Махане на памперс и биберон - 2

  • 42 173
  • 759
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 16 874
Само за информация- от кои тренировъчни гащи сте доволни и наистина не пропускат?
Онзи ден гледах в waikiki и се сетих, че е обсъждано тук.

# 361
  • Мнения: 35 143
Трябва му време на детето, за да свикне да пишка и навън. При моя син помогнаха обясненията, че тревата/дърветата/цветята са жадни и трябва да ги полеем Rolling Eyes
Моето се забавляваше да пиша при мравките Simple Smile

# 362
  • Мнения: 6 248
Ето тези ползвах с дребния и съм много доволна.Водят се трислойни и не пропускат,отделно имат и допълнителни подложки за нощно време.От ибей са поръчвани,по 3 паунда бяха.Общо 12 броя ми свършиха идеална работа.Регулируеми са.Важно е вътрешният слой да е чист памук.


# 363
  • Мнения: 5 468
И аз съм така с второто дете. Бях решила изобщо да не се напъвам, то само прояви желание да ползва тоалетната.

Верче, не си сравнявай детето с другите. Не знам защо в България приучаването към гърне с два месеца преди останалите (което не е ясно дали е така) е някаква висша форма на гордост и белег на интелект.

Бих добавила и за това кое първо ще проходи/ пролази/ научи да чете/смята/ казва азбуката и т.н. Само на изток съм забелязвала подобни “състезания”, в по-богатите западни държави въобще не се впрягат за такива работи.

Състезание е само за тези, които нямат на какво друго да научат детето си, явно. Но истината е, че вече и в България (не само на запад), е популярно късното приучване към гърне. Не знам кой с кого се състезава, но аз съм абсолютен привърженик на ранното приучване към гърне(което се практикува в много държави съвсем успешно) и целта ми не е била състезание с никого, а ранно създаване на навици и по-бързо махане на памперса с цел комфорт и хигиена за детето. И с дъщеря ми не само, че не съм го разгласявала, но и избягвах да коментирам темата, защото срещах неодобрителни погледи и развиване на теории как ранното приучване ще навреди на детето. Така че аз мисля точно обратното - има неодобрение към такива майки като мен. Затова и информацията я споделям само тук във форума за да помогна на тези, които желаят да опитат с ранно приучване към гърне и махане на памперса. Но е ясно, че и тук ще изляза черната овца и не очаквам да ме разберете. Но с радост бих помогнала на тези тук, които искат да опитат. Simple Smile

# 364
  • Мнения: 711
Аз също исках да махна памперса по-рано. Почнах да слагам сина ми още на 7-8 месеца сутрин след сън, след хранене и т.н. Беше малък и вършеше всичко в гърнето, имахме почти постоянно попадения. Идеята ми тогава не беше да свалям памперса, а да го запозная с гърнето, за да свикне с него. Всичко вървеше супер, докато не проходи стабилно и лека полека отказа да сяда, а ако седнеше, просто ставаше почти веднага. Аз не се отказвах, но той все по-упорито не искаше да стои. Стигнахме до момент, в който ревеше и не желаеше. Така спрях до лятото, когато беше на 1 година и 10 месеца. Е, пълен неуспех, рев, тръшкане. Не желаеше нито на тоалетна, нито на гърне. Пробвах какви ли не начини о удрях на камък. Както писах по-назад, спрях отново. Прибрах гърнето и си казах, че насила няма да стане. Е, на 2год и 7-8месеца сам прояви желание и всичко се случи с лекота.
Смятам, че децата са различни и при някои св случва по-рано, при други не. В крайна сметка всички се научават.

