Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София - 8

  • 41 162
  • 804
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 23 165
при нас гранични бяха районите на граничните училища.

# 736
  • София
  • Мнения: 1 678
Благодаря много за разясненията.
Когато постоянния и настоящия адрес се различават, може ли да се кандидатства и с двата адреса или е както за детските градини, обявяваш един адрес?

# 737
  • Мнения: 1 148
Мен това с граничните райони много ме обърква. Не съм ги виждала във вид на карта, а само като списък кои улици и блокове са прилежащи към дадено училище. Но, признавам си, "материята" още ми е нова, че ще съм с първокласник за пръв път и от миналата седмица почнах да се интересувам как става кандидатстването.

# 738
  • София
  • Мнения: 203
Миналата година на сайта на Столична Община имаше публикуван документ с училищата и точните гранични райони. Потърсете го. Едва ли е свален.

# 739
  • Мнения: 354
Прилежащи райони

Гранични прилежащи райони

# 740
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много благодаря за хубавото обяснение на epicagotenmoten!!!

Аз имам въпрос как се подреждат класиранията, ако човек кандидаства в 2 училища.

Правилно ли разбирам, че системата все още не е единна, така както е след 7 клас ?

Правилно ли си мисля, че изпращаме имейл до 2те училища които сме харесали и чакаме отговор?

Ние имам проблем с това, че предпочитаме училището, в което адреса ни попада, като граничен район, а другото училище ни е в района.

Правилно ли си мисля да очаквам следната ситуация. ПРиемат ни на първо класиране в училището по района ни,а ние продължаваме да чакаме второ класиране в училището за което адреса ни е от граничен район. 

В тази връзка е въпроса ми второто класира  кога се организира - след окончателно приключване на първото класиране. С какви документи се прави записването.

# 741
  • Мнения: 6 993
Да, пращате два имейла, не е централизирана системата.
Ще ви приемат в районното. Не съм сигурна дали трябваше да се запишете там или може и да не се записвате. (Ние се записахме).
За второ класиране се подават документи (при нас беше заявление за участие във второ класиране) веднага след като приключат записванията за първо. Ако ви приемат в граничното училище, се записвате там. (Ние изтеглихме документите от районното и се записахме в другото). Ако не ви приемат, пробвате на трето, за него е същото като за второ. За трето остават много малко места вече. При нас в двете гранични - при едното местата свършиха на първо класиране, в другото - на второ. Ако не успеете на нито едно класиране, районното трябва да ви приеме, ако все още има места там. Вече не помня какви бяха документите за записване, акт за раждане, лична карта на родител, удостоверение за завършена подготвителна група...май това бяха.

# 742
  • София
  • Мнения: 23 165
моето дете е в училище, което не е чак от най-желаните.
но забелязах че места за трето класиране нямаше.
след 15 септември обаче се започна едно местене, изчезваха деца, появяваха се други из класовете.
та тия системи и класации са до септември, после се почват лични уговорки с директори и учители и всеки се намества където е решил.
уж има лимит на децат в клас- 24, но има клас с 28 деца.

# 743
  • София
  • Мнения: 5 960
Помни ли някой от миналата година кои дати бяха за кандидатстване и съответно 1во класиране, 2 ро класиране и записване на децата в 1ви клас. горе-долу кои дати? Края на май- началото на юни ли?
Може да ви стане смешно,  но правя резервации за море и изобщо ме е шубе да не нацеля точно датите на записване

# 744
  • София
  • Мнения: 1 678
Моя позната сподели, че в училището на сина й е имало изпит/събеседване за първи клас. Този изпит каква роля играе за класирането? Как може да се провери дали съответното училище провежда такъв изпит?

# 745
  • София
  • Мнения: 23 165
Помни ли някой от миналата година кои дати бяха за кандидатстване и съответно 1во класиране, 2 ро класиране и записване на децата в 1ви клас. горе-долу кои дати? Края на май- началото на юни ли?
Може да ви стане смешно,  но правя резервации за море и изобщо ме е шубе да не нацеля точно датите на записване
https://105sou.eu/%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%b5%d0%bc/1-%d0%ba%d0%bb%d0%b0%d1%81/
надолу по страницата има таблица с датите.

# 746
  • Мнения: 6 993
Хахаха Grinning Проверих си имейла. За първо класиране съм изпратила документи на 21.04, за второ на 09.06.

# 747
  • София
  • Мнения: 2 446
Моя позната сподели, че в училището на сина й е имало изпит/събеседване за първи клас. Този изпит каква роля играе за класирането? Как може да се провери дали съответното училище провежда такъв изпит?
При нас имаше такъв тест, но след класирането. Идеята му е да разпределят децата равномерно по класовете (много подготвени и по-малко готови).
В графика на дейностите по кандидатстването в сайта на училището беше обявен и теста.

# 748
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
При нас училището по районна е много желано - 20 то училище, но ние пък сме се ориентирали към 22ро което ни е граничен район където се надявам че няма да има много живущи по район

# 749
  • Мнения: 354
При нас училището по районна е много желано - 20 то училище, но ние пък сме се ориентирали към 22ро което ни е граничен район където се надявам че няма да има много живущи по район
Подавате заявления и в двете училища. Ако не Ви приемат в желаното на първо класиране, записвате се в 20 и продължавате със второ и ако трябва трето класиране за 22-ро. И след тва може съвсем спокойно да си оттеглите документите и да се запишете в другото училище.

Общи условия

Активация на акаунт