Великобритания - Тема 78 Пролетно - Лятна

  • 31 426
  • 731
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 3 224
Ронка, стискам палци за прием по 1-во желание!

Кокона, питай учителката най-добре. На информация от детето не разчитам аз.

Блу, дано намери стимул пак да чете! При нас това лято една учителка организира игра с криене на книги, която бурзо обхвана цяла Англия и доста нечетящи деца се включиха и то точно от по-големите. Като я намериш, някак й даваш шанс на книгата преди да я скриеш пак.

# 616
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Пак аз с въпрос - този път за NINo
Влезнах на сайта посочен на 1-ва стр. и разгледах как се кандидатства, за група 1 док - ясно, ЛК или паспорт - разполагам и с 2-те; въпросът ми е свързан с група 2, от която трябва да представя 2 документа:

Скрит текст:
Marriage certificate/Civil Partnership Certificate
Non-original UK birth certificate (issued after 12 months of date of birth, full or short form acceptable)
P45/P60 statement
Utility bill (electricity, gas, water, telephone, including mobile phone contract/bill)
Valid TV licence
Credit card statement
Store card statement
Mortgage statement
Valid insurance certificate
Certificate of British nationality
British work permit/visa**
Asylum Registration Card
Personal correspondence or a document from a Government Department*
Bank or Building Society Document**
Financial statement e.g. pension, endowment, ISA **
Valid vehicle registration document
Mail order catalogue statement*
Court summons
Valid NHS card
Court Claim Form
Да речем, че 1-вия документ ще е сметка за мобилен телефон, а вторият?
Bank or Building Society Document** - дали се приема д-р за наем?
Аз изпратих директни запитвания към агенции за НИ дали ще мога да сключа д-р за наем с д-ра за работа и чакам да отговорят.
British work permit - тук дали ще зачетат въпросният д-р за работа?
За момента книжка не мисля да си вадя, видях, че мога да шофирам с моята за 12 месеца, но така като гледам, май-май друг вариант няма да имам, защото и за банкова сметка ще ми трябва и изобщо... 

Вие как се справихте с NINo?

# 617
  • Мнения: 3 224
Мобилния телефон не се брои. Често и договора за наем не приемат. Най-добре звънни да си запазиш час по телефона и направо кажи какъв ти е казуса и питай какво да им занесеш.

Разрешително за работа не ти трябва. Отиваш с договора в твоя случай. Ние работа още нямахме като вадихме - не е приблем.

Искат се само лични документи и доказателство за адрес. Ние имахме сметки на наше име - съответно представихме официални писма от общината, личния лекар и писмо от доставчика на тока.

Имала съм колеги без договор за наем, без банкова сметка и т.н. За тях ние при регистриране във фирмата звъним да запазим час за НИН, шефа ходи с тях на интервюто и лицето, в чиято къща живеят. Не сме имали самостоятелно живеещи новодошли.
След като поработят 1-2-3месеца, тогава кандидататват. От ангенцията се обаждат, за да им потвърдим заплатата и
да гарантираме, че нямаме намерение близките поне 6м да ги освобождаваме. Иначе не им я отдават.

# 618
  • Истински се вижда само със сърцето.
  • Мнения: 10 298
Ние така гарантирахме за адрес на приятел и си получи НИН без проблем, беше декември миналата година. Ако имаш приятели Кото живеят тук може да ги помолиш ако са съгласни.

# 619
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Pampers. писах им и пише, че ще ми отговорят до 24 часа.

Да, аз също видях, че мога и без NINo, но пък банкова сметка как ще си отворя?

Иначе аз си намерих това място за първо време:
https://www.placebuzz.com/property-for-rent/details/23870442

Как ви се струва?

Ох, това предложение ми дойде малко като гръм от ясно небе и нищо не съм проучила, сега трябва за кратко време да проуча и организирам всичко.

# 620
  • Мнения: 9 991
Значи аз 2017 си вадих НИН, задължително отиди със задграничния паспорт. Можеш да работиш без НИН но ще плащаш имърдженси такси, които по принцип после ще ти върнат, но заплта я смятай към 1200. Имаше някакви банкови акаунти, които не бяха много като хората, но за да има къде да си получиш заплата на първо време стават. На мен да се регистрирам в болницата ми искаха доказателство за адрес. За самия Нешънъл иншурънс, една позната скоро е дошла и първия път не са и дали, сега е била на второ интервю, чак октомври ще знае дали ще има или не. Преди беше лесно, сега са върнали някакви стари изисквания. Мисля, че ако вече работиш, ще е най-лесно. На мен за Нина на интервюто нищо не са ми искали. Мисля като се обадиш, трябва да дадеш адрес на който да получиш потвърждението за интервюто, ако писмото пристигне преди самото интервю може самото потвърждение да се ползва като такова.

