Боядисване на яйца

  • 19 756
  • 279
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 39 740
Дойде време и за боядисване на яйца Simple Smile

Каква боя купувате?
Последните години боядисваме със седефена боя за яйца. Яйцата стават интересни, но еднообразни.
Баба ми боядисваше, по-точно "пишеше" яйца с писалка и восък. Но не помня с каква боя ги боядисваше. Яйцата ставаха със страхотен и наситен червен цвят. Текстилна боя? Помня че беше на таблетки.
Искам и аз да "пиша" яйца. Писалка нямам, но ще измисля нещо. Преди години си бях купила една, която някъде се загуби.


Ще ми е интересно да споделите вашите техники за боядисване.
А може и снимков материал да приложите.

Благодаря.

# 1
  • Мнения: 2 170
Запис в темата!

В последните години и аз не мога да намеря хубава боя за яйца. Не ги боядисва хубаво, остават бледи и не ми харесва.

Ще се радвам да открия по-интересни техники.😊

# 2
  • Мнения: 35 948
взехме тази боя от лидл

Скрит текст:

има ли някой /добър/ опит с нея или да купувам и друга?

# 3
  • Мнения: 2 290
Всяка година, освен едноцветните и тези с кръстче върху тях,
правя много хубави перашки.По класическия начин - топвам памук в дадена боя и го увивам върху яйцето, после топвам в друга боя и пак така.Правя с всички основни бои.
Махам памуците след като съм боядисала всички яйца.
Иначе се запасявам с повече бои,обикновено по 3-4 имам от цвят.Това е с цел да се предпазя от слаб цвят Joy
Иска ми се тази година да разнообразя.
Чух добри отзиви за боята от ДМ, интересно ми е какво ще споделите и за
показаната от бубанка.

# 4
  • София
  • Мнения: 39 740
има ли някой /добър/ опит с нея или да купувам и друга?
Тази малко ми прилича на желатиновата боя. С желатиновата боя също стават хубави яйцата, но все не ни стига боята. С две кутии боя боядисваме около 20на яйца. А може и ние да не я ползваме правилно.

Много ми се иска да пробвам писане с писалка и восък. Но пък търся препоръки за хубава червена боя.

# 5
  • Мнения: 7 776
Преди две години май от Била си купих писалка с восък. Ама се оказа,че хич не ме бива в рисуването върху яйцата.
Тази година съм купила 3 различни бои и едни флумастери за яйца, ще видим какво ще стане. Видях в Зоя био бои. Някои ползвал ли е? Чудя се дали да не ги пробвам и тях.
Като бях дете с майка правихме яйцата с мрежичка и разни цветчета от градината, например здравец, иглика и ставаха страхотни просто. Но не съм се пробвала да повторя, трябва да си намеря хубава мрежичка за целта.
Иначе и аз действам с памука.

# 6
  • София
  • Мнения: 39 740
Като бях дете с майка правихме яйцата с мрежичка и разни цветчета от градината, например здравец, иглика и ставаха страхотни просто. Но не съм се пробвала да повторя, трябва да си намеря хубава мрежичка за целта.
Става и с дамски чорапогащи Simple Smile
И с памук боядисвам.

Намерих стара снимка на малкият помощник
Скрит текст:

Като малка не ми даваха много да помагам... да не изпочупя яйцата.
На моите деца давам пълна свобода. Това им е най-голямото забавление. Не се е случвало да счупят яйце.

Ще проверя с Била и Лидл за писалка  и бои.

# 7
  • Мнения: X
А ,аз с къси чорапи, вместо чорапогащи.

# 8
  • Мнения: 11 878
Съберете си от готвене люспи от лук, повечко. Увивате сурови яйца едно по едно в люспите и завързвате в стари чорапи от тънките. След това варите 10 минути в синя боя. Когато махнете люспите получавате мозаечни яйца. Основният цвят е наситено зелен, изпъстрен с жълто-кафеви неправилни петна, на места може и синьо да стане. Яйцата стават различни според количеството люспи, къде колко боя е достигнала и къде колко са пуснали самите люспи.
За писане чак не ме бива, но миналата година с детето взехме от тънките свещички за торта, запалихме ги и с тях капехме и писахме по яйцата произволни форми. След това пускахме в бурканчета с боя.