# 365
  • Мнения: X
Извинявай, Happy_mommy, но се правиш на жертва в момента. Никой, нищо не е казал за децата, които рано се приучават към гърне. Ти си тази, която смята, че останалите майки просто не правят нещо като хората, не са упорити, не пробват рано и т.н. Вероятно съм допускала грешки с баткото, но целта ми винаги е била детето ми да махне памперса възможно най-рано. Реално две годни не съм спирала с опитите, но срещнах яростна съпротива от него. Затова и подхождам с разбиране към майките, споделящи за подобни проблеми и не изхождам от твоята позиция - ранни опити, послушно дете. Каквото и да си говорим в България има натиск памперса да се маха рано и затова повечето майки са стресирани, че закъсняват. Неодобрение към такива като тебе няма, та нали майките на всички ни са минали по твоя път. Едно време уж масово децата на годинка са били без памперси и затова сега се подхожда с пълно неразбиране, че някоя майка е решила да не тормози детето си и да се вслуша в неговото темпо и готовност. Точно обратното неразбиране има, от позицията на успяли рано да махнет памперса, някои майки си мислят - щом аз успях, значи всяка може, а щом не може, значи не иска, мързи я, нещо бърка и прочие.

Последна редакция: нд, 12 юли 2020, 00:06 от Анонимен

# 366
  • Мнения: 16 874
Днес говорих с мой съсед, живее в Дания. Каза ми, че там, децата на 2.5г не ги приемат в ясла ако не носят памперс Flushed
Успокоих се двойно Joy

# 367
  • Мнения: 5 468
Lady Stardust, явно не си ме разбрала. Не съм казала, че останалите майки не правят нещо като хората. Но последната страница се коментира как майките, махнали рано памперса, се състезават с другите или притискат децата си. Затова коментирах темата. Чувам ежедневно подобни разговори по площадките.

И да, аз съм срещала много неодобрение, повярвай ми. Но явно зависи в каква среда живее човек. Дори и мои роднини, когато приучвах дъщеря ми, казваха че е много малка и е безсмислено, нямало да се научи.

И изобщо не отричам, че някои деца са инатливи и по-трудни за приучване. Не искам да засегна нито Верчето, нито никого. Но и Верчето сама каза за нейна позната, която държала насила бебе на гърне. И затова искам да уточня, че при ранното приучване не е задължително да става насила - има си начини, с които дори да се избегне продължителното седене на гърне или изобщо седенето на гърне.

Верче, ето една статия, която може да ти е от полза за метод на приучване към гърне. Но ти самата си изнервена и си поставяш крайни срокове,което само по себе си е обречено на неуспех. Според мен, изчакай 2-3 седмици да се успокои и детето, и ти да се заредиш със спокойствие и търпение, и може да опиташ този метод:

https://www.babycenter.com/0_potty-training-in-three-days-or-less_10310078.bc

# 368
  • Мнения: 16 874
Аз до септември нови опити няма да правя. Тогава ще има почивка от яслата. А и ще има достатъчно време да забрави последната покана.

# 369
  • Мнения: X
Happy_mommy, аз мисля, че ти не си ме разбрала. Изобщо не съпоставям майки махнали рано памперса и майки, поизчакали с махането. Аз говоря за типично българска особеност постоянно да си сравняваме децата с чуждите, и да се хвалим с неща, които не означават нищо. Та, в този смисъл аз продължавам да слушам как Иванчо е проходил на крехките 1 година и 2 месеца, а братовчед му е на 1 година и 3 месеца и още го държат за ръката?!?

# 370
  • Мнения: 423
Сравняването е типично нашенска черта. Но има и другата страна, майки, притеснени, че детето не може нещо, започват да го коментират пред другите. Всяко нещо с времето си. Предполагам всяка майка ще усети кога наистина има проблем.
Аз лично, унесена в служебни задължения, бях зарязала детенцето и нуждите му. Престоят вкъщи покрай карантината, както и второто дете, което чакаме наесен, ме мотивира да се занимавам повече с големия. Нямам намерение да купувам различни размери памперси до безкрай. Упоритост, търпение и спокойствие. Ако не сте готови на горните неща, особено първите седмици, колкото и да е готово детето, без вашата подкрепа е доникъде.

