Селска къща – поглед към малките детайли (продължение)

  • 53 402
  • 758
  •   1
Отговори
# 345
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Май са плоски камъни. Ама най-скъпите са 20 лв/кв.

Аха, ясно. В Ловеч са такива покривите. Тук са с турски керемиди.

# 346
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Аз на пролет продължавам с ремонта, на финала сме. Едно от нещата които ще правя е навес, от тези които изглеждат като пластмасови, не знам как се казва материалът. Като лаик ръчкам в нета, но не намирам сайт с цени, искам да се ориентирам. Може ли някой да хелпне с някой линк?

# 347
  • Мнения: 315
bobito0785 с какво лакирахте дюшемето?
С това
Но задължително преди това дървесината се обработва с импрегнант против дървеници, плесени и гъби

# 348
  • Мнения: 1 485
Много хубава тема! Имаме наследствена къща на 7 км от града, искам да живея там! За жалост зимата е много студено и трябва 1-2 дни да работи печката, за да се отопли. Тази година плануваме смяна на дограмата, има и други неща за ремонт. Иначе след година и половина мъки, кофти майстор сменихме портата. Стана точно както си я представях, излезе доста скъпо удоволствие, сама с майстора пазарувахме материалите, а работата му отне 10-на дни.
Къщата е 250 годишна, с много дух, там се чувствам прекрасно, имам съседи, но не ми пречат по никакъв начин, такава тишина е.... Само кучетата лаят нощем. Grinning Гледката ми е към планината и конна база. Страхотен релакс.

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 16:07 от Arwen88

# 349
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 145
Здравейте!
Моля някои от района на Пловдив, ако е сменял дворна врата да сподели мнение...фирма...моята едната  е за подмяна, но се чудя желязна ли...дървена ли?
Благодаря ви!

# 350
  • Мнения: 963
Едно от нещата които ще правя е навес, от тези които изглеждат като пластмасови, не знам как се казва материалът.
Поликарбонат? Имай предвид, че изгаря от слънцето и след време става на дупки. Виждала съм вариант отгоре да се направи второ покритие с кристален винил за допълнително предпазване, като пак се запазва прозрачността.

# 351
  • Мнения: X
................ Финанси можем да осигурим, но ми се струва по- разумно да помогнем на децата с техните жилища, отколкото  всичко да вложим в тази къща. Това не е проектът на живота ни. Познавам хора, които направиха перфектни къщи, с много усилия , много  пари, много нерви, но не живеят основно в тях. Това не е опция за мен. Не е оправдано. Та това се върти в главата ми напоследък и го споделям тук.Не знам дали искам съвет. По- скоро,ако някой е сменял покрив и е оставил гредореда, дали е имал/нямал  проблеми след това, нека сподели.
Защо си мислиш, че не е оправдано... Покривът от керемиди е много тежък. Ако къщата е стара и няма плоча, а е само гредоред, и няма здрави основи, може просто да се срути във всеки един момент. Виждала ли си наядени от дървояди греди? Вярно, че всичко е скъпо, ама... А има и леки покриви - от едни вълнообразни плоскости, не помня как се казваха... Имахме такива на другата къща, изкараха 10 години. Не знам обаче как би реагирал майстор да работи върху гредоред, то си е рисковано, може и да пропадне през този гредоред.

Ние направихме миналото лято бетонов пояс, сега следват кофраж и бетон колони - външни, после и вътрешни, първа плоча, втора плоча, после стени, покрив, дограми, врати. Като нов строеж си е и е сложно. Търся малка бригада майстори... Като споменах бетон - гледах в София строеж на една кооперация наблизо. Всички носещи стени ги изляха с бетон с машина. Е такова ми трябва. Хем бързо хем сигурно, не би трябвало да е по-скъпо от обикновения строеж с тухли. Някой запознат или с информация за такъв вид строеж?

Относно това дали е по-разумно да помогнете на децата с техните жилища. Аз си мисля, че ако селската къща е добра, уредена уютна и красива - децата ще идват и ще стоят на чист въздух и ще им е приятно. Ако къщата на село не е качествена, няма да идват често, поне не с желание.

