Студенти в UK - 11

  • 67 988
  • 752
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 157
Здравейте,
Знам че е коментирано в предишни теми, но някой да ме ориентира за правозвачи на пратки от БГ до Абърдийн (Шотландия). За сега видях че Спиди предлагат, ако някой има добри впечатления от превозвач, моля да сподели. Извинявам се, но е малко спешно и нямам време да ровя назад в темите много, пък няколко превозвача казаха че не доставят дотам...
Здравейте , изпращам колети на дъщеря ми в Абърдийн със Спиди.Срока за доставката е 5 работни дни. Колета го доставят до вратата на квартирата.Цената е 52 лв. за пратка между 10 и 30 кг. не сме имали проблеми до сега.

# 451
  • Мнения: 1 994
Все пак реших да пиша. Предполагам,  че вече сте го прочели.

От 28 октомври  в България започва да оперира още една авиокомпания. Полетите до и от Англия са с 1 прикачване. Хубавото е, че може да се купят билетите и за двата полета. Eurowings стартира с две дестинации в Германия - Щутгарт и Дюселдорф. Авиокомпанията ще оперира от Терминал 1.
Полетите до двата града в Германия ще може да се използват като връзка до други предлагани от превозвача летища
Тези полети видях но има и други връзки.

София - Лондон Хийтроу
София - Манчестър
София - Бирмингам

# 452
  • Мнения: 688
Да споделя перипетиите с колетната пратка, която изпратих до Абърдийн по Спиди. Първо, казаха че не трябвало да съдържа лекарства, хранителни добавки и мед. Добре, наложи се да вадя някои от тези неща (за които не бях прочела никъде, че са забранени) от добре опакования колет. Дадох пълния адрес и UK телефон на получателя. Всичко добре, докато не отиде колета на 3-тия ден до UK при DPD, оттам не знам по какъв начин се свързват с получателя, но нито звънят на телефон, нито отиват до вратата. 2 пъти казват че получателя не е намерен, при положение че във времевия интервал на доставка е бил на адреса. Гледам в мейлите и на сайта на DPD, че подадения адрес нещо не е пълен (като отрязан при копиране ми прилича). Обаждам се 3 пъти на Спиди тук (ако някой е звънял на call center, знае колко време отнема това) и питам какъв е проблема и как търсят DPD получателя, те не знаят и казват че ще предадат пълния адрес отново. На 3-тия опит за доставка ситуацията прилича на трагикомедия. Аз следя непрекъснато на сайта на DPD къде е куриера им през 3 мин. и по чат с получателя, казвам къде се намира, и когато наближи достатъчно близо казах да излезе пред блока и да следи за камиона им. Все пак резултата беше положителен, доставена пратка. Не знам как куриера търси получателя там и как се разбира кога е дошъл, но това е безумно?

# 453
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Изобщо не се учудвам. Мисля, че само тук звънят и не навсякъде правят дори втори опит за доставка. Същите перипетии сме имали в Лисабон. Единия път сина ми беше гонил куриера по улицата след дежурство на прозореца. ooooh! А офис в града няма а някъде в склад на майната си извън града.

# 454
  • София
  • Мнения: 607
Да дам и аз един Голям минус за DPD, каря на септември поръчах, хранителни стоки от онлайн магазин в Лондон. Пиша пълният адрес всичко необходимо за доставка. Датата и часа на доставка бяха удобни за моята девойка, аз следя пратката пиша си с нея и изведнъж ми изписва пратката е доставена на лице със съвсем друга фамилия. Тя започна да обикаля къде може да са и я оставили, аз звъня на изпращача да се свържат със шофьора. След като 2 часа  издирваме се оказа, че куриера на своя глава е оставил пратката в буферен склад, който слава богу се оказа близо до нея, но беше затворен, защото работел до по-рано в петък. Е накрая си взе пратката след два дни, но се заканих, че никога повече с DPD.

# 455
  • София
  • Мнения: 5 563
Да, така е с DPD наистина. Имахме и ние случай подобен на гореописания. След като детето цял един ден чака куриера да му достави пратката, а той не си направи труда, написа, че не е намерил никого на адреса и остави пратката в един склад (на 2 крачки от квартирата на детето).

# 456
  • Мнения: 688
Тогава отпада и Спиди от възможните доставчици за Шотландия (Абърдиин), защото работят с DPD Sad Сега отново търся читав доставчик за следващия път. Някой пращал ли е по G &G Family Ltd, да каже мнение? По тел. говорих с някакъв човек от фирмата, трябвало да му пратя колета и парите (около 2 паунда /кг.) по еконт до Силистра и той щял да го достави, ама така на доверие ли?

