Клуб на самотния родител - да се преброим и опознаем! - Тема 9

  • 26 764
  • 760
  •   1
Отговори
# 540
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
А, аз ще му мисля забавления.Laughing
Парковете и разходките са едно на ръка.
Готвим заедно в къщи и правим експерименти. Много се кефи, моя специално.
Като под " готвим" разбирай мазане с брашно из цялата къща.
Месим тесто за кифлички, бие 100 пъти тестоото за питка, прави кекс в чаша в микровълнова / досега не е ставал/.
Общо взето- мацане да има. А и ако се получат нещата си хапва и от " произведенията" после.
Последно прави сандвичи, двоен, с шунка, топено сирене, дом. сок, майонеза,прясна краставица и за разкош- кубети между филиите. Хапна си два сандвича и " убихме" час и нещо- два за подготовката. Мазало да има.Simple Smile
На колко е твоето дете?

И това правим. На 5 е. Нямаме познати деца на тази възраст. Та затова търся някакви други варианти. Събота и неделя има, но през седмицата е трудно. Нямаме баби, които да ударят едно рамо. Та има моменти, в които се чувствам безсилна.

# 541
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 214
ще мине и този етап. Laughing

# 542
  • Мнения: 1 006
Обикновено децата на тази възраст обичат да рисуват, оцветяват (разпечатвам рисунки от интернет с герои от любими филмчета), да изрязват, да лепят - често правим разноцветни гирлянди от гланцови блокчета. Готвим, понякога някакви измишльотини, които не стават за ядене, но е забавно. Редим лего. Излизаме, ходим на площадки, там винаги намира деца, с които да играе и да се забавлява. У дома има правило - таблет 2 пъти в седмицата за половин час, телевизия по половин час на ден (колкото да наготвя или нещо друго). Винаги взима участие в домакинството - разтоварваме торби заедно, носи ми дрехите от пералнята, когато простирам. Наложи правила за ползване на таблета, сигурно ще имаш съпротива.

# 543
  • Мнения: 122
Строг режим на електрониката е единственото ти решение. Зомбиран е. Той не е виновен, че се държи лошо, електронната стимулация много му дразни крехките нервички.
Максимум два часа на ден! В това число тв, таблет, всичко... В никакъв случай сутрин преди детска градина!
Ще ти е много трудно е началото, но си заслужава. За него го правиш, за себе си... Ще ти се тръшка, ще те обижда, но с времето ще свикне. Първоначално и да му говориш, когато истрясва няма да те чуе. После постепенно ще му обясниш, че избора е негов дали да стои и да се ядосва или да дойде да се весели с теб.
Започвай да правиш интересни неща, но не го викай, сякаш на теб по принцип ти се оцветява, пък дали той ще се присъедини, или не, не ти е важно... Възхищавай си се колко си добра в това, което правиш, да го амбицираш сам да поиска да се включи и да се съревновавате. Танцувай си сама, като си обявяваш името преди това, сякаш си звезда излизаща на сцената... Ако го видиш, че му е интересно, обяввай и неговото име, аплодирай го, сякаш си огромна публика...
Ноооо никога не отстъпвай от правилата, много е важно. Когато се държи лошо, просто не му говори, нека види, че диалог е води само с мирен тон, иначе сам си крещи, а ти не участваш
Успех ти желая... това е бича на подрастващото поколение

# 544
  • shumen
  • Мнения: 18 051
Фиорела,играем заедно,излизаме,ходим на театър.Също му давам да оцветява,да изрязва,да пише нещо,да решава,но моя е на 7 и е първи клас тази година.
Ние вкъщи сме болни и двамата.В Петък детето баща ми го взе от училище,че аз бях 2 смяна и в 21 вечерта майка ми звъни,че е сТ 38.6.Дала му Нурофен,но я смъкнал до 37 и нш и заспал.Аз като се прибрах пак имаше,беше се събудил и тамън станал и плаче,че глава го боли.Водих го вчера на спешен и според доктора там е с грип.Изписа му Авирон и Киндер фит витамини и антиперетици.Само,че на какъв лекар попаднахме няма да казвам,че го прегледа за две минутки и хич и не приказваше,че да не го зарази,а само пишеше на листа и рецептата.Утре да съм го заведяла при педи и тя да го чуе и да ми даде болничен.Ами то ясно,че ще го заведа като втори ден давам Тамифлу вместо Авирона,а той си вдига Т,кашля и е със сополи на килограм.

# 545
  • София
  • Мнения: 10 586
Дани, и ние минахме през това. На малката давах Тамифлу и нурофен. Оправи се за седмица.
Големият само нурофен и вит. Ц.
Лошото е, че и двамата се разкашляха към 5-6 ден и я влачиха тая кашлица седмица и отгоре.

Големият на 5 беше ужасен! И аз го свързвам с липсата на баща в картинката. Заиграваше се само с легото.
Сега е на 9,вече играе и онлайн, но е по-сговорчив.

# 546
  • shumen
  • Мнения: 18 051
Dicewithoutnumbers,моя си кашля и киха от самото начало.Уж е грип,а сега пак се събуди с Т 37.9. Ще се ходи при педи колкото и да не искам в това грипаво време.

# 547
  • Мнения: 18 535
Моето 3 годишно (от втория ми брак) се разболя и Тамифлуто я влоши в пъти повече. Изкара 7 дена (!!!) с много висока температура, защото чак на 5- ден й изписаха антибиотик, и то по мое настояване. Освен това при нея се отрази лошо самия прием - след изпиване на дозата почваше да си мърмори, ставаше неадекватна и до 15 минути заспиваше Sad Повече - Тамифлу на дете - никога.

# 548
  • София
  • Мнения: 1 626
Здравейте, писала съм веднъж два пъти тук. Въобразявах си, че се справям. Очевидно ми е мега трудно. Опитвам се да съчетавам всичко като разбира се детето е с приоритет. Ходим, гледам да разнообразявам - разходки, колело, паркове, веднъж дори на йога. Вечно е недоволно детето, вечно. От нищо не се интересува, освен от таблета си. Напоследък отново започна да ми говори ужасни неща. Чудя се вече какво да измисля да правим заедно. Не намирам нищо, което да е с родител и в група, тип спорт. От друга страна аз изобщо нямам социален живот, ама никакъв. Бащата е в картинката само, когато му е удобно или да покаже колко много се грижи за детето по някакви рождени дни на негови приятели. Не знам какво да направя.

Здравей Fiorella
Аз имах абсолютно същия проблем преди 2-3 години със моя син. Беше вечно недоволен, мрънкаше постоянно, оплакваше се, че живота му е ужасен, рисуваше страшни сцени, говореше само за смърт и проблеми. Не е само в таблета причината, а в много други фактори, които натрупани водят до вечно недоволство у детето. В тези фактори бяха включени до голяма степен всички мои страхове , криво разбрано родителско покровителство и прегрижване.
Отидох на детски психолог - 1 консултация с мен и 1 с детето беше достатъчно за мен да разбера къде греша аз и за детето да се замисли за някои неща. Седмици след посещението и изпълнение на препоръките на психолога започнах да виждам промяната. Той проговори за това едва след 1 - 2 месеца и сподели с мен неща, които не съм и подозирала, че си е мислел, а е таял вътре в себе  си. Не е срамно да се обърнеш към специалист ако не успееш да се справиш и не знаеш каква е причината. От психоложката научих, че да си постоянно с детето си (както бях аз) не значи, че изкарваш цялото това време с него пълноценно и най-важното то да оценява и осъзнава кога е отделеното специално за него време, а това е същественото.
 Сега кажа ли "Часът на мама" детето си счупва краката да ми носи игри, рисунки, скици, писания и изобретения - чака този момент с нетърпение, но знае, че свърши ли неговия момент мама е винаги до него, но има и тя нужда да посвети известно време на себе си.
Не съжалявам нито за миг за това посещение - помогна ми да разбера къде е златната среда и с кои грешни действия (смятайки, че са за негово добро) правя мечешка услуга на собственото си дете.

# 549
  • Мнения: 730
Бързо да оздравяват децата!
А по въпроса - ние почти всеки ден играем настолни игри - имаме много и не ни доскучава, дори и на мен. (На 6 и 10 г.)

# 550
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
Линдичка, благодаря за насоките. Звучи много смислено, ще пиша на лични, за да не спамя темата.

# 551
  • София
  • Мнения: 1 626
Линдичка, благодаря за насоките. Звучи много смислено, ще пиша на лични, за да не спамя темата.
Пиши когато прецениш. Мога да ти дам и телефон ако си от София. Беше много полезно основно за мен, защото недоумявах какво грешно правя, а то се оказа, че почти всичко, което правя е грешно и му вреди Anguished
Първия път когато му казах: "Почувствах се много тъжна, когато видях твоята рисунка, защото смятам, че живота ни е по-красив. Ти как се чувстваш като гледаш рисунката?" той ме гледаше с недоумение. До тогава не беше чувал, как се чувствам аз. Не му бях казвала или споделяла, убедена, че родител никога и по никакъв начин не трябва да споделя подобни неща с детето си. А това било от съществено значение за него Simple Smile
От тогава постепенно спря да рисува кървища и трагедии. За да ме "ощастливи" и успокои ми носеше всяка нова рисунка, която добиваше все повече и повече цветове освен черното. Един път дори ме попита: "А сега щастлива ли си?" ...Сега вече почти не използва черен молив.

# 552
  • shumen
  • Мнения: 18 051
Ходихме на лекар.Прегледа го,пусна му тест за грип и е положителен.Изписа му тамифлу и ункадеп сироп и в петък пак да го заведа да го види.

# 553
  • Мнения: 2 169
И аз съм мислила да включа това за майчиното щастие като коментар вследствие на рисунки също, но смятам, че така бих потиснала неговите истински чувства. Не знам, много е деликатно.

# 554
  • София
  • Мнения: 1 626
И аз съм мислила да включа това за майчиното щастие като коментар вследствие на рисунки също, но смятам, че така бих потиснала неговите истински чувства. Не знам, много е деликатно.
ами не - той си има мнението въпреки моето - затова винаги когато кажа как се чувствам аз, го питам и той как се чувства. Така казвам какво мисля, но му давам възможност и на него да сподели за своите чувства и мисли. Никога не му нареждам само моите тъги и притеснения за да не му вменя чувство за вина. 
Винаги е по схемата "аз се чувствам така, а ти как се чувстваш от същото?" - така той вижда от мен, че не е срамно  и лошо да споделиш чувствата си макар и да не са позитивни. Случвало се е да ми каже: "Ами такива са, защото много се ядосах". Тогава го моля ако му е минал гнева да ми нарисува отново нещо, заедно оглеждаме  нарисуваното и виждаме разликата.
В повечето случаи това мое споделяне води до много градивни разговори, в които той се отпуска и споделя с мен какво му тежи и само градим заедно, а не разрушаваме...поне при моя син.

Общи условия

Активация на акаунт