Витамин В12 -тема 5

  • 41 290
  • 782
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 27 513
Какви трябва да са нивата на феритин (във връзка с косопада ми е питането)? През 2017 г. имах хемоглобин 72, тогава имах лек косопад. Чак в началото на 2019 хемоглобинът ми подмина 120. Лятото на 2017  Б 12 е бил около 280, юни 2019 г- около 180. Никой не ми каза, че Б 12 не бива. Само хемоглобина гледаха...

# 736
  • Мнения: 3 608
Какви трябва да са нивата на феритин (във връзка с косопада ми е питането)? През 2017 г. имах хемоглобин 72, тогава имах лек косопад. Чак в началото на 2019 хемоглобинът ми подмина 120. Лятото на 2017  Б 12 е бил около 280, юни 2019 г- около 180. Никой не ми каза, че Б 12 не бива. Само хемоглобина гледаха...
Да ти кажа не разбират за това е така.Мен ми отне мн време за да разбера къде е проблема и да се лекувам адекватно.

# 737
  • Мнения: 11 840
Зависи какви са границите за феритин, че аз в различни лаборатории съм виждала горна граница 150 и горна 300 Simple Smile , но е хубаво да е към средата на границите.

# 738
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Какви трябва да са нивата на феритин (във връзка с косопада ми е питането)? През 2017 г. имах хемоглобин 72, тогава имах лек косопад. Чак в началото на 2019 хемоглобинът ми подмина 120. Лятото на 2017  Б 12 е бил около 280, юни 2019 г- около 180. Никой не ми каза, че Б 12 не бива. Само хемоглобина гледаха...
Над 100, горните граници са различни за различните възрасти и пол, но при всички случаи за човек след пълнолетие това е стойността, която е препоръчително да се поддържа.
За витамин б12 наистина няма да ти обърнат внимание, ако е в референтните стойности (които по лични проучвания са доста занижени), а чак ако ти падне на двуцифрено число и може би видимо не си добре (лични преживявания), вдигни го над 330 pmol/L (или 450 pg/mL в зависимост от мерната единица, защото се използват две различни) , разбира се отиването в другата крайност е също толкова лошо (пак личен опит), ключовото отново си остава баланса.

# 739
  • Мнения: 27 513
Благодаря!

# 740
  • Мнения: 38
Здравейте! Как да започна... честно казано вече не знам какво се случва с мен.
През септември си ударих главата челно и тилно. В последствие имах разместен 3-ти прешлен. Носих шина за 1 седмица, както ми бяха казали в пирогов. След като махнах шината болките които първонячално имах продължиха. Болката беше от дясната страна на главата и зад окото. През повечето време имах остра болка в окото и понякога даже зрението ми се замъгляваше. Отидох на очен, но с окото нямаше нищо нередно и ме препратиха на невролог.Продължих да нося шината за врат още 1 месец. Невроложката ми предписа противовъзпалително и успокояващо.
От време на време получавах мигренозни пристъпи съпътствани с влошено зрение. Беше ми непонятно как след толкова време от инцидента проблемите са налице.
В началото на декември болките продължиха и това ме накара да сменя невролога. Отидох при частен невролог и той ми препоръчя да си няправя ЯМР на главен мозък. През целите 3 месеца откакто се ударих имах едно леко трептене на долния клепач.
По Коледа се появи и мравучкане по крайниците. За моя жалост погледнах симтомите и единственото което излизаше е Множествена склероза. Вече бях убедена, че има общо с това. Направих ЯМР и кръвни изледвания в началото на януари и не излезе нищо. Неврологът ме препрати на психиатър. Предписаха ми лирика и велаксин, но мравучкането и трептенето продължават.
Единственото което ми остава е да се посъветвам с вас.

# 741
  • Мнения: 2 883
Здравейте
Ползвали ли сте този препарат за прием на б-12?
Скрит текст:
На опаковката никъде не пише какъв вид е, бил някакъв нов, по модерна технология направен блабла.
Мъжът ми е с липса - има 203 при референтни стойности от 145 до 569. Ходи на имунолог, защото постоянно боледува и тя му изписва един куп добавки, но не обръща внимание на тази липса. Сега си взе тези капки, защото аз го накарах, но в аптеката му дали тези точно, които не знам дали ще му свършат работа.
Мисля да ходя да му взема нещо аз, но освен, че е хубаво да е във вид на метилкобаламин друго не знам. Коя марка/вид бихте препоръчали?
Според вас възможно ли е именно заради тази липса да е с понижен имунитет? Също ми прави впечатление, че е постоянно стресиран и от най-малкото нещо. Другите изследвания на ПКК са в норма.