# 621
  • Мнения: 3 224
За банкова сметка НИН не ти трябва. Само доказателство за адрес и лични документи.
Дори можеш да работиш без НИН, но ще ти теглят повече данък.

# 622
  • Мнения: 9 991
На мен за банковата сметка ми искаха две доказателства за адрес. За едното ползвах адреса на НИНа, за второ шофьорската книжка. До скоро никакъв договор и сметки нямах на мое име, само с тези документи съм минавала. В болницата договора за работа признаха. Навсякъде искат по 2. Също преди НИНа идваше бързо, предполагам е различно, но на колега чак в края на крайния срок му дойде.

# 623
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 480
Щом си намерила място, за начало опитай да направиш сметките да са на твое име, за да имаш доказателство за адрес - за пред банката и за НИН. Welcome писмата идват бързо.
На мъжът ми отказаха да му издадат НИН само с писмо от работодател, без доказателство за адрес (беше около месец на хотел преди да наеме къща). И работи повече от месец без НИН. Не е имал проблеми с работодателя.
Но писмото пт работодателя му послужи при наемането на къщата.

# 624
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
По принцип големите фирми предлагат помощ при издаване на NIN и наемане на жилище. Говорете с HRа дали не могат да помогнат с нещо.

# 625
  • Мнения: 1 673
За ученето - момичета, аз също дълго не можех да разбера какво учат децата в клас. Питах учителки в началото, разпитвах детето, следях тетрадки, съпоставях с български учебници, дори бях накарала учителка да ксерокопира ежедневната работа на детето в клас, за да знам къде и с какво да помогна. (Момичета ксерокопира 3-4 пъти и хайде, забрави). В крайна сметка, отидох в WH Smith, там има
Скрит текст:
страшно много учебни материали, изкупих всичко за КС 1 и ми стана ясно. Всяка година пазарувам от там всякакви помощни книги, сега вече и по предмети като история, френски и т.н. Много добре е организирано и като отвориш книгата - всичко ти е ясно. Има и различни издатели - аз намирам Колинс за по-лесни от това, което правят в училище. Материалите на издателство CGP, според мен, са по-близки до реално какво искат в училище (за деца, които се справят добре).
Начини да накарате децата да четат повече (признавам, че е трудно да накараш децата да четат настървено в днешните години на технологии и безкрайни забавления на монитор) - ако всяка книга "оживява", децата посягат към нова.
Скрит текст:
Игри, каквито играят персонажите в книгата, рецепти, каквито готвят в книгата, места, сгради, каквито са описани в книгата, рисунка, рокля, играчка - като тези от книгата (но не брандирани играчки, цитати и реплики като от книгата, разходки по места, описани в книгата. Това е моята хитринка. Ето, с този похват, на 12 години у нас се прочете "Убийство в Ориент Експрес" и аз хем благодарна, че с карта на Нашънъл Тръст безплатно ще се бутнем в къщата на Агата Кристи в Девон, хем вече прегледах БДЖ-то за следващата ваканция (Те пък имат нещо, което се казва Балкан-пас, но има и нощен спален влак до Истанбул, по същите релси, по които е минавал и Ориент Експрес, запазен е и "Корона Експрес" - влакът, изработен за Цар Борис и с вид почти като на легендарния Ориент Експрес. Да, с кола или автобус е по-лесно, но със спален влак до Истанбул, ще пробутам още поне 10 книги.). За "Баскервилското куче" ходихме по тъмно в Дартмор, еми едно-към-едно си беше, мъгла, пусто, тук-там съмнителни светлинки и така.


ТДИ, подкрепям мнението на Мери. Всички големи, стабилни фирми помагат на новоназначените / пробните си колеги да се устроят. Пишеш им един мил имейл, че приемаш офертата и подчертано ги молиш да ти съдействат за всички необходими документи, които ти трябват, както и ако е възможно - за кола и жилище. Понякога дават и служебни коли. Възможно е да имат и някакво общежитие или пък сключен договор с хотел, в който настаняват временно колеги, инспектори, партньори. Питай за съдействие, за съпорт. Това е най-нормалното нещо тук. Някой от Човешки ресурси ще се заеме или пък някой асистент ще впрегнат да ти помогне.

Така както описваш ситуацията, аз бих казала - тръгвай, опитай поне! Не си пропускай шанса, само бъди готова с много дисциплина и труд да постигаш, ще отнеме и време. Но ще стане! В България не само всичко е трудно, но е и нечестно. Мен второто повече ме натъжава от първото.

