
Не става само с лакмус лентички. И, да добре е пробите да се правят през определен период от време. В лабораторията ще ви кажат на какъв период. При всичики положения, най-сигулна е сондажни води да не се изполват за пиене, а само за битови нужди. Ако от лабораторията ви потвърдят, че става за готвене, то тогава може да я ползвате преварена.
Ако е с високо съдържание на варовик и не сте поставили инсталация за премистване, то имайте предвид, че след време ще ви унищожи миялна, пералня, ютия, кафе машина, кана за вода и т.н. уреди.
Така погледнато проблемът е нерешим, тъй като ще има съседи и дори човек да спре да замърсява собственият си терен, то винаги има възможност да дойде замърсяване отвън.

# 139
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
При нас водата е ужасно варовита. От сондажа - също.
Водата във водопровода масово върви по азбестови тръби. За азбеста знаем. В този случай не знам кое е по-годното за пиене.

# 140
  • Мнения: 71
При нас водата е ужасно варовита. От сондажа - също.
Водата във водопровода масово върви по азбестови тръби. За азбеста знаем. В този случай не знам кое е по-годното за пиене.

Моля кажете повече за азбеста, чувала съм че е канцерогенен, но ако може да обясните какво точно отделя, за да го изследвам?

# 141
  • Мнения: 6 299
В доста части на България азбестовите тръби вече са подменени. Ако някъде са останали, то това явно са много малки и отдалечени населени места.
И да, прави сте че замърсяването от подземни води може да е постоянно. Именно по тези причини не се препоръчва ползването на сондажни непречистени води за питейни нужди. След изследване на съдържанието на водата от сондаж, ще ви дадат указание за какви нужди може да се ползва. Повечето нови къщи, които нямат свързаност с конвенционален водопровод, вече ги изграждат със система за пречистване на водата. Така тя става ползваема за битови нужди, но не и за пиене. Дори да се постигат необходимите питейни качества, тя не е добра на вкус.

# 142
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
При нас водата е ужасно варовита. От сондажа - също.
Водата във водопровода масово върви по азбестови тръби. За азбеста знаем. В този случай не знам кое е по-годното за пиене.

Моля кажете повече за азбеста, чувала съм че е канцерогенен, но ако може да обясните какво точно отделя, за да го изследвам?
Ами канцерогенен е и е забранено ползването му с Директива 1999/77/ЕО  от 1 януари 2005 г. В нашия град все още като копаят ВиК-то се виждат, че са азбестови.
Водата от сондажа ни има съвсем различен вкус от тази от водопровода - много по-вкусна е.

# 143
  • Мнения: 71
Моля кажете повече за азбеста, чувала съм че е канцерогенен, но ако може да обясните какво точно отделя, за да го изследвам?
[/quote]
Водата от сондажа ни има съвсем различен вкус от тази от водопровода - много по-вкусна е.
[/quote]

При нас изследването не показва голяма разлика между водата от сондажа и водопровода. В тази от водопровода има повече колиформи и повече манган от тази в сондажа.

# 144
  • Мнения: X
Здравейте! Включвам се и аз. Живеем в стара къща от 29та година. Вече имаме подменен покрив, спаня и баня. Септември ще правим детската, а кухнята и хола ще останат за другата година.
Бих постнала снимки на спалнята утре. Гардеробът и спалнята са от 80тте години, но не са употребявани. Blush
Къщата ни е с вътрешно стълбище. Имаме и голяма тераса.

# 145
  • Мнения: 5 262
Азбеста е в същност един идеален материал . Той е много добра изолация, много е здрав за автомобилни гуми, не пропуска вода за покривите , не гори за екипите на пожарникари и т.н.
Единствения му проблем е, че когато се чупи от него може да се отделщт малки влакънца , които ако бъдат вдишани и попаднат в дробовете и заседнат там не се махат повече. Това чуждо тяло организма се опитва да изчисти с възпаления , но не може, не могат и лекари да го махнат, т.е. получава се болестта азбестоза от която се умира с белодробни проблеми.
Иначе няма канцерогенно. Проблема е само при счупване или рязане на плоскостите , защото тогава може да се вдиша власинка и да остане в дробовете.
За азбест във водопровод не знам , но канализацията си има такива тръби поради горните свойства
Това е , което знам.

