Когато си на интервю за работа

  • 9 572
  • 223
  •   2
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 013
Един трудов договор може да се анулира. Аз съм анулирала. Това от административна точка не е никакъв проблем. И при при НАП се анулира съответно.
Просто обръщам внимание, че при мен се беше случило следното: първи ден на нов служител на работа и още в 10:00 или нещо такова - влизат 2 жени в офиса: 'Добър ден. От инспекцията по труда сме на проверка при вас.' Всичко мина много добре.

# 166
  • Мнения: 266
Един трудов договор може да се анулира. Аз съм анулирала. Това от административна точка не е никакъв проблем. И при при НАП се анулира съответно.
Просто обръщам внимание, че при мен се беше случило следното: първи ден на нов служител на работа и още в 10:00 или нещо такова - влизат 2 жени в офиса: 'Добър ден. От инспекцията по труда сме на проверка при вас.' Всичко мина много добре.

Позицията на работодателя я разбирам, пази се от глоби. Simple Smile
Говорех за служителя. За мен е много неприятно и некомфортно да се налага да обяснявам защо и как няма да продължа. После на следващ работодател -  защо не съм останала при предишния, при положение, че в трудовата книжка вече е отбелязано назначаването.
Изобщо се създава един омагьосан кръг, който може да се спести, ако бяха го измислили по-добре.

# 167
  • Мнения: 29 390
Ако има ден два за проба, то всички ще казват, че днес са започнали при проверка. После четем, че работодателя отказвал да сключи трудов договор.
Не виждам какъв проблем е договора със срок на изпитване.

Защото в 95% от случаите договорите се сключват със срок за изпитване в полза на работодателя. Работникът трябва да го отработи или плати, ако се заядат с него и не искат да го пуснат, като каже, че не иска да продължи.

# 168
  • Мнения: 2 013
На мен ми се е случвало преди уговорен ден за работа момичето да се откаже. Но за мен това е по-добрият вариант - ако усеща, че не е подходящо за нея - ок.
Иначе пак казвам - договорът може и да се анулира.
А ако човекът разбере, че не е за тази работа пост фактум - това е грешка при самия подбор, т.е. контрата е в работодателят, че не е преценил правилно кандидата/служителя.
Аз това 'два дни за проба' не го разбирам: не пробваш обувки или дрехи.

# 169
  • Мнения: 266
Ако има ден два за проба, то всички ще казват, че днес са започнали при проверка. После четем, че работодателя отказвал да сключи трудов договор.
Не виждам какъв проблем е договора със срок на изпитване.

Защото в 95% от случаите договорите се сключват със срок за изпитване в полза на работодателя. Работникът трябва да го отработи или плати, ако се заядат с него и не искат да го пуснат, като каже, че не иска да продължи.

Ооо, и това, да!
По тази причина още преди да подпиша последния договор се наложи да разпитвам за неустойки при евентуално напускане, за това колко месеца ще е предизвестието. Наистина са в полза на работодателя договорите със срок на изпитване.
Отделно, преди време по тази причина не приех изобщо работа, защото изискваха 2 месеца предизвестие и бях чула, че няколко човека се е наложило да платят две заплати, но да не търпят лошото отношение на шефа още толкова време.
Магдалена,  ти наистина ли не успяваш да влезеш в обувките на един нормален служител?!
За два дни в реална среда наблюдателния човек може да разбере мнооого за работата и колектива. Страшно много!

# 170
  • Мнения: 8 823
Един трудов договор може да се анулира. Аз съм анулирала. Това от административна точка не е никакъв проблем. И при при НАП се анулира съответно.
Просто обръщам внимание, че при мен се беше случило следното: първи ден на нов служител на работа и още в 10:00 или нещо такова - влизат 2 жени в офиса: 'Добър ден. От инспекцията по труда сме на проверка при вас.' Всичко мина много добре.

Позицията на работодателя я разбирам, пази се от глоби. Simple Smile
Говорех за служителя. За мен е много неприятно и некомфортно да се налага да обяснявам защо и как няма да продължа. После на следващ работодател -  защо не съм останала при предишния, при положение, че в трудовата книжка вече е отбелязано назначаването.
Изобщо се създава един омагьосан кръг, който може да се спести, ако бяха го измислили по-добре.

