Превозване на куче/коте - как и защо?

  • 1 888
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 732
Какво гласи Закона? Как е правилно?

Напоследък возя котка до ветеринар. Стареца е в клетка (транспортна пластмасова кутия с решетка отпред).  Возя го на задната седалка със стопанката си.
В една брошура при ветеринаря имаше картинка на транспортна клетка на задната седалка вързана с колан.

Как процедирате вие?
А шофьорите с кучета?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не мисля, че в закона пише нещо по въпроса.
Аз си возя кучето на предната седалка закачено с кучешки колан (от едната страна се закачва за нагръдника, от другата си е като нормален автомобилен колан).

# 2
  • София/Перник
  • Мнения: 981
От скоро имаме кученце. Малко е, то и малко ще си остане. Всеки ден го возим с нас до офиса, като пътува в чанта, специално за кучета, а тя е на задната седалка, закопчана с колана.
Сигурността на животинката ни е като за малко дете и смятам, че така е редно.
Отделно, че така свикна с чантата, че е голяма радост като затръгваме, а после той си подремва доволно в нея.

# 3
  • Мнения: 29 254
Моят котак е малък още - 7 месеца. Като сме го водили на ветеринар, го слагаме в сак за котки. Отначало стои, но след 5 мин. почва много жално да мяучи и го вземам на ръце. Това е обаче, когато не карам аз. Един път се наложи сама да го карам....голямо приключение беше. Добре, че ветеринарят е близо, на 2-3 мин. от нас. Crazy

# 4
  • Мнения: 61
Аз имам клетка от джъмбо и в нея си превозвам котката пеша до ветеринарния лекар, а когато е по-далеч - на задната седалка на колата, без колан, защото обикновено разстоянието е малко.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 374
Двете котки превозваме в клетка, но гледаме да е рядко, че за тях е стрес и откачат.
Куч е истински пътешественик, с кеф я взимаме с нас когато сме на път. Без колан обаче, тя си има място на задната седалка и седи/лежи спокойно, ето така:
http://sylvester.snimka.bg/animals/lora.907760.38964089

# 6
  • Мнения: 1 970
Най-дългото ни пътуване с кола с кучката (35 кг, голденка) е до Лефкада, 700 км. Спа доволно през целия път в багажника на джипа, той е хеджбек...
Иначе по-кратко - на кравай в краката на жена ми до мен. Как с е  събира тя си знае, муцуната е на барчето до лоста за скорости и така....
Като изляза от колата се намества седнала зад кормилото и пази.

# 7
  • София
  • Мнения: 318
Ние на последното по-дълго разстояние (София - Добринище) возихме котарака в транспортна чанта на задните седалки. Не е имало проблеми, даже се радваше, че е с нас, преди да тръгнем си седеше до клетката, да не би да тръгнем без него.. В един момент на връщане само имаше малко мяукане, защото му се беше доходило до тоалетна, но го бяхме предвидили това и тоалетната седеше отзад в краката на задните седалки и като цяло не е имало проблем.. Но, котарака ни е повече като куче Grinning Много е послушен и смея да твърдя и умен.
Иначе до вет-а преди без клетка, сядаше си в скута ми, без значение дали карам или не, но в последно време започна много да се разхожда по колата и заставаше отгоре на задните седалки и при спиране и тръгване, колкото и да е плавно, малко или много ги драскаше, за което не е виновен, но просто вече се вози в клетката предимно. Иначееее..
Освен прозявките, в някой момент очаквам да започне да ми казва и на къде да карам.. Grinning



# 8
  • Мнения: 225
Ние сме с бус и разтоянието между предните и задните седалки е голямо. Кучето ми(лабрадор) се вози там и си спинка на одеалцето. Ако има хора се вози в багажника. Седалките са забранена зона. Клетка си няма, но си седи спокойно. Като малка ми седеше в скута, после си свикна, че седалките са за хора, котки и декоративни кученца и мястото й е на земята. Проблемът бяха космите, пробвахме с покривало, но явно й хареса простора отзад и не иска да се качва на седалката.Joy

# 9
  • Мнения: 2 266
Нашто куче си го возим на задната седалка просто без нищо.Само слагаме една хавлия върху седалката.Тя си гледа през прозореца. Понякога леко й отваряме прозореца. Но тук,където живеем няма никакъв закон относно това.