Мои приятели, лекарка и военен летец, зарязаха всичко. Тя замина първа
Скрит текст:
в САЩ, трябваше да изкара 3 години стажуване с ниска заплата, за да се "квалифицира" за доктор по техните стандарти. Издърпаха си децата. Живяха в кофти квартал и бяха опънали едно въже със завеса през детската стая (децата бяха тийн дъщеря и към 8-9 годишно момче). Тя тичаше на ужасни смени. От нея в семейството се искаше само да се концентрира 100 % върху обучението си и работното място. Казваха, че се прибира само да спи и да яде, след това става, пътува, работи.Таткото готвеше, водеше децата на училище, на извънкласни занятия, караше ги да спортуват, за да не се затварят в малкото кофти жилище в кофти квартал. Все по парковете, джогинг и разходки. Навън, на въздух и сред хората. После му разрешиха и на него да поработва и захвана всякаква работа, но така че да е на разположение за децата, да не изпуснат там възпитанието. Трите години минаха, стискаха зъби, дори не можеха да се приберат за ваканция. БГ лекарят стана американски лекар, вдигнаха му заплатата подобаващо, веднага се преместиха на по-хубава квартира, а само след година си купиха своя къща. Пилотът се записа да кара самолети за удоволствие на местно летище (като спорт, като хоби), работи в аптека с обедна почивка и на 5 минути от къщи, ходи си, готви, пазарува, чака децата, пълна подкрепа за съпругата, имат огромна градина, която иска косене и садене. Едното дете сега завършва фармация и е прекрасна млада дама. За момчето направиха чудеса, за да го подкрепят в този период на преход, на несигурност, да му създадат приятелства и да извадят най-доброто от него за училището.
За мен те са пример за търпение, упоритост, гъвкавост и целеустременост. Разказвам за тях, за да ти дам кураж.

# 626
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 480
Мери и Мари са прави.
Виж дали компанията предлага пакет за преместване - било то временно жилище, или пък сума пари, пренос на багаж, помощ за документи и квартира или пък всичко изброено.
Тези пакети облекчават много нещата и стресът от преместването е по-малък.

# 627
  • Мнения: 3 224
Мари, и в Костко видях учебни помагала по предмети и години. Но нямам представа същите ли са както тези в WH Smith и с какво качество са.

Иначе и аз като теб обвързвам всичко с книгите. Ето сега заради 30-я рожден ден на Елмър ходихме на театър, на парад, на разни занимания, имаме и разпръснати слончета из целия град, които по карта ходим да видим. И успоредно с това четем и книгите.
Та гледам всичко с нещо да обвържа, за да се поддържа интереса.

# 628
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Благодаря, момичета!

Извън съветите за преместване, чета и другите теми, които обсъждате и начинът, по който стимулирате четенето - с разходки и т.н. е много добър, не бях се сетила, наистина много оригинално!
Баскервилското куче ми беше мноооого любима част от поредицата за Шерлок Хоумс, ще трябва да открия това тресавище Grinning
При нас също е голяма драма четенето, но на книгите от учебния материал, виж за Дръндьо и Хари Потър няма проблем. Добре, че учителката на Бо е толкова страхотна, защото каза, че е по-важно децата да четат изобщо от това какво четат.
Миналата година трябваше да чете "Патиланци" - на мен ми беше любима като малка, много съм се смяла, но той не разбираше какво пише... във всяко изречение имаше непознати думи - "дувар, долап и др" питаше ме в началото и към 15-та страница ревна, че не разбира книгата и след известен спор по въпроса - аз отстъпих. 
Тази година се разбрахме да прочете басните на Езоп и Лафонтен (с голямо нежелание, но трябва да се научи, че понякога трябва да правим и неща, които не ни харесват) и после чете "Топ мистериите на България" и Дръндьо, вече е на 3-та част...

По моя въпрос, получих отговор от компанията, която менажира това "общежитие за работещи", ако така мога да го нарека и вече смея да твърдя, че имам къде да живея Simple Smile
На първо време ще си докарам колата от БГ, за да си спестя стреса по купуване, регистриране и т.н.
И като дойда ще се фокусирам в/у  НИН, банкова сметка и други. 
Чакам си д-ра тази седмица да пристигне и така... 
Още веднъж - голямо благодаря на всички, които се включиха по моя въпрос! Бях тотално изтрещяла, сега съм много по-спокойна Simple Smile Благодаря!

Продължавам да ви следя, всичко, което пишете ми е интересно и от полза- за училище, четене и т.н.

Хубав ден Simple Smile

# 629
  • Мнения: 1 479
TDi, нещата добре се развиват засега. След като идвал с договор, няма да имаш проблеми с другите неща. И аз НИна си го изкарах след 3 месеца работа. Ходих 2 на интервю, първия път нищо нямах и не ми дадоха, след това им показах, че работя. Но тогава имаше още работни карти за българи и румънци. Смяташ ли, че ще ти е по-добре да караш с ляв волан? Движението тук е на обратно и незнам какъв шофьор си, но не би ли било по-лесно с тукашна кола? Чарът на английското движение са многото кръгови,мдори залепени по 2 едно за друго.

Общи условия

Активация на акаунт