# 352
  • Мнения: 9 794
Едно от нещата които ще правя е навес, от тези които изглеждат като пластмасови, не знам как се казва материалът.
Поликарбонат? Имай предвид, че изгаря от слънцето и след време става на дупки. Виждала съм вариант отгоре да се направи второ покритие с кристален винил за допълнително предпазване, като пак се запазва прозрачността.

Пусни на търсачка "козирки/навеси от поликарбонат" и ще ти излязат фирми, много фирми. Поликарбонатни плоскости и профили за тях (металните неща, в които влизат, както и силиконови уплътнители) има във всеки голям строителен магазин. Има и различни видове поликарбонат, най-евтините са най-малко устойчиви на слънце. Има и много по-устойчиви - навесът над стълбите на метростанция "Сердика" са от поликарбонат, а там през слънчевата част на годината пече целодневно. Е, леко е изгубил прозрачността си навесът, но не се е счупил.
Една идея, за тези, на които им трябва малък навес, примерно над вратата на къщата - предно стъкло от кола. Баща ми беше намерил такова стъкло на боклука и направи дървена рамка, на която го сложи над входната врата на къщата да не бие дъжд и да не вали точно над прага. Да намериш на боклука е късмет, но в автоморгите със сигурност има. Стъклото е закалено, прозрачно е, няма да засенчва. Но като площ е малко.

ПП. Ние вече нямаме къща, но с удоволствие ви чета и ви се възхищавам на упорството и на прекрасните резултати! Не спирайте, много са красиви и къщите, и дворовете/градините ви!

# 353
  • Мнения: 6 299
Имайте предвид, че под този поликарбанат става страшен задух като в парник. Мои близки имаха такъв навес на вилата  над външната тераса и се наложи да направят друг с дърво. Беше ужасно горещо да стоиш под него.

# 354
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Ние имаме на влизане от улицата, навес на част от къщата от дъбови греди и покрив с цигли. В началото ми се струваше доста грозен, обаче, освен че там е барбекюто, на дребния колелото, несезоните гуми на колата и т.н, лятото е супер прохладно и там правя всички буркани със зимнина. Зимата пък не позволява навявания от дъжд и сняг. Къщата е така е проектирана, че от пътната порта до къщната врата, дори и да вали не се мокриш. Дори сняг няма по пътеката под сачака. От есента до пролетта има ли слънце, то е в къщи и дори печка не се пуска. Старите майстори са били страхотни. Гледайте съседските къщи и взимайте идеи от тях, и използвайте естествени материали.

# 355
  • Мнения: 9 794
Архитектурата с дълбоките чардаци е измислена точно затова - лятото, при високо слънце, да е сянка и по-хладно, а зимата - при ниско слънце, то да влиза в помещенията и да осветява и топли. В различни вариации на стиловете така е в повечето средиземноморски и топли държави.
С навес от поликарбонат ще трака като за световно при всеки дъжд, ако човек е нервак като мен - няма да го издържи. Дървена конструкция с битумни керемиди може да е по-евтин вариант от цигли или други класически керемиди, предполагам.

# 356
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Благодаря на всички за идеите и мненията! В нашия случай няма да правя навес пред основната къща. До портата има къще, което наричаме караулка. Две помещения, отзад стая, отпред кухня, която преди е била лятна, а сега е затворена със стени. Оправихме покрива и вътре. Преди да разбутаме тая работа отпред имаше навес/козирка. Май нещо такова ми трябва http://naves.bg/%d0%ba%d0%be%d0%b7%d0%b8%d1%80%d0%ba%d0%b0-%d0%b … 1%85%d0%be%d0%b4/ но два пъти по-издадено напред.

# 357
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
При нас продават цигли втора употреба, за 50ст бройката. В момента имаме около 500резервни, за плевнята, навеса, къщата.
Сложихме битомно покритие над кладенеца, в Практикер има абсолютно подобие на керемиди. А за гаража, мъжът ми и приятел ходиха до София за метални керемиди.

# 358
  • Мнения: 574
Дайде идеи от къде може да купим дюшеме, което е хубаво изсъхнало и по възможност да не е чам, решили сме с мъжа ми поне в една от стаите да наредим, много ми харесва

# 359
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
С бук, дъб и орех се занимават дърводелците около Троян, Орешак.
С чам - Велинград.
Това са най - сигурните източници.
За съжаление имам контакти само на колеги във Велинград.

Общи условия

Активация на акаунт