Няма омагьосан кръг- изпитателният срок трябва да е за двете страни (кандидати, изисквайте си го!) и тогава може всичко да си бъде законно, трудов договор има и може да бъде прекратен от коя да е страна без обяснения.
В чужбина съм и това нещо тук работи, работниците нямат никакви притеснения, че напускат. Даже има и такива, които се хващат някъде само за изпитателния срок, без да имат никакви сериозни намерения към фирмата.

# 171
  • Мнения: 2 013
Магдалена,  ти наистина ли не успяваш да влезеш в обувките на един нормален служител?!
За два дни в реална среда наблюдателния човек може да разбере мнооого за работата и колектива. Страшно много!
Защо така остро? Нали ти казвам: може да се анулира договора. Никаква драма не е това. Мисля, че може.
И нали писах и по-рано - това си е проблем при подбора, т.е. смъкнах отговорността от плещите.

# 172
  • Мнения: 29 390
"Изискайте го..." Като ти кажат - "Такава е фирмената политика.", какво точно ще отговориш?!? Или ще се откажеш само заради това? Все пак никой не почва нова работа с мисълта да се откаже преди изпитателния срок, обаче не винаги се получават нещата.

Анулирането на договора става, ако има желание от страна на работодателя. Ако не иска, може да те накара да си платиш или отработиш прадизвестието като стой, та гледай...

# 173
  • Мнения: 2 013
Преценка. Просто зависи от правилна преценка - какъв е човекът пред теб, независимо работодател ли е, работник ли е.

# 174
  • Мнения: 8 823
Да, фирмите си прявят оглушки. Трябва да се борите, докато изпитателния срок  и за кандидата започне да се предлага масово. Ако никой не поставя въпроса, фирмите никога няма да го дадат. Това е, има го в закона.

# 175
  • Мнения: 29 390
Предпочитам за сключа договор със срок в полза на работодателя и вечерта да сложа храна на масата, както и да си платя сметките, вместо да се боря с вятърни мелници.

# 176
  • София
  • Мнения: 17 775
Аз това 'два дни за проба' не го разбирам: не пробваш обувки или дрехи.
Което ме подсеща: разкопчавате ли си сакото при сядане Laughing Не по принцип, а при интервю или важна среща. Завъртя ми се е в акъла това въпросче.

# 177
  • Мнения: 2 013
Принципно, ако говорим за етикет, при сядане се разкопчава сако. Вече е въпрос на навик, дали се прави винаги.
Но се сетих един много, много стар случай. Бях на интервю в една от big4 фирмите. Имаше 2ма интервюиращи: възрастен мъж и младо момиче (на моята възраст) тогава. Възрастният прегръща момичето пред мен по време на интервюто и ме пита как бих възприела това, ако са .... не си спомням как точно го нарече ... 'партньори'? После продължиха интервюто прегърнати (?!?). Аз изобщо не можех да си подредя мислите и чак му направих забележка - не си спомням точно как го казах, но че се разсейвам като ги гледам прегърнати. Голям цирк беше.

# 178
  • Мнения: 10 821
Хахах може би е било тест как реагираш в такива ситуации.

# 179
  • Мнения: 2 013
Да, много странно ми беше и аз на подсъзнателно ниво взех решение, че не искам да работя при тях.

Принципно при face-to-face интервюта (защото от 4 години не съм наемала хора, в майчински съм сега) съм правила следното:
Винаги в началото предлагам кафе, чай, вода. (Аз винаги съм с вода пред мен). Представям фирмата после, представям позицията, задълженията. Минавам през СВ-то. Говорим си малко на английски. Проверявам нивото и на другия език, ако е важен за позицията. Накрая обсъждам въпроса със заплащането. И накрая са въпросите, които кандидата може да има.

Но имаше преди това етап и телефонно интервю, където насочеността беше - ниво на език и малко от малко да се ориентирам общо за кандидата.

Така че ще съм благодарна за препоръки и насоки, т.е. обратна връзка.

Общи условия

Активация на акаунт