Всякакви въпроси относно пералнята - тема 5

  • 29 532
  • 735
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 10 579
Черна станция, в Добрич, Варна и околностите водата е брутално варовита.

Извинявайте, но едно време Перлите все на самопочистване ги включвахме и Калгон ползвахме, че да изкарат до 12-15 години ежедневна употреба. Simple Smile
Едно време в пещерите все по форумите сте си уплътнявали времето и сте се заяждали.

Вярно, че със сигурност съм по-стара от пишещите тук, но пък написаното от мен е с идеята, че понякога се самозабравяме или по-скоро ставаме роби на рекламите и маркетинга.
Самопочистването на пералнята е пускане на празен цикъл с прах за пране на програма най-малко 60 градуса. Всеки сам може да си прецени кога му е необходимо, а не да чака пералнята да му каже. Все пак сме цивилизовани хора, всеки от които пере с различни перилни препарати - прахове или течни, на различни градуси и програми, т.е. при всеки е различно и не е необходимо техниката да ни каже какво трябва да се прави, а ние и сами можем да го направим, когато преценим, че е необходимо.
Който както иска да го приема. Казала съм го с добро, а всеки да прецени как да го приема.  И не, не съм заядлива, реалистка съм.


Ама моля, моля, какви почиствания? Преди 30 години да не би да сте си чистили пералните?

Всеки преценява дали да ползва адекватно уреда си, или да прави както незнанието го учи.

# 511
  • Мнения: 40 885
Черна станция, в Добрич, Варна и околностите водата е брутално варовита.

Мдам, и картинката така казва. За тях е оправдано да си слагат Калгон. Да съм казала нещо друго?

# 512
  • Мнения: 1 207

Едно време в пещерите все по форумите сте си уплътнявали времето и сте се заяждали.

Не е заяждане, абсолютно права е, и то не 15 ,а даже 30 години някои машини изкараха.

Споко и да изгори нагревателя от котления камък, не струва 1000лв, между 10 и 20лв е и се сменя за 15 минути.

# 513
  • София
  • Мнения: 10 579
Ма много по-лесно е да ремонтираш повреди от немарливост, отколкото да се погрижиш за уредите.

# 514
  • Мнения: 6 305
Да де, ама ако проблема опира само до 20 лв за нов нагревател, икономически излиза по-изгодно от употребата на Калгон.

# 515
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 683
Картата не е вярна. За нашия регион е посочена мека вода, а тя е изключително твърда.

Няма лошо уредите да ти подсказват от какво имат нужда, но и аз съм на мнението, че разните му екстри и добавки, са за да пълнят джоба на производителя. Това не значи, че не си купувам уреди с екстри, напротив.  В повечето случай обаче са излишни, но всички им се връзваме и се надяваме да ни улесняват  или да удължат живота на уреда.

# 516
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
Живея в Добрич и както писах по-нагоре каната ми за вода за няколко ползвания трупа хубаво количество варовик. Действително тук водата е много варовита. Старата пералня я ползвах 20 години почти без калгон. За това време няма 5 опаковки общо да съм купила. От време на време слагах оцет на програмата за пране. Последните години няколко пъти използвахме специален течен препарат за варовик в кафемашини, перални и пр. Доста скъпичко излиза /5 л. бяха около 20 лв, а мисля, че се наливаше 3 литра/, но когато за първи път го наляхме излезе толкова варовик, че помпата не успя да изхвърли водата и ръчно я изпуснахме през маркуча. През тези 20 години нагревател не съм сменяла. От около две години започнах да използвам и препарат за почистване на перални на няколко месеца. В противен случай първата вода, която хвърляше пералнята беше с доста неприятен "аромат".  Въпросът за почистването не е само до варовика, а и до микроорганизмите, които се завъждат във влажната среда.  Затова съм решила, че за новата пералня ще ползвам програма за самопочистване, нищо, че в магазините ме предупредиха, че новата пералня, няма да ме изкара, колкото старата.

И да, вярно е, че едно време нямаше такива екстри, но то като бях малка пералните машини на повечето семейства не бяха и автоматични. Перлите се срещаха рядко. Като се замислим, още по-рано и перални машини  е нямало и хората са перяли ръчно.  Идеята на постиженията в новите технологии е да улеснят доста човешката дейност и е логично да се възползваме. /Ако не беше ми паднал барабана на пералнята със сигурност нямаше в момента да си купя новата и щях да си карам със стария Индезит, дето, като го купувах пишеше, че в Италия има 10 години гаранция за някои части, а мен ме изкара 20.../

# 517
  • София
  • Мнения: 10 579
Уреди "като от едно време" не се срещат. Така, че гледай да ти е удобно, глезотийка, а и след 5 години си е време за нова пералня 😁.

# 518
  • Мнения: 2 133
Спомням си, че преди десетина години, още със старата пералня, реших да ползвам Калгон.
След около половин опаковка ползване, нагревателят изгоря. Тогава пералнята беше на около 6-7 години. Майсторите, които дойдоха да сменят нагревателя, ме посъветваха да не добавям Калгон, защото в хубавите прахове имало добавка против котлен камък, а и не помня точно защо (с времето забравих), но не влияел добре на пералнята.
След тази подмяна на нагревател започнах да пера само с немски прахове, без да добавям Калгон, и въпреки, че през всички тези години живеех в район с твърда вода, до сетните дни на пералнята съм нямала проблем с котления камък.
ПП - замених я заради проблем с електрониката, макар и да беше ремонтируема, реших, че за 16 години вярна служба е изпрала своето.

# 519
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Да, 16 години днешните перални рядко достигат. Simple Smile

# 520
  • Мнения: 11 614
Предлагам да приключваме с носталгията.....

# 521
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Въобще не става въпрос за носталгия. Мисля и преди съм писала, че след пералня Перла за 6 години смених 2 перални, които изкараха точно до след гаранция, т.е. по 3 години и няколко месеца. След консулт с техници се оказа, че е по-добър вариант да си купиш пералня с по-малко електроника.
Не съм против новите технологии, но някои "екстри" наистина са си маркетинг. 

# 522
  • Мнения: 40 885
Това с електрониката беше валидно преди няколко десетилетия Mr. Green И аз така преди около 12 - 15 години си купих керамичен плот с копчета, че да е с по-малко електроника. И съм се мъчила да чистя около тях. Сега съм със сензори и е тоооолкова по-удобно. Пералните с повече екстри не са с повече електроника, а с повече заредени програми в процесора.

# 523
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Да, сигурно така е по-правилно да се каже, нямам претенции за техническа грамотност, но предпочитам пералня с по-малко екстри, но да пере добре. Имам 12 програми, зададени от производителя, на които мога да сменям само обороти на центрофуга и да включвам допълнително изплакване - и нямам забележки. Но то с техниката си е и до късмет. Simple Smile

# 524
  • Мнения: 2 133
Пре избор на техника залагам на утвърдени марки за съответния електроуред.
Предпочитам да дам повече пари, което винаги във времето ми се е отплащало.
Спомням си, че цитираната стара пералня преди 16 години струваше 690 лв. За времето си съм сменила един нагревател и лагери - 1 м преди да се разделя с нея.
Скъпото излиза евтино.

Общи условия

Активация на акаунт