# 9
  • Мнения: 18 547
В нашето село имаме традиция за писане или т.нар." шарене на яйца". Моята леля шари, кметицата ни шари, наши роднини и познати. Всяка година поръчваме по няколко бройки.
Имам идеята някога си и аз да се науча,ама не му е дошло още времето.
С восък се шарят,имат си списания жените, схеми и модели.
Даже онзи ден имаше  в детската художествена и театрална работилница специален ден за тази традиция и възрастните жени показваха и обясняваха на децата.  
Предава се общо взето от баба на внучка.
Иначе аз тази година ще опитам декупаж със салфетки във винтидж стил. Поръчах си 10-на бройки салфетки и даже днес ми купиха бели яйца. И ще пробвам технологията с белтък.
Имам голямо желание,пък да видим какво ще стане.
Само се притеснявям сега дали няма да ми се развалят яйцата до Великден.
Уж ме уверяват,че няма ама знам ли.
Бои и подобни каквито и да взимам все не ми стават хубави и наситени цветове.
И затова така реших тази година само бели с декупаж,че стават много красиви.
Мацаници и подобни никак не обичам. Ще направя едно червено колкото да има и за четвъртък и толкова.
Седефени и перлени, с кристали и прочие никога,ама никога не са ми се получавали досега.

Последна редакция: пн, 15 апр 2019, 17:34 от Мис Каролин Бингли

# 10
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 993
Откакто се помня бядисването на яйца ми е голяма слабост.Правя с накапан памук, ако има спукани с бандероли-обикновено не се личи къде е пукнато,с кристали,декупаж със салфетки и традиционни.Използвам бои на хапчета- като желатинови капсулки са.В чаша около 200 мл слагам по 2 от цвят и обикновено се получават.Едно време баба правеше такива с чорапи,като им лепеше и листенца индрише и под него оставаха небоядисани.Помня , че правеше и уникални кафеви яца,но не знам как го докарваше този цвят.Миналата година купих фулмастери специално за яйца,но нищо не се получи.Боядисвам и пъдпъдъчи-стават много красиви.Всяка година боядисвам по 40 яйца-такава е традицията, проблема е че никога не можем да ги изядем...

# 11
  • Мнения: 18 547


И ние сме правили с чорапогащник и цветенца-теменужки и прочие.

Последна редакция: вт, 16 апр 2019, 08:34 от Мис Каролин Бингли

# 12
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 812
Ползвам боята на Метма - капсулите. Доволна съм. Правя и едноцветни яйцата, и с памук или салфетка - за получаване на различни петна и текстури. Правила съм и декупаж, и различни шарки с ластици и тиксо. Вярно, повече играчка е, но пък се получава интересно.
Имам писалка и восък, обаче все още не съм се пробвала да пиша с нея.
Скрит текст:




# 13
  • Мнения: 485
Здравейте!
От години не съм попадала на хубава боя за яйца, така че съм отворена за всякакви предложения от ваша страна!
Купуваме бели яйца, мия ги преди това с веро и т.н. и пак стават като на петна.
Преди да се омъжа, при нашите правихме с желатин. Голяма цапаница е, но стават интересни. Недостатък в случая е, че лепнат.
С две деца нямам възможност много да творя, а и много не съм по "изписването". Но пък ми се иска да ми се получат нещата! Simple Smile Няма ли някакви готови като лепенки, които да се поставят на яйцето, то да се сложи в боята, след това да се махнат и да се получи като "писано" яйце?

# 14
  • Мнения: 2 075
Съберете си от готвене люспи от лук, повечко. Увивате сурови яйца едно по едно в люспите и завързвате в стари чорапи от тънките. След това варите 10 минути в синя боя.


Това го правя , но не варя в боя , а оставям люспите на лука да си пуснат цвета . Ще пробвам и този вариант Simple Smile

Иначе при мен е стандартното - върху памук или кухненска хартия слагам по малко от няколко бои и увивам яйцето . И перлените бои понякога използвам , но не са ми много любими
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт