Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Първа кола. Тема 2

• 17 005
  • 372
  •   1
Отговори
# 360
Здравейте!
Имам нужда от помощ, но не знам към кого да се обърна. Преди 2 седмици ми зачислиха кола (най-после), но имам проблем със скоростния лост.
Често не ми захапва скоростите и колата блокира. Трябва да я загася и включа наново за да мога да потегля въобще. Иначе си работи, седи на място, но колкото и да натискам съединителя и да давам първа, втора, която и да било скорост отказва да зацепи и да потегли.
Колата ми е супер стара и направо последна грижа, но това ме притеснява много и ме стресира отделно от това че съм начинаещ шофьор.
Знам че тук има много разбиращи от коли, моля помагайте. Какво може да е това като проблем? Или аз правя нещо не както трябва?

Колата направо си ти казва, че е време вече за нова. Друго не мога да ти дам, като съвет. Наистина е прекалено стара вече и не си заслужава да си даваш парите. Млада си, покарала си малко старата кола, за да добиеш опит - сега е време да усетиш истинското удоволствие от шофирането Simple Smile

# 361
Лейди, тази кола съм я карала едва 4 пъти. Дадоха ми я преди 2 седмици.
Мечтая си за друга, но съм безработна в момента, буквално на прага на мизерията и дори бензина ми изглежда лукс, къде пък друга кола. Благодаря все пак за съвета, оценявам го.
Благодаря и на другите които се включиха и смятат да се включат със съвет и помощ.

# 362
Лейди, тази кола съм я карала едва 4 пъти. Дадоха ми я преди 2 седмици.
Мечтая си за друга, но съм безработна в момента, буквално на прага на мизерията и дори бензина ми изглежда лукс, къде пък друга кола. Благодаря все пак за съвета, оценявам го.
Благодаря и на другите които се включиха и смятат да се включат със съвет и помощ.

Съжалявам - не знаех. Sad

# 363
Няма проблем. Опитвам се от нищо да направя нещо.
Всичко е окей 👍
Всички имаме лоши моменти в живота, просто мойте са един след друг и без прекъсване, поняога даже и наведнъж. Съдба. Вече свиквам бавно.

Последна редакция: пт, 07 май 2021, 11:54 от Lale_Lili

# 364
Lale_Lili, присъединявам се към съвета на другите да отидете някъде спокойно да покарате и да свикнете с колата, педала на съединителя и скоростния лост. Така описано, на мен ми изглежда, че няма проблем с колата, щом и баща ви я е карал и е нямал проблеми с нея. По-скоро е от неумението и липсата на опит. Съединител се натиска винаги уверено и докрай, а се отпуска бавно, особено на първа. Трябва да установите къде зацепва, слушайте и мотора. След време ще си я познавате и ще усещате мотора, дори и когато слушате музика в колата. Сега обаче е важно да усвоите да не бъркате скоростите, да успеете да си удържите колата на полусъединител по баир, да не гасите в кръстовище. Повечето коли в ляво от съединителя имат едно повдигнато място, на което левият крак да си почива, когато сте на нужната предавка. Опитайте се да го използвате - удобно е.
На мен в началото много ми помагаше мисълта, че аз трябва да управлявам колата, а не тя мен.

# 365
Благодаря за съвета! Да, баща ми спомена че тя трудно понякога захапва предавките и че трябва да й свикна, но някак сякаш нещо не мога. Аз съм се возила с него докато я караше той и това което се случва с мен се случваше и с него, но на мен ми се случи до сега 100 пъти, а на него едва 3-4. Той е професионален шофьор и е обяснимо че има много опит и практика.
Вчера шофирах от единия край на София до другия и беше голяма мъка. Страх ме е да давам на по-ниска скорост, защото се притеснявам че ще стане някакъв фал, от друга страна при каране в градско винаги има изненади и постоянно се налага да се намалява скоростта. Знам че трябва практика, явно ми се иска да свикна и "схвана" по-бързо отколкото е възможно.

# 366
Как може да те е страх да даваш на по-ниска скорост? Я кажи с колко км в час караш и на коя предавка си?
На първа палиш, тръгваш и даваш втора, над 30км/ч трета... някъде над 60 може би 4... На завой 2, на тесен 90° и повече 1.  На светофар връщаш на 1. На курса на трета в градско се караше само на добра настилка и ако прецениш, че няма опасност някои да тръгне да пресича .  Училища и подобни, ограничението е 30. Ако не хванеш зелена вълна, движението е тръгни/спри.
(Аз съм от онези, другите, които не натискат газта. За никъде не бързам)

# 367
Vige супер го описа. Така правя с предавките. Чувам я как бръмчи ако не й е удобна предавката. В случая говорех за каране с 50-60 на 4та предавка. Наложи се да намаля, защото видах знак 30 в тясна права отсечка, но явно е проблемна зона и съответно ми заяжда лоста и в движение не смея да сменя предавката и правя пълната глупост (според мен) да натискам спирачка за да намаля, но да не сменям предавката към по ниска и съотверно колата започва да бучи и да недоволства. Бързо свикнах да я чувам какво й харесва и какво не, ама с тези "заяждания" на лоста ме разбирате как съм объркана и ме е страх.

# 368
Ако видиш от далече, че трябва да намалиш скоростта, съответно и предавката, махаш двата крака от педалите(ако си на равно) и тя сама си намаля. След като стигнеш под 30км/ч , съединител до край, втора, пускаш съединителя и подаваш малко газ, ама малко, колкото да върви колата без да намаля. Ако видиш по-късно, полеееееекичка спирачката да понамали скоростта и после същото упражнение.

# 369
Не точно. Това спиране не е достатъчно интензивно. По-добре е пак с моторна спирачка, но с последователно превключване на по-ниска предавка. Например кара си с 60 на 4-а и на 200 метра напред вижда, че светофарът светва червено. Тогава отпуска газта и минава на трета, като скоростта стане 30 минава на втора и като долази до светофара спира със спирачка и съединител и изключва от скорост. После чака само с крак на спирачката.

# 370
Vige точно така правя както го описваш.

Това което съветва Черна станция съм го чувала преди много години от една позната, но с моят заяждащ лост това ми се струва като химера.
Но въпреки това ще го пробвам!

# 371
Lale_Lili, а маслото на скоростите сменяно ли е скоро?
Доколкото разбрах в изгасено състояние лоста се придвижва без проблем това ми говори за повреда в съединителя /случвало ми се е да ми пропадне съединител и тогава разбрах, че когато колата е изгасена лоста се мести без съединител/.
Шофьори с голям опит успяват да сменят предавката в движение при повреден съединител, има един момент, в който това може да се случи и с малко повече натиск се получава, но това си е "висш пилотаж".
Дали са ти добри съвети за смяна на предавките и употребата на съединител, поработи по въпроса - свиква се, но не е лошо и през сервиза да минеш /финансите - ясно, но понякога се налага/.

# 372
Да, може и в съединителя да е проблемът, съединител се прецаква лесно. Може и с някакво обслужване да се оправи. Но при толкова евтина кола и смяна на съединител не знам дали е оправдана.

Общи условия

Активация на акаунт