# 371
  • Мнения: 1 406
Аз когато отговорих в отчетната тема на въпроса кой е махнал и кой не памперса бях пооплюта за "чаршафите", които изписах тогава... Ами попитали, отговорила съм - на година и шест почнах махането на памперс, до година и десет бях приключила. Когато изразих позицията си, че съм привърженик на ранното махане станах едва ли не самохвалка... и че сравнявам чуждите деца с моите... Както и , че съм обвинила останалите майки едва ли не  в мързел. Ами който, когато може тогава стартира процеса. Да са здрави децата, в крайна сметка това е най-важното.
Тогава дадох един пример, с моя приятелка и частната детска градина, в която ходеха децата ѝ (една от най-скъпите и предпочитаните в града). Там не се занимаваха да им махат памперса, да ги приучават на гърне и т.н... ако родителите са ги научили да си казват - чудесно. Ако не седят с памперс... Та тя, сама ми беше казала, когато са готови, на мен не ми се занимава.. Е да, ама по време на карантината рязко си смени мнението. Малко като се постопли, заведе ги на село и по гащи цял ден на двора. За една седмица го свали и на двете деца (на 2 г и 11 мес). Сега каза, че само нощем им слага, но скоро ще го маха. А после ми сподели, че според нея било грешка, че оставила нещата толкова до късно. Трябвало е по-рано да го направи, но като не срещал аразбиране във въпросната ясла, не се решавала.
Тази история я разказвам за пример. Идеята е, че за да е успешен процеса, трябва да имаме голяяямо търпение, спокойствие и съдействие от двете страни.  Дечицата, които ходят на ясла (държавните да визираме, че частните са с различни разбирания, според школата на психология, която изповядват) започват един процес там на приучаване към гърне. Хубаво е в тези моменти и в къщи да се заредим с търпение и да поддържаме процеса, започнат в яслата. Коментирала съм този казус с много мои приятелки, работещи в ясли и те самите казват, че понякога родителите не съдействат (в къщи не настояват за гърне) и децата се объркват, съответно процеса се удължава доста.  Тук обаче, аз се чудя, дали ние като родители не бъркаме някъде.. защото в къщи децата пищят от гърнето и бягат, а в яслата седят ???!!  Може би ние самите като родители не подхождаме правилно и пресираме прекалено много децата в амбициите си, в такива моменти сигурно някои родители споменават "ето Иванчо ходи на гърне, а ти не щеш"... това е грешно, според мен. защото засилва ината на детето. То е влязло във времето, в което оформя аз-а и се себеутвърждава и затова ни прави напук (става въпрос за по-големите дечица, над две години)......Просто си разсъждавам в момента. Ако има желаещи да доразвием тази дискусия, може да я продължим.
Та.. пак стана голям "чаршафа", извинявам се...

И сега да питам... аз бях махнала и следобедния памперс, а нощния мислех да свалям края на юни, началото на юли.  Следобед имах по едно или две напишквания за седмица, нощните бяха 3-4 за седмица. Но не бях сигурна, защото и двамата сутрин се излежават в леглото и не мога да съм сигурна, че някой не е свършил работата в памперса.. Много ясно осъзнават кога са с него Rolling Eyes и че няма да се омокрят... Тааа реших, че ще стартирам и нощния памперс и ГРЕДА... 7 от 7 по две  (и следобед и през ноща) и при двамата. Не знам на какво се дуължи това. Обяснявам си го че е по-горещо и пият повече вода... макар, че избягвам преди сън да давам вода. Гледам каквото пият да е поне час преди лягане, съответно и двамата си пишкат преди сън в гърнето.  За капак синът се наака една нощ, а такова нещо не беше правил от повече от година и половина (насън имам предвид)... Някакви идеи как да процедирам? Или да си чакам търпеливо, което не ме утройва, щот не работя и парите за памперси много ми бъркат в бюджета. Имам многократни пелени, но подложките не издържат вече , макар и 5слойни. Голяма чуденка ми е..
Лещичка, по тоя повод, показаните от теб гащи, не са ли точно пелени за многократна употреба? Ако може да ми снимаш вътрешната подложка (може и на лично).