Последна редакция: чт, 15 авг 2019, 05:49 от bella_ciao

# 146
  • София
  • Мнения: 12 236
Имам един въпрос. Някой има ли на покрива от тези малките цистерни с нещо като слънчев панел или просто тръби, каквито съм виждала в Гърция?
Знаете ли дали е възможно подобно нещо да се сложи на покрив с метални керемиди?

П.П Намерих , интересувам се от нещо подобно - https://www.nippon.bg/p/nippon/slynchev-kolektor-nippon-nps-160

# 147
  • Мнения: 375

Здравейте, тъкмо ви намерих. Simple Smile
Попитах в темата за строежите, но бих искала и вас да попитам за малко акъл...

Къщата е с фасада от фугираната зидария, с тухлички, но не пипната от 40 години. Започнахме да поставяме мазилка малко по малко, но няма да ми стигнат средствата да я оправя наведнъж.
На терасата течът е бил доста през годините, мислим да разбием по периферията и да сложим асфалтова вата и нови плочки с висок цокъл.
Четох за някакъв продукт на Сика, който се инжектира през 10см в подножието на стените и изгражда като бариера за влагата. Някой от вас има ли опит с него?

Какво още би могло да се направи отвън, за да се предудврати това да се случи пак след приключване на ремонта отвътре?

Така изглежда стената с теча:
Скрит текст:

Така изглежда ситуацията отвън:
Скрит текст:





# 148
  • Мнения: 5 262
Това , което аз знам е , че за до стена с тухли не се поставят плочи, освен ако е добре покрито.
На плочите се плиска или събира вода , а тухлите пропускат и стената отвътре се мокри.
Слагате или изолация по стената, около стената поне 10 см. широка и 50 см. дълбока ивица пълна с камъчета и после плочите с наклон от сетната към градината или слагате изолацич, има едни съоръжения за отвод на водата между стената и плочите, но внимавайте да е добре наклона  и пак отвеждате водата от стената , но ... гледате да са направени така , че да не се плиска вода срещу тухлите. Те пак ще пропуснат.
https://www.google.de/search?q=regenwasserrinne&tbm=isch& … rc=E5jeSyEr-0IWuM:

iили покривате цялото.
Ако наклона от градината ви е към къщата внимавате да направите отпред полянката под нивото на плочата. И тя може да се мокри.

Това е поне както аз знам, но … не съм спец!

# 149
  • Мнения: 375
Скрит текст:
Това , което аз знам е , че за до стена с тухли не се поставят плочи, освен ако е добре покрито.
На плочите се плиска или събира вода , а тухлите пропускат и стената отвътре се мокри.
Слагате или изолация по стената, около стената поне 10 см. широка и 50 см. дълбока ивица пълна с камъчета и после плочите с наклон от сетната към градината или слагате изолацич, има едни съоръжения за отвод на водата между стената и плочите, но внимавайте да е добре наклона  и пак отвеждате водата от стената , но ... гледате да са направени така , че да не се плиска вода срещу тухлите. Те пак ще пропуснат.
https://www.google.de/search?q=regenwasserrinne&tbm=isch& … rc=E5jeSyEr-0IWuM:

iили покривате цялото.
Ако наклона от градината ви е към къщата внимавате да направите отпред полянката под нивото на плочата. И тя може да се мокри.

Това е поне както аз знам, но … не съм спец!


Много ти благодаря за отговора, bella_ciao !!

Значи по терасата ще направя изолация и ще сложа цокъл, майсторите казаха, че може да се направи наклон или стъпало пред прозорците. Може би с наклон е по-добре, макар че се притеснявам, че с по-изявен наклон може да се пукне някоя плочка...
Нормални плочки за екстериор ли да търся или някакви специални има?

Проблемът между терасата и фасадата ми е мътен още...има наклон, ще го направим по-изявен от фасадата към улея, всичко ще го изкъртим до плоча. Но доколкото разбирам ме съветваш да направя между фасадата и плочата още един улей с дренаж от камъни. Т.е. да не се допира плочата до фасадата? Така или иначе в някоя точка отдолу се допира, дори и да направя този допълнителен улей...
На това отгоре е север и си личи, че не съхне добре. Sad Ето малко визуален материал:
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт