Махане на памперс и биберон - 2

  • 42 088
  • 759
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 422
Здравейте.
Писах тук преди няколко месеца, сега пак ми трябва съвет.
Синът ми е на 2г 10м. От миналата седмица започна да пишка на гърнето прав. Сам казва:"Айде кукуто." , отиваме, сваляме дрехите, върши работата, казваме "браво" и всичко е точно. Навън изобщо не иска да пишка, но това сега не ми е на дневен ред, важното е,че изобщо се научи да казва и да ползва гърнето.
Добре, обаче за акане и дума не може да става. Сяда на гърнето с много молене, пускам му някакви багери или коли на телефона и така се застоява. Но нищо не върши. Стиска се, съответно много се притеснявам от запек.
Дайте съвети как да го накарам да разбере, че няма нищо срамно или страшно в това да ака на гърнето? Говоря, говоря, говоря и нищо. Крие се и ака в слипчетата, а ако го усетя и го подхвана с гърнето пищи и плаче. До тоалетната изобщо не доближава.

# 391
  • Мнения: 18 473
Galina, същият проблем срещнах и аз, може да прочетеш малко по-назад какви съвети ми дадоха момичетата. Научил се е да стиска, преди да овладее обратното. Важно е да не се запече, защото тогава дискомфортът още повече ги плаши. Също така е важно храненето да е с повече фибри, течни храни, разхлабващи плодове и зеленчуци. Когато не успяваше да се изходи всеки ден, на следващия давах Фрутилакс (плодов слабителен сироп). Все още след близо три месеца махане на памперса има фалшиви тревоги за “имИ ако”. Можеш да пробваш да го издържаш над гърнето или над тоалетната. Аз срещнах категоричен отказ.

# 392
  • Мнения: 422
Благодаря за отговора, wild poppy!
Не дава и да го държа. Мята се и се тръша с всичка сила.
Лошото е, че през деня е на ясла и го държат с памперс. Вечер вкъщи и през уикендите се мъча да го науча, но става бавно и много трудно.

# 393
  • Мнения: X
Моята дъщеря от 2 седмици е без памперс и вече не се изпуска. Върши си работата в тоалетната или гърнето. Само за през нощта слагам памперс.
Галина, всяко дете е различно, ще свикне.

# 394
  • Мнения: 6 575
Според вас рано ли е да махна памперса на дете на 14м? Започнах да го слагам за акане (понеже си личи ясно кога) още към 7-8 мес. После към 1 г започнах и за пиш да слагам след сън. След това около 13 м започна да реве на гърнето и да става и спрях да го слагам. Сега от няколко дни сам си го взема и сяда (както си е обут с памперса). Като го питам "има ли пиш" се тупа по памперса и после бърка в гърнето да провери. Дали това значи, че е готов да казва Rolling Eyes Малко бабите ме напрягат, че вече бил голям и трябвало отдавна да пишкал на гърне... От друга страна пък по площадките гледам децата всичките са с памперс на неговата възраст, че даже и 2 годишни и нагоре. Долу-горе на каква възраст махнахте памперса? Знам, че зада се научи трябва да го оставя изцяло без през деня. Но се чудя малък ли е, да не го объркам ако не стане и пак да трябва да се върнем към памперса...

# 395
  • Мнения: 422
Пчеличке Мая, като майка на дете на 2г 10м с памперс, ще се въздържа да коментирам изказването, че на 14 месеца детето било голямо вече за памперс. Такива определения са просто, меко казано, нелепи, поне за мен.

 Катерина, ще свикне, да, децата са различни. Обаче септември тръгва на градина, а при записването директорът беше категоричен, че деца с памперс не посещават градината. Та малко времето ме притиска, той на ясла, аз на работа...голяма мъка.

# 396
  • Мнения: 6 222
Пчеличке опитай.И да върнеш памперса,не мисля че ще е драма.Аз опитвах хиляди пъти и начини,накрая сам беше готов и се получиха супер лесно и естествено нещата.
Галина защо не поговориш с госпожите?Някой приятелки опитаха тридневния "тормоз" и така го махнаха.За мен не е ок,но явно действа при някой.Щом ви притиска и времето...

