Витамин В12 -тема 5

  • 41 381
  • 782
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 1 041
Здравейте, отново съм аз Simple Smile
Излязоха резултатите и съм малко притеснена. Ще ги обсъдя с АГ другата седмица, а дотогава не знам какво да мисля..
Бременна съм в 20 г.с, приемам пренатални витамини, никога не съм приемала повече от препоръчителната доза и ФК, и Б12.
Имам правено генетично изследване и уж ги усвоявам и двата витамина. Чудя се дали да не ги спра за 10 дни всички витамини и да повторя изследването след това 🤷♀ Нямам обяснение защо са толкова високи и не знам дали това не е проблем за мен и бебето..
Вие какво смятате?

# 541
  • Мнения: 11 844
Първо - не са чак толкова високи, В12 си е супер, само фолата е малко по-висок но не е драстично и е възможно да е от външния прием.

Ако искаш за твое спокойствие спри ги и повтори изследването след 2 седмици.

# 542
  • София
  • Мнения: 1 213
Sunshine9051, аз бях със същите стойности на Фолат, спрях неофолик мета за 3 седмици, изследвах и след това по 1т/ден (АГ ме беше накарал да пия по 12 броя на ден - 5мг метилирана фолиева, безумие :Д) 
Б12 ти е супер.

# 543
  • Мнения: 1 775
Момичета имам нужда от вашата помощ, взех си днес от аптеката б12 цианкобаламин, но нещо не мога да си определя дозата, момичето каза по 1 капка на ден, но като гледам упътването ми се струва ниска дозата, по принцип съм с дефицит

# 544
  • Мнения: 11 844
Цианкобаламина е най-неусвоимата форма на В12.
Всеки с дефицит трябва да приема форма метил или хидроксикобаламин, за да очаква ефект. И дозите са поне от 500-1000

# 545
  • Мнения: 6 898
Valeryy, а наясно ли си защо си с дефицит? Генетични мутации, вегетарианство, стомашни  проблеми, или по някаква причина не усвояваш? Вит В 9 и хомоцистеин провери ли? Колко все пак са ти стйностите на В12?
Доколкото съм чела, вит. В2 е кофактор и трябва и такъв да се пие.

Дозите, които mibobo ти е написала, са в микрограми, твоят вит. също.

# 546
  • Мнения: 1 775
Даа, имам проблем с б12, т.е имам ужасните симптоми от повече от година, наваксвам го, но явно не достатъчно, най-високо нивото ми е стигало до 350, при норма от 160 до 700, естествено според голяма част от хематолозите не е необходимо да пия добавка, но аз приемам... Коментирала съм проблема си и с невролог. Проблемът при мен е комплексен, защото съм с таласемия, заради която периодично пия фолиева киселина и отделно в продължение на няколко години приемам ИПП заради рефлукс, та в началото когато хванах дефицита резултата беше 140 или нещо подобно. По принцип най голям ефект усещам от инжекциите, взимала съм си и подезичните на natural factors, но никакъв ефект от тях, вчера си взех от аптеката тези които ви снимах, но ми се стори мн малка дозата въпреки че не съм много по мерните единици.... То излиза че трябва да пия по 20 капки на веднъж, така ли? За вит В2 не съм чела нищо, може ли повече инфо.?

# 547
  • Мнения: 16 872
Защо не пробваш спрей под езика или за носа?

# 548
  • Мнения: 1 775
Пробвала съм, доволна съм, само че в нашата аптека нямаше други освен тези и от подезичните, затова ги взех тези

# 549
  • Мнения: 60
Здравейте, може ли да снимате опаковката ,защото и аз съм с почти същите симптоми?

# 550
  • Мнения: 6 898
Valeryy, на много места съм го чела, това е първото , което ми попадна.
Цитат
В действителност витамин В2 е необходим , за активиране на витамин В6 и фолиевата киселина.
https://www.cvetitaherbal.com/blog/post/vitamin-b-2.html

https://medpedia.framar.bg/%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8% … D0%B2%D0%B8%D0%BD
Цитат
Необходим е още за поддържане функцията и на другите В-витамини, тъй като те работят най-добре в тандем. Липсата на достатъчно витамин В2 в организма ще доведе до недостиг и на други ценни витамини и минерали, за чието усвояване той е необходим; както и до ограничаването на важни клетъчни процесии, на които е катализатор. В това е чисто е възможно възникването на анемия, поради затруднено усвояване на желязото.


