Качествена дограма - 2

  • 55 650
  • 791
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 14

Здравейте,

за съжаление не мога да помогна по отношение на дограмата или фирмата, която цитирате, но за щорите мога да препоръчам фирма.
Наскоро си поръчахме щори (и други неща) тип "Ден и Нощ" от фирма Уиндор Дизайн и съм много доволна както от продукта, така и от монтажа. Офисът се намира в Младост 3, а консултантите са много отзивчиви.
Успех!

Много ви благодаря за препоръката, непременно ще се свържа с фирмата за консултация.

Що се се отнася до фирмата за дограмата, тя ни беше предложена от майстора който ще прави ремонт на апартамента. Той самия досега не е работил с тази фирма,  избрал я е тъй като е специализирана за дограмата “Rehau”. Сега имам друга идея за остъклението на балконите, искам да  бъде с “Топли прозоречни плъзгачи”.

Споменатата по горе фирма не предлага такива плъзгащи се прозорци, което означава, че ние трябва друга фирма да търсим за остъклението на балконите с плъзгащи се прозорци.
Моля ви за съдействие.
 Има ли някой опит с такава плъзгаща се дограма за остъкление на балкони в панелен блок. Може ли някой да предложи фирма която да има опит с този  вид дограма.  Забравих да спомена искам да е PVC.
Благодаря ви предварително.

Точно това искам като остъкление на балконите да направя


Такова остъкляване имам на балкона, правено е преди 20-ина години с алуминиева дограма, естествено тогава такава имаше, а и технологията не бе кой знае колко подобрена в сферата, но сега ще я сменям и няма да е с плъзгащи прозорци със сигурност. Недостатъка при алуминиевата е както е видно от снимката запълване на канала с мизерия, която колкото и да се почиства няма изкарване на пълно, освен това боята по релсата вече се е изтъркала от постоянното триене, а когато прозореца се напече от слънцето се раздува и не може да се отвори нормално. От външната страна е още по-зле защото зимата канала на плъьгането се запълва с вода и ако е много ниска т-та то тогава замръзва и няма отваряне и е допълнение още по-трудно се чисти. То аз се катеря и чистя, жена ми отказва но дори и за мъж си е доста трудоемко покатерен на стол или стъпил на мебел да изчисти тези прозорци от външната страна с опасност да се метнеш от високо. Ако се отваряха нормално щеше да е детска игра. Може при алуминия да има разлика с PVC-то ама всеки си решава. Надявам се да съм помогнал

# 556
  • Мнения: 9 777
Линейното разширение на ПВЦ - то (дограмата) също не е малко. Имам единичен прозорец на остъклен балкон, чист север. За да се отваря на 90 градуса, се наложи да "свалим" 1 см. от вътрешния трегер. През зимата се отваря на 90 и един-два-три градуса, през лятото - спира до 90-те градуса. Т.е. през лятото, дори без да го напича слънцето въобще, само заради температурата, се разширява. "Измятането" на първите ПВЦ-дограми, които почнаха едно време да ги слагат, вероятно се е дължало в значителна степен точно на това разширение. Мисля, че пяната, с която се запълват фугите покрай дограмата, върши точно тази работа - поема линейното разширение.
Аз смятам, че стандартно остъкляване на балкон с максимално много отваряеми крила е най-удачното и удобното, освен ако балконът не е на партерен етаж и да можеш отвън да излезеш да изчистиш стъклата и дограмата. Ако няма балконът да се приобщава към помещението и не е нужна голяма топлоизолация, а само да пази от дъжд, сняг и вятър, може да се направи и с по-тесен ПВЦ-профил. Така ще има по-голяма остъклена площ, а и ще бъде по-евтино.

Топлите "плъзгачи" - ама как са го написали само - вероятно става дума за т.нар. "топъл профил" - т.е. алуминиева дограма с прекъснат термомост, което не е никакво особено ново чудо на техниката. Проблем е по принцип намирането на фирма за алуминиева дограма. Въпреки че много от тях пишат, че изработват и поставят такава, като почнеш да ги прозвъняваш, се оказва, че тръгват да те убеждават, че нямало смисъл от алуминиева, по-добре ПВЦ и така.

# 557
  • Мнения: 2 895
Ние, също имаме остъклена една тераса с алуминиева дограма-плъзгаща, правена е преди 20 години. Сегашните профили са наполовина по тънки от старата ни дограма. Не е мръднала, да в канала се събират боклуци, ама с гъбичка се почистват. А за чистенето от външната страна, ММ ми сваляше целия стъклопакет и направо в банята мия. Алуминият е вечен и при него няма стареене като при пластмасата, недостатък е че е по скъп.

# 558
  • DE
  • Мнения: 98
Сърдечно ви благодаря за вашите мнения.
С вашите съвети смятам че взех правилното решение и се отказах от плъзгащата дограма. Върнах се обратно както беше първоначално планувано : 4 крила, двете крайни неотваряеми, средните две отваряеми и всичко това PVC.
А това за „Топли прозоречни плъзгачи“ го прочетох ето тук https://bg.decorexpro.com/balkony/razdvizhnye-okna/ и мислех, че това е коректното наименование на тази система от прозорци.

# 559
  • Мнения: 9 777
А, това е страница на руски, може би е някакъв автоматичен превод на български, затова и специфичната терминология не е точно преведена.

# 560
  • Мнения: 2 895
Tombob, ако има вариант най добре е всички крила да са отваряеми, защото иначе няма чистене. В сегашното ни жилище преди две години остъклихме едната тераса - двата средни прозореца се отварят, двата крайни не. Много съжалявам, че ги направих така защото много трудно ги чистя.

# 561
  • DE
  • Мнения: 98
Natt, напълно сте права, че пък и незнам дали прозорците се отварят на приблизително 180 градуса или само на 90, което улеснява евентуално миенето или го усложнява. Аз имам план от прозорците, но не мога да преценя доколко градуса могат да се отварят.

# 562
  • Мнения: 9 777
Ако те интересуват 4-те прозореца, няма да е баш на 180 градуса отварянето, защото ще пречат дръжките, ще опират в съседното стъкло. Но близо до 180-те ще е. Един съвет - поръчайте си още сега комарник на тези, които ще стоят отворени поне на ножица. Иначе ще ви влизат мухи, комари, миризливки и др. летящи твари. Аз имам комарник роло и съм доволна. Много по-лесно ще е същата фирма за дограмата да ви монтира и комарника, отколкото да търсите друга след малко време само за комарник. Малко фирми се навиват за евтина поръчка.

# 563
  • DE
  • Мнения: 98
Един съвет - поръчайте си още сега комарник на тези, които ще стоят отворени поне на ножица. Иначе ще ви влизат мухи, комари, миризливки и др. летящи твари. Аз имам комарник роло и съм доволна. Много по-лесно ще е същата фирма за дограмата да ви монтира и комарника, отколкото да търсите друга след малко време само за комарник. Малко фирми се навиват за евтина поръчка.

Благодаря ви, а аз действително ги бях забравила, но се се сетих и помолих да ги прибавят към офертата. Какви  точно ще бъдат незнам, но ми се върти думата чута от майстора “рамка”. Оферта все още не съм получила. А това роло отвънка или отвътре се монтира или си върви с прозореца като комплект?

# 564
  • Мнения: 9 777
При мен е на рамка от външната страна на отвора. Като отвориш прозореца, комарникът се пуска и вдига. Като се пусне, долу се законтря с едно като езиче. Като го бутнеш и щората се вдига сама до горе. Комарник на панта, отваряща се навън, мисля, че няма да бъде удачно за остъклен балкон. На панта ми е комарникът към балкона. Провери си дали не са ти включили комарник само на вратата към балкона.

Пусни си на търсене ролетен комарник и ще видиш снимки. Изглежда така приблизително  отвътре.

Последна редакция: нд, 23 май 2021, 09:12 от man_darin_ka

# 565
  • Мнения: 1 023
При мен е на рамка от външната страна на отвора. Като отвориш прозореца, комарникът се пуска и вдига. Като се пусне, долу се законтря с едно като езиче. Като го бутнеш и щората се вдига сама до горе. Комарник на панта, отваряща се навън, мисля, че няма да бъде удачно за остъклен балкон. На панта ми е комарникът към балкона. Провери си дали не са ти включили комарник само на вратата към балкона.

Пусни си на търсене ролетен комарник и ще видиш снимки. Изглежда така приблизително - отвътре и отвън.




Винаги се супер полезна, но да кажа че втория показан комарник е Плисе, а не рулетка.
Плисето е много хубав комарник но й значително по скъп

# 566
  • Мнения: 9 777
Благодаря за бележката, и аз се учудих на тази тясна външна рамка. Така се получава, като не съм си изпила кафето. Ще се изредактирам и ще махна втората снимка.

# 567
  • DE
  • Мнения: 98
man_darin_ka много благодаря за информацията. От майстора все още незнам какви комарници е предвидил, но тези ролетните много ми харесва. Как бихте го направили: По принцип комарници ще има само на остъклените балкони и кухнята. Балконите са с два отравящи се прозореца на двата ли да сложа или ще е достатъчно само на един. Или аз по добре да изчакам да видя каква е цената за комарниците и ако е приемлива ще сложа на всички отварящите прозорци.

man_darin_ka вие ми бяхте много полезна още при плануването на дограмата. Бяхте писали за бяло стъкло че е достатъчно за южно изложение и за неотваряем голям прозорец е хола. И аз така съм го поръчала.
За тройния стъклопакет. От мен Flowers Bouquet

# 568
  • Мнения: 9 777
Аз бих помолила момичета в темата, които са по-запознати и технически грамотни също да помогнат.
Аз мога да коментирам следното, доколкото разбирам въпроса и чертежа:

1) Двата средни прозореца, които ще се отварят на остъклените балкони - не мога да разбера дали са с колонка (вертикален профил) или без такъв, просто се пресрещат. Според мен без колонка е по-добре, така могат да се отворят и двете крила едновременно и да се получи голям отвор. Комарник е по-добре да е един голям и на двете крила, но не знам дали е възможно технически - дали рамката ще е достатъчно стабилна да издържи такава ширина. Би трябвало от фирмата да отговорят, те си имат технически ограничения за профилите, заложени в софтуера. Комарник на всяко крило означава, че ще имате външна рамка с вертикален разделител по средата, което не е красиво и обезсмисля цялото упражнение.
2) На чертежа отстрани пише нискоемисионно стъкло, а не бяло. Питайте какво са ви включили в офертата. Не съм специалист по различните видове стъкла, така че не мога да коментирам това. При мен е достатъчно бяло стъкло троен стъклопакет на хола пред дълбок балкон, на едната спалня, която също е южна, е само прозорец с двоен стъклопакет бяло стъкло. Не нагрява прекалено през лятото, защото слънцето тогава е високо, но ако обичате по-хладно, ще трябват щори/плътни завеси, докато грее слънцето.
3) На холовия прозорец - голям панорамен неотваряем и балконска врата. Вижте ширината на вратата - 70 см., но с включените профили по 7 см., което означава, че светлият отвор е не повече от 56 см. (70 см. минус 2х7 см.). Аз специално държах на определена ширина на светлия отвор на балконската врата на хола, затова се наложи малко да разбием (ние си го направихме внимателно) и намалим дължината на ниската част под неотваряемия прозорец, като се съобразихме с дължината на радиатора под прозореца. Така дължината на неотваряемата част се намали с 5-10 см., за сметка на вратата.
4) На балконската врата бих препоръчала да си поискате т.нар. шнапер - това е едно метално езиче, с което се защраква вратата, без да се затваря с дръжката. Удобно е, като излезеш да балкона, да щракнеш вратата да не се движи, но без да е затворено с дръжка. Цената му е не-повече от 5-6 лв. вероятно. Ако не ви трябва/не ви е удобно, се отвинтва един винт и е готово - няма го.
И аз си поръчах балконската врата с двуосово отваряне, но на практика досега (вече 4 години) не съм го ползвала. 3-ен стъклопакет с височина на вратата 2,25 м. приблизително е доста тежка врата, страх ме е да го правя, а и ми е достатъчно да оставя вратата леко притворена - 4-5 пръста отворена. Но си имам механизма де, за всеки случай.

# 569
  • DE
  • Мнения: 98
Напълно сте права, в началото беше “нискоем.4” и навсякъде двоен стъклопакет, но в последствие го смених с навсякъде бяло, на балконите двоен стъклопакет , а на стаята, хола и кухнята троен стъклопакет.
Вие ме наведохте на мисълта дали изобщо има смисъл вратите на хола и стаята с троен стъклопакет да имат двуосово отваряне, поради голямата тежест.
Шнаперите са предвидени за вратите.

Едно нещо не ми дава спокойствие - лятото и горещините.
Балконите и двата са вътрешни(дълбоки), но по спомен е много горещо в целия апартамент. За сметка на това пък през зимата, леля ми си живееше с махнати радятори, по нейни думи “комфортно”.

1. Завеси - детска травма все си мислех , че някой се крие зад тях и от тогава не мога да понасям такива.
2. Щори вътрешни - много харесвам, но не ми се иска да се дупчи PVC дограмата при монтажа.
3. За сега фаворити са рола пред всеки прозорец на балкона, монтирани на тавана . Това роло има алуминиево покритие за по-добра слънцезащита.

Последна редакция: нд, 23 май 2021, 12:41 от tombob

Общи условия

Активация на акаунт