# 397
  • Мнения: 1 406
Майче,  не изпускай момента на желание.  Сваляй памперса и пробвай.  Ако пще не може да казва със звуци -  пи, пис,  ааа,  обясни му да показва с ръце и жестове. Пример за пиш -  да се потупа отпред,  за ако г по дупето. 
Не очаквай обаче чудеса.  Имам предвид,  че свалиш ли памперса  ще се наложи доста да переш и сменяш дрехи,  докато  стане ясно осъзнато всичко.  Мои приятелки майки на  наборчета на децата  ми (един месец  по-малки от моите)  свалиха паммперса околко година и месец два.  Та не е невъзможно.  Но те подканяха на всеки 20 мин. 
Просто се възползвай от момента на желание да польва гърне и действай.  Понякога изчезва това желание и става трудно.

# 398
  • Мнения: 16 871
Отново аз. Назад бях писала за неуспешните опити при нас. Бях си обещала до септември (когато ще е вкъщи за 2 седмици) да опитам пак, бях скрила гърнетата, но :
Два дни след като ги скрих той се сети за тях и плака да му ги дам, за да слага животните за пиш. Така мина около седмица.  След това баща му започна да сяда на едно от гърнетата и да си говорят, четат книжки. Така постепенно и малкият започна да сяда, по собствено желание, с дрехи и памперс. Това продължи няколко седмици. Отидохме па море и там беше гол и вече последните дни от почивката копаехме дупка на пясъка, за да пишка в нея. Няколко пъти го направи. Прибрахме се и сам пожела да сяда на гърнето без памперс, което продължава вече почти 3 седмици. Нищо не върши. До вчера. Времето беше лошо и той каза, че иска гол. Тича, игра, допишка му се. Седна на гърнето, но му отне доста време (над час) да се отпусне да пишне. После реших да му покажа памучни гащички и той ги хареса и пожела да обуе тях вместо памперс. Напишка се докато игра, но веднага сменихме гащите със сухи. На обедния сън искаше пак с гащи, но го придумах за памперс. След обяд си избра гащите за навън, където се напишка 2 пъти, а като се прибра отвън сам поиска да седне на гърнето, защото му се пишка. Пак му отне почти час да се отпусне и да пишка. Аз му обяснявам, че трябва да е спокоен, но не трябва да стиска, защото ще го заболи корем и ще трябва да го водя на лекар. Виждам го, че хем иска, хем не му стиска. И понеже ме е страх, да не стане проблем от това стискане му предложих памперс - отказа, предложих гащи - отказа и ходи на гърнето. Като се изпишка заедно го хвърлихме в тоалетната.
Но се срамува, усещам го. На теория знае къде се пишка и ака. Знае, че ако не каже ще се намокри. После пипаме гащите да видим кои са сухи и кои мокри. Тази сутрин като го обличах за ясла сам отиде на гърнето, но така и не свърши работа.
Днес ще му купя преходни гащи и ще фоворя с госпожите в яслата дали могат да ми окажат някакво съдействие - да го слагат по-често да кажем на гърне. Едната беше предложила преди време.
Мислите ли, че е добра идея като го взимам от ясла ако има желание да му обувам преходните или памучни гащи? Не ми се иска да се чувства насилен и да си докара някой бъбречен проблем от стискане, но пък като има желание сам да сяда или да носи гащи пък да не му правя сечено.
На 2г и 7м е.

# 399
  • Мнения: 18 473
Понеже и със стискането на пишкането се сблъсках, при нас помогна шум на течаща вода (с гърнето в банята, докато се къпя примерно). Другият съвет, който срещнах и може да помогне, е да се даде чаша вода със сламка, за да прави детето балончета. Активирали се същите мускули, като при пишкането. Тогава обаче щерката не можеше да прави балончета, та останахме със звука на чешмата. Не беше пишкала от вечерта до следващия ден на обяд. Изобщо и с двете работи минахме през бързо усвояване на стискането и мъчително усвояване на обратното действие.

И сега се случва някой път след разходка, понеже си мие ръцете по половин час, да се изпусне.

# 400
  • Мнения: 6 222
Верче нещо го притеснява самото гърне може би.Опита ли на тъмно да пишка?Или се притеснява да не опишка тоалетната?Опитай малко да разлееш уж случайно,обясни че е нормално да не уцелва и забършете.Това ми хрумва на първо време.Писоар имате ли?Голяма игра падаше с въртележката му,къде с пиши,къде с ръка.Иначе за гащичките,предлагай да,нека сам си избере какво иска.Това с таткото е страхотна идея,нека види че не е страшно.Моят е 100 кг.,добре че не съм се сетила в началото за тая идея 🤣.