Бях попаднала на една статия за всичките витамини, вкл. с кои може да се предозира, за връзката между тях:
https://www.bb-team.org/articles/5218_kolko-e-nujno-za-da-predoziram-chast-1
Цитат
Една група хора обаче трябва да бъдат изключително предпазливи и при възможност да не приемат фолиева киселина като хранителна добавка. Това са хората с дефицит на витамин B12.

При хора с дефицит на витамин B12 се наблюдава невротоксичност при прием на фолиева киселина като хранителна добавка и това е наблюдавано многократно, както в ниски дози от 400 мкг, така и във високи.

Също така е известно, че приемът на фолиева киселина като хранителна добавка може да замаскира дефицитa на витамин B12 при опит за неговото диагностициране, което води до омагьосан кръг – ако приемате фолиева киселина, може да не успеете да разберете, че имате дефицит на витамин B12 и с времето да настъпи споменатата невротоксичност.

Затова ако приемате фолиева киселина, или се уверете, че си набавяте достатъчно витамин B12 от храната и нямате дефицит, или добавете и него като хранителна добавка.


Щом имаш ГЕРБ, антиацидите също пречат на усвояването на витамините, особено на В6, В9 и В12. Може и от там да ти намаляват нивата.
Ползвай метилираните форми, по-добре е. Да не говорим, че някои хора не могат да преработват другите синтетични форми.

За В9 ми препоръчаха Топ фолат, като най-нов и усвоим вариант на фолат, за В12 взех подезичен метилкобаламин на Натурал факторс, В6 - обикновен и един в В комбин, в който има В 1, 2 ,3 и 6. пих ги месец, сега спрях за седмица, да си пусна изследвания и да видя при тези дозировки правя ли въобще нещо. Че няколко лекари, няколко различни дозировки.
За този метилкобаламин на Натурал факторс казват, че не вършел добра работа. ще видя какво е свършил и обмислям после да пробвам с капки за нос, но комбинирани - метил и хидроксикобаламин.

roosi57, винаги е добре първо да се изследват нивата, а тогава да се приемат витамините.

Последна редакция: сб, 26 окт 2019, 01:07 от Diorela

# 551
  • Мнения: 790
Здравейте! Някой може ли да ми разчете изследванията,преди да стигна до жп-то.На пръв поглед доста нисички ми изглеждат,но все пак да питам.

# 552
  • Мнения: 11 844
Здравейте! Някой може ли да ми разчете изследванията,преди да стигна до жп-то.На пръв поглед доста нисички ми изглеждат,но все пак да питам.


Това си е дефицит, не гледай че е в граници, под 400 всичко е дефицит. Трябва лечение.

# 553
  • Мнения: 2 081
Здравейте! Някой може ли да ми разчете изследванията,преди да стигна до жп-то.На пръв поглед доста нисички ми изглеждат,но все пак да питам.


Това си е дефицит, не гледай че е в граници, под 400 всичко е дефицит. Трябва лечение.

Гаранция личната ще каже , че си добре . Те гледат само референтните , които не са коректни  в случая.

# 554
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Здравейте! И аз със същия въпрос. Моят б 12 е 318. Чета, че под 400 е дефицит.
Оплакванията ми са изтръпвания на кожата на краката. Днес дори скенер на кръста си правих. Утре ще говоря с невроложката, но до тогава искам мнение. Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт