Качествена дограма - 2

  • 55 602
  • 791
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 40 857
За красота не знам, зависи, но ако фиксираното е крило е по-малко се мие много по-лесно.

# 676
  • Мнения: 6 290
Другото ми колебание е при ширина на прозореца 160см. колко да направя крилото (аз си мислех да е 70см. за да не тежи все пак е троен стъклопакет) обаче някои казват, че ако е на средата визуално стои по-добре (отдясно ще ми е отваряемо, а отляво фикс).
А колко е висок? Ние имаме врати по 90 см на 210 см. с троен стъклопакет 6+4+6 см стъкла, което е по-тежко от вашето и няма проблем. Черна станция много правилно Ви е посъветвала!

Ако все пак решите да правите симетрично, трябва да им кажете, че искате равни по ширина стъклопакети, а не равни крила. Различни неща са! И пак едното стъкло ще е по-късо във височина от другото!

Аз като си правех прозорците пък, сложих максимално широка част и една по-тясна, за да имам възможно най-широко стъкло, през което се вижда гледката, а не баш през средата с греда.

# 677
  • СОФИЯ
  • Мнения: 345
не са големи прозорците целия размер е 160см. широчина на 140см. височина. Май няма достатъчно ширина за да бъде фикса нещо като панорамен и ще го деля сигурно по средата. От друга страна и комарниците ще трябва да бъдат по-големи, но пък като е голям прозореца ще влиза повече въздух. То две добри няма в един момент се налага да се правят компромиси.

Последна редакция: пт, 08 окт 2021, 18:16 от hrisikoteto

# 678
  • Мнения: 9 774
Комарник ще сложиш само на отваряемата част. Не са толкова скъпи - левчета са на фона на цялата дограма.
А и съобрази ширината на отваряемото крило като "светла" ширина, т.е. реален отвор, без профилите, за да не се окаже, че не можеш да си провреш ръцете извън прозореца.

# 679
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
На мен ми прилича 4 сезона - дистанционер 36мм, прозрачно бяло (float) стъкло - дистанционер 36 мм - 6 мм триплекс. Вие не знаете ли какво сте поръчали?

П.П. Аз така го тълкувам.
Точно това е Simple Smile

# 680
  • София
  • Мнения: 12 228
Здравейте,
чета пак за четири сезона и к стъкла и отново се обърках.
Ще поръчвам прозорци за подпокривното пространство. Там ще се нагрява доста лятото, няма особено често да се ползва, но все пак ще е от полза да са съобразени прозорците с това.
Имам спомени, че прозорците за долните етажи са двоен стъклопакет с к стъкло, но сега чета, че по този начин се задържа топлината и се препоръчва стъкло четири сезона. А аз мисля, че точно за да не е топло на вторият етаж, сложихме к-стъкло след като се консултирах с предишната фирма, която ми поставя прозорците. Може би има значение, отвън или отвътре е к-стъклото.
Въпросът ми е, какви са най-подходящите стъкла за подпокривно пространство, което ще се ползва само в топлите месеци евентуално и няма почти никаква изолация? Със сигурност ще е само двоен стъклопакет, заради тежеста и цените.

# 681
  • Мнения: 6 290
Лятото слънцето се качва нагоре, от там идват и слънчевите лъчи. Зимата слиза надолу. Ако имате изложение чист запад, тогава лятото ще имате проблем, защото точно когато е силно слънцето, то почва да слиза и ще влиза много топлина през прозорците. Там не е лошо да има 4 сезона.
Та на този подпокривен етаж си направете изолация на тавана, защото от там изстива и се топли помещението, в тази посока повече трябва да се мисли!
Ка стъклата пропускат топлината зимата, когато слънцето е ниско и пропускат повече светлина. 4 сезона затъмнява, освен на чист запад на друго място не бих си сложила.

# 682
  • СОФИЯ
  • Мнения: 345
Аз също съм в голяма чуденка с тези 4с и 4к стъкла. Спрели сме се на троен стъклопакет 40мм., както писах по-рано в темата. Хем не искам лятото да напича, хем е добре да се използва зимното слънце. Петте прозореца, които ще сменяме са съответно 1 северен, 1 източен, 2 южни, 1 западен. Има от всички изложения и съм направо в шах. Срещам противоречива информация в нета за това нещо и направо не знам. Първо мислех навсякъде да сложа 4с/бяло/бяло, но гледам препоръчват 4с/бяло/к.   От друга страна не искам и да затъмнявам излишно. Може ли поне да се каже за някое изложение нещо, което да е задължително като избор пък за другото ще го мислим. Накрая ще сложим само бели стъкла и това е поне ще е светло.

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 13:17 от hrisikoteto

# 683
  • Мнения: 6 290
Ами аз вече Ви написах. Освен това няма правило да се ползва един и същ стъклопакет за цяла къща!!!! Да сложите само бяло стъкло няма логикаи не намирам за разумно решение, няма да постигнете и никаква енергийна ефективност.

Ето на нас какво ни пратиха от Saint Gobain за изложения основно юг, няколко малки северни - всичко е показано в цифри. Може да прочетете кои са и преценете дали да слушате съвети от не добре информирани хора без преминато обучение. Има телефон, те не работят с крайни клиенти, но могат да ви кажат кое ще Ви свърши най-добра работа.