# 401
  • Мнения: 709
Сега като ви чета, се сещам нещо, което не знам дали преди съм споменавала в постовете за махането на памперса. Само да припомня, че при нас стана на 2 год и 7 месеца, като той сам поиска гърнето, за да пишка. С тази работа нещата станаха от раз, с акото отне около 2 седмици. Та така... Тогава смятах, че няма смисъл от пеещи гърнета, затова бях взела съвсем обикновено, но не знам какво ме подтикна да купя пеещо. Е това беше в десятката,защото пуснеше ли пишото вътре и то почваше веднага да пее и той се радваше и пляскаше, което още повече го ентусиазира да си казва и нямаше търпение да седне на гърнето. Знам, че всяко дете е различно, но ако не сте пробвали такъв вариант, давам идея. Успех на всички. Blush

# 402
  • Мнения: 5 468
Според вас рано ли е да махна памперса на дете на 14м? Започнах да го слагам за акане (понеже си личи ясно кога) още към 7-8 мес. После към 1 г започнах и за пиш да слагам след сън. След това около 13 м започна да реве на гърнето и да става и спрях да го слагам. Сега от няколко дни сам си го взема и сяда (както си е обут с памперса). Като го питам "има ли пиш" се тупа по памперса и после бърка в гърнето да провери. Дали това значи, че е готов да казва Rolling Eyes Малко бабите ме напрягат, че вече бил голям и трябвало отдавна да пишкал на гърне... От друга страна пък по площадките гледам децата всичките са с памперс на неговата възраст, че даже и 2 годишни и нагоре. Долу-горе на каква възраст махнахте памперса? Знам, че зада се научи трябва да го оставя изцяло без през деня. Но се чудя малък ли е, да не го объркам ако не стане и пак да трябва да се върнем към памперса...

Опитай докато детето ти има желание, защото по-късно идва възраст, в която правят на инат. Има деца, които успяват по-рано, други - по-късно, но докато не си опитала, няма как да знаеш дали ще се справи детето. Приучването на тази възраст, обаче, може да отнеме 2-3 седмици, така че прецени дали си готова или искаш да изчакаш. Според Монтесори метода най-подходящата възраст за приучване е между 12 и 18 месеца. Разбира се, зависи и от индивидуалното развитие на детето.

Основното за да започнат да си казват е, че трябва да стоят без памперс, да разберат какво е сухо и мокро, и да осъзнаят кога им се пишка. Докато са с памперс, те не разбират това. Така че в началото се започва с постоянно напишкване, но постепенно разреждат пишканията.

Моят е почти на 16 месеца. Ползва гърне и го изпишквам над тоалетната или навън. Отдавна знае какво е "пиш", защото като го издържа и кажа пиш, той се изпишква, ако му се пишка. Но все още е с памперс, не може да казва. Хубавото е, че понякога караме с един памперс цял ден и ака на гърнето. Бях опитала преди известно време да махнем памперса, но той не беше готов да съобщава и ще изчакам още малко. Каката на 18 месеца я приучих и успешно махнахме памперса.

Но докато човек не опита, няма как да знае дали с неговото дете ще се получи или е рано. Но, според мен, и при най-малката готовност, която покажат децата, трябва да се опита. Колкото по-рано се премине към памучни гащички, толкова по-добре. Успех!

# 403
  • Мнения: 16 871
Лещичка,
Едва ли го претиснява да не опишка. Пробвах и с писоар. Вчера му го показах, но не прояви интерес. Одеве като го взимах от яслата му предложих гащички, но отказа и си стои с памперса. От септември ще е вкъщи и ще го оставям по гащи, ако иска. Надявам се преди да дойде новото бебе да отбележим някакъв прогрес. Да не тръгне догодина на градина (3 г 7м тогава) и още да е с памперс Joy

# 404
  • Мнения: 1 406
Относно пеещите гърнета.... На еьна приятелка сонът ѝ имаше такова.... А не,  благодаря.  Не сакам такова цуду вкъщи. 
Обръщаше гър ето да види от къде пее,  със вде съдържимото... Или бъркаше с пръсти вътре,  дали нямало копче... И една седмица  не издържа и го подари...
Тааа преценете си децата за такива чудеса.  При някои върши работа,  при други  отваря работа на мама...

Общи условия

Активация на акаунт