Да сготвим с не повече от 5 лв. Предизвиквам ви! 😋

  • 17 426
  • 152
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Аз писах и в темата за Кауфланд,със сместа за мекици на фирма GABROVO,която е по спомен 1.20,добавяте лъжица грис,1/2 кофичка к.мляко,2 яйца,захар,малко олио.Всеки има от тези продукти вкъщи.Аз изсипах 90% от сместа и останалото го направих с какао и доизсипах отгоре.Става нещо уникално вкусно
Grinning
Ако го направите без какао и горещ го нарежете и залеете със студено прясно мляко също става много добре.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 423
У дома уж избягваме въглехидратите, това ориз, картофи , паста и спагети, хляб, тесто че даже и бобови ястия и т.н. гледам да правя рядко или ако правя са само за децата, Мъжа ми не ги яде никак. Фанатик е направо, убеден е че дебелеенето и не само, ами и болестите се дължат на "блъскането с тесто". 

Относно избягването на ориза (понеже и аз не мога да го ям), пробвах плънка с кайма и половин чаша бяла киноа вместо ориз в пълнени чушки и лозови сарми и стана вкусно. Въпреки че я продават готова обелена и измита, я мих и киснах много, че не ми харесва специфичния ѝ дъх, после сложих повечко подправки и стана.

# 32
  • Мнения: X
Булгура е много вкусна алтернатива на ориза.Много обичам булгур с праз лук и тиква на по-големи кубчета :Р

# 33
  • София
  • Мнения: 5 138
Бих добавила шоколадовия сладкиш с майонеза. Ако приемем, че във всяка къща има брашно и захар, а глазурата е от най-обикновения шоколад.

# 34
  • София
  • Мнения: 571
Аз правя паста с кюфтенца и доматен сос,  като пастата е 1.68, кайма около 500-600 грама и излиза около 3-4 лева във Фантастико, а доматения сос е 1.49. Не слагам цялата опаковка паста за едно готвене, а подправки имам бол. Така правя спагети с доматен сос и кюфтенца за двама и излиза като 6-8 порции, т.е. два дни обяд и/или вечеря.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 1 366
Аз имам 4 деца, няма начин да ги нахраня с 5 лв защото при нас определено си трябва количество, но пък ще следя с интерс,  и ще си крадвам идеи😁

# 36
  • Мнения: 1 004
Може би е добре да се фиксира 5 лева за 3-4 порции. Така всеки ще може да пресметне колко ще излезе за по-голям или по-малък брой хора.

# 37
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Малко надхвърлям 5те лева, но пък готвя за петима възрастни и една тийнка.
1. Запеканка от червена леща - сварявам половинка червена леща, обикновена, не био, с вода, колкото да я покрие, свалям от огъня, добавям две шепи булгур да покисне 20-на минути, добавям малко бульон (правя си замразен, но става и с кубче), мазнина и евентуално остатъци сирене/кашкавал от хладилника (става и без тях), подправям по желание и запичам. На другия ден пак е хубава.

2. Маринован зеленчуков микс - 2 неголеми патладжана, 2-3 тиквички, 2-3 чушки, 2 домата на кубчета и по желание - малко нарязани печурки.Патладжаните и тиквичките се обелват и нарязват на кубчета, чушките се почистват и нарязват на ивички. Всичко се слага в купа и се залива с марината от кафена чашка смес от зехтин/олио, соев сос/лимонов сок, чесън на прах и другото - по желание (аз слагам каквото зелено имам в момента на балкона - риган, босилек, салвия). Завива се във фолио, стои от час до ден в хладилника, после се изсипва с все марината в тавичка и се запича. Може да се добави натрошено сирене, но не е задължително. Ако остане - вкусно е и на другия ден студено или претоплено като добавка към спагети.

# 38
  • Мнения: 789
Да се запиша и аз със втория ми буламач,който много обичам.Разбивам три до пет яйца във вода и бъркам докато не заприлича на повръщано 😂😂😂 после слагам червен пипер,за да се запържи лекичко и накрая добавям сирене на бучки.

# 39
  • Мнения: 857
Трахана - от турската, отгоре поръсена със сирене.

# 40
  • София
  • Мнения: 714
Трахана - от турската, отгоре поръсена със сирене.

Вие как я приготвяте ?

# 41
  • София
  • Мнения: 5 138
Дойде ми на ум една любима от детството ми рецепта, която буквално преди минути видях, че явно не е хрумване на майка ми - яйца на очи върху канапе от картофено пюре. Разбира се, ако трябва да се нахрани повече народ, бюджетът ще надскочи пет лева...

# 42
  • Мнения: 857
Сварявам траханата.Отделно запържвам лук, домати и червен пипер, които добавям към сварената трахана.Докато е вряща, разсипвам в чиниите, а отгоре натрошавам сирене.

Правила съм я и без домати, понеже в нея има, но ми е блудкава.

# 43
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тези, които не ядат или избягват ориз, обикновено го правят заради въглехидратите. Булгурът не е алтернатива в този смисъл. Stuck Out Tongue Winking Eye

Аз все още чакам по-точна дефиниция на запитването и не мога да се включа по същество. За колко човека става дума, има ли хранителни/диетични рестрикции, какво ядене -  примерно един домашен козунак с айрян за закуска брои ли се?

# 44
  • Мнения: X
Казах "вкусна",а не "здравословна" алтернатива :Д Въпреки,че...

Общи условия

Активация на акаунт