# 684
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Да си призная,че бях любопитна какво се получава при 3 обикновени стъкла за смесено изложение и скоро гледах разработена таблица.Точно 2 пъти по-енергонеефективно е.Затова е безмислен тройният стъклопакет ,ако в него няма да включвате специално стъкло.
Послушайте Drago и само на запад сложете 4 С.
Прозрачността на качественото К стъклото не е мит.Мога да ви кажа,че отвън на  разстояние над 150м. през деня ,без осветление,мога да видя всичко в къщата ни-мебели и хора,нещо което не се забелязва в никоя от съседните къщи.А,съседите ,със същото изложение и обем прозорци,но с комбинация 4С, включват  вечерното осветление близо  1 час преди нас.
Сами разбирате,че при толкова по-пропускащи светлината прозорци,ще ви е не само по-светло,но и в слънчевите дни ще се усвоява чувствително повече слънчева топлина.

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 15:37 от nelina_london

# 685
  • София
  • Мнения: 12 228
Лятото слънцето се качва нагоре, от там идват и слънчевите лъчи. Зимата слиза надолу. Ако имате изложение чист запад, тогава лятото ще имате проблем, защото точно когато е силно слънцето, то почва да слиза и ще влиза много топлина през прозорците. Там не е лошо да има 4 сезона.
Та на този подпокривен етаж си направете изолация на тавана, защото от там изстива и се топли помещението, в тази посока повече трябва да се мисли!
Ка стъклата пропускат топлината зимата, когато слънцето е ниско и пропускат повече светлина. 4 сезона затъмнява, освен на чист запад на друго място не бих си сложила.
Благодаря за отговора. За тавана, ще направим изолация, но в момента сме в етап бутане на стар каратаван Simple Smile
Два от прозорците са с размери 130 ш на 140 височина и са със западно изложение. Два са с източно изложение, единият е отново 130 ш, на 140 височина, а другият е 90 см на 90 см.
Има и два малки 90 см ширина на 45 см височина, както и два 70 см ширина на 140 см височина, които са с южно изложение. На север реших в крайна сметка да няма прозорци.
Доколкото разбирам препоръчваш 4 сезона само за двата големи със западно изложение. А останалите с к стъкло ли? Четирите сезона и к-стъклото отвън ли трябва да са , а отвътре бялото или обратното?
Затъмняването, при четири сезона ли се получава повече? При к-стъклото има лек такъв ефект, но ни ми пречи особено.

# 686
  • Мнения: 6 290
Да, ако имате чист запад там сложете 4 сезона. Ние сме със северозападен прозорец и не сложихме 4 сезона. Най-студената стая беше това лято. Слагат се 4 сезона/ бяло / Ка стъкло, т.е. между двата вида стъкло има прозрачно, но това е ако правите троен стъклопакет. На другите изложения ако ще сте с троен въобще - Ка/бяло/Ка. На картинката горе е показан филмът на Ка стъклото как се монтира в този случай - при външното стъкло гледа към помещението, а при вътрешното е обърнат навън (оцветеното в жълто). Показателите за топлопреминаване са сметнати в случая при нас с топъл кант, аргон, дебели стъкла 6/4/6. При по-тънки стъклопакети /стъкла коефициентът на топлопреминаване пада на 0,85 някъде, но това пак е доста добре.
Препоръчвам Ви да искате транспортен профил, за да си направите културно первазите вън и вътре, а не да затискате дограмата (отворите, които има външно) или да подпъхвате первазите под нея, както правят масово и после я качват отгоре им. Писала съм напред и снимки мисля са качвани.

П.П. 4 сезона затъмнява повече от Ка стъклото. Може да се поинтересувате и с какви стъкла работят дограмаджийте. Едни от най-добрите са SG, които споменах и AGC. Не се обръща голямо внимание на тях, а всъщност те са от огромно значение, от където и да го погледнете.

# 687
  • София
  • Мнения: 1 391
Аз също съм на етап събиране на оферти за дограма (приблизително 40м2) и побеснявам от някои фирми, на които изпратих запитване. Изрично съм написала, че искаме троен стъклопакет ка/бяло/ка, а те или категорично ми отказват, или ми дават ка/бяло4сезона. Питайте и искайте оферти от възможно най-много фирми. За профила, който ме интересува имам такива, които започват от 10 000лв и стигат до 25 000лв. - пълна лудост.

# 688
  • Sofia
  • Мнения: 4 011
Здравейте, ние сме с дограма, поставена от строител - Алупласт (зная, че не са качествени). Проблема е в спалнята, в която има до прозореца бюро (хоум офис). При лошо време предимно зимата духа през дограмата малко, но се усеща как се покраща пердето. Какво може да се направи в този случай? Под перваза евентуално мога да сложа нещо като текстилните стопери за врата, но вертикално по прозореца също духа, там как може да се изолира?

# 689
  • Мнения: 6 290
Здравейте, ние сме с дограма, поставена от строител - Алупласт (зная, че не са качествени). Проблема е в спалнята, в която има до прозореца бюро (хоум офис). При лошо време предимно зимата духа през дограмата малко, но се усеща как се покраща пердето. Какво може да се направи в този случай? Под перваза евентуално мога да сложа нещо като текстилните стопери за врата, но вертикално по прозореца също духа, там как може да се изолира?
Викнете фирмата направила монтаж за реглаж. Услугата не е скъпа. Веднъж като Ви покажат, ще си го правите сами. Профилите се свиват и разтягат лятно и зимно време, та ще Ви е от полза да знаете как да ги нагаждате. Ако проблемът е друг - ще сменят уплътнението.

mona77, това и ние сме го играли... Ще намерите кой да Ви ги направи. Стъклата понеже са големи при нас и дебели, сме платили и за кантиране, то придава по-голяма здравина на стъклопакетите.

Общи условия

Активация на акаунт