Имало едно време в Чукурова | ВВ, Кьосем - исторически и костюмни драми №14

  • 23 447
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 28 072
Правилно сме определили сериала като исторически - "Чукурова" не е разказ само за 80-те години на миналия век /1974 г. е в 80-те/, а и за 60-те, когато е убит Аднан, и за 40-те, когато започва историята на Хюнкар и Фекели. Да, дотук са ни показали само една сцена с младите Хюнкар и Фекели, но и двамата разказваха за миналото, заедно или отделно, доста обширно в много от сериите. Хамине - колкото и несвързано да говори, осветли и допълни разказите им. И продължава - сега за Хасине, сестрата на Хюнкар. Знаем, че нейните проблясъци не са случайни. Двете сестри изглежда не са били в добри отношения. Хюнкар не харесва бащата на Ерджюмент, него - също, но Хамине има хубави спомени за по - малката си дъщеря и сина ѝ. Как двайсетте години брак с Аднан са променили Хюнкар, каква е причината момичето в което се е влюбил Фекели, да се превърне в жената, която ни показват - надявам се всички тайни да бъдат разкрити първо между членовете на семейство Яман, после - за зло или добро и пред членовете на семейство Фекели. Разказите не бяха само за личните им отношения, а и за живота в Чукурова. За живота в Истанбул чухме по - кратки спомени - детството на хората, които пристигнаха оттам и останаха в Чукурова. Тази нишка - на миналото, прокарана през всички серии до сегашната 1974 г., най - добре се проследява в мисленето на Хюнкар и Фекели. Културата на мястото Чукурова и културата на хората, които го населяват също има история и в сериала тя започва 40 години преди пристигането на Зюлейха и Йълмаз. Спомням си, че Ваня и Дана бяха писали подробно.

Шермин с нищо не показа, че се сеща защо Йълмаз търси Гюлтен. Как той разбра, че бележката на бюрото му е написана от Гюлтен. И въобще не се замисли откъде се е появила на неговото бюро. Приличаше на списък за покупки newsm78, но може да е писана от Шермин като поръчка Гюлтен да купи нещата.
Накрая и Гюлтен разбра от Ерджо за Сехер и Демир ooooh!.
Дана, не знаем каква ще е нататък съдбата на Гюлтен. От много хора зависи ще остане ли в тайна изнасилването или не.  Не можем да отречем, че сценаристите успяват да ни изненадат - въпреки че някои неща изглеждат като повторения, след време развитието на действието тръгва по съвсем друг път. Прекалено хубаво звучи да съберат Гюлтен и Четин. А те са точно един за друг. Признавам - за първи път харесах Гюлтен на сватбата в сцената с Четин. Blush

Последна редакция: нд, 12 май 2019, 23:16 от LU4IQ

# 691
  • Мнения: 3 436
Ще се повторя, но за мен "Чукурова" не е исторически сериал или костюмна драма.

Понеже не съм следила темата от самото начало, всъщност кой е определил сериала като исторически? Продуцентите? Публикации в печата?

70-те години са годините след 1970-та (осмото десетилетие на 20-ти век).

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 01:00 от Tania M.

# 692
  • Мнения: 28 072
"Сме" - поправих се. Още в началото, когато решихме да го коментираме тук, писахме, че 50 години назад са достатъчно, за да бъде назован исторически.
70-те години свършват през 1970 г. 1971 е първата година на 80-те години.

# 693
  • Мнения: 3 436
Не разбрах продуцентите/създателите на "Чукурова" ли са го определили като исторически?
Няма да споря, но за мен това НЕ Е исторически или костюмен филм, независимо че действието се развива в средата на 70-те години, т.е. преди около 45 години. Има и художествени филми, чието действие се развива примерно през 20-те години и също исторически вярно пресъздават процеси, събития, костюми и декори, без да влизат непременно в категорията "исторически филм" или "костюмен филм".

И не виждам никаква пречка сериалът да се обсъжда в тази тема и със същото заглавие, без да се вкарва непременно в жанрова рамка. Примери със "сборни теми" във форума - колкото щеш.

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 02:12 от Tania M.

# 694
  • Мнения: 2 582

70-те години свършват през 1970 г. 1971 е първата година на 80-те години.
Тука нещо не съм съгласна. 1970те- (1970- 1979)
https://bg.wikipedia.org/wiki/1970-%D1%82%D0%B5

# 695
  • Мнения: 3 436
И аз го казах по-горе, но явно има някакво объркване. СЕДЕМДЕСЕТТЕ години на миналия век са годините след 1970-та или осмото десетилетие. 1974-та е в 70-ТЕ (а не в 80-те). Както и 1989-та не е в 90-те. А 1925-та не е в 30-те.
Не е въпрос на математическо пресмятане на броя на годините, а на възприета и утвърдена периодизация.

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 00:53 от Tania M.

# 696
  • Мнения: 3 437
Добро утро! Hug
Объркването идва от периодизацията във вековете - там 1901 г например, е начало на ХХ век. А и това "Едно време в ..." създава нагласа да се мисли за миналото, т.е. - исторически. Друг е въпросът от каква методология се обяснява или пресъздава миналото.

# 697
  • Мнения: 3 436
Здравейте и успешна седмица!  Hug
Катя, все пак има общоприета и установена периодизация по десетилетия в рамките на един век. Както и Пипилота отбеляза, 70-те години са тези от 1970-та до 1979-та, 80- те - между 1980-та и 1989, 60-те - между 1960 и 1969 г. и т.н.

1974-та година според теб в 70-те години ли е или в 80-те?
Поне по това би трябвало да се разберем и да влагаме едно и също.

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 09:43 от Tania M.

# 698
  • Мнения: 28 072
Добро утро! Hug
Мен в училище са ме научили как е правилно да се наричат десетилетията, столетията и т. н., затова няма как сега да се съглася с неправилното. Само защото на някого грешното му е по - лесно. Още си спомням безбройните и безкрайни, смешни спорове, когато започваше 21-ви век - с една година подраниха началото му.  Wink


Логически правилното наричане на десетилетията е: първо – от 1 януари 2001 г. до 31 декември 2010, второ – от 2011 до 2020 (двадесетте),... девето (деветдесетте) – 2081 до 2090 и последно десетилетие на века от началото на 2091 до края на 2100 г. Не може да се приеме, че (например) тридесетте години на даден век текат през четвъртото, а не през третото десетилетие, но това популярно неправилно назоваване се е наложило заради лесната асоциация с десетичната цифра, както и нежеланието на повечето хора да разберат грешката. Показателно за такова необмисляне е готовността на огромна част от човечеството да посреща „милениум“ още на 01 01 2000 г., преди тя да е изтекла, като последна година на века и на хилядолетието.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%82%D0% … D1%82%D0%B8%D0%B5

# 699
  • Мнения: 3 436
Ами те сума ти историци го карат по популярному, ама нейсе. Joy
Ваня, гледам, че и ти в постовете си говориш за "Чукурова" през 70- те ...

# 700
  • Мнения: 28 072
Карат по популярному, за да ги разбира народа. Досега тук всички писахме за 70-те, не само Ваня, но вчера покрай въпроса дали сериалът е исторически, се наложи уточнението кога точно започва и се развива действието в сериала.

# 701
  • Мнения: 3 436
Не само за да ги разбере "народът", а и за да се разбират помежду си. Много неща са условни и са въпрос на общо приемане, за да има общо разбиране. Иначе ще си общуваме само по симпозиуми и конгреси.
За мен "Чукурова" си остава сериал, чието основно действие се развива през 70-те години на миналия век. Така, както е представен от самото начало. За целите на споделянето тук не ми е нужно да го вкарвам в жанрова рамка, която за мен не е безспорна. Но всеки е свободен - според субективното си разбиране - да го "повишава" в исторически или да го "понижава" в костюмна драма. Това, последното, разбира се, е шега.  Wink

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 12:03 от Tania M.

# 702
  • Мнения: 2 582
Привет! Hug Няма се караме за глупости сега я, а и то е отделна тема. newsm78 Първо и аз много се нервих и спорих относно началото на века, който наистина започна на 1ви януари 2001. Съгласна съм и с определението на десетилетията, 1во, 2ро- 10то. Това наистина е логически и математически правилно. Но наименованието 1900те(1901-1909), 1910те(1910-1919)-1970те или 70те години на миналия век(1970-1979)е прието може би по скоро разговорно и съвсем не означава,че е неправилно. То е период от 10 години на база цифрата на десетиците, без значение , че тече следващото десетилетие. За мен е така и мисля,че съм родена през 60те(нищо, че е 7мо десетилетие), но щом Лучия казва,че съм родена през 70те, мноооого благодаря! Laughing bouquet bouquet bouquet

# 703
  • Мнения: 3 436
...
За мен е така и мисля,че съм родена през 60те (нищо, че е 7мо десетилетие), но щом Лучия казва, че съм родена през 70те, мноооого благодаря! Laughing bouquet bouquet bouquet
Joy  Joy Joy

# 704
  • Мнения: 3 246
Здравейте момичета,
Права е Лучия Hug, но съм съгласна с Танчето и Пипилота HugHug, че много по-популярно е разговорното 70-те; 80-те и т.н. период от десет години на базата на десетиците. Така е и в музикалните чартове. Музика от 80-те е тази от 1980 до 1989 - та, после вече влиза новият стил на 90-те. Аз съм родена през есента на 1978 г. и винаги съм със съзнанието, че съм родена в края на 70-те.
За другият въпрос: за мен историческа драма включва исторически период, историческа личност или събитие. "Чукурова" не е точно исторически сериал, но представя определен период от историята, който вече е в миналото, представя живота тогава, манталитета, настроенията и като цяло живота на хората в региона и страната. За това, много се доближава до исторически сериал, не точно, но подобен. Декорите, дрехите, колите, интериора, всичко до най-малката подробност отразяват минал период, така че за мен може да клони към драма в определен исторически период.

Общи условия

Активация на акаунт