подялба на апартамент след развод

  • 5 639
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 18 777
Не бих спасявала апартамент, плащан само 2 години с ипотека с бивш мъж. Най-добре е да се продаде и всеки да си хваща пътя. Освен ако мъжът не е супер навит да остави жилището срещу подходяща уговорка.

# 16
  • Мнения: 13
Авторката и мъжът й са съсобственици на жилището и след развод всеки от тях ще остане с ½ дял, като продължат да бъдат солидарни длъжници към банката. Последното означава, че тя може да изисква от всеки от тях плащане на вноските в пълен размер. Съответно, ако единият плаща целия дълг, има право на регресен иск за половината от платените вноски към другия. Договорът, в който те са солидарни длъжници, е сключен с банката. Разводът по никакъв начин не го променя  За да продадат дяловете си един на друг или на трето лице, е нужно участието и съгласието й. Ако доходите на нито един от двамата не стигат, за да покриват ипотеката, банката има право да не се съгласи да освободи единия като съдлъжник и другия да встъпи изцяло в дълга. Общо взето, при невисоки доказани доходи и на двамата, банката точно това ще направи – ще откаже. Тогава вариантите са или и двамата да продължат да са съсобственици и да си плащат кредита независимо кой го ползва, или да продадат имота и да го погасят изцяло. Ако продажната цена е по-малка от сумата-остатък по кредита, ще трябва да доплатят.  Банката най-вероятно ще насочи принудително изпълнение към съпруга, защото той има официални доходи и сигурно парите се дърпат директно от заплатата му, но пък той има право на регресен иск към авторката.
много ти благодаря за инфото ,точно това ми трябва. Само не съм много на ясно с въпроса и ще те попитам по-простичко да ми обесниш - аз развивам собствен бизнес ,който тогава беше в нелегалност и месец след изтегленето пуснах осигуровки. Аз не получавам заплата и доходите ми не минават през банка, защото плащам само в нап. Та как стоят нещата казани  по този начин ?

# 17
  • Канада
  • Мнения: 264
Апартаменти много, ще си "направиш" друг.
Не мога да разбера това вкопчване в имот
Продайте този, започни на чисто
Може би ти няма да можеш да вземеш кредит, ако си сама, щом си на минимална заплата...дали изобщо ще можеш да си купиш друг апартамент????

# 18
  • Мнения: 4 577
kukacumba, частният ти бизнес под каква форма е - ЕТ, ООД? Към края на 2018 подавала ли си данъчна декларация? Имаш ли печалба? Общо взето, когато доходът е от собствен бизнес, банките искат някакви доказателства за обороти, стабилни постъпления, история на бизнеса поне няколко години.  С две думи, трябва да докажеш, че си платежоспособен. От това, което си споделила, не изглеждаш надежден кредитополучател. За да те впишат като съдлъжник, все трябва да си показала някакъв доход. Говори с адвокат, хубаво е и с кредитен консултант да обсъдиш имаш ли изобщо варианти за финансиране от банка.
Така, както си описала нещата във втория ти пост, излиза, че кредитът е отпуснат изцяло на база на неговия доход. При това положение, мъжът ти има шансове да стане единствен кредитополучател, ако иска и ако ти се съгласиш да му продадеш твоя дял от апартамента. Не знам точно в случая как ще се оформи. Предполагам, трябва да ти плати половината от самоучастието ви (каквото е то по документи). Ако кредитът се е плащал  директно от неговата заплата, сигурно може да претендира да му върнеш половината платени вноски. Адвокат най-добре ще ти обясни какви са ти вариантите. Аз не съм юрист.

Последна редакция: вт, 26 мар 2019, 22:43 от TafTaf

# 19
  • Мнения: 889

много ти благодаря за инфото ,точно това ми трябва. ...Аз не получавам заплата и доходите ми не минават през банка, защото плащам само в нап. Та как стоят нещата казани  по този начин ?

Пак така, те банките си знаят.Grin Доход се доказва с документи, не със суми минали по сметки.
Не стана ясно кое име е в нотариалния акт. Ние по логика предполагаме. че е на двамата, но все пак?

Един съвет, ако си решила- бягай. Отърви се от цялата каруца с товара и започни на чисто. Рисунките ще ги преместиш. За една година ще загубите разходите по закупуване и малко лихви. Сега пазарът е висок, може и да сте на печалба.
Щом той е теглил заема, даже си в  по- добра позиция,

# 20
  • Мнения: 2 694
Кредита ви е от няма и година, взел го е мъжа ти, но ти си сложила рисунките в апартамента, за това искаш апартамента. Ами всимай рисунките и аре у лево.
Аз нося по-голямата част от бюджета в къщи ,което за мен не е било проблем никога.
Чети малко поне...
Чета бе, чета, на такива съм се начел. Кой е дал самоучастието? Той, тя или двамата. Ако носи 50лв повече от мъжа си, но инвестира в бизнеса си повече от колкото в семейния бюджет...има няколко съществени "ако"-та.

# 21
  • Мнения: X
Здравейте на всички! От няколко дни съм в страхотни размисли и реших да потърся вашето мнение и съвет. Преди няма и 2 години се омъжих много щастлива ,много заслепена ,но полека лека нещата стигнаха до там аз да нося мъжа си на гръб. Искам вече да го премахна от моя живот ,но идва големия въпрос -ние взехме апартамент на изплащане и сега какво правим? Аз нося по-голямата част от бюджета в къщи ,което за мен не е било проблем никога. Сега обаче разбирам ,че не само това съм правела- дърпала съм и двама ни докато мъжа ми е бил настанен като кучка в каручка. С една дума се е възползвам от моята наивност. Та за това искам и много държа да си запазя апартамента ,защото с много любов си го създадох ( проект за преустройство, обзавеждане ,мои рисунки по стените..) И тук идва най-голямото ''но'' когато го купувахме аз нямах доказан доход и се водя съкредитор ,но парите са изтеглени на база неговата заплата. В момента нямам как да си изкарам от джоба парите ,които са вложени. С минимални осигуровки съм и не знам за кредит ,а от този на апартамента няма една година плащане. Другата седмица ще правя и консултация с адвокат и търся за мнение банков служител. Много бих се радвала ако и от тук чуя някое друго мнение пък било и то да ми потвърдите глупостта хаха
На първо "четене" звучиш нагла....дано е само моя грешка.
Най-лесното "решение"-продавате го и кой откъде е.

# 22
  • София
  • Мнения: 11 497
Как точно се установява, че "го носите" на гърба си? С колко повече изкарвате? Той работи ли? При вас във фирмата ли?
Иначе, предполагам авторката е управител и собственик на ЕООД, осигурява се като управителен на минималния праг и толкова си и плаща, останалото - на каса и така. Хубаво, че поне бизнесът й не е "нелегален" вече, че....

# 23
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Рисунките едва ли могат да се изнесат ако са директно на стените както е у нас.

# 24
  • Мнения: 18 777
И хайде като във войната на семейство Роуз да умрем за къщата Simple Smile

# 25
  • Мнения: 101
Хахахаха мъжете в темата, как веднага взеха да го защитават тъпия муньо😀голям смях

# 26
  • Мнения: 8 137
А как решихме, че е "тъп муньо" Thinking Защото жена му с "нелегален бизнес", а той с официален доход успява да вземе ипотечен кредит, но пък (по нейно мнение) тя го носи на гърба си... Ситуацията може да е всякаква и изобщо не е задължително той да е "муньо"!
В случая най-реалистично е жилището да се продаде (заедно с рисунките, ще си нарисува в новото жилище други!), остатъка от парите да се подели и "по живо, по здраво" всеки по пътя си. Жилището е от година (или две...) има още мнооооого да се изплаща. Ако авторката чак пък толкова държи на конкретното жилище да си говори с кредитен консултант за варианти за рефинансиране на кредита, новия да е на нейно име, да си говори с мъжа си да му изплати неговия дял и да се споразумяват...

# 27
  • София
  • Мнения: 11 497
Хахахаха мъжете в темата, как веднага взеха да го защитават тъпия муньо😀голям смях
А ти на каква база реши, че е "тъп муньо"?
Лельо Ванге, ти ли си?! Кога се прероди....

# 28
  • София
  • Мнения: 24 839
Аз чакам обяснение от авторката- как го носи на гърба си този човек, като той си работи и при това, със заплата, достатъчна за отпускане на кредит? newsm78
Няма да я питам защо не го иска вече- явно, си е намерила друга тръпка, но и темата не е за отношенията им, а за жилището.

# 29
  • Мнения: 1 189
И аз чакам ама няма.

Общи условия

Активация на акаунт