# 457
  • Варна
  • Мнения: 3 359
На сина ми  , докато беше в Глазгоу, само веднъж съм изпращала колет - с фирма Арамекс , препоръчаха ми я от тази тема и всичко беше точно. Колета пристигна за под 5 дни . От врата до врата , никакъв проблем с доставката , но беше преди повече от 4 години. За Лондон съм пращала 4-5 пъти през последните 2 години със Спиди / пак по препоръка от тук/ - колети и документи . Освен много голямото забавяне за доставка , пратките пристигаха между 11 и 14 дни , вместо обявените в сайта им 5-7 раб. дни , проблеми с уведомяването не е имал , винаги са му пращали СМС . Дори на 2 пъти си пренасочва пратките на друг адрес през сайта им и веднъж пренасочи към техен офис / на DPD / . Но, винаги е бил уведомяван от предния ден , че на следващия ден ще му доставят пратката .  

Така че, tsveta_pile, може да пробвате с Арамекс, но не знам, как става взимането на пратката от адрес в България, когато нямат офис в конкретния град.

Последна редакция: пт, 01 ное 2019, 15:52 от Сребърна паричка

# 458
  • Мнения: 16
Здравейте! Имам въпрос относно студентските заеми и ще се радвам, ако някой може да помогне.
Дъщеря ми иска да учи в Шотландия, но освен че обучението е безплатно, не сме сигурни доколко ще можем да й помагаме с другите разходи по време на първата година и евентуално малко след това, докато започне да се оправя сама, затова тя искаше да изтегли студентски заем, който после да изплаща. Проблемът е, че за момента не можем да намерим такъв вариант, понеже в българските банки доколкото проучихме не предлагат заеми за обучение в чужбина, а не знаем какви са алтернативите (ако има такива). Все още търсим различни начини, но без успех - надявам се някой да има идея какво можем да направим. Благодаря предварително!

# 459
  • Мнения: 1 152
Момичета, по повод пратките нямам спомен дали е коментирано, но аз вече 2 пъти пращам с портокалите. Сайтът им е portokal.co.uk. Имат офиси в 9 града в България и 13 в Англия,  като в Лондон са на 5 места. В сайта им има инфо, калкулатор, адреси. Пратките стигат за около 12 дни, стига да няма изключителни обстоятелства, макар че в сайта пише, че дните са  16.  Малко по-бавно, но пък и това е опция, ако не е нещо спешно. Имат вариант ако сте от град в Бг, в който нямат офис, да пратите по Еконт или Спиди до техен офис (аз правя така, защото в моя град нямат офис). Пращам до най-близкия като адрес пункт в Лондон и те се обаждат на дъщеря ми, когато пратката е при тях. Единствената особеност е, че за пратката се плаща при получаване в UK, но цените са съвсем приемливи- да не кажа, че излиза доста по-евтино от Арамекс (които ползвах за пратките до Саутхямптън) или Спиди.

# 460
  • Мнения: 59
Здравейте! Имам въпрос относно студентските заеми и ще се радвам, ако някой може да помогне.
Дъщеря ми иска да учи в Шотландия, но освен че обучението е безплатно, не сме сигурни доколко ще можем да й помагаме с другите разходи по време на първата година и евентуално малко след това, докато започне да се оправя сама, затова тя искаше да изтегли студентски заем, който после да изплаща. Проблемът е, че за момента не можем да намерим такъв вариант, понеже в българските банки доколкото проучихме не предлагат заеми за обучение в чужбина, а не знаем какви са алтернативите (ако има такива). Все още търсим различни начини, но без успех - надявам се някой да има идея какво можем да направим. Благодаря предварително!

И аз търсех подобен вариант.Не стигнахме до банков кредит, но ми се струва,че Уникредит предлагат такъв, естествено с поръчителство от родител:
https://www.unicreditbulbank.bg/bg/individualni-klienti/krediti/ … tudentski-kredit/
Другите две банки са ЦКБ и Експресбанк.
Ето линк на една статия, която четох тогава.
https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/obrazovanie/2016/12/21 … ude_kak_i_zashto/

# 461
  • Варна
  • Мнения: 30
Здравейте! Имам въпрос относно студентските заеми и ще се радвам, ако някой може да помогне.
Дъщеря ми иска да учи в Шотландия, но освен че обучението е безплатно, не сме сигурни доколко ще можем да й помагаме с другите разходи по време на първата година и евентуално малко след това, докато започне да се оправя сама, затова тя искаше да изтегли студентски заем, който после да изплаща. Проблемът е, че за момента не можем да намерим такъв вариант, понеже в българските банки доколкото проучихме не предлагат заеми за обучение в чужбина, а не знаем какви са алтернативите (ако има такива). Все още търсим различни начини, но без успех - надявам се някой да има идея какво можем да направим. Благодаря предварително!

