Захранване - въпроси и отговори - тема 5

  • 32 399
  • 746
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 1 268
Здравейте!

Бебето ми е на 7+++ месеца.
Кърмя я. Заместен е обяда изцяло. Следобяд давам каша и плод.
В момента е в период който не иска да хапва пюрета (а в началото на захранването можеше да язяде и цяла кофа). Пюрета и приготвям вкъщи, купешките не и харесват пък съвсем.
Общо взето на обяд яде домат, хляб и авокадо последно време. Не знам колко ще изкара така.
Притеснението ми е относно месото и жълтъка. Тъй като не иска да яде пюретата, съответно месото и жълтъка също. Айде жълтъка мога да е дам заедно със доматката и хляба, но место? Надявам се, като всичко друго да е период. Но въпроса ми е дали е  много лошо, ако цяла седмица не яде месо например. Или яде, но съвсем малко (от количеството пюре, което успее да хапне)?

 

# 556
  • Мнения: 505
Да като минат 2-3 седмици може да въведете и жълтък. Според мен въвеждането на глутен трябва да се изчака още 2-3 седмици след въвеждането на жълтък.
Ето и полезни видеа:
https://www.youtube.com/watch?v=1NeJEo489m8
https://www.youtube.com/watch?v=GodZw89R-3c
Аз четох много хубави неща за просото, то е безглутеново мисля че може да се дава за следобедна закуска. Аз давам за закуска и понякога слагам и в зеленчуковото пюре. Прочетет има доста информация за него.

# 557
  • Плевен
  • Мнения: 1 222
Не е проблем, ако не яде месо седмица.
Не знам защо някои майки изпитват панически страх от каши? Няма да стане дебело бебето, ако яде каша. Просото, елдата, овесените ядки, киноата са толкова полезни. СЗ не може да се замести само с плодове, защото те не са достатъчно хранителни. Дори бисквити с мляко да даваш, то пак е зърнена храна.

# 558
  • Ловеч
  • Мнения: 574
Не е проблем, ако не яде месо седмица.
Не знам защо някои майки изпитват панически страх от каши? Няма да стане дебело бебето, ако яде каша. Просото, елдата, овесените ядки, киноата са толкова полезни. СЗ не може да се замести само с плодове, защото те не са достатъчно хранителни. Дори бисквити с мляко да даваш, то пак е зърнена храна.

Той е доста пухкав и затова искам да избягвам.🙂 Но в крайна сметка ще давам елда,овесени ядки,просо,то няма какво друго на този етап.

# 559
  • Мнения: 2 124
Моята дъщеря обожава каши, всеки ден си хапва, че понякога и по два пъти съвсем наред си е с килограмите.

То си е и до метаболизъм обаче, щерката изяжда завидни количества а е с манекенски размери.

# 560
  • Плевен
  • Мнения: 1 222
И моя си е пухкав от както се е родил. Не е качвал повече заради каши. То няма как да не даваш зърнени храни. Не може да яде зеленчуци на всяко хранене. Сега може да има едно заместено, но после ще станат 2-3-4

# 561
  • Мнения: 4 966
Моят си харесва кашите, когато има желание, обаче не качва от тях.Мисля даже да му слагам в зеленчуковото пюре, може пък да се излъже да яде. Пробвайте, наблюдавайте...

# 562
  • Ловеч
  • Мнения: 574
И моя си е пухкав от както се е родил. Не е качвал повече заради каши. То няма как да не даваш зърнени храни. Не може да яде зеленчуци на всяко хранене. Сега може да има едно заместено, но после ще станат 2-3-4

Да,да напълно съм съгласна.Искаше ми се просто да не е постоянно,примерно.Мислех плодови пюрета с бисквитки,мляко с плодове и т.н.
Но в крайна сметка искам да давам овесени ядки,елда и подобни,което е същото🤔🤔
Аз не го смятам за дебел,но педи както и един кардиолог,заключиха,че е с наднормено тегло и ми казаха да избягвам каши.На 7++ е 9.100кг,69 см🙂

# 563
  • Мнения: 2 124
Е чак пък с наднормено тегло.
На сестра ми бебето на 3++ месеца беше 8200 Grinning като лоено топче и я караха да му спира нощното кърмене, нищо, че бебето си го търсеше, тя обаче не ги послуша.

А моята госпожица след седмица навършва 11 месеца и е 9.500 78 см.

Ако бебето проявява интерес към кашите съвсем спокойно си му давай не му е толкова страшно теглото.

Следобед съвсем спокойно можеш да разнообразяваш освен с  каша с АМ с ориз или АМ с грис или Плодове с АМ и бисквити и т.н. варианти много.

# 564
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Боже мили, с наднормено тегло... Моят е 8890г/67см на 5 месеца, т.е. е качил около 500г за месец, откакто почнахме захранването.
Ето табличката на СЗО:
https://www.who.int/childgrowth/standards/sft_wflh_boys_p/en/

# 565
  • Плевен
  • Мнения: 1 222
Интересно ми е какви насоки с какво да го храниш ти дадоха тези лекари. Щом трябва да избягваш зърнени храни. Бисквитките се правят от брашно, така че пак е има зърнено. Пробвай да даваш наполовина каша наполовина плод, така ще е по малко зърненото и виж колко време ще издържа до следващото хранене.

# 566
  • Ловеч
  • Мнения: 574
Благодаря за отговорите

delenita никакви насоки и препоръки не получих.Просто ми се каза да не му давам каши защото е дебел и ще се надуе още повече от тях.И ето ме тук където мога да получа инфо,и то със сигурност по-компетентно от тяхното,тъй като педиатърката му си следва най-най-най старите схеми за захранване.Не я и слушам🙂

# 567
  • Мнения: 5 478
Щом започне детето да се движи по-активно, ще се нормализира теглото според мен. Всъщност не мога да дам мнение дали тези килограми са много или не, но обикновено със започването на пълзенето се горят повече калории и бебетата качват по-малко. Говоря в общия случай, винаги може да има и изключения.

# 568
  • София
  • Мнения: 10 585
Моята дъщеря обичаше сварена и пасирана елда, да я хапва даже чиста. Правила съм я с плодове - слабо се хареса. Правила съм я с масло и сиренце - изобщо не яде.
Също и пасиран ориз, смесен с каквото прецениш.

# 569
  • Мнения: 688
Моята дъщеря на 6 месеца беше 8,200кг ( +500гр над нормата Grinning ) единият педиатър ми се скара и ми каза да не съм давала каши всеки ден. Не го послушах, защото малката си харесва елдата и това е. За месец и половина качи 300гр. Подкрепям момичето (извинявам се, че не запомних кой), че си е до метаболизъм.
А сега да ви попитам, как сте въвеждали авокадо? Както всяка нова храна ли или мога да ѝ дам малко повече?

Общи условия

Активация на акаунт