Козунаци 2019

  • 35 761
  • 741
  •   1
Отговори
# 660
  • Sofia
  • Мнения: 21 709
Все ми се струва, че в хлебопекарната отива повече брашно, без значение за какво Имате ли такива наблюдения?
Май и Танита беше писала нещо подобно... отивам да погледна. Ето

Цитат
около 4 и 1/4 - 4 и 1/2 ч.ч. брашно(в машината ми с една бъркалка отива около 4 и 1/4 ч.ч, в тази с две бъркалки 4 и 1/2 ч.ч.)

# 661
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Да де, зависи колко са големи яйцата и колко влажно е брашното.Simple Smile

# 662
  • Мнения: 9 576
Все ми се струва, че в хлебопекарната отива повече брашно, без значение за какво Имате ли такива наблюдения?
Май и Танита беше писала нещо подобно... отивам да погледна. Ето

Цитат
около 4 и 1/4 - 4 и 1/2 ч.ч. брашно(в машината ми с една бъркалка отива около 4 и 1/4 ч.ч, в тази с две бъркалки 4 и 1/2 ч.ч.)

Мхм....сега като се замисля на половин кг брашно в хлебопекарната с една бъркалка отива 50-70 гр, дори 90 гр повече, сравнено с месенето на ръка. При любимата ми постна сиромашка питка също слагам повече.

# 663
  • Мнения: 1 210
Проблем ли е за козуначното тесто да втасва в хладилника? Искам довечера да замеся и сутринта да оформям и пека...

# 664
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 767
Момичета, гледам, че на София Мел имат брашно специално за козунаци. Някой пробвал ли го е? Дали ще е по-добре от това за баница?

# 665
  • Sofia
  • Мнения: 21 709
Проблем ли е за козуначното тесто да втасва в хладилника? Искам довечера да замеся и сутринта да оформям и пека...
Никакъв проблем не е. Забравих да вметна, че като го извадиш от хладилника определно ще му трябва време, за да се стопли. Пък и в хладилника ви едва ли е повече от 7-8градуса и ще втасва бавно, та може  и като го извадиш да довтаса.  Не е лошо и повечко мая да сложиш в случая.

Момичета, гледам, че на София Мел имат брашно специално за козунаци. Някой пробвал ли го е? Дали ще е по-добре от това за баница?


Аз ги правя козунаците с лидълско брашно и си стават супер, не съм купувала някакви специални. Ако видя такова за баница, ще взема да пробвам.
За ставане стават, Дидка. И аз преди да открия "за баница" на София мел (с  12.8г белтъчини) години си бях доволна от по-малко белтъчните брашна. Ама после "прогледнах". Не знам онова "за козунак" защо изобщо го правят.От опита си разбрах, че са важни белтъчините, колкото повече - по -добре. И без това ги скапват брашната с техните "подобрители".  Иначе това "за баница" си  е супер и за баница.  Глутен си трябва и за двете - козунак и баница. ...

Последна редакция: чт, 12 мар 2020, 17:13 от Morena

# 666
  • Мнения: 1 210
Благодаря, Морена!

# 667
  • Мнения: 4 087
ъъъъ, няма ли да печем тая година? Има ли нова тема?

# 668
  • Sofia
  • Мнения: 21 709
ъъъъ, няма ли да печем тая година? Има ли нова тема?
Миии аз ще пека, независимо от заглавието на темата и от каквото и да е друго.
Ще я изпишем тази преди Великден (пишете на модератор да ѝ смени годината,  на които ви пречи)... има повече от месец до тогава. Пък и пак да кажа - какъв е зора за нова празна тема, без всичката информация, която има в тази. И новата ще я напълним с цитати от тази.

# 669
  • In transit
  • Мнения: 11 937
Морена е запасила брашно преди другите да се усетят и пече здраво сега. Hug

# 670
  • Sofia
  • Мнения: 21 709
Нищо не съм запасила (да видим дали изобщо ще си осигуря баничното брашно, с това положение сега), Мики, пък и да бях, само на Великден ще правя. Правих един преди 2 седмици някъде, щото го бях планувала за Коледа още... Wink

# 671
  • Мнения: 5 385
Замесих  една двойна доза по рецептата на Морена, сега отлежава в купата доволно увито и на слънце. Нямам много добавки, но намерих едни бонбони карамелено ромов фъдж, ръчни са,  останали са ми от коледни о сладко правене.  Идеи как да ги интегрирам в козунаците? Мислех да ги натроша на по ситни парчета и във фитилите за  плитките да ги наръся. Или да ги смеся с течен шоколад и да направя козуначено руло с шоколад?  Като си гледам тестото, поне четири ще излязат, ще имам възможност да направя няколко варианта. Ако опитът е успешен, ще пусна снимки по късно, че сега е само една топка. Ухае божествено, но това няма как да ви предам.

# 672
  • In transit
  • Мнения: 11 937
И аз от Коледа се каня на едно панетоне...така и не го направих, ама за Великден ще стъкмя един козунак.

# 673
  • София
  • Мнения: 11 735
Замесих  една двойна доза по рецептата на Морена, сега отлежава в купата доволно увито и на слънце. Нямам много добавки, но намерих едни бонбони карамелено ромов фъдж, ръчни са,  останали са ми от коледни о сладко правене.  Идеи как да ги интегрирам в козунаците? Мислех да ги натроша на по ситни парчета и във фитилите за  плитките да ги наръся. Или да ги смеся с течен шоколад и да направя козуначено руло с шоколад?  Като си гледам .........................
Можеш да ги натрошиш на по едри парчета, можеш цели, както си искаш, винаги ще е добре

# 674
  • Мнения: 10 279
А каква е разликата между панетоне и козунак? Аз имам рецепта за панетоне и за Велик ден повечето пъти нея правя. Но на вкус е като козунак. Мойте предпочитат него. Като направя козунак по нашенска рецепта, сух им бил ( а той не е). От любопитство питам.

Общи условия

Активация на акаунт