За бебета и деца от 0+ месеца: Бързи въпроси и отговори, съвети - 76

  • 29 289
  • 751
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 35 109
На година и половина

# 571
  • Мнения: 299
Mimsi, за Киндиру според мен е относително, защото зависи кой води заниманията. Аз сега го записвам за трети срок вече. Ходим от ноември месец. Досега беше в групата за пълзящи, а от другата седмица вече ще е при проходилите. На мен ми харесва, че.ми.дава идеи какви упражнения можем да правим заедно, освен това има песнички и се срещаме с други деца и родители. Той проходи на година и два месеца, много дълго се подпираше за да ходи. От седмия месец реално, а очаквах след толкова упражнения и движение (той е много активен и безстрашен като цяло) по-рано да проходи.. така че зависи какво търсиш ти от такъв тип занимания. Факт е, че сега кято проходи е много стабилен, качва стълби(не сам),минава прагове и препятствия, ориентира се добре в пространството.
Можеш да пробваш на едно занятие и тогава да прецениш сама.

# 572
  • Мнения: 35 109
Аз бая се чудех за киндеру и плуване. Но избрах плуване. Много, много съм доволна!! Много му помогна. Но сега няма подходяща група за него и не ходи. Но започна в много подходящ за развитието му момент. Половин година само ходи , но беше достатъчно

# 573
  • Мнения: 79
Може ли бебето да се вози на предната седалка ако съм сама в колата със столчето си разбира се?

# 574
  • Мнения: 1 238
Не може! Само на задната и то в посока срещу движението. Има огледала, които се монтират и ще го виждаш. Такъв е законът.
Може ли бебето да се вози на предната седалка ако съм сама в колата със столчето си разбира се?

# 575
  • Мнения: 1 212
Може ли бебето да се вози на предната седалка ако съм сама в колата със столчето си разбира се?
Зависи колко е голямо детето.
Ако е в кошница за кола - да, монтирана обратно на движението, като задължително преди това трябва да се заключи еър-бега, който е пред предната седалка.
За столче не съм 100% сигурна...

# 576
  • Германия
  • Мнения: 3 424
Може ли бебето да се вози на предната седалка ако съм сама в колата със столчето си разбира се?

Може. Естествено кошчето е обратно на посоката на движение и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с изключен air bag

За по-големи деца в столчета по посока на движението също може, пак с изключен air bag, но аз лично не бих возила така освен инцидентно. По-сигурно е на задната седалка и възможно най-дълго обратно на посоката на движение, най-малко до 2 години, ако може и по-дълго.

# 577
  • Перник
  • Мнения: 435
Много хубаво, че отворихте темата за возенето в кола. Кажете ми вие в столчетата обратно на движението ли ги слагате? Виждала съм столчета много, все напред обърнати. Знам, че по закон до 2 г май трябва да е обратно, ама така ако шофирам аз и съм сама, няма да го виждам. И г/д от колко месеца се заменихте кошчето със столче?

# 578
  • Мнения: 96
Mimsi, за Киндиру според мен е относително, защото зависи кой води заниманията. Аз сега го записвам за трети срок вече. Ходим от ноември месец. Досега беше в групата за пълзящи, а от другата седмица вече ще е при проходилите. На мен ми харесва, че.ми.дава идеи какви упражнения можем да правим заедно, освен това има песнички и се срещаме с други деца и родители. Той проходи на година и два месеца, много дълго се подпираше за да ходи. От седмия месец реално, а очаквах след толкова упражнения и движение (той е много активен и безстрашен като цяло) по-рано да проходи.. така че зависи какво търсиш ти от такъв тип занимания. Факт е, че сега кято проходи е много стабилен, качва стълби(не сам),минава прагове и препятствия, ориентира се добре в пространството.
Можеш да пробваш на едно занятие и тогава да прецениш сама.

Благодаря за инфото. Ще пробвам, и аз имам нужда от идеи за упражнения и т.н. Моята бебка още не е и от пролазилите, :smiley , на 3 месеца, но искам да са ни разнообразни заниманията.

# 579
  • Мнения: 7 776
По закон столът трябва да е на задната седалка. Няма уточнения за това в коя посока е монтирано. Но отпред е голям риск, има си огледала за да се вижда от шофьора.

# 580
  • София
  • Мнения: 9 110
Чл. 133.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Превозването на деца до 12-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.
Чл. 137в.
(3) В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.
(4) В таксиметрови автомобили, които не са оборудвани със системи за обезопасяване на деца, деца с ръст под 150 сантиметра се превозват на седалка, която не е предна.
(5) Не се допуска превозването на деца в система за обезопасяване на деца, обърната в посока, обратна на нормалната посока на движение на превозното средство, когато тя е закрепена на пътническа седалка, с предно разположена въздушна възглавница, освен ако възглавницата не е деактивирана.

# 581
  • Германия
  • Мнения: 3 424
Дъщеря ми беше в кошче до 6 месеца, като по това време ѝ отесня много на раменете, а на мен страшно много ми натежа да нося нея + кошчето. Сменихме със сточе, което може да се монтира и в двете посоки, като по закон (или беше само препоръка 🤔) (в Германия) до 15 месеца се возят задължително обратно на движението, след това по желание може да се обърне напред. Възможно е ползването му обратно на посоката на движение до височина на детето от 104 см.
Дъщеря ми (2г3м) все още се вози обърната назад и така ще продължи докато не започне да протестира и да прави пътуването с нея нетърпимо.

Да, има много столчета, които могат да се монтират само напред, те са и като цена доста по-евтини от другите (примерно 100лв едните, 1000лв другите). Всеки си преценява колко пари да даде за кошче, столче и т.н., темата сме я дъвкали вече неведнъж.

Последна редакция: пн, 13 май 2019, 07:45 от TeoM83

# 582
  • Мнения: 5 468
Возенето на бебето на предната седалка е опасно, без значение дали законът го позволява. Според проучванията, мястото до шофьора е най-опасното място в колата. Съветвам ви да не си возите бебетата отпред. Продават се огледала, с които да наблюдавате бебето, когато се вози отзад обратно на посоката на движение.

Дъщеря ми до 11 месеца се возеше в кошче за кола обратно на посоката на движение. След това й купихме столче, което е категория до 25кг и с него се вози по посока на движението. Хубавото му е, че положението на гръбчето може да се регулира докато детето е в столчето, защото има такива, при които трябва предварително да се настрои. Така на нас ни е много удобно, защото когато сме на дълъг път и дъщеря ми заспи, й пускам столчето назад за да й е по-удобно. Има и Isofix, но ние го слагаме освен с него, и допълнително с коланите. Столчето е масивно и удобно. Удоволствието ни струва над 300лв, като за второто трябва да купим още едно такова. Grinning Но ние пътуваме често на дълъг път, така че безопасността в колата ни е много важна.

Като избирате столче, ви съветвам ако вашите коли имат Isofix, да вземете такова, което също има. Също така някои от тези столчета могат да се ползват и от новородени(за нашето не съм сигурна), така че някои предпочитат директно да си вземат такова столче, вместо да ползват кошче за кола. Една част от столчетата са до 25кг, а други, мисля, до 35кг. Аз съм скептична, че голямо дете с тези килограми може да се "намуши" в стола, така че не знам ние колко ще можем да го ползваме.

# 583
  • Мнения: 786
Happy_mommy , а какво е вашето столче?

# 584
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Happy_mommy много добро и подробно обяснение 👍🙂

Valley_of_roses, ние взехме Lorelli Isofix Roto 360, подходящ от 0 до 36 кг. За сега сме доволни, но само 2 пъти сме возили беба 😀 веднъж до вкъщи на изписването и веднъж до педиатъра и обратно.

Общи условия

Активация на акаунт