# 10
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 522
Предишното ни коте, което почина беше истински пътешественик - самолет, кораб, кола, че и на лифт го возихме един път, но беше свикнал от бебе и нямахме притеснения, а и на него му беше интересно, както го научиш. Осиновеното е истински кошмар, като види клетката и бяга с 200, а нарочно съм я оставила, за да може да има достъп до нея, посещението до ветеринар е истинско предизвикателство за нас, не си представям как ще изкара 12 часа в самолет, отсега ми побелява косата..... Топче се возеше в колата отзад,извън транспортната клетка, никакви проблеми спеше си през цялото време, Ушатото само буйства, адски е неспокоен и е видно, че стреса за него е огромен.
За превозването на животни с автомобил не зная да има някакво постановление.
Не ми е и минавало през ума да "вържа" транспортната клетка с колана, всичко зависи от животното и ние стопаните най-добре знаем как да обезопасим, някои са диви, други са спокойни.

Последна редакция: пт, 12 апр 2019, 07:56 от Ивекс

# 11
  • Мнения: 10 578
Вета ни е на 5 минути с кола. Котките ги водя с такси, обикновено. Транспортната чанта на задната седалка и аз до нея. Мушкам си пръстите през решетката, да ги успокоява контакта и им говоря през цялото време "няма страшно, отиваме на бързо и се прибираме".
Таксиджиите почти винаги питат "болно ли е?". Grinning И аз винаги им отговарям, че не, за тяхно успокоение. Grinning
Само един път ми се е случвало да водя с такси непознат уличен котарак, който беше останал без едно око и тогава се наложи да кажа на таксиджията да ми отвори багажника за да сложа транспортната чанта там и така пътува.
Когато водя котка с нашата си кола, обикновено слагаме транспортната чанта в багажника - комби е. Котките на ниско и тъмно се чувстват по-добре.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Котката пътува в клетка, но я водим само на близкия ветеринар, когато се налага, не повече от веднъж годишно. Обикновено седя до нея, че много пищи.

Кучето е пътешественик от бебе, взехме го на 50 дни и пропътува 5 часа с кола до вкъщи без нито един инцидент. Вози се само в багажника на джипа, защото иначе е адски досаден, а и не е безопасно за него. Пробвали сме да го возим на седалката и да го обезопасяваме с нагръдник и колан, но той е шило, не мирясва и за секунда и се отказахме. В багажника е относително ок, макар че стърчи през цялото време (той е голямо куче) и рядко си ляга да спи дори при многочасовите пътувания до Гърция.

Иначе по закон трябва да се возят в транспортна клетка, която е вързана с колан - при евентуален сблъсък клетката ще изхвърчи, ако не е вързана и ще се нарани не само животното, а и пътуващите в колата хора. Темпераментът на животното няма абсолютно нищо общо с това.

Предвид че карам стаж в спешно отделение, съм мега чувствителна на тема неслагане на колани - и ако видите с какви наранявания пристигат хора без колани само от това, че някой ги е блъснал с малка скорост при потегляне на светофара, бая ще се позамислите. Без колан нито можете да задържите клетката, нито себе си да опазите в случай на сблъсък.

# 13
  • Мнения: X
Моя котарак се вози в клетка, но един път като не спираше да мяука го пуснах и започна да обикаля наляво надясно, после седна в скута ми и започна да се подпира на прозореца като без да иска натисна копчето за сваляне, но аз реагирах много бързо и го затворих. А като се кротна се получи това:


# 14
  • Мнения: 15 454
Кучето си го возя на столче за кола за куче. Стои си мирно и му е много удобно да се вози в него. А и така си пазя седалката да не се надраска от ноктите му. Минусът е, че до него стои столчето за кола на малката и няма никакво друго свободно място. Затова се налага да возя баткото отпред, но той е голям и няма проблем.

Общи условия

Активация на акаунт