# 372
  • Мнения: X
И аз съм привърженик на ВЪЗМОЖНО най-ранното махане на памперса, ама за моите деца. Всеки е свободен да изчаква или не детето си, не виждам защо трябва да си налагаме срокове. Не бих давала непоискани съвети, имам такива приятелки, които чакаха детето само да поиска. Ами тяхна работа, аз нали съм си свършила моята, защо да гледам в тяхната градинка. Което нищо не означава, всеки си решава коя битка му е важна. Аз мисля, че след 3 година навиците стават трудни за изкореняване, ама при някои деца не е така, при други и да е, в крайна сметка се случват нещата. Няма ненаучило се дете и реално нервите са излишни.

# 373
  • Мнения: 5 468
Lady Stardust, да, има го честото сравняване на децата и не мисля, че е е само нашенска черта. Но за мен, прохождането и махането на памперса ме могат да бъдат съпоставени, защото прохождането завивси изцяло от развитието на детето, докато при приучването към гърне, родителят също има роля.

Spooky, успех в начинанието. Наистина се изисква търпение и преглъщане на множеството пиш, което щеотиде върху пода. След всяко напишкване, те все повече осъзнават процеса, макар и на нас да не ни изглежда така.

Vartoglava, по време на извънредното положение имах време да попрочета малко повече за ранното махане на памперса, за естествена бебешка хигиена, за развитието на мозъка при децата и контролът върху пикочния мехур и т.н. С дъщеря ми не бях чела толкова подробно, а карах на усет. Тя беше много лесно и послушно дете, и изобщо не твърдя, че всички деца се поддават така лесно. Но посветих около 3 седмици на процеса, през които не се отказах, макар че на моменти изглеждаше, че нищо не се получава.

И четейки сега се оказа, че основното при махането на памперса при съвременните деца, е че оставяйки ги с памперс дълго време, всъщност ние им създаваме навика да се изхождат в памперса. И затова на по-късна възраст става по-трудно, защото се налага да премахнем един навик и да създадем друг. В държавите, в които масово се практикува ЕБХ, бебетата много рано вече са приучени. Просто, ако отрано се покаже на бебето, че има и друг начин на изхождане, то постепенно ще го възприеме. Това ще се превърне в нормалното за него, а не памперса. Тоест е добре доста преди същинското сваляне на памперса, да се дава възможност на бебето да се изхожда на друго място. Аз практикувам нещо подобно със сина ми от 11-12 месечен. Не е целодневно, но периодично го слагах на гърне, а сега вече над тоалетната, тъй като той скоро проходи и не му се стои много на гърнето. Основното, обаче, е че понякога го оставям вкъщи по гащички и той започна разбира какво прави. Целта ми е да свикне, че тоалетната не е памперса, и в един момент да започне сам да съобщава. Навън го изпишквам, когата се сетя, и така понякога памперсът остава сух по-дълго време.

# 374
  • Мнения: 6 248
Въртоглава съгласна съм за топлото и водата,моят също пие много течности,но вечер преди лягане ходи на писоара и някой път идва да ни буди да му светнем лампата в тоалетната.2 3 пъти в седмицата.Подложките ги изхвърлих,но бяха като тези в средата тъмните.За гащите не съм сигурна,може и да се водят за многократна употреба,аз ги взех за отучване,също така с тях го водих няколко пъти на басейн и не пропускаха.Много са ми шаренки и готини и не мога да се насиля да ги изхвърля,а не ми е удобно да ги подаря на някой все пак са използвани и не всеки би искал.Ще ги държа като се решим на второ,само подложки нови ще си купя сигурно.Моят не го сравнявам с никой и въобще не се впечатлявам като почнат "критиките" и непоисканите съвети.Но и аз съм си пълно перде 😁
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт