Селска къща – поглед към малките детайли (продължение)

  • 53 298
  • 758
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 381
Не е лошо адвокат да погледне документите, ако не разбирате. Вероятно собствениците познават нотариуса, защото сделката се изповядва по местонахождение на имота и той като нищо ще си премълчи някои важни подробности. При нас така си премълча, че през мястото минава път... Относно достъпността, ако предстоят ремонтни дейности по тази къща, достъпа би бил проблем. Важно е колко е широк пътя, може ли да обърне някъде там камион, или бетонпомпа, ако се наложи сондаж за допълнителен водоисточник и т.н.

# 91
  • Мнения: 365
Благодаря на всички вас. Много ценни съвети ми давате.
Утре, като отидем да я разгледаме и отвътре, ще преценим от какъв ремонт и с каква техника се нуждае. И пак ще пиша, какво ново около нашето приключение, защото сигурно ще възникнат още повече въпроси и колебания.
Значи за по-сигурно да се обърнем към адвокат.

# 92
  • Мнения: 485
Благодаря на всички вас. Много ценни съвети ми давате.
Утре, като отидем да я разгледаме и отвътре, ще преценим от какъв ремонт и с каква техника се нуждае. И пак ще пиша, какво ново около нашето приключение, защото сигурно ще възникнат още повече въпроси и колебания.
Значи за по-сигурно да се обърнем към адвокат.


Просто изискайте собствениците да ви дадат копия на документите с които разполагат за имота. Занесете ги на свестен адвокат, който има опит с недвижими имоти и обяснете какви са ви намеренията с този имот. Дори и да събаряте къщата и да строите нова или каквото и да е друго, пак ще допрете до някакви разрешителни. Дори и една ограда да искате да направите , пак ще ви трябва тази скица и проект. Та по-добре да купувате имот с всички необходими документи за по-нататъшно подобряване или постояване на къща.
Не че аз съм разбирач, но го разбрах, когато наех адвокат. Не се доверих сляпо на брокерката, която ми обясняваше, как всички документи са изрядни за сделка, че даже беше намерила и нотариус при който да отидем.
 

# 93
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Общо-взето, брокерите вземат едни огромни комисионни за едно нищо. А би следвало в техните услуги да се включва и съвет на компетентен юрист. Макар че и това няма как да стане, защото юристът ще е на страната на продавача. Затова единствено остава да се търси мнение от незаинтересован от сделката такъв.

# 94
  • Къде ли не
  • Мнения: 684
На първия опит за подписване на нашата сделка адвоката ни така се разлюти, заради неглижирането на неразделената земя, че на местния нотариус му се взе ума! Той очевидно искаше да свърши сделката по - бързо в услуга на продавача. Последваха допълнителни споразумения, задействане на процедурата по разделяне, така че да не сме измамени в някой  по - късен етап и чак тогава разреши да подписваме.

# 95
  • Мнения: 365
Ами по първоначална информация  къщата е строена от дядото на продавача и е била винаги и единствено само тяхна т. е. не е препродавана n-пъти, та се надявам да няма изненади, но ще видим.
Утре ще я попитам какви документи може да ми представи.

# 96
  • Бургас
  • Мнения: 1 446
Продавачите може да са си собственици от 3 века, но когато скиците от общините, които са на хартия се качват в електронен от кадастър, ето тук е разминаването. Замерване и чертаене с туш от 0,5 мм става понякога 5м. И така влизаш във филма. От общината после искаш разрешително с тези граници и с тези квадрати. За комбинираната скица е хубаво и консултация с геодезист.

# 97
  • Мнения: 485
Продавачите може да са си собственици от 3 века, но когато скиците от общините, които са на хартия се качват в електронен от кадастър, ето тук е разминаването. Замерване и чертаене с туш от 0,5 мм става понякога 5м. И така влизаш във филма. От общината после искаш разрешително с тези граници и с тези квадрати. За комбинираната скица е хубаво и консултация с геодезист.
Точно така е.

# 98
  • Мнения: 9 754
Продавачите може да са си собственици от 3 века, но когато скиците от общините, които са на хартия се качват в електронен от кадастър, ето тук е разминаването. Замерване и чертаене с туш от 0,5 мм става понякога 5м. И така влизаш във филма. От общината после искаш разрешително с тези граници и с тези квадрати. За комбинираната скица е хубаво и консултация с геодезист.

Това не е вярно! При изработването на кадастрален план се прави цифрово измерване на място! И се прави цифрова скица с това цифрово измерване! Няма никакво "пренасяне" от старите скици на паус към цифровите карти от кадастъра!

Картите са в мащаб 1:1000, моля да обясните как 0,5 мм. стават 5 метра, че нещо се обърках - как 500 мм. са равни на 5 метра.

Ами по първоначална информация  къщата е строена от дядото на продавача и е била винаги и единствено само тяхна т. е. не е препродавана n-пъти, та се надявам да няма изненади, но ще видим.
Утре ще я попитам какви документи може да ми представи.

Роси, ако за къщата няма строителна документация в общината, тя се води незаконна.
Къща без строителна документация може да бъде продадена само ако има т.нар. "удостоверение за търпимост". Това удостоверение се издава от общината, ако представите нотариално заверено съгласие за това от всички съседи на парцела.
В режим на търпимост къщата все още е незаконна, но не подлежи на събаряне. Къща в режим на търпимост може да бъде само ремонтирана, без промяна на основните елементи, като например покрив. Къща в режим на търпимост не може да бъде преустройвана, надстроявана и пристроявана.
Т.е. хубаво е, че е ясна собствеността, но при много старите къщи често липсва строителна документация - в общината или у собственика, просто защото законите са били различни, или пък архивите в общината не са съхранявани правилно и т.н.
За София, например, строителна документация има за сградите в Центъра (намират се на Сердика 5), в район Подуене, например, нямат документация за къщи в този район, и се получава кофти.

# 99
  • Мнения: 70
Някои сгради с удостоверение за търпимост биха могли да бъдат надстроявани и пристроявани.
С измененията на ЗУТ от 2015 г. в § 53 от ПЗР на ЗИД на ЗУТ търпимите строежи с постоянен устройствен статут по действащ подробен устройствен план могат да се пристрояват, надстрояват, да се извършват основни ремонти, реконструкция и преустройство, да се променя тяхното предназначение и всички допустими строителни и монтажни работи в съответствие с предвижданията на действащия подробен устройствен план.

# 100
  • Мнения: 365
Благодаря ти man_darin_ka.
А сега да ви разкажа, какво видях днес.
Първо срещата и огледа със собственичката мина с такава лекота.... доволна съм.
Но, не се стигна до въпроса с наличната документация, защото се оказа, че ще трябва да се направи доста сериозен ремонт на къщата. В това число да се бутнат две стаи, които са може би вискоки по 3.30 м., покрива да се смени, всичко да се изрине и т. н. А е задължително да се бутнат, защото едната стена се е срутила а труга е поддала и част от покрива под натиска на един орех, който е засаден точно до къщата. А толкова дебели стени не бях виждала, не разбирам но може би бяха по 50 см. кирпич. Къщата е прекалено голяма за нашите нужди и за мен лично е излишен и непосилен този допълнителен разход. Още повече, че няма да ни е основно жилище.
Сега се чудя дали да не търсим празен парцел. В кое се наливат повече пари в ново строителство на малка 50-60 кв. къщичка или ремонт на 60 годишна къща?

# 101
  • Мнения: 485
Благодаря ти man_darin_ka.
А сега да ви разкажа, какво видях днес.
Първо срещата и огледа със собственичката мина с такава лекота.... доволна съм.
Но, не се стигна до въпроса с наличната документация, защото се оказа, че ще трябва да се направи доста сериозен ремонт на къщата. В това число да се бутнат две стаи, които са може би вискоки по 3.30 м., покрива да се смени, всичко да се изрине и т. н. А е задължително да се бутнат, защото едната стена се е срутила а труга е поддала и част от покрива под натиска на един орех, който е засаден точно до къщата. А толкова дебели стени не бях виждала, не разбирам но може би бяха по 50 см. кирпич. Къщата е прекалено голяма за нашите нужди и за мен лично е излишен и непосилен този допълнителен разход. Още повече, че няма да ни е основно жилище.
Сега се чудя дали да не търсим празен парцел. В кое се наливат повече пари в ново строителство на малка 50-60 кв. къщичка или ремонт на 60 годишна къща?

къде ще го търсите този парцел или къщичка? Питам, за да имам идея каква ще е цената на парцела ви

# 102
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 002
Аз бих предпочела парцел и строеж на къща, каквато вие искате и според нуждите ви. Всичко друго е компромис, а и не съм сигурна, че излиза по-евтино.

# 103
  • Мнения: 365
На 45 км. от София. Парцелите 1 дка. са около 10 000 лв. в по-малките селца.

# 104
  • Мнения: 485
На 45 км. от София. Парцелите 1 дка. са около 10 000 лв. в по-малките селца.
Зависи от бюджета ви. Парцелът ще ви е евтин, щом е 10000 лв за дк, а цените на строителните материали са едни и същи цени, независимо дали ще сте в София, на 10 или 45 км от София. Така, че къщата ще ви е най-големият  разход в такъв случай. Вие решавате дали ще поправяте или строите наново. Питайте строители кое е по-изгодно, а и в зависимост колко е зле къщата, която купувате.

Общи условия

Активация на акаунт