Iskra Romanovs мравучкането и трептенето и натрапчивите мисли (че може би имаш МС) също са индикация за липса на витамини от Б групата. Изследвай ги и суплементирай.
Успех 🍀

# 742
  • Мнения: 3 608
Здравейте! Как да започна... честно казано вече не знам какво се случва с мен.
През септември си ударих главата челно и тилно. В последствие имах разместен 3-ти прешлен. Носих шина за 1 седмица, както ми бяха казали в пирогов. След като махнах шината болките които първонячално имах продължиха. Болката беше от дясната страна на главата и зад окото. През повечето време имах остра болка в окото и понякога даже зрението ми се замъгляваше. Отидох на очен, но с окото нямаше нищо нередно и ме препратиха на невролог.Продължих да нося шината за врат още 1 месец. Невроложката ми предписа противовъзпалително и успокояващо.
От време на време получавах мигренозни пристъпи съпътствани с влошено зрение. Беше ми непонятно как след толкова време от инцидента проблемите са налице.
В началото на декември болките продължиха и това ме накара да сменя невролога. Отидох при частен невролог и той ми препоръчя да си няправя ЯМР на главен мозък. През целите 3 месеца откакто се ударих имах едно леко трептене на долния клепач.
По Коледа се появи и мравучкане по крайниците. За моя жалост погледнах симтомите и единственото което излизаше е Множествена склероза. Вече бях убедена, че има общо с това. Направих ЯМР и кръвни изледвания в началото на януари и не излезе нищо. Неврологът ме препрати на психиатър. Предписаха ми лирика и велаксин, но мравучкането и трептенето продължават.
Единственото което ми остава е да се посъветвам с вас.
Изследвай Б12 Б9 магнезий,витамин Д както са те посъветвали.

# 743
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте! Как да започна... честно казано вече не знам какво се случва с мен.
През септември си ударих главата челно и тилно. В последствие имах разместен 3-ти прешлен. Носих шина за 1 седмица, както ми бяха казали в пирогов. След като махнах шината болките които първонячално имах продължиха. Болката беше от дясната страна на главата и зад окото. През повечето време имах остра болка в окото и понякога даже зрението ми се замъгляваше. Отидох на очен, но с окото нямаше нищо нередно и ме препратиха на невролог.Продължих да нося шината за врат още 1 месец. Невроложката ми предписа противовъзпалително и успокояващо.
От време на време получавах мигренозни пристъпи съпътствани с влошено зрение. Беше ми непонятно как след толкова време от инцидента проблемите са налице.
В началото на декември болките продължиха и това ме накара да сменя невролога. Отидох при частен невролог и той ми препоръчя да си няправя ЯМР на главен мозък. През целите 3 месеца откакто се ударих имах едно леко трептене на долния клепач.
По Коледа се появи и мравучкане по крайниците. За моя жалост погледнах симтомите и единственото което излизаше е Множествена склероза. Вече бях убедена, че има общо с това. Направих ЯМР и кръвни изледвания в началото на януари и не излезе нищо. Неврологът ме препрати на психиатър. Предписаха ми лирика и велаксин, но мравучкането и трептенето продължават.
Единственото което ми остава е да се посъветвам с вас.
Мравучкането по принцип е симптом на недостиг на б12 (и щом си в тази тема най-вероятно и ти го предполагаш), така че го изследвай както и фолиева киселина и желязо, с двете предписани глупости си си усложнила живота много, но там спирането е трудно и само под лекарско наблюдение, можеш да си вземеш витамин б6 в комбинация с магнезий и да видиш как ще се почувстваш след седмица от него, също препоръчително изследвай щитовидни хормони тсх, фт4, фт3 и антитела тат и мат.
Здравейте
Ползвали ли сте този препарат за прием на б-12?
Скрит текст:
На опаковката никъде не пише какъв вид е, бил някакъв нов, по модерна технология направен блабла.
Мъжът ми е с липса - има 203 при референтни стойности от 145 до 569. Ходи на имунолог, защото постоянно боледува и тя му изписва един куп добавки, но не обръща внимание на тази липса. Сега си взе тези капки, защото аз го накарах, но в аптеката му дали тези точно, които не знам дали ще му свършат работа.
Мисля да ходя да му взема нещо аз, но освен, че е хубаво да е във вид на метилкобаламин друго не знам. Коя марка/вид бихте препоръчали?
Според вас възможно ли е именно заради тази липса да е с понижен имунитет? Също ми прави впечатление, че е постоянно стресиран и от най-малкото нещо. Другите изследвания на ПКК са в норма.

Iskra Romanovs мравучкането и трептенето и натрапчивите мисли (че може би имаш МС) също са индикация за липса на витамини от Б групата. Изследвай ги и суплементирай.
Успех 🍀
Този б12 е ок, като го изпие му вземи друг, да изследва и витамин д, но единствения истински начин за подобряването на имунитета е в промяна на храненето и начина на живот, всякакви витамини и минерали, могат да са само допълнение ,ненапразно на всички опаковки пише, че не заменят пълноценното хранене.

# 744
  • Мнения: 702
Здравейте, момичета🤗 Да ви попитам за  изследване на Б12 и фолиевата, проблем ли ще е ако си изпия еутирокса (вземам го в 3 през нощта)? Понеже след това много ми се размества графика с хапчетата. Благодаря предварително

# 745
  • Мнения: 2 883
jerami благодаря 🤗
Храним се разнообразно без да изпадаме в крайности. Позволяваме си и по нещо за душата 😁 но в рамките на разумното.
Вит. Да е доста добре, но в момента пие 2 добавки, предписани му от имунолога.
Вие какъв препарат бихте препоръчали?

# 746
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Здравейте, момичета🤗 Да ви попитам за  изследване на Б12 и фолиевата, проблем ли ще е ако си изпия еутирокса (вземам го в 3 през нощта)? Понеже след това много ми се размества графика с хапчетата. Благодаря предварително
Няма пряка зависимост, но винаги е препоръчително да не се пият хапчета преди изследвания, така, че ако това разместване в графика ти не е свързано с друго освен просто неудобство по-добре го изпий след изследването. При всички случаи минимум 10 дни отстояние от прием на препарати имащи в състава си б12 или фолиева киселина.
jerami благодаря 🤗
Храним се разнообразно без да изпадаме в крайности. Позволяваме си и по нещо за душата 😁 но в рамките на разумното.
Вит. Да е доста добре, но в момента пие 2 добавки, предписани му от имунолога.
Вие какъв препарат бихте препоръчали?
Имунитета е пряко зависим от храната, твърдя го и от много проучвания и от личен опит, да наблегне на цитрусови плодове, джинджифил, куркума, чесън, и все пак щом толкова искаш някоя добавка, нещо с ехинацея в състава си, пчелното млечице също е мощен имуностимулатор.

# 747
  • Мнения: 2 883
Имах предвид добавка б-12, защото в този, който приема в момента нито пише какъв вид е, нито колко единиции и ми е много съмнителен.

# 748
  • Мнения: 702
jerami благодаря 🤗
Да, спрях витамин Б12 още преди повече от месец. Също и абофолик мета спрях за 10 дни.

# 749
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Имах предвид добавка б-12, защото в този, който приема в момента нито пише какъв вид е, нито колко единиции и ми е много съмнителен.
Нещо не разбирам, как тъй от аптека ще ти дадат витамин б12 без упоменат състав, или са му го дали без опаковката, но в такъв случай как знае как го дозира, предозирането с витамини било то и водноразтворими изобщо не е ок, инак този, който си снимала би трябвало да е хидроксокобаламин (за който по-горе написах, че е ок защото съществува в организма, макар, че по принцип се използва основно в инжекции, тъй като е неактивна форма), б12 на смучещи таблетки, който и да вземеш ще ти свърши работа, просто гледаш да е метилкобаламин (и препоръчително да няма лактоза).

Общи условия

Активация на акаунт