И аз търсех подобен вариант.Не стигнахме до банков кредит, но ми се струва,че Уникредит предлагат такъв, естествено с поръчителство от родител:
https://www.unicreditbulbank.bg/bg/individualni-klienti/krediti/ … tudentski-kredit/
Другите две банки са ЦКБ и Експресбанк.
Ето линк на една статия, която четох тогава.
https://www.capital.bg/specialni_izdaniia/obrazovanie/2016/12/21 … ude_kak_i_zashto/

Може да стане и без заем. Обикновенно първата година не е натоварена и може да работи почасово. При горе-долу средна ставка от 8-8.5£+/час с около 16-20ч. на седмица ще може да си покрива всички разходи. Аз лично за храна повече от 20£/седм лично не давам, даже много рядко се случва да дам ок. 20. Общежитията в Шотландия, които са със споделена баня и тоалетна са около 400-410£/месец.
Горе-долу бих казал че не повече от 600£ на месец са ми разходите. Има и вариант за квартира, който обаче не го препоръчвам на първокурсници, защото ще искат много наеми напред, понеже нямат престой в страната и трябва да се отиде доста по-рано за да се огледа на място или най-малкото от по-рано да почне да се търси. А и другото което е може да не е само със студенти в тази квартира.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 11:53 от petarkh2

# 462
  • Мнения: 2 076
Аз лично за храна повече от 20£/седм лично не давам, даже много рядко се случва да дам ок. 20. Общежитията в Шотландия, които са със споделена баня и тоалетна са около 400-410£/месец.

ти в catered обжежитие ли си? ако не, би ли споделил как точно се изхранваш със средно 3 паунда дневно? гледам в numbeo, че цените на най-масовите храни /с изключение на мляко и сирене/ са средно между 20 и 100% по-скъпи спрямо София, а дори и тук ми е чудно как някой би могъл да се изхранва с 6-7 лв за целия ден

# 463
  • Варна
  • Мнения: 30
Аз лично за храна повече от 20£/седм лично не давам, даже много рядко се случва да дам ок. 20. Общежитията в Шотландия, които са със споделена баня и тоалетна са около 400-410£/месец.

ти в catered обжежитие ли си? ако не, би ли споделил как точно се изхранваш със средно 3 паунда дневно? гледам в numbeo, че цените на най-масовите храни /с изключение на мляко и сирене/ са средно между 20 и 100% по-скъпи спрямо София, а дори и тук ми е чудно как някой би могъл да се изхранва с 6-7 лв за целия ден

Споделена ми е банята и тоалетната. 410£ ми е наема. Пазарувам само и единственно от Aldi/Lidl веднъж седмично - там е най-евтино, храната за една част от продуктите е по-евтина от Варна. Ако намеря скорошна касова бележка ще прикача. Останалите пари месечно, обикновенно си ги заделям и отивам някъде или си купувам разни неща. След 2 седмици съм в Ню Касъл.
  Забравих да уточня че първите ~2 месеца родителите ми покриваха разходите, макар че аз имах спестени около 3000лв от работа на Зл. пясъци (заплата), докато си намеря работа. После им казах че просто нямам нужда, макар че искаха да имам както се казва за всеки случай.
Това numbeo за първи път го чувам.

Последна редакция: пн, 04 ное 2019, 13:01 от petarkh2

# 464
  • UK
  • Мнения: 957
Може човек да се изхранва и с 3 паунда на ден, и аз имах такъв период от два месеца когато само на ориз и картофи я карах Smiley В момента 3 паунда на ден ми е само обяда, седмично харча около 40 паунда, което може да се намали до 30, ако си носех обяд на работа от вкъщи вместо да търча по магазини и take aways всеки ден. Ако се пазарува от Aldi в сравнение със Sainsburys например, повечето неща са доста по-евтини, почти наполовина даже.

Общи